Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Marmalade Boy


yuki
post Feb 21 2004, 11:20 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Nu l-am vazut pe tot dar garantez ca la anime Romantic ii e locul. E adevarat ca am vazut doar primele si ultimele episoade din tot serialul ( 2 la inceput si 4 la sfarsit :oops: ), dar a fost suficient si ca sa inteleg subiectul in mare si ca sa-mi dau seama ca e un anime care merita vazut de cei ce vor romantism. cred ca e ( din ce am mai citit si pe net ) un anime despre relatii de dragoste cu diferite urcusuri si coborasuri dar un happy -end pentru toata lumea. Un anime relaxant...pacat ca nu stiu cum sa fac rost de el..are 74 ep cred.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Feb 22 2004, 12:50 AM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Am citit vreo 3-4 capitole din manga-ul Marmalade Boy. Dragut si cam atat :)

http://www.sps-anime.net/ - aici au trecut ca proiecte Marmalade Boy ep 01-76, Marmalade Boy Movie si Marmalade Boy Special. Pana acum vad ca au scos 23 de episoade insa numai cateva sunt disponibile pe site. Sunt aproape sigur ca restul le gasesti pe canalul lor de IRC #sps-anime de pe irc.aniverse.com
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Jun 20 2004, 10:48 AM
Post #3


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



in sfarsit, am toata seria anime Marmalade Boy. Seria e foarte foarte faina, personajele sunt bestial desenate; da, e un anime pentru fete 100%, dar e relaxant si funny. imi place la nebunie. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Whip
post Sep 28 2005, 04:12 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 179
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 42
Points: 71
Gender:



Nice anime intradevar..l-am vazut si eu zilele astea, mi l-a recomandat cineva..ma bucur ca m-am uitat la el..mi-au placut scenele funny, la fel si personajele..mi-a placut la nebunie personajul Yuu :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Sep 29 2005, 08:15 AM
Post #5


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Am vazut vreo 30 de eps. Restul ma astepta cuminti pe HDD sa-mi aduc aminte de ele. In ziua in care am inceput Marmalade boy am vazut vreo 20 de eps (da stiu chiar nu aveam ce sa fac). Mi s-au parut geniale, abia am asteptat sa reintre pe DC++ persoana de la care le luasem sa pun mana pe toata seria. Ok, le iau .. reincep sa ma uit. Pe la eps 27 incep sa ma apuce nervii de nazuri incredibil de puerile in stil de teenagers japonezi. Si eu care am adorat seria asta tocmai pt ca pana atunci scapasem de situatiile in care se intampla ceva extrem de stupid si personajele trec prin crize existentiale. Cred ca speram la un miracol. Dar cat am vazut mi-a placut daca trecem peste unele faze care cred ca prind intens la publicul japonez de se repeta atat de exasperant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Oct 13 2005, 08:18 AM
Post #6


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Am vazut si eu Marmalade Boy, ce-i drept, pe sarite, insa mi-a placut mult si povestea si grafica. Intr-adevar, "relaxant" este cuvantul cel mai potrivit pentru a descrie seria asta. O recomand si eu cu caldura. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Oct 23 2005, 07:52 PM
Post #7


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Am citit prima oara manga-ul de la animeul asta, mi-a placut enorm si abia acum m-am hotarat sa vad si seria, am vazut vreo 6-7 eps si filmul... din cate am observat urmeaza destul de bine manga... asa k imi vine cam greu sa vad seria, avand in vedere numarul de episoade :unsure: . Oricum, foarte kawaii & sweet :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Nov 23 2006, 09:19 PM
Post #8


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Firar...asa e cand ai prieteni buni...trebuie sa le indeplinesti mofturile XD
Am vazut doar primele 5 episoade...si 100% o sa ma uit si la restul, doar ca i-am promis prietenei mele ca o sa ne uitam impreuna(in fiecare vineri ne intalnim si ne uitam la o serie...tot asa pana o terminan...si apoi alegem alt, asta nu va intereseaza pe voi...dar am spus doar asa sa intelegeti cum de nu am vazut acest anime pana la sfarsit ^^)
Momenta nu mi-a facut o impresie buna...ci foarte buna.O idee interesanta...desi utopica(nu cred ca se intampla asa ceva in viata reala: parinti sa faca schimb intre ei...si baiatul celuilalt cuplu sa fie perechea ta...).
Ador si faptul ca are grafica la fel ca si Hana Yori Dango...care momentan e animeul meu prefeat.
As posta aici dupa fiecare episod pe care il vad..XD..pacat ca nu prea am cu cine sa discut despre el, din cate am observat topicul asta e cam mort...la fel cum din pacate in ultima vreme e si HYD >__>.Nu stiu ma...vi lene sa scrieti :lol:?
Oricum...eu sper sa nu fiu nevoita sa fac posturi consecutive (cum se pare ca din pacate voi face in curand la Honey & Clover >.>)
Animeul e foarte bun...un romance de nota 10 ^__^ abuia astept sa vad cum de termina (deja m-a captivat complet)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Nov 23 2006, 09:56 PM
Post #9


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



ma bucur mult ca iti place... :) deci am fost inspirat sa ti-l sugerez. Sper sa mi-l trimiti si mie, ca sa pot sa il vad si sa postez si eu :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

edinaa
post Dec 9 2006, 09:52 AM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 26-September 06
Member No.: 3.043
Points: 106
Gender:



eu nu l-am vazut, dar am auzit de el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 16 2007, 04:38 PM
Post #11


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Cu toate ca are povestea 90% asemanatoare cu o telenovela pot spune ca am savurat din plin acest anime.E un romance soft cu multe faze siripoase in el, fiind fana a genului pot spune ca acelea au fost preferatele mele ^^.
Povestea se desfasoara pe parcursul a 76 de episoade(ai nevoie de ceva chef si rabdare sa il termini) urmarind relatia dintre Miki si Yuu(personajele principale...logicXD)Piedicile si bucuriile pe care le intampina aceasta dragoste m-au facut sa vad seria pana la sfarsit si chiar sa am o parere buna despre ea^^.
(IMG:http://img224.imageshack.us/img224/5634/marmalade1qo9.th.jpg)(IMG:http://img224.imageshack.us/img224/2756/marmalade1blz4.th.jpg)(IMG:http://img224.imageshack.us/img224/4151/marmalade2xt9.th.jpg)
Ce m-a facut curioasa a fost ideea de inceput:parintii lui Miki vin in primul episod la ea si ii marturisesc ca ei nu se mai iubesc.Le place sa fie impreuna ca prieteni, dar nu mai au aceea iubire pasionala pe care o aveau cand s-au cunoscut.Dupa asta vine vestea socanta: in vacanta lor in Hawai s-au intalnit cu alt cuplu care "suferea" de aceeasi problema ca si ei si ciudat, dar s-au hotarat sa faca schimb de parteneri.Pentru ca fiecare se intregostise de celalalt.Adica mama lui Miki sa fie cu acest barbat, iar tatal ei cu sotia acstuia.Cand fata aude de aceasta idee si de faptul ca parintii ei vor sa divorteze simte ca lumea ei se destrama.Cu toate acestea parintii ei nu sunt ca cei obijnuiti, care se despart si gata, lor le vine ideea nastrusnica de a locui impreuna cu cealalta familie intr-o singura casa.Astfel Miki sa poat\a ramane cu ei, desi ei se vor recasatori.Cand aude acest lucru ea nu e deloc deacord si se opune cu tarie acestei decizii(personal pe mine nu m-ar fi deranjat de loc, daca ei nu se mai iubesc si au vrut sa isi refaca viata...de ce nu? atata timp cat stau alaturi de mine cui ii pasa cu cine isi impart viata amoroasa^^).In ciuda insistentelor fetei, parintii ei nu vor sa renunte la planul lor de a fi fericiti asa ca o obliga sa mearga la o intalnire cu "noua familie".Cand ajunge in restaurant il intalneste pentru prima data pe Yuu, copilul celuilalt cuplu(si logic ca se indragosteste de el, doar vorbim de genul romance aici XD).Initial credea ca acsta va fi de partea ei si nu ii va lasa pe parintii lor sa isi duca planul pana la capat, dar spre surprinderea ei acesta spune ca nu are nimic impotriva acestui lucru.Deci ca urmare ajung sa locuiasca in aceeasi casa(destul de convenabil pentru o fata indragostita, nu credeti?:P)

Lucrurile se complica cand pe parcursul seriei apar tot felul de personaje care se indragostesc ba de Yuu, ba de Miki si nu ezita nici o secunda sa le puna piedici in calea incercarii lor de a ramane impreuna(cam trasa de coada faza,dar e cu siguranta distractivaXD)

Personajul meu preferat in aceasta serie e Key(apare pe la jumatatea animeului)-geniul acela pianist e asa de dragut^___^ si imi aduce aminte de Len(din La Corda D'Oro).Sentimentele lui sunt sincere, iar raceala cu care ii trateaza pe oameni(exceptand Miki) ii da o nota interesanta.

De asemenea mi-a placut Yuu, desi cam prea nepasator in unele situatii e sensibil si o iubeste sincer pe Miki.Cu toate acestea stie sa isi stabileasca prioritatile.

Miki, in schimb, nu mi s-a parut prea bine realizata.E un copil care incepe sa mearga spre calea iubirii, dar nu o intelege si nici nu vrea sa o inteleaga.Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu mi se pare atat de frumoasa incat sa umble patru dupa ea.O.o

Un alt lucru care mi-a placut la aceasta "mini telenovela" este faptul ca sunt prezentate mai multe relatii pe margine celei principale(dintre Yuu si Miki), cum ar fi: cae dintre Meiko si Naa-chan, Arimi si Ginta etc.(nu mai dau atata cu spoiler-ul XD)

Cu toate ca Miki nu e foarte draguta arata bine impreuna cu Yuu...parca el ii da sclipire XD(uitati cateva fan art-uri):
(IMG:http://img174.imageshack.us/img174/3895/marmalade3st0.th.jpg)(IMG:http://img174.imageshack.us/img174/7696/marmaladeboyfanartbv2.th.jpg)(IMG:http://img237.imageshack.us/img237/7948/marmaladefanartsg3.th.jpg)
She is so sweet^__^!

Per ansamblu seria nu e extraordinara, are unele faze destul de lame prin ea, dar ii acord nota 8^^.Imi place si grafica deoarece se aseamana in unele puncte de vedere cu cea din Hana Yori Dango, cred ca de aceea am si dat peste serie...cautam la similarXD.

Edit:Emanuel, ti l-am trimis, acum astept pareri^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Jan 16 2007, 07:45 PM
Post #12


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



eu am citit manga-ul. povestea e interesanta si super draguta. :D initial am vrut sa ma uit la anime, intrucat genul e pe gustul meu, dar am renuntat knd am vaz cat e de mare seria, avand in vedere lipsa de timp... -_- oriqm, story-ul mi se pare f reusit si chiar nu mi-a lasat impresia de telenovela.
merita sa ma uit si la anime? :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jan 17 2007, 04:06 PM
Post #13


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Sincer, merita sa te uiti la anime.Eu am facut-o in vacanta de iarna...cand puteam sa ma uit ore in sir fara a fi deranjata^^.Interesant acesta e mai lung in versiunea anime decat manga...deci povestea pe care am vazut-o eu e mai complexa decat cea pe care ai citit-o tu :P.Ai nevoie cam de o saptamana sa te uiti la el(11 episoade pe zi XD)...sau daca esti mai rapida...poti sa vezi si mai multe.Mie mi-a lasat o impresie buna aceasta serie, desi unele chesti sunt un pic trase de coada nu da un aspect negativ.
Totusi...oricum ai lua-o are tenta de telenovela(adica...fiecarea isi gaseste perechea...cam exagerat nu crezi?XD, desi...nu deranjant^^)
Oricum, daca ai chef...uita-te: eu personal il recomand^__^!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Mar 19 2007, 01:05 PM
Post #14


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Marmalade Boy,pot spune ca e preferatul meu...mi-a placut foarte mult,m-a impresionat,si nu pot spune k tot ce am vazut si este anime m-a impresionat,dar asta a fost cu adevarat special,l-am vazut de 3 ori,mi-a placut mult,si cand l-am vazut a 2 a oara,am inteles multe lucruri pe care nu le intelesesem prima oara,a 3 a oara deja era prea mult...nu stiu daca m-as uita acum la el,cel putin nu in intregime,pt ca sunt episoade care ma plictisesc deja pt ca nu se intampla nimic(perioada cand ei sunt despartiti de distanta)...dar am episoadele mele preferate...eu il recomand celor care nu l-au vazut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Oscar
post Jun 19 2007, 08:20 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 17-June 07
From: Iasi
Member No.: 4.480
Points: 56
Gender:



(IMG:http://i211.photobucket.com/albums/bb62/narusask/grupo321.jpg) Sall tuturor celor ce au vizitat acest topic ,sunt noua pe aici,asa ca m-am gandit sa realizez un topic a unui anime: Marmalade Boy, din cate persoane cunosc multi l-au vazut sau isi dorsc sa-l vada ,asa ca eu sper ca unii dintre ati vazut acest anime!
Este un anime sweet :
*Genre :Shōjo, Comedy, Romance
*Authored by Wataru Yoshizumi
*No. of episodes 76
*No. of volumes 8
The story is so long but... here is a good link http://en.wikipedia.org/wiki/Marmalade_Boy

( Sorry ptr ca nu am avut timp sa scriu toata povestea) :( :unsure:

Sper totusi ca acest topic sa va placa ,ptr ca va asigur ca daca sunteti o persoana romantica ,sensibila,dulce acest anime sigur va fi in lista voastra preferata ,mie mi-a placut,e un desen ce se bazeaza pe viata de zi cu zi ,a unor adolescenti ,are multa comedie,romanta ,etc :D
Sper si astept ca acest topic sa va reaminteasca de el daca l-ati vazut,sau sa va faca sa-l vadeti,numai ca astept nerabdatoare raspunsurile voastre !


Merci ptr tot !Bye! :) (IMG:http://i202.photobucket.com/albums/aa62/Hino_Kahoko_violin/368px-Manga_Example.png)

(IMG:http://i137.photobucket.com/albums/q215/AnnaMoonshadow/Marmalade%20boy/MARMALADE20BOY.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

haruhichan
post Aug 22 2007, 02:34 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 261
Joined: 20-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.947
Points: 825
Gender:



marmalade boy e chair nice :) semana oaecum cu fushigy yuugi ca desene si cu kare kano ca poveste
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yukinon
post Sep 30 2007, 10:46 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 98
Joined: 19-August 07
From: bucuresti
Member No.: 4.944
Points: 92
Gender:



poate sa ma ajute cineva cu ost-ul de la seria asta va rog? am cautat pe torrent si nam gasit decat unul privat, pe care nam reusit sa register
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Oct 1 2007, 12:20 AM
Post #18


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Eu am OST-ul,dar sincer iti spun...e doar Best Album...si All Star Collection
Si sunt melodii pe care le vreau,si le caut de mult,sunt multe cd-uri,si nu dau de ele,si nu stiu de unde sa le downloadez...
Am sa caut link-ul cu torrente,si il trimit,ca sa poti sa downloadezi si tu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yukinon
post Oct 1 2007, 12:47 AM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 98
Joined: 19-August 07
From: bucuresti
Member No.: 4.944
Points: 92
Gender:



:) mersi frumos :) credeam ca e pe undeva un ost complet :( dar se pare ca tre sa cautam pe bucati . sami spui ce melodii anume cauti, poate am noroc si dau de ele ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 1 2007, 02:39 PM
Post #20


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Cauta Marmalade Boy si o sa gasesti toate melodiile care te intereseaza: http://gendou.com/amusic/ (openingu'ul, endingul si melodiile care le canta la despartiri, reintalniri and Co).
Nu sunt decat 6, dar in opinia mea doar cele 6 chiar merita atentia. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:17 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |