Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Code Geass Vs Death Note


DarkAngelGirl089
post Aug 29 2007, 08:21 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 29-August 07
From: Bucurescti
Member No.: 5.029
Points: 288
Gender:



Banuiesc k nu prea are rost sa mai intreb care din ele dar eu personal prefer Code geass,poate mai sunt si altii care l-au vazut si le-a placut daca nu vi-l recomand sunt obsedata dupa acest anime fara indoiala ca Death note a fost de senzatie dar C.geass e mai pe placu meu si povestea si actiunea sunt super mai ales personajele:D!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Sep 30 2007, 01:43 PM
Post #2


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Astazi am terminat de vazut Code Geass si pot sa spun ca povestea nu difera prea mult de Death Note, se si termina asemanator. Anyway, geass a fost mai pe placul meu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 30 2007, 04:29 PM
Post #3


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mie mi se pare ca nu se termina deloc povestea in code geass, dar daca ziceti voi ca seamana ... nu ma bag.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Sep 30 2007, 04:38 PM
Post #4


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



QUOTE(axi @ Sep 30 2007, 05:29 PM)
mie mi se pare ca nu se termina deloc povestea in code geass, dar daca ziceti voi ca seamana ... nu ma bag.


Mai bine zis, Code Geass a iesit doar pe jumatate. O sa iasa cat de curand sezonu 2 :)

Anyway... din ce a iesit pana acum, Code Geass is better than Death Note.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Sep 30 2007, 05:28 PM
Post #5


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



Okay time for a rant.

Code Geass vs Death Note

Round 1

Grafica

Ambele au cate 1 punct la faza asta. Sunt desenate in asa maniera incat sa exprime sentimentul de lust for power. Numai cand te uiti la fata lui Yagami si a lui Lelouch si iti vine sa o iei la goana...catre ei bineinteles (fangirlism stopping now). Bun la capitolul mediu inconjurator eu zic ca e ok. Unul arata Tokyo in prezent altul in viitor.

Round 2

Voice Acting

Aici e cam greu de discutat pentru ca avem pe de o parte Yagami si L, pe de alta parte Lulu. Dar daca stam foarte bine sa analizam situatia L face tot voiceactingul din ambele seriale. Numai cand incepe sa analizeze situatiile and so forth da un aer de siguranta. Lulu si Yagami au unele scapari cateodata si felul in care isi manifesta rasul malefic este putin cam hilar, uneori exagerat in cazul lui Lulu. Bun deci punct pentru death note datorita seiyuu-ului lui L :D.

Round 3

Personaje

Inca o categorie grea. Si parca ambele merita un punct. Dar, exista un dar. Code Geass ia punctul. De ce? Pai emotiile sunt mult mai umane. Lulu are resentimente in momentul in care o sacrifica pe Euphie pe cand Yagami ar face orice (doar isi sacrifica pana si propiul tata) pentru idealurile sale. Amandoi sunt orbiti de noua lor putere insa parca Yagami este prea artificial si prea ideal pentru tipul de caracter prezentat.
De asemena Geass primeste punctul pentru ca are foarte multe tipuri de personaje fata de Death note.

Code Geass Death Note
Lulu Yagami
Suzaku Sa zicem L
Euphie Pauza
Nanally Pauza (nu pot sa o incadrez pe sora lui Light
aici)
Llyod Pauza
Shirley Misa-partial
Kallen Pauza
Oghi Pauza
Cornelia Pauza
CC Ryuk :lol:(dar come on....) Pauza
Nina Pauza mare

si asa mai departe ca o sa incep sa va plictisesc

Round 4

Povestea

La prima vedere ambele merita un punct. Din pacate pentru povestea si tensiunea din....Death Note; Punctul merge la Code Geass.
Motiv: Cele 25 de episoade cat are primul sezon din Geass m-au tinut lipita de scaun si nu m-am plictisit o secunda, nici la Death Note pana la episodul "acela" (prietenii stiu de ce) nu m-am plcitisit. Dar Code Geass o sa aiba un nou sezon si o sa fie la fel de bun daca nu mai bun. De la 25 incolo Death Note devine un fel de plici mai digerabil.
Prin urmare punct Geass.

Overall Geass castiga cu 4 la 2 din punctul meu de vedere. Si motivele sunt bineinteles sunt personajele si povestea. Emotia pe care Geass-ul o reda nu se compara cu artificialitatea din Death Note, care la randul lui este un anime foarte bun, dar incomparabil cu Code Geass: Lotr.

Scuzati eventualele greseli de gramatica si litere mancate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 30 2007, 05:57 PM
Post #6


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Complet offtopic, dar mi-a placut cum ai prescurtat code geass: lotr (lord of the rings, lol :P). Buei, dupa toata discutia asta ma apuc si eu de cg asta si robotii lui pe patine cu rotile (sau cel putin asta am inteles din cele cinci secunde vazute :lol:)

Btw, eu votez CG, pur si simplu nu se poate sa fie la fel de plictisitor ca si DN...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Sep 30 2007, 06:20 PM
Post #7


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Nu stiu cum puteti voi sa comparati asa ceva. Nici macar nu au acelasi feeling, nu-ti lasa aceeasi senzatie. De firul logic, ce sa mai vorbim.

Doar datorita faptului ca exista 2 baieti in competitie si ca unul dintre ei a primit o putere din exterior, nu inseamna ca anime-urile seamana. :lol:

Parerea mea e ca nici nu se adreseaza aceluiasi target, o sa auziti putine persoane care sa zica ca le iubesc pe amandoua.

Trickster:
Sunt in stare sa pun pariu ca o sa-l detesti! :) Astept parerea ta....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Sep 30 2007, 08:08 PM
Post #8


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Muza chan vad ca nu esti de acord cu asemanarea dintre death note si code geass. E adevarat ca in multe animeuri e un personaj care primeste o putere si face el pe acolo tam-tam si in final moare sau ceva de genul asta si nu seamana deloc intre ele. Dar aici ideologia lor e destul de apropiata si in ultimul ep cand sunt descoperiti amandoi iau fata aia de Kami-sama injughiati si spun baliverne despre schimbarea lumii. Acum sa nu intelegi ca ma apuc sa fac vreo legatura intre animeuri sau ceva de genul asta. Ar fi o tampenie. Tot ce vreau sa spun e ca iti cam "sar in ochi" anumite lucruri daca ai vazut death note inainte. Si cum la majoitatea oamenilor le-a placut dn, cg o sa iasa automat in evidenta si o sa te tina in suspans.
Si ca tot am mai dat un reply sa mai zic ceva despre ele: de la "momentul acela" death note devine chiar naspa. Code geass nu are un astfel de moment.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkAngelGirl089
post Sep 30 2007, 10:51 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 29-August 07
From: Bucurescti
Member No.: 5.029
Points: 288
Gender:



Hmm am stat putin si m-am gandit si sper sa nu fie asa ... :lol: dar sper sa nu sfarseasca si Lulu la fel ca Yagami la sfarsitul sezonului 2 ci sa aiba cu totul alte intorsaturi,ar fi pacat il ador mult prea mult pe Lulu ^_^ :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 1 2007, 07:40 AM
Post #10


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



scarz08:
Nu e vorba de calitatea celor 2, sa nu ma intelegi gresit, parerea despre cele 2 mi-am spus-o la topicurile respective, deci nu de asta spun ca nu sunt de acord.

(Faptul ca eu am fost nemultumita de personajele din Code Geass tine de la o anumita pretentie pe care o am de la CLAMP, de la o parere personala relativ la ce poate sa creeze (pentru ca vezi tu, X (Tv) pentru mine, e cea mai buna serie anime ever... eu gasesc niste lucruri acolo pe care nu le-am gasit in alte parte). Din punctul meu de vedere, experimentul lui CLAMP de a-si pune personaje in povestea altuia... failed :twisted: ... big time!)

Eu spun ca nu sunt de acord pentru ca, din punctul meu de vedere nu exista nimic comun intre cele 2, sunt lucruri diferite. Nici macar nu au aceeasi tema, pentru ca obiectivele celor 2 sunt diferite. Ideea asta a venit de la aparenta asemanare a Geass/caiet. :angry: Aparenta... :) tin sa precizez inca o data.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Oct 1 2007, 03:18 PM
Post #11


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



De abia astept noul sezon Code Geass chiar daca o sa ma dau cu capul de pereti asteptand fiecare episod...

Anyway on topic si eu sunt de parere ca Code Geass e MULT mai tare decat Death Note.Initial ei au vrut sa faca un singur sezon :D da vad ca au lungito pentru ca are un succes foate mare in afara.

Long live Lalouche :D.Can't wait for next episode !!! GIEF GIEF GIEF!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkAngelGirl089
post Oct 1 2007, 04:00 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 29-August 07
From: Bucurescti
Member No.: 5.029
Points: 288
Gender:



Dap asa e animeul asta e de senzatie si printre preferatele mele chiar nr 1 al anului 2006 sper doar ca sezonul 2 sa fie la fel de palpitant ca primul si sa nu o dea in bara -_- anyways am citit pe anumite siteuri ca o sa apara in octombrie in jur de 5-8 sau ceva in genu desi pe 6 apare Gundam 00 asa ca am niste dubii ca mai baga sezonul al doilea luna asta <_< :unsure: stie careva cand apare sezonul 2 mai exact???? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Innocent
post Oct 2 2007, 09:16 AM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 77
Joined: --
Member No.: 1.030
Points: 241



Hai sa ingros randurile celor carora le-a placut mai mult Code Geass decat Death Note.

Si dintr-o varietate de motive deja expuse mai sus. Insa in special din cauza faptului ca Luluch inca este uman, inca se lupta sa vada pana la ce punct abuzul de putere in slujba dreptatii este justificabil. Si Lulu este vanitos, extrem de inteligent si isi calculeaza fiecare miscare. Insa ii lipseste impertinenta lui Light (nu ca nu ar fi de-a dreptul nesuferit in unele momente). Light este lipsit de una cele mai simple emotii: dragoste (fata de familie, fata de o fata oarecare, prieteni etc). Luluch nu a renuntat la aceste emotii nici in final. Pe el conjunctura l-a lovit greu din puntul asta de vedere insa in continuare incearca sa salveze ceea ce mai poate desi este constient ca va trebui sa sacrifice ceva pentru aceasta.

Ca sa concluzionez (nu de alta dar trebuie sa mai si muncesc) personajele pline de emotii fac toata diferenta intre Code Geass si Death Note.

Abia astept sezonul 2...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Oct 23 2007, 08:43 PM
Post #14


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Code Geasse nu seamana cu Death Note? povestile sunt diferite ca si scopurile? What are you kidding me? E aceeasi idee .... acelasi scop.....mijloacele si modul de actiune e altul ... dar e aceeasi idee : Eu am dobandit o putere care imi da posibilitatea sa-mi indeplinesc scopul : A schimba lumea. Da.....Lighto vrea sa o schimbe prin a deveni Dumnezeu pe Pamant....iar Larouch (cum dreaq sa-i spui Lulu unui personaj ca aceste o_O ) vrea sa-l omoare pe tasu sa-i ia locul si astfel sa schimbe lumea. Deci diferentza e de cum ..... de modalitatea de a accede in punctul din care poti schimba lumea.

Acuma sa zici ca unul e mai bun decat celalat e putin extrem......nu se incadreaza in acelasi gen deci comparatia nu poate fi facuta decat la nivelul reactiilor personajelor......povestile nu le poti compara. Si eu sunt de parere(De fapt am fost ptimul care a zis asta) ca daca Death Note-ul se termina la 25 era un anime superb.....dar continuarea inghesuita cu Near si Mello l-au stricat. Nu pot sa dau dreptate celor care zic ca Code Geasse o sa fie mai bun pt ca primul sezon a fost super si sigur asa o sa fie si al doilea .... pt ca la fel cum s-a stricat si Death Note dupa primul sezon se poate strica si asta.

Ce-i drept Code Geasse e mai dinamic decat Death Note .... dar....DAR modalitatile de punere in plan a povestii si mijloacele prin care ne este prezentata actiunea difera f. mult. Nu poti sa compari lupte c u roboti cu luptele intelectuale ale lui Light si L. In Death Note toata bataie e la nivel intelectual.....in Code Geasse partea de lupta intelectuala e prezentata da nu ca in Death Note .... predomina lupta directa.

Oricum .... nu mi se pare posibila comparatia mai mult decat am expus eu .... cu atat mai mult cu cat Code Geasse nu e gata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Oct 23 2007, 10:10 PM
Post #15


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Uite ca la varianta asta nu m-am ganditit pana acum. Ai dreptate, Code Geass nu e terminat si nu stim ce aduce sezonul 2. Sper din tot sufletul sa nu faca aceeasi prostie ca la Death Note. Death Note e cel de-al 4-lea anime la care m-am uitat dupa naruto , bleach si Fma si a avut un impact urias asupra felului cum privesc animeurile, adica l-am iubit mult de tot, si mi-a parut rau cand l-au stricat cu Near si Melo. Aaa, acuma sunt mai nerabdator sa vad sezonul 2 si mai e atata de asteptat...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Oct 24 2007, 10:43 AM
Post #16


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Death Note.
Spre deosebire de posturile anterioare care vin cu argumente mai serioase eu o sa fiu superficial. Nu imi place stilul de desen din CG nici batut cu drujba. Scurt.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Innocent
post Oct 25 2007, 03:36 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 77
Joined: --
Member No.: 1.030
Points: 241



Offf, Scorpio, dar Lulu nu vrea sa-l omoare pe tatal sau. Vrea doar sa-l detroneze pentru ca numai asa poate schimba ordinea sociala impusa de acesta. El vrea egalitate pentru toti mai ales din cauza ca el a fost, sa spunem, persecutat. Si mai vrea sa razbune moartea mamei sale pentru care il crede raspunzator pe tatal sau. Raspunzator prin omisiune, sa punem. Omisiunea de a o proteja. Sau omisiunea de a gasi vinovatul.

Si cum este constient ca acesta nu va renunta fara lupta la tron accepta aceasta posibilitate si actioneaza in consecinta.

Si da, mi se pare ca ai dreptate in ceea ce priveste diferenta majora intre modalitatile in care este folosita putearea nou capatata. Insa raman la parerea ca asta in favoarea Code Geass. De fapt cum ai spus tu diferenta majora este ca Lulu nu se vede drept "Dumnezeu printre oameni" :o .

Light nici nu ar fi trebuit conceput ca perjonaj uman dupa parerea mea. Mai bine il faceau vulcanian ;) si atunci avea o scuza buna pentru ne-simtirea sa (a nu se intelege in sens peiorativ). Ce poti spune despre cineva care martor la mortea tatalui sau nu e instare sa arate decat disperare ca nu-i iese planul? sau despre unul care ia rapirea surorii sale ca pe un afront personal si asta este motivul pentru care o cauta ca un fanatic?

Si ce daca Code Geass nu este terminat? In cele 25ep vazute nu m-am plictisit la nici unul pe cand la Death Note a trebuit sa trag de mine ca vad cum se termina. Si nu este din cauza ca este o serie dinamica. E din cauza ca "pulseaza". :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Oct 27 2007, 12:08 PM
Post #18


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
Offf, Scorpio, dar Lulu nu vrea sa-l omoare pe tatal sau.
QUOTE
Si mai vrea sa razbune moartea mamei sale pentru care il crede raspunzator pe tatal sau


Contradictie. Pe langa faptul ca LaRouche zice clar in anime ca-l vrea pe tasu mort......ceea ce-ai zis tu e o contradictie. Razbunarea pt moartea cuiva e moartea celui raspunzator de acea fapta. Nu exista in toata lumea asta un contra exemplu.....in orice film/anime cand personajului principal ii moare cineva drag se razbuna prin a omora....e simplu...clasic....si foarte normal.

QUOTE
Si ce daca Code Geass nu este terminat? In cele 25ep vazute nu m-am plictisit la nici unul pe cand la Death Note a trebuit sa trag de mine ca vad cum se termina


Pai eu nu vb de 25 ep vs 37 ep ... pt ca toti de aici suntem de acord ca de la 25 Death Note-ul o ia vertiginos in jos......eu vb de 25 vs 25. Tu prin afirmatia ta tocmai spui o prostie....pt ca intrebi ce legatura are nefinalitatea CG-ului cu comparatia cu Death Note.pt care a trebuit sa faci eforturi in a-l termina....dar nu mentionezi daca primele 25 de ep-uri din Death Note te-au plictisit sau nu. Totodata nu poti sa compari o parte cu un intreg.

Dar acuma depinde si genul de actiune care-ti place.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

tomy
post Oct 31 2007, 05:48 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members
Posts: 26
Joined: 3-September 07
Member No.: 5.073
Points: 63
Gender:



Hmm se pare k sunt printre singurii carora le-a placut mai mult Death-note. Poate una din motive ar fi k ma seca cat de mult imi amintea Lelouch de Light. Pana si cand a aparut k Zero mi-am zis "here come's Kira all over again..." .
Trebuie sa recunosc k mi-a placut totusi k avea o parte mai umana Lelouch.
Mai remarc k foarte multi ziceti k Light e prea inuman si n-ar fi un personaj prea realist. Sunt convins k exista si alte genuri de psihopati, in afara de cei care umbla cu drujba. Mi se pare evident k e nebun dk ajunge sa nu mai simta nimik nici pt familia sa si de-aia mi se pare si interesant.
Apoi, multi ziceti k Lelouch e mai motivat deoarece chiar vrea sa schimbe lumea in bine. Dar eu personal am avut mai des impresia k e mai motivat de dorinta lui de razbunare.
Deci mi-a placut mai mult Death-note dar cu putin peste CG.

Anyway, cum s-a mai zis, trebuie sa asteptam sa apara si sezonul 2 (nu stiu dk am mai vazut un anime la care sa se termine un sezon asa in coada de peste :P).
Cine stie, poate o sa continue la fel de interesant sau poate o sa aibe tot asa un declin k si Death-note.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Cybele
post Nov 13 2007, 08:19 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members
Posts: 25
Joined: 8-November 07
Member No.: 5.526
Points: 63
Gender:



Votez pentru Code Geass.
Nu pentru ca nu mi-ar place Death Note. Motivele mele sunt clare:
1. Personajele din Code Geass sunt mai umane, mai reale ... personajele din Death Note par lipsite de sentimente, goale. Sufletul uman nu poate fi plin numai de ura. La personajele din Code Geass, latura umana este mult mai vizibila si mai credibila.
2. Motivul. Lelouch are un motiv pentru care doreste razbunare si o lume perfecta insa Light nu.

Cu toate ca, cred ca Code Geass este mai bun personajul meu favorit din toate anime-urile este L. De asemenea C.C. este mult mai agreabila si impresionanta din punct de vedere al caracterului in comparatie cu shinigami.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:36 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |