Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gankutsuou, The Count Of Monte Cristo


Sidonix
post Dec 5 2005, 01:55 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Bazat pe clasicul roman al lui A.Duma "Le Comte de Monte-Cristo ", Gankutsuou mi s-a parut una dintre cele mai reusite ecranizari adaptate...cind zic asta fac abstractie de anime incluzind si filmele artistice care n-au reusit/abordat fie prin stilul hollywoodian sau european sa prinda unele aspecte dupa parerea mea mai mult decit importante ale romanului...din cap si spada cei de la Gonzo au facut un mozaic nebun al pacatelor umane... sunt sceptic fata de studioul Gonzo insa Gankutsuou nu putea fi conceput in alt stil dupa parerea mea...in linii mari ca story se respecta romanul cu citeva exceptii la care nu o sa fac mentiune pt a nu strica placerea ce vor sa le descopere...O sa ma refer in schimb la ceea ce e diferit si ii da o nota de originalitate atipica nu numai ideii scenariului ci si ca realizare anime...Primul lucru care te frapeaza, si poate pe unii o sa-i deranjeze, este modul in care s-a conceput grafica...culorile cu efect cameleonic ce picteaza caracterele par ca prind viata la fiecare frame...pastelurile sunt ametitoare efectul fiind amplificat si de interpolarea 3D la realizarea animatiei...privind grafismele caracterelor intri intr-o hipnoza pitoniana...e o senzatie de sherpuire constanta...reusit efectul...Al doilea lucru ce m-a captivat ar fi demonizarea contelui si totodata ruperea fata de story-ul original...razbunarea e realizata printr-un un pact cu diavolul...lovely deviation...I liked the ideea very much ;) ... o noua perspectiva a razbunarii...Gankutsuou mot-a-mot inseamna Stapinul Cavernei, insa nu are aceeasi interpretare nuvelistica pe care tinzi sa o presupui...de fapt pare si cred ca intr-adevar este o enuntare puternic simbolistica...eventual o sa discutam pe tema asta in momentul in care mai sunt si alte persoane care au vazut anime-ul.Al treilea lucru ce merita subliniat ar fi coloana sonora care prin Jean Jacque Burnel (the Stranglers ) si-a pus amprenta in colectiunea mea :)...We were lovers si You won't see me coming sunt jeniale...songurile had so much airplay on my speakers ^_^...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Dec 5 2005, 03:55 PM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Ma mir... un anime care ne-a placut la amandoi...
Intra-devar Gankutsuou e de-a dreptul fascinant. Incepand cu genericul care te captiveaza prin originalitate si melodia incredibila, continuand cu felul in care e desenat (texturi fixe "prinse" in contururi mobile - un fel de colaj mobil), scenariul care te face sa nu te mai poti dezlipi din fata ecranului, din nou OST-ul genial, aproape din alta lume, imaginatia bolnava, combinatia intre scenariu cartii si surprizele aduse de realizatorii japonezi, personajele memorabile si incheiand cu drama extem de bine redata a omului care a pierdut totul si incearca sa traiasca iar prin intermediul suferintei altora.
Mama, ce fraza scurta.

PS: daca va vine sa credeti asa ceva, maica-mea a vazut toate cele 24 ep in 2 zile, si e maica-mea, adica nu-i plac anime-urile! Asta ar trebui sa va zica multe despre Gankutsuou.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 5 2005, 04:47 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hihi...kaeru adica insinuezi ca de obicei nu am gusturi bune in anime...hahaha :P ...insa subscriu la fraza ta fara pauze pt respiratie :)... in momentul in care am abordat titlu nu aveam idee ca e facut de gonzo care stim cum abordeaza anime ... probabil m-a facut curios si ratingul de masterpiece dat de multi insa nu am gasit nici un review care sa explice de ce it's a masterpiece...and so I got captived by u and bathed in u...:) as Mr. Jean Jacque says :) ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jan 17 2006, 08:48 AM
Post #4


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



So... eu nu sunt genul de om care sa fol cuv atat de pompoase ca Sid :P ... si tot ce pot spune este wow...

Prima data am vazut promo-ul... care de fapt cred ca sunt doua, unul dupa celalalt. La primul (pe o mel destul de lenta) m-am cam plictisit, dar am fost socata de stilul de animatie. Credeam ca totul e o smecherie pt a i se face reclama. Si de unde nave spatiale in Contele de Monte Cristo? Deja nu mai intelegeam nimic. Citisem inainte topicul asta si pur si simplu credeam ca a facut Sid o greseala. La al doilea promo (pe o mel alerta) deja eram extrem de curioasa... Si deja aberez... :P

Revenind la anime, nu stiu ce sa zic... in afara de speechless... :P Este ceva nou, un nou mod de abordare a romanului lui Dumas... Care este de-a dreptul fascinant. Un conte demonic lipsit aproape in totalitate de sentimente si dorintze (cu exceptia aceleia de razbunare)... O inchisoare spatiala indepartata...
Si chiar si asa, nu stiu daca mi-ar fi placut la fel de mult daca ar fi fost fol alt fel de animatie. Totul se imbina perfect in acest anime. Si este dramatic... Si sunt pers care se pierd pe drum...
Nu pot spune decat ca va recomand acest anime daca vreti sa vedeti ceva nou si fascinant.

P.S. Mi-a luat ceva vreme sa inteleg ca vocea de la inceputul fiecarui eps era a lui Gankutsuou. :P

P.S.2. Tks Diana pt serie. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 17 2006, 10:43 AM
Post #5


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



:angry: ..postul meu s-a pierdut in schimbarile de host. Nu mai stiu ce-am scris :( .. mai postez odata sa ramana pentru posteritate marturia mea ca mi-a placut imens animeul asta ^_^.

Partea cu navele spatiale, tehnologia, networkul performat pe mine m-au cucerit. Vizual animeul este desavarsit. Si mi se pare o completare buna la partea demonica a contelui. Supranatural si tehnologie .. ce poti cere mai mult ?. Daca s-ar fi rezumat numai la cartea lui Dumas m-as fi plictisit (deja primele 10 eps actiunea nu mi s-a parut cine stie ce). Dar dupa a inceput partea cu adevarat interesanta. Haydee .. pentru personajul asta am avut o slabiciune de cand am citit cartea. Aparent nesemnificativa dar superb pusa in valoare in cele 2 episoade dedicate ei . Si Contele - inger si demon, Edmond si Gankutsuou. Sunt sigura ca am mai spus ..dar scenele cu Madame Villefort si otrava m-au fascinat .. *blush* cine s-a uitat stie exact de ce................................

Ca sa nu fac 2 posturi la rand + I have a lot of time and nothing to do for the moment + a chat-chat of yesterday is still in my mind so I’ll post here chiar daca voi vorbi singura ^_^.

Interesant modul in care incepe animeul .. direct cu razbunarea .. explicatiile sunt date la sfarsit. Oare au vrut sa intrige? Ma intreb cum a perceput animeul asta cineva care nu are nici o idee depre actiune din alte surse. In cazul acesta inceputul este ametitor .. fapte fara nici o logica evidenta .. piese disparate dintr-un puzzle (aproape ca mi-as fi dorit sa nu fi citit cartea – japonezii sunt mai avantajati aici fata de europeni). Deja se vad diferentele de scenariu, dar nu intr-o maniera frapanta. Mi s-a parut putin trasa de par scena cu condamnatii. Albert a devenit in ochii mei prost ceea ce-i mai rau decat naivitatea/inocenta pe care cred eu ca a vrut s-o promoveze scenaristul. Si asa a ramas pana in ultima secunda a animeului. Pacat. In schimb, prietenul lui Albert este o surpriza placuta. Inca ma intreb cine era in inima lui: Albert sau Eugenie. Pot argumenta pentru ambele desi eu tind spre maniera neortodoxa yaoi ^_^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Feb 10 2006, 11:46 PM
Post #6


Liantassë is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Dragi oameni, ma bucur foarte mult ca exista discutia asta despre Gankutsuou! Si mie mi-a placut la nebunie (desi m-am obisnuit abia pe la jumatea serialului cu stilul desenelor, chit ca ideea mi-a parut f. interesanta).

Am foarte multe de zis, deci promit sa revin, dar apropo de ce spunea Diana, ca e avantajat cine n-a citit cartea, si eu m-am simtit avantajata ca am citit-o in copilarie si am uitat detaliile cu totul. De ex, pe Haydee nu mi-o aminteam din carte absolut deloc.

In privinta lui Albert, nu mi s-a parut prost citusi de putin! Mie exact inocenta si puritate mi-a transmis. Iar Franz -- cum sa fie indragostit de Eugenie, Di? :) De la primul episod si pina la... sfirsit :) e cit se poate de clar ca doar Albert este in inima lui. Si n-as putea numi yaoi toata chestia, ca nu exista nici macar a hint de sexualitate in relatia lor. Shounen-ai, deci, at the most :P

Cum ziceam, sint multe de vorbit, si chiar merita discutia.
O observatie foarte random :) ca incheiere la acest mesaj: in acest anime, in afara de calul si porumbeii din genericul de inceput nu exista animale! Ati observat? Straaange :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 11 2006, 10:13 PM
Post #7


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda...sunt multe de vorbit, insa daca depasesti moodul pierzi din entuziasm :) ... ce si-a pastrat amprenta asupra mea din gankutsuou ar fi nonconformismul fata de clasic si futurismul ideatic ... cred ca asta ramane o referinta ...hmm...astept subiecte de discutie...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 12 2006, 08:38 AM
Post #8


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



l-am vazut si eu acum ceva timp, si poate s-au mai pierdut din imaginile ramase in mintea mea.
ce pot spune insa e ca, per ansamblu, a ramas o imagine f buna despre anime. fiind fan decalarat al cartii lui Dumas, pe care am citit-o de mai multe ori cand eram mic, dupa ce am vazut si vreo 2-3 filme despre subiect, asteptam cu nerabdare sa vad cum ar arata povestea sub forma unui anime. si sincer am fost surprins sa vad ca nu era deloc ceea ce ma asteptam ... insa din fericire era mai bine :D ...
personajele sunt per ansamblu conturate la fel ca in carte, desi sunt si unele incoerentze ... datorate probabil si fanteziei scenaristului, insa acestea nu ies in evidentza f mult din poveste si se incadreaza perfect in at5mosfera.
nu ma asteptam la abordarea aceasta futurista a povestii ... futurista ... si totusi destul de concordanta povestii ... a fost o imbinare perfecta aproape, din punctul meu de vedere.
in plus aici, l-au facut pe personajul principal, rau ... f rau ... chiar daca e numai gankutsuou de vina, totusi a fost ceva nou ... si au mers pana la capat cu rautatea ... contele nu ezita in momentele cheie si nu da inapoi cum m-as fi asteptat sa o faca, si asta mi-a placut.
despre caracterizarile de mai sus ale unor personaje ... n-am cuvinte ... recomand celor care chiar vad yaoi in orice, mai ales cand nu sunt de genul masculin si nu au cum sa inteleaga chiar exact, oricat s-ar lauda, cum gandeste un barbat, sa nu mai insiste atata pe idee si sa-si proiecteze fanteziile in alte directii ... mai apropiate de nivelul lor de intelegere.
coloana sonora si intro-ul mi-au placut destul de mult ... cat despre scurtul preview la serie de la inceput ... cred ca ala a dat jumate din farmecul initial al seriei. vocea de la inceput, a lui gankutsuou, cum zicea kisa mai sus, era de efect ptr compozitia dramatica a episodului, desi la un moment dat spre sfarsit incepusem sa ma satur de ea.
albert ... da ... puritatea pana la capat ... franz ... prietenia pana la capat ... eugenie ... o dragoste care nu stia sa se manifeste, virginie un personaj slab si bolnavicios care nu poate sa impresioneze placut decat prin dragostea pe care o starnise in inima lui maximillien, un personaj franc si puternic, desi ii lipsea blazonul.
contele ... well ... cel mai complex personaj al seriei pana la urma ... nu cred ca pot sa-l prind in doar cateva cuvinte si nu vreau sa lungesc postul asta fara masura :P ... interesant pana la urma modul in care intelegeau supunerea fata de el servitorii lui si chiar si haydee.
all in all ... mi-a placut f mult si il consider un anime reusit ... si multumesc lui sid ca a facut topic, ca asa am aflat de existenta anime-ului si dianei ca ea a fost pe post de provider :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 12 2006, 01:46 PM
Post #9


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Liantasse, ai dreptate.. yaoi in sensul clasic e un cuvat ce nu-si are locul in animeul asta, din nefericire eu am transformat notiunea in ceva mai apropiat de alint si destul de personal si mi-a scapat pe aici *blush*.

axi .. recomandarea ta nu-si are rostul, fiecare are dreptul la propria lui interpretare si fantezia fiecaruia e libera sa exploreze posibilitatile sugerate.
Si ca sa detaliez subiectul se vede clar atasamentul lui Frantz fata de Albert. Se da si o explicatie in scena de la inmormantarea tatalui lui Frantz. Intalnim in tot animeul preocuparea uneori exagerata a lui Frantz fata de fericirea lui Albert. Il protejeaza. Asta e cuvantul pe care mi l-a inspirat mie. Se comporta mai rau decat o closca. Si daca e sa iau in considerare felul inocent si naiv de a fi al lui Albert => standardul intalnit mai peste tot pt shounen-ai, males romance sau oricum vreti sa numiti povestea. Facand o mica paralela cu cartea, unde Frantz a fost un personaj destul de neimportant, aducerea in plin plan al acestuia m-a facut sa ma gandesc mult mai departe decat la clasicul bonding masculin. Totusi eram in dubii pentru ca tot animeul mi-a dat o senzatie de .. ceva apropiat de razbunarea de sange, onoare si toate astea.. si cu asa sentimente pur masculine, males relations parca nu-si au locul. Si totusi, s-a accentuat clar ca Frantz este indragostit si ca ei 3 au fost intotdeauna impreuna + nota de tragism data momentlui cand Frantz a spus ca e o dragoste neimpartasita asa ca ii consider automat un triunghi. Si cum salutul final al lui Frantz a fost catre Albert si Eugenie a fost tratata ca o prietena..... pur si simplu nu m-am putut abtine sa nu gandesc neortodox .. totusi poate gandesc ilogico-feminino-yaoist... mai stii? .. dah ... anime e anime totusi .. am drepturi depline ... nu vad cum un barbat cu nivelul tau de intelegere nu poate accepta asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 12 2006, 05:57 PM
Post #10


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nu e vorba ca nu accept ca tu ai o parere a ta personala si o fantezie sau mai multe la fel de proprii si personale ... si evident afirmatii bazate pe niste motive care tie ti se par intemeiate ... dar ... nu stiu cum se face ca aproape la orice anime fanteziile sunt aceleasi, motivele mai mult sau mai putin clare duc la aceleasi interpretari ... ma rog ...
oricine ar fi fost in inima lui franz ... pana la urma ... nu exista decat suspiciuni si nimic clar ... nici macar o umbra de declaratie clara ... nimic ... pe cand ce este clar era ca frantz era cu o fata/femeie ... macar la inceput ... si nu reiese din nimic clar ca ar avea alte orientari ... de asta am zis ca exagerezi intr-un fel mai neortodox recunosc ... da prea insisti pe a cauta o latura yaoi in orice :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 12 2006, 05:58 PM
Post #11


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



aham...interactiunea frantz-albert are tenta shounen ai insa resping idea yaoi pt ca nu exista reciprocitate ideatica...so Frantz loves Abert, nu e si invers...daca ne uitam la exagerarile care s-au facut in Gankutsuou cred ca e firesc sa se faca si la nivel inter-relationalitate caractere...sentimetele sunt amplificate si distorsionate f mult...eu cel mai mult am apreciat fascinatia lui Albert pt conte...f bine cladita ideatic...ar mai fi ceva interesant...mi-a placut cum a fost conceput si Andrea Cavalcanti...heh...superb regizata desfasurarea razbunarii sale...f matur adresate interactiunile lui si foarte sexual oriented...well...dirty everything u think its someones sacred...wife, daughter...and then confess...scenele sunt facute fara repros...imi amintesc scena de rape din gradina sau scena din dormitorul contesei...adika his mother...deci comportamentele deviante sunt la toate nivelele in Gankutsuou...nu te poti opri doar la a cataloga o relatie de tip yaoi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 12 2006, 06:02 PM
Post #12


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



eu sunt totusi curios sid ... personajul lui cavalcanti imi ridica niste semne de intrebare ... care ar fi fost totusi motivatia lui ...
ptr ca la final ... tot ce vrea este sa-l traga in jos pe tatal lui, insa pe parcurs, nu vrea deloc asta ... sau o vrea dar nu e in prim plan ... la inceput este doar un arivist ... care impins de la spate de gankutsuou, al carui ajutor il accepte benevol, este capabil de multe rautati, insa intr-un scop egoist ... in final insa ... tot ce vrea este sa il traga dupa el pe tatal sau ... isi da seama ca prin insasi faptul ca el a ajuns atat de jos, il face de ras pe villefort ... si se afunda singur si mai mult. ... nu stiu ... nu am fost f clar acum, poate si ptr ca am vazut anime-ul acu ceva timp si nu mai tin minte totul exact, dar e un personaj interesant ptr mine din punct de vedere psihologic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 12 2006, 06:07 PM
Post #13


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...marchizul cavalcanti este doar o umbra...este un mort viu...traieste doar pt a face rau...nu vrea a doua sansa...vrea sa distruga vieti...nici nu stiu daca mai este razbunare...pare ca prinde viata doar in momentul in care face rau...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 12 2006, 06:45 PM
Post #14


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Heheheh... Sa ma bag si eu putin in discutia voastra... :P

Ahem... Franz/Albert. Prietenia lor mi-a creat aceeasi senzatie care mi-a creat-o prietenia Frodo/Sam (Tolkien, of course :P ). Adik, clar nu e nimic yaoi (cu toate ca ar fi fost interesanta o astfel de rel intr-o poveste marca Dumas :twisted: ). Shounen-ai... nici de asta nu sunt convinsa pt ca eu nu consider afectiunea lui Franz a include orice urma de boy-to-boy love (nu credeam ca o sa ajung sa zic asa ceva vreodata despre vreo rel intre guys :lol: ). As zice ca il iubeste pe Albert intr-un sens fratern (clar, pe Eugenie nu o iubeste :P ). Oricum, am admirat sacrificiul lui F pt A. S-a dus sa se lupte cu conte stiind ca va fi omorat (nu cred ca el se gandea ca va castiga).

Cat despre Andrea Cavalcanti... cred ca il analizati prea mult. Din punctul meu de vedere, este un om manat de ura, care nu doreste decat razbunare... atat asupra tatalui sau, cat si asupra societatii din care el face parte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 12 2006, 07:05 PM
Post #15


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Next time axi fii mai atent la amanunte inainte de a incepe sa atentionezi pe altii intr-un mod asa de "finutz" ..stii ..se poate confunda usor cu atac la persoana. Yeap .. Franz era logodit cu o fata/femeie/fiinta de sex feminin dar tot el a afirmat ca nu o iubea si a lasat-o sa isi gaseasca dragostea in alta parte cu o mare usurare in suflet.
QUOTE
nu stiu cum se face ca aproape la orice anime fanteziile sunt aceleasi, motivele mai mult sau mai putin clare duc la aceleasi interpretari ... ma rog ...
Eu ti-as sugera sa nu mai confunzi topicul de yaoi/hentai cu restul animeurilor. Yaoi e o gluma si va ramane asa.
Cat despre Andreea .. era nebun. Ideea fixa care il conduce este ca a fost respins de familie si vrea sa fie acceptat ... si isi forteaza drumul intr-adevar foarte dirty dupa cum a spus Sid. In mintea lui sexul e sinonim cu posedarea, nevoia si dependenta. Fata de tata are obisnuitul amestec de dragoste-ura. Si il vedem afundandu-se din ce in ce mai mult in nebunia lui pe masura ce comite acte abominabile .. odata inceputa hora nimic nu-l mai opreste .. si la sfarsit rade ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 12 2006, 08:37 PM
Post #16


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



un ras al unui nebun satisfacut trebuie sa mentionam...pe alta parte este Haydée ... superb imaginat/creat caracteru'... imi amintesc momentele de la opera cind apare in rochia cu aripi de fluture parca...si scena urmatoare in care lesina la vederea ucigasului tatalui ei...f realistic realizate...Haydée contrasteaza cu restul fiind singura care isi pastreaza din umanitate incercind sa nu cedeze complet razbunarii...
ps: daca va intepati pe topic off topic va editez posturile :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 13 2006, 09:41 AM
Post #17


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



De ce spui ca e singura? Cel cu vendetta era Edmond. Pe Haydee o vad mai mult ca fiind femeia indragostita, unealta si nu razbunatoarea. Ea permite sa fie folosita, e fericita sa fie folosita ar face orice pentru placerea stapanului ei...nici nu concepe sa faca altceva decat ce i se cere pana cand nu simte ca Edmond dispare si ca il va pierde .. atunci devine disperata...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 15 2006, 12:25 AM
Post #18


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



QUOTE(Diana @ Feb 13 2006, 09:41 AM)
De ce spui ca e singura? Cel cu vendetta era Edmond. Pe Haydee o vad mai mult ca fiind femeia indragostita, unealta si nu razbunatoarea. Ea permite sa fie folosita, e fericita sa fie folosita ar face orice pentru placerea stapanului ei...nici nu concepe sa faca altceva decat ce i se cere pana cand nu simte ca Edmond dispare si ca il va pierde .. atunci devine disperata...
*




hmm ... nu cred ... daca esti atenta ai sa vezi ca Haydee ar face totul ptr conte ... dar nu in sensul razbunarii ... ea ezita cand vine vorba de asta ... chiar si cand e vb de razbunarea ei, ezita ... dar mai ales cand e vb sa sacrifice pe altii ... ptr ca pana la urma ... in razbunare de obicei se intampla sa existe si victime colaterale ... pe care nu toti sunt dispusi sa le accepte ... iar haydee e una dintre acestia.

ce spui tu acolo cu "Ea permite sa fie folosita, e fericita sa fie folosita ar face orice pentru placerea stapanului ei" ... se reflecta mai mult in carte decat in anime. exista niste diferente de nuanta intre povestea din anime si carte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Feb 18 2006, 12:54 AM
Post #19


Liantassë is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Vaaai, ce discutii interesante pe-aici, si eu cu netul in an on-and-off relationship!! :(

Sint atitea chestii de zis incit nici nu stiu cu ce sa incep. In legatura cu relatia dintre Franz si Albert, ma bucur ca Axi si de fapt toata lumea e de acord cu my statement ca iubirea dintre ei nu implica sexul, daaar, Axi-san, permite-mi sa-ti amintesc ca desi Franz e aratat cu marchiza la inceput, ceea ce ni se arata este tocmai ca el pleaca inainte de a se intimpla... ceva :) si pleaca pt ca e ingrijorat pt Albert! As zice sa nu ne grabim sa punem etichete one way or the other: mi se pare ca personajul lui Franz si relatia lui cu Albert sint special construite ca o oarecare ambiguitate sa existe. I am a fervent supporter of male friendship, si gestul lui Franz de a merge sa moara in locul lui Albert este the ultimate proof of such friendship! In acelasi timp, insa, nu inteleg de ce atractia fata de un alt barbat (si nu neaparat erotica, sau sexuala, insa de asemenea natura incit iti ia gindul de la cautarea/pastrarea unui partener sexual) ar trebui sa nu poata fi inclusa printre "sentimentele pur masculine"... Nu sint genul care sa vada homosexualitate in orice, insa mie una atitudinea lui Franz nu mi s-a parut nici "de frate mai mare", nici de "closhca", ci de "frate de cruce" ca sa zic asa.

Oricum, cred ca pe mine m-a impresionat cel mai mult ideea iubirii primite din partea unei alte persoane, ca baza pt posibilitatea de a raspunde cu iubire, si nu cu dorinta de razbunare, chiar atunci cind esti cit se poate de wronged si ranit. Iubirea lui Franz, exprimata prin moartea lui si explicata in scrisoare (ah, ce mai scrisoare!! trebuie sa ma mai uit la pasajul ala de mai multe ori, ca imi vine s-o invat pe dinafara) e ceea ce ii da posibilitatea lui Albert sa aleaga sa-l iubeasca in continuare pe conte, chiar dupa ce acesta ii pune in pericol familia, si tot ce ii era lui familiar si drag in general. Iar iubirea lui Albert pentru conte, chiar in fatza respingerii ultime, e ceea ce rupe blestemul si il alunga pe Gankutsuou. Extraordinara idee, si extraordinar realizata!

Un alt subiect foarte interesant de discutat ar fi relatia lui Albert cu tatal lui, si cu contele-ca-father-figure. Ca Albert il iubeste pe tatal lui, si continua sa creada in el chiar dupa demascarea lui publica, e usor de inteles, dat fiind caracterul lui Albert. Dar de ce se ataseaza el de conte atit de mult, si de ce continua sa creada in bunatatea lui si sa faca apel la umanitatea lui, cind e din ce in ce mai clar ca umanitatea aia a cam fost inghitita de ura si razbunare, asta e o intrebare mai grea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zuzi
post Dec 7 2006, 06:52 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: 6-September 06
Member No.: 2.963
Points: 103
Gender:



Contele de Monte Cristo este poveste copilariei mele nu imi mai aduc aminte de cate ori am citit acest roman si cate ecranizari am vazut dar atat despre pasiunea mea pt conte sau pt dumas in general .

Am descoperit Gankutsuoh din pura intamplare si l-am luat doar din curiozitare atragandumi atentia numele nu stiu de ce .... la inceput grafica mi sa parut obositoare dar recunoscand numele unora dintre personaje am ramas sa-l vizionez in continuare . Totul incetepe in orasul Luna acesta fiind un fel de oras al desfrâului. Incepe cu inrarea lui Albert si a prietenului lui in aceasta lume fantastica , la opera albert il cunoaste pe Contele acesta, acesta fiind un personaj fantastic perceput mai mult sau mai putin ca un vampir ... oricum aliura lui nu e departe de cea a unui vampir.
Contele se muta in Paris,aici incepe totul .
Astep parerile celor care au vazut animeul ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:31 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |