Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 2D - 3D Viziuni asupra lor!

Care preferati?
 
[ 9 ] ** [42.86%]
[ 4 ] ** [19.05%]
[ 8 ] ** [38.10%]
Total Votes: 21
Guests cannot vote 

CyBeR
post Feb 6 2004, 02:58 PM
Post #21


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Se pare ca-mi dau singur in cap cu un contraexemplu si spun ca de curand am vazut doua anime-uri in care apare CGI orides ori in mod obisnuit si nu prea deranja.Presupun ca la asta se referea si Seby prin stil:Gatekeepers si seriile Hack.Cel putin Gatekeepers,daca ar fi fost joc asfi jurat ca este Cell shading,proces grafic ce poate fi admirat in toata splendoarea sa in jocuri precm XIII;Sheep,Dog 'n' Wolf sau Unreal Tournament 2003(user made maps).Pentru necunoscatori,Cell Shading se refera la a da aspectul de 2D graficii 3D.Impresionant dar in aelasi timp usor de observat din cauza miscarii camerei sau a obiectelor in sine.

+INFO:(offtopic bineinteles) aspectul subliniat mai sus se observa foarte usor in seria Gatekeepers in primul episod cand Autobuzul este echipat cu armura.Felul de miscare si de colorit al armurii respective arata clar a grafica 3D dar este excelent mascata ca fiind 2D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 6 2004, 05:14 PM
Post #22


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



in ghost in the shell sunt cel mai bine mascate, mai tii minte vaporul ala pe apa care ia o curba, un vapor galben asa, ala sigur e Cell shding, dar i-au scazut fps-urile intentionat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Feb 7 2004, 06:56 PM
Post #23


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Vorbim noi acuma, insa in niste ani (destul de multi probabil) , nu are sa mai fie 3d-ul mai slab decat 2d-ul. Problema nu e tehnica, ci faptul ca animatiile 3d sunt foarte comerciale, facute in graba ca sa iasa repede si ca sa scoata bani, sunt si mai puitin costisitoare, si nu se axeaza decat pe detaliu si pe realism, nu pe puterea de sugestie. Un anime 3d, dupa parerea mea, ca sa poata concura cu unul 2d, nu trebuie sa fie detaliat, ci dimpotriva, modelul foarte simplu, cu texturi... aproape primare sa le zicem, insa cu o animatie si o putere de sugestie care sa poata concura cu 2d-ul. Aceasta se poate face, insa sunt multi lameri care daca ar vedea un model fara nu stiu cate layere de texturi cu iluminare HDRI (ca ce sa zic spotlightul de atata vreme nu le mai ajungea), cu putine poligoane insa foarte sugestiv si foarte atent animat, ar zice ca e nasol si mai stiu eu cum, ca vezi domne nu poate concura cu ce a facut X, la care se vede si alunitza din.... mda. Si cand zic atent animat nu ma refer la realism ci la impresie, la feeling. In fond personajele anime sunt foarte departe de realitate si nici nu le vrem altfel. Uite, facut in Lightwave:

[img]http://insidecg.com//images_community/2004_1/badseed.jpg[/img]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 7 2004, 07:51 PM
Post #24


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



:D
..Bine ai revenit Fate!!(din principiu nu mai postez la nou veniti :wink: )
Tot nu te-ai lasat de LightWave!!! Lsa ca-i bine ..vezi cum scoti ceva din chestia asta...ca sa tii numai pt tine nu prea mere!!
La faza cu putine detalii...e putin discutabil...Cred ca ti-a placut Final Fantasy filmul....Ti s-au parut acolo putine detalii??? Mie nu...si filmul e absolut superb!!!
Insa ...in principiu e corect ce zici!! 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 7 2004, 11:21 PM
Post #25


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Prefer grafica 2D.

Dar... cazul Last Exile: O prefer pe cea 3 D in locul uneia 2D dar nelucrata.

Imaginati-va ca, de exemplu, pentru End of Evangelion nu s-ar fi lucart enorm. Cum ar fi aratat Evele. Iar pentru o serie intreaga poate ca ar dura prea mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Feb 8 2004, 02:03 PM
Post #26


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Hehe... as vota... dar n'am ce :D
Trebuia adaugat si un "Depinde... "
Cum a spus si Urfe Last Exile nu mere fara 3D... la fel cum intr'unele anime nu se pot face numite chestii fara 3D... iar cat timp cel putin 40% din anime este facut clasic ( personajele facute manual si cuprinse in acest 40%) pana atunci voi considera filmul anime... de abea apoi as putea zice ca nu mai e anime... farmecul in animatiaei japoneza este totcmai faptul ca este facuta manual...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 8 2004, 03:16 PM
Post #27


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Apropo de Last Exile. Pai daca il luam ca reper pentru categoria anime-urilor 3D atunci eu sunt pentru CGI all the way :D . Nu stiu cat de mult desen manual si cat de mult 3D are in el dar pot sa zic ca arata superb. Inca de la primul episod m-a lasat cu gura cascata.
Deci sunt si eu de parerea celora care considera ca 3D-ul realizat cu maiestrie in combinatie cu desenul clasic dau un anime excelent.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 12 2004, 08:00 PM
Post #28


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Da......
Watch this ...and die!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ca io deja am ramas mut.... :shock: :twisted: :hmmm:

http://www.apple.co.jp/quicktime/trailers/...seed_large.html


Bine am facut ca inca nu am votat.....Uite aici ce insemna Anime 3d :shock: !!!!! Miscarile sunt atat de bine facute...incat nu mi-a venit sa cred... 8) !!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 12 2004, 10:06 PM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



la inceput mi s-a parut impresionant dar dupa ce l-am vazut a doaua oara deja m-am plictisit, vezi asta e problema cu 3d-urile.
La 2d filmul se desfasoara in mare parte la tine in minte, creierul construieste framurile intermediare, la 3d creierul decat citeste
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 12 2004, 10:25 PM
Post #30


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Deci sa inteleg ca la tine se proceseaza doar imaginea ??? sau ce?

:wink:

Io sincer ...ma gandeam la ce zicea gagica(Am facut rost de versiune titrata)...si la felul in care actiona...
In al doilea rand ..creierul meu era pus pe a acapara cat mai multe detalii...si credema ...sunt multe...si asta imi place, precum imi place si un anime simplu desenat dar gandit!!!
Animatia super ...numai e ca in Wonderful Days...personaje de mana pe un background 3d...aici e totul 3d cu texturi anime...alta e senzatia!!!
Oricum...o sa astept filmul asta cu sufletul la gura!!
17.04.2004 data de lansare....
Am vazut si primul.. destul de bine facut considerand perioada in care a fost facut!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 13 2004, 01:30 AM
Post #31


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Nu m-ai inteles si mi se pare normal, sunt chestii de psihologie care nu se explica printr-o fraza :? mi-a scapat sorry. Ma gandesc la o metoda sa explic care e diferenta intre cele doua tipuri de animatie.

Apropo de Wonderfull Days :roll: eu nu l-am vazut man, astept sa termini sesiunea, poate ma sprijini si pe mine cu cateva filme care-ti plac tie :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 13 2004, 11:37 AM
Post #32


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ba...tocmai ca am inteles ce vroiaia sa zici...si cam stiu cum sta stituatia...cu psihologia umana....insa ..nu ara cazul sa bagi un asemenea argument acolo..mi se pare ....cum sa zic io...cama fara gust!!!Daca vrei vorbim in detaliu..despre cum creierul uman percepe si proceseaza imaginile..sau serii de imagini, vorbim...dar nu cred ca este cazul!!
Eu am zis clar si frumos...tocmai pt ca are multe frameuri...si tocmai pt ca are tona de detalii mie imi place!!! Nu e acelasi lucru cu un anime..
Un anime cu multe detali...cred ca ar fi Bloodlustul....insa in general..nu se fac chiar toate detaliile.au inceput sa faca din ce in ce mai multe detalii...vezi Gits SAC...insa mai e pana la a ajunge la nivelul ..pe care il fac adevarati animatori 3d...nu cei care fac 2-3 chestii si gata..
Oricum....din cauza lipsei de detalii..pot zice ca animele e iubit...insa sunt multe nivele de detaliu...si nu cred ca e cazul sa vb aici.
Un lucru e sigur..o animatie 3d bine facuta..e plina de detalii NESUPARATOARE...
Sincer...e cineva caruia nu i-a placun FF the Movie??
Oricum astept si alte reactii!!.Fate unde esti....ai zis ca au fost facute in Lightwave...sa te vad la rampa!!! :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 13 2004, 05:53 PM
Post #33


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ok,Seby,iti raspu d eu la intrebare:sunt multi oameni carora nu le-a placut filmul FF.Nu ma numar printre ei dar pot da destule exemple,majoritatea colegi.Ignoranti,dupa pareerea mea.Oricum,am si eu o intrebare:a vazut careva Blood - The Last Vampire(m-ar mira un nu)?Acolo e cel mai bun exemplu de 3D prost ascuns.Iti scoate ochii,nu alta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 13 2004, 06:03 PM
Post #34


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Seby - dupa cum ai zis, as putea sa vorbesc despre anime-psihologie la modul cel mai profesional (asta studiez de vreo 3 ani) dar nu cred ca are rost sa bombardez forumul cu termeni pomposi si sa par un ingamfat, si as vrea pe viitor sa ramanem la termeni de "a iubi", "e mai misto" etc. e mai placut asa, pana la coada asta e un forum de enterteinment nu de studiu :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 13 2004, 06:10 PM
Post #35


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



si in legatura cu Final Fantasy filmul eu cred ca am intalnit vreo 2-3 prieteni carora le-a palcut filmul (3d workers). In rest tuturor li s-a parut ... :roll: si in sala cand l-am vazut ziceau oamenii in jurul meu: "zici ca e teatru de papusi" si parerea mea a fost foarte proasta despre acest film, extrem de proasta, pacat de idee.
Cat despre Blood inca un exemplu de imbinare facuta cu piciorul si idee de 2 lei a filmului, vai oare vor invinge pana la coada monstrii? Dar ma rog sunt unii care apreciaza sabia cand intra si sangele cand sare :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 13 2004, 06:22 PM
Post #36


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Nu stiu cum puteti sa spuneti ca The Spirits Within arata nasol. Eu cand am vazut filmul ala m-a uimit animatia. La vremea aia tipii s-au chinuit nu stiu cati ani sa-l realizeze (nu aparuse nici GeForce3...deci se explica). Nici nu prea pot sa-mi imaginez filmul facut cu actori reali, cred ca si anime ar arata ciudat...numai spiritele alea cum sunt facute :shock: [/i]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 13 2004, 06:36 PM
Post #37


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



lasa Zeri ca tie ti-a placut si The Last Samurai :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 13 2004, 07:57 PM
Post #38


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



[offtopic]Pai mi-a placut ca a fost despre Japonia...pacat ca a fost facut de americani si nu de japonezi sau de altii. Dar trebuie sa recunosti ca batalia de la sfarsit e misto...aminteste de Brave Heart.[/offtopic]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 13 2004, 08:07 PM
Post #39


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ti-am zis o chestie....Cipiamon...
In timp ce tu stateai sa explici cum e cu frameurile io am zis ca eram mult mai atras de ce zice tipa si naratorul....fa rost de varianta titrata ...si o sa intelegi de ce....si sunt multe de ce??uri..Asta sarind peste faza ca io am vazut si originalul... :wink:
In momentul ala ...os a vezi punerea problemei tale..despre dragoste/iubire....Cel putin fraza de sfarsit pe care o zice tipa...mi-a dat de gandit :shock: !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 13 2004, 09:14 PM
Post #40


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



Scuze Seby m-am grabit sa citesc :oops:

Off topic: Mi-ai adus aminte de Brave Hart, ala mi-a placut si mie, super film!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |