Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mitologia din Sailor Moon


Mystical Angel
post Apr 2 2004, 02:40 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 174
Points: 2



A observat cineva cata mitologie apare in aceasta serie? In special din mitologia Romana si Greaca. Ce parere aveti? (sper ca nu a mai fost topicul asta si sa nu deranjez pe nimeni)
Stateam si ma gandeam la numele fetelor (senshi) si m-am intrebat dc doar asta e legat de mitologie si tot cautand m-a lovit :lol:
Venus=Afrodita, zeita iubirii si a frumusetii, a avut multe povesti de dragoste; de aici poate si legatura cu Minako care se indragosea foarte repede; arma pe care o foloseste: ?Love Chain?,?Kisses?.
Jupiter=Zeus, ?king of the gods? era cam ?fustangiu? :D de aici inclinatia lui Makoto de a se indragosti repede, arma folosita: ?lighting bolt? arma preferata a lui Zeus.
Mars=Ares, zeul razboiului, destul de temperamental (seamana cu Rei?), arm ape care o foloseste este focul.
Mercur=Hermes, era cel mai destept zeu si mesagerul lui zeus, a inventat lira, (se explica de ce Ami era desteapta) puteti observa in seria a 4-a (dc nu ma insel) in transformarea lui Ami o lira.
Neptun=Poseidon, zeul apelor, fratele lui Zeus, Arma folosita Valurile (deep submerge).
Uranus= era un titan in mitologia Greaca care reprezenta cerul si era fiul si sotul lui Gaia, zeita pamantului.
Oricum am observat o inversare intre Pluto si Saturn (va rog sa ma corectati dc gresec)
Pluto=Hades, zeul Mortii
Saturn=Cronos, zeul Timpului
In Sailor Moon era invers Pluto Stapanea Timpul si avea ca arma un sceptru, iar Saturn era senshi al mortii si avea Coasa
Apoi Pisicutele:
Luna=In Italian/Latina/Spaniola=Luna (si in Romana)
Artemis= Mitologia Greceasca= zeita asociata lunii
Diana=Mitologia Romana= Zeita lunii
Sper sa nu va plictisesc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Apr 2 2004, 09:58 PM
Post #2


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Am observat ca o ai avatar pe Ami.Do ya like her?Cause i sure do.Multi ma intreaba de ce, dar nu prea stiu ce sa le raspund.Imi place inca de prin clasa a 4-a... :lol: :lol: :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Apr 3 2004, 05:29 AM
Post #3


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Nu chiar mitologie dar...
In manga, sau pe parcursul anime-ului, apar si zilele de nastere. De notat ca acestea se potrivesc astrologic cu dominanta planetelor. De exemplu toate persoanele avand zodia sagetator (Kino Makoto) sunt sub influenta planetei Jupiter.

Tsukino Usagi __ Sailor Moon ______ Iunie 30 ________ Luna
Mizuno Ami_____ Sailor Mercury ___ Septembrie 10 ___ Mercur
Hino Rei _______ Sailor Mars ______ Aprilie 17 _______ Marte
Kino Makoto ____ Sailor Jupiter ____ Decembrie 5 ____ Jupiter
Aino Minako ____ Sailor Venus _____ Octombrie 22 ___ Venus
Chiba Mamoru __ Tuxedo Mask _____ August 3 _______ Pamant
Chibi-Usa ______ Sailor Chibimoon _ Iunie 30 ________ Luna
Meioh Setsuna __ Sailor Pluto ______ Octombrie 29 ____ Pluto
Tenou Haruka __ Sailor Uranus _____ Ianuarie 27 _____ Uranus
Kaioh Michiru ___ Sailor Neptune ____ Martie 6 _______ Neptun
Tomoe Hotaru __ Sailor Saturn ______ Ianuarie 6 _____ Saturn
Seiya Kou _____ Sailor Star Fighter3 _ Iulie 30 _______ alt sistem solar
Taiki Kou ______ Sailor Star Maker3 _ Mai 30 ________ alt sistem solar
Yaten Kou _____ Sailor Star Healer3 _ Februarie 8 ____ alt sistem solar
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Apr 3 2004, 05:38 AM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



eu am observat imediat legatura cu mitologia....( as putea sa mai adaug helios = soare daca nu ma insel )
Dar si numele lor Japomeze au semnificatii ( acum nu le iau pe toate , doar cele car-mi vin in minte )
Tsukino Usagi ( tsuki= luna , usagi iepure , iepurele din luna , si stiti ca parca se faceau referiri la chestia asta "iepurele din luna " )
Mamoru = a proteja
Mizuno - mizu= apa
Hino - hi = foc
Aino - ai= dragoste
La fel si numele celorlalte luptatoare
Meiou ( sei )= planeta Pluto
Tenou (sei ) =planeta Uranus
Kaiou ( sei ) =planeta Neptun
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mystical Angel
post Apr 4 2004, 09:12 PM
Post #5


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 174
Points: 2



Ai dreptate Yuki "Usagi Tsukino" = rabbit of the moon si dc nu ma insel (sper sa nu) este o legenda Japoneza sau Maya despre existenta unei printese pe luna a carui pet preferat este un iepure de aici si interpretarea petelor de pe luna ca fiind imaginea unui iepure (cum spun americanii "man on the moon")
Dar mai e si legenda Selenei care in mitologia greaca este zeita lunii si care spre deosebire de Artemis a renuntat la juramantul de castitate si s-a indragostit de Endymion (nu mai stiu exact dc era rege sau pastor) si pe care il vizita in vis. Cum el era muritor si ea nemuritoare, l-a rugat pe Zeus sa-l faca nemuritor iar acesta put a spell si Endymion a dormit un somn etern iar Selena il vizita in fiecare noapte. Cica au avut 50 de copii (cam multi nu credeti? :D )
Nu mai stiu unde am citit long time ago ca sunt legende legate si de personajele negative dar acestea tin de mitologia Japoneza. Cum stau cam prost la capitolul asta prefer sa-i las pe altii sa vb.
In legatura cu zodiile la Romani Racii erau numiti si "moon babies"
Da imi place Ami foarte mult si Mercur e si Planeta zodiei mele asa ca se cam potrivesc nu (gemeni).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Apr 5 2004, 05:46 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



da asa e . Stiu precis ca e o legenda despre printesa Kaguya din luna ( e legat de al doilea film ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 27 2004, 04:59 PM
Post #7


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



legatura cu legendele si mitologia antica am remarcat-o si eu, si nu numai legat de luptatoarele sailor...
vreau sa zic ca de exemplu in seria a doua parca, atunci cand se luptau cu wiseman si cei din regatul lunii negre, se spune la un moment dat ca cei de pe luna neagra erau exilatii de pe pamant pe a zecea planeta numita dupa aceea "black moon".
acum legatura cu legenda... se pare ca multe popoare antice, printre care maiasii, mesopotamienii si altii (nu mai stiu sigur daca si egipetenii) aveau cunostiinte foarte avansate pentru acele timpuri referitoare la astronomie. aceste cunostinte raportate si coroborate cu celelate cunostinte ale lor, care erau destul de vagi au dus la nasterea legendelor.
asa ca se pare ca desi cunosteau exitenta planetelor... chiar si a celor dincolo de pluto (existenta demonstrata recent de calculele unor savanti parca de la nasa) nu si-o puteau explica decat prin asimilarea cu zeitatile existente atunci. aceste planete, cele de dincolo de pluto erau asimilate cu "raul", "intunericul", "diavolul".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post Apr 14 2005, 03:29 PM
Post #8


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



pot sa adaug aici si sabia(uranus), oglinda(neptun) si nestemata(pluto).
totusi aceastea fac parte si din istorie. se pare ca imparatul nipon nu pleca niciodata din castel fara acestea. ele simbolizau puterea lui "divina"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

thira_chan
post Apr 18 2005, 07:27 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 103
Joined: --
From: Cluj-Napoca now :D -finally a student :P
Member No.: 350
Points: 121
Gender:



da aveti dreptate apar foarte multe lucruri ... dar eu tot ma gandesc la evenimentele cxare se desfasoara una dupa alta ... incepand de la energia omeneasca se fura pana la star seed ... ehh eu mai tot incercam sa tin cont dar pela oglinzi m-am plictisit ... daca ne gandim bine de fiecare data cand e si Bunny (Usagi) luat de cai rai si ei ii apare incepand de la cristal pana la star seedul ei ... ehh dar star seedul ar trebui sa fie cristalul de argint nu? ehh eu numai cu asta ma mai distrez in ultima vreme sa gasesc toate greselile ... /sweat

si la partea cu Pluto si Saturn daca ne gandim asa da ai dreptate ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Astarteea
post Oct 1 2005, 02:13 AM
Post #10


...
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 30-September 05
From: ...
Member No.: 1.840
Points: 250
Gender:



O mica observatie. Artemis era identificata in principal, in mitologia greaca, cu zeita a vanatorii, asimilata timpuriu de catre romani cu Diana, o veche divinitate de origine italica. Ca apoi Artemis a fost identificata cu Luna, vine deoarece era sora geamana a lui Apollo. Exista legaturi, dar sunt mici.
Oricum, e o chestie interesanta ca Sailor Moon are si substrat (mitologic si astrologic).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagami
post Oct 10 2005, 12:18 AM
Post #11


Lonely Loner
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 23-September 05
From: nowhere
Member No.: 1.820
Points: 116
Gender:



Cand am vazut prima data sailor moon eram destul de mica si am fost surprinsa sa regasesc in serial niste lucruri despre care citisem in Legendele Olimpului (cartea de capatai a multor pici din generatia mea si nu numai).N-am mai revazut seriile de cand erau pe la tembelizor dar coming to think of it chiar se bazeaza pe ceva mituri si simboluri. In afara de cele evidente legate de numele lor imi vine in minte chestia cu iepurele din luna si cu luna neagra.Se pare ca in unele credinte iepurele se identifica cu luna si era privit ca un erou civilizator in faza incipienta, gata sa renunte la firea copilaroasa si instinctuala pentru a se maturiza si evolua (daca ne gandim la firea lui Usaghi e destul de logic).Luna neagra..apare pe fruntea Chibiusei se transforma in The Black Lady din cauza lui Wiseman si e simbolul singuratatii(makes sense, Wiseman a convins-o ca n-o iubeste nimeni) si al intunericului,vidului si distrugerii. Well, cred ca nu numai Sailor Moon are substrat simbolic..Angel Sanctuary e un exemplu foarte bun
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

L@dy D@rkness
post Nov 4 2005, 09:12 PM
Post #12


Yinyang mistress
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 28-October 05
From: Yin tranquillity
Member No.: 1.902
Points: 122
Gender:



da sa stiti k ie adevarat,Artemis este zeita vanatorii si a lunii dar luna propriu-zisa este Selena asa cum Apolo este zeul soarelui si Helios soarele propri-zis :lol: ........oricum chestia cu Sailor Moon e kam complicata
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Nov 8 2005, 05:02 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



QUOTE(Astarteea @ Oct 1 2005, 02:13 AM)
O mica observatie. Artemis era identificata in principal, in mitologia greaca, cu zeita a vanatorii, asimilata timpuriu de catre romani cu Diana, o veche divinitate de origine italica. Ca apoi Artemis a fost identificata cu Luna, vine deoarece era sora geamana a lui Apollo. Exista legaturi, dar sunt mici.
Oricum, e o chestie interesanta ca Sailor Moon are si substrat (mitologic si astrologic).
*



Exact asta vroiam sa spun si eu. Am citit pe mai multe siteuri ca Aremis (respectiv Diana) este asociata luminii lunii asa cum Apollo este asociat luminii Soarelui.

Inca ceva f important... Luna in mitologia romana (respectiv Selene in mitotogia greaca) este zeita lunii.

QUOTE(L@dy D@rkness @ Nov 4 2005, 09:12 PM)
da sa stiti k ie adevarat,Artemis este zeita vanatorii si a lunii dar luna propriu-zisa este Selena asa cum Apolo este zeul soarelui si Helios soarele propri-zis :lol: ........oricum chestia cu Sailor Moon e kam complicata
*


Imi pare rau sa te contrazic, insa Artemis este zeita asociata luminii lunii.
Multe siteuri si encoclopedii nici nu amintesc de asta. In principal Artemis este zeita vanatorii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

selen_dom
post Feb 9 2006, 11:38 AM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 308
Joined: 9-February 06
From: on a book of mistery
Member No.: 2.159
Points: 752
Gender:



Sunt cam noua,dar nu pot sa spun ca nu aveti dreptate. Hmmmm <_< , dar stie cineva ce semnificatie aveau semnele care le apareau in frunte atunci cand se transformau??????
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vetinari
post Feb 9 2006, 11:39 AM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 7-February 06
Member No.: 2.150
Points: 152
Gender:



QUOTE(selen_dom @ Feb 9 2006, 01:38 PM)
Sunt cam noua,dar nu pot sa spun ca nu aveti dreptate. Hmmmm <_< , dar stie cineva ce semnificatie aveau semnele care le apareau in frunte atunci cand se transformau??????
*





aaaa, da.
Sunt semnele pentru respectivele planete folosite in astrologie. Doar ca in loc de cerculetze au inimioare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nightmares20
post Mar 19 2006, 04:18 PM
Post #16


Unregistered









ar mai fii o ideie de spus dupa cum stim "Usagi Tsukino" inseamna rabbit of the moon un lucru ce am aflat ii ca acest lucru ii legat de o legenda chineza cum iepuri ar provenii de pe luna as vrea sa intru in mai multe detalii dar am uitat restul legendei :P
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post Mar 20 2006, 02:57 PM
Post #17


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



(re)citind acest topic mi-am mai adus aminte de un lucru. Endimion & Serenity. daca nu ma insel este o legenda prin mitologia greaca cum ca Selena, o zeita a lunii, s-ar fi indragostit - ghiciti de cine - un pamantean pe nume Endimion (sau ceva de genu asta). de aici istoria lor si o mica explicatie pt ce cauta Endimion pe la Silver Milenium...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Nov 28 2006, 08:57 PM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Un singur lucru am de spus aici , o greseala mitologica in Sailor Moon .
Chibiusa cheama pe Cronos sa o duca in viitor si sa o protejeze , insa Cronos este Zeu Uranian si Tatal Zeilor iar Kronos este zeul timpului is doi zei diferiti in mitologia greaca ( stiu asta deoarece studiez Lb. si Lit. Greaca Veche ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

me_the_angel
post Jun 22 2008, 12:10 AM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 72
Joined: 2-June 08
From: Mangalia
Member No.: 6.938
Points: 144
Gender:



Sailor Corvus ai dreptate, insa depinde sin ce perspectiva privesti. Chibiusa este ajutata de Sailor Pluto sa treaca in viitor. Tin sa specific ca inca din antichitate Pluto a fost considerata planeta care controleaza scurgerea timpului.. Selena este de fapt o Titanida care se confunda in izvoarele tarzii cu Artemis, a fost cunoscuta pentru numeroasele sale aventuri,in special pentru relatiasa cu ciobanul Endymion, pe care il seduce in timp ce acesta dormea intr-o pestera. Dragostea Selenei pentru Endymion nu era prea mare, asa ca il lasa sa-si aleaga soarta singur. Endymion ii cere lui Zeus sa nu imbatraneasca niciodata si sa doarma mereu, asta nu a impedicat-o pe Selena sa-i daruiasca 50 de fiice :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kamen
post Oct 11 2008, 02:37 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 11-June 08
Member No.: 7.002
Points: 0
Gender:



Nu pot sa nu remarc cat de amuzant suna "ciobanul Endymion" :) .

Si stiau cei din antichitate de "planeta" Pluto ? Eu stiu ca Pluto, ca si corp celest, a fost descoperit/observat abia secolul trecut .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:28 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |