Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Timp Pentru Anime-uri, .. de unde?


darczon69
post Nov 12 2011, 02:07 PM
Post #81


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(BloodSamurai @ Nov 11 2011, 08:53 PM)
E lejer  :rolleyes:  , asa ca baga acum anime la greu cat mai poti.
Eu am avut un an de facultate de la 8:00-20:00 zilnic (Luni-Vineri) si apoi Sambata de la 8:00-17:00.
Si apoi cand m-am angajat am zis ca e mai usor (si o sa duc o viata mai Stil MADAO), m-am inselat amarnic.
Asa ca sfat baga animel a greu si distreazate cat poti  ;)
*




I know...ma indoiesc ca anul trei + de medicina va fi la fel de usor :lol: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Nov 12 2011, 07:26 PM
Post #82


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(darczon69 @ Nov 12 2011, 02:07 PM)
I know...ma indoiesc ca anul trei + de medicina va fi la fel de usor  :lol: .
*



La mine (Constructii) :
anul 1,2 grei
3,4 intermediari
5 nu greu dar era final si era cam serioasa treaba
Master 1-2 nu era greu dar timpul liber era dedicat pt. gasire job si alte combinatii (man stuff)

Asa ca profita din anii intermediari :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WoundedFlame
post Jan 10 2012, 12:08 PM
Post #83


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 4-January 12
From: BucureÅŸti
Member No.: 10.817
Points: 93
Gender:



Noaptea...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jan 10 2012, 02:28 PM
Post #84


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(WoundedFlame @ Jan 10 2012, 12:08 PM)
Noaptea...
*



Teach me, master!!! B) Pe mine ma doboara somnul pe la 11-12...:(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jan 10 2012, 03:44 PM
Post #85


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



It's quite simple actually: nu te culca mai devreme de 6 cateva zile(cel putin o saptamana), dormi in timpul zilei de ori cate ori apuci and that's it. Acum te vei uita la anime noapte indiferent daca vrei sau nu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jun 15 2012, 02:10 AM
Post #86


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



timp as gasi, da' n-am anime... :lol:

numai idiotenii apar lunar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Jun 15 2012, 09:21 AM
Post #87


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



Cel mai misto pt. mine a fost uneori sa ma uit dimineata inainte de facultate (ce vremuri de libertate).

Dupa o noaptea grea de lucru la proiecte-planse-autocad (+download urmatoarele episoade de vizionat) ma sculam la 05:00 AM imi faceam o cafea + mancare , ma asezam la PC la primele 2 episoade imi beam cafeaua, apoi la urmatoarele 2 mancam , iar apoi ma pregateam sa plec la cursuri. In caz ca ma prindea inca 2 episoade interesante trebuia sa bag "sprint" pana la facultate (intarziam :D). Apoi la cursuri in spate "imi decuplam" vederea si simturile (in randurile din spate sau in lateral) si bagam un somn-hibernatus cu ochii deschisi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 15 2012, 02:20 PM
Post #88


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(spyderverr @ Jun 15 2012, 03:10 AM)
numai idiotenii apar lunar.
*



Oh no, anime is dying, everything is crap, Japan has no taste anymore, etc. etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Jun 16 2012, 08:56 AM
Post #89


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(spyderverr @ Jun 15 2012, 02:10 AM)
timp as gasi, da' n-am anime... :lol:

numai idiotenii apar lunar.
*



OK inteleg ca in prezent sunt o sumedenie de animeuri dar din pacate foarte putine sunt bune !! :huh:
Dar totusi nu pot sa cred ca ai vizionat toate animeurile din anii 80,90. Sau doar te uiti la cele noi din 2011-2012 . Sunt foarte multe bune din 80 si 90.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jun 16 2012, 07:01 PM
Post #90


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(BloodSamurai @ Jun 16 2012, 09:56 AM)
Dar totusi nu pot sa cred ca ai vizionat toate animeurile din anii 80,90.  Sau doar te uiti la cele noi din 2011-2012 . Sunt foarte multe bune din 80 si 90.
*


Am vazut tot ce se putea vedea (din ce am gasit); am luat anidb cap-coada.

Nu sunt genul care sa piarda timpul cu ceva daca nu ma prinde in primele 3-5 episoade; poti sa-mi spui tu ca incepe sa fie misto pe la 10 si ca te prinde pe la 12, da' la mine e dovedit ca daca nu imi place in primele 5 n-o sa-mi placa nici la 177.

... iar in 80-90 nu sunt chiar atat de multe anime-uri bune pe cat faci tu sa para.

Din:
- 2010:
> mi-au placut: Shiki, Karigurashi no Arrietty, Otona Joshi no Anime Time (tv special)
> au avut potential dar n-am reusit sa le termin: Rainbow, Giant Killing, Sarai-ya Goyou, Bakuman (m-am saturat de el din manga, deci la anime nu prea am avut chef sa ma uit...), Kuragehime

- 2011 :
> mi-au placut: Ano Hi Mita, Level E (cam sec, da' na'...), Usagi Drop, Hotarubi no Mori e
> au avut potential dar n-am reusit sa le termin: Steins;Gate, Chihayafuru

- 2012 :
> mi-au placut: 0?!
> au avut potential dar n-am reusit sa le termin: Another, Uchuu Kyoudai, Sankarea, Sakamichi no Apollon

... prea multe anime-uri cu scoala si comedie prosteasca!

... noroc ca mai apare cate-o continuare la anime-uri vechi -gen Natsume, Black Lagoon, Major etc- ca altfel...

... Eureka Seven Ao... WTF? Chiar nu era necesara o continuare (facuta prost) la eureka seven.

... noul berserk e o tiganie! coloana sonora e proasta, caracterele se misca de parca-s niste roboti, drama din seria veche a disparut total, grafica nu e chiar atat de misto pe cat se zice!

In concluzie, se animeaza numai dobitocenii in loc sa ia si ei macar o data la doua luni unul din zecile de manga-uri bune!

PS: ma bucur ca s-a terminat porcaria aia de Bleach. :lol:

PPS: si acum ca s-a terminat si House MD se anunta ploaie si la seriile tv non-anime...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 16 2012, 07:17 PM
Post #91


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(spyderverr @ Jun 16 2012, 08:01 PM)
- 2011 :
> mi-au placut: Ano Hi Mita, Level E (cam sec, da' na'...), Usagi Drop, Hotarubi no Mori e
> au avut potential dar n-am reusit sa le termin: Steins;Gate, Chihayafuru
*



What, no Madoka, no Penguindrum, no Fate/Zero, no iDOLM@STER? dezamagitor.

Oricum, concluzia care poate fi trasa din post-ul tau e ca probabil pur si simplu nu iti mai plac anime-urile. Maybe it's time to move on.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jun 16 2012, 07:26 PM
Post #92


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(cg1700 @ Jun 16 2012, 08:17 PM)
What, no Madoka, no Penguindrum, no Fate/Zero, no iDOLM@STER? dezamagitor.

Oricum, concluzia care poate fi trasa din post-ul tau e ca probabil pur si simplu nu iti mai plac anime-urile. Maybe it's time to move on.
*


Singura concluzie ce poate fi trasa e ca noile anime-uri sunt de prost gust iar accentul nu se mai pune pe story si character development, ci pe glume proaste, ecchi neghiob si actiune plictisitoare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoyo
post Jun 16 2012, 08:08 PM
Post #93


Sense Offender
****

Group: Members+
Posts: 453
Joined: 17-April 12
Member No.: 10.948
Points: 1.122
Gender:



2006: Death Note, Black Lagoon , Ghost in the Shell: Stand Alone Complex – Solid State Society, Code Geass, Paprika, Fate/stay night, Ergo Proxy, Aria, Haruhi, Higurashi, xxxHOLiC, Noein, Nana, Ouran(?)

2007:Kaiji, Kara no Kyoukai, Beck, Mushishi, Sayonara Zetsubou Sensei, 5cm/sec, Berserk, Darker than Black, Tengen Toppa Gurren Lagann, Terra E, LoveCom (?), Baccano!
.
.
.
.
2012:F/Z 2, Uchuu Kyoudai... <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 16 2012, 08:34 PM
Post #94


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Dar sunt inca destule si cu story si cu characer development, la fel cum intotdeauna au fost anime-uri cu glume proaste, ecchi neghiob. Doar nu te astepti ca tot ce e difuzat intr-un sezon sa fie o capodopera, nu? Desigur, banuiesc ca acum o sa imi spui ca "pe vremuri, in fiecare sezon toate anime-urile difuzate erau capodopere" etc. etc. sau ceva de genul asta, desi e complet neadevarat. Intotdeauna nu au fost decat cateva anime-uri bune pe an, doar ca inainte nu aveam acces decat la cele buna fiindca erau singurele subtitrate, in timp ce alea proaste nu ajungeau sa fie vazute in afara Japoniei. Acum ca avem internet de mare viteza si grupuri de fansubbing care scot subtitrari cam la tot ce apare intr-un sezon in mai putin de 24 de ore putem sa vedem toate anime-urile care sunt difuzate intr-un sezon. Evident ca doar o fractiune din ele vor fi bune.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 16 2012, 11:55 PM
Post #95


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Nimic din ce vezi mai tarziu nu se poate compara cu primele experiente cu diferite tipuri de anime, dar daca nu poti sa treci peste obstacolul asta e doar neajunsul tau nu al aparitiilor recente. Boala asta de conservator exista in aproape orice domeniu, de la anime, politica pana la viata de zi cu zi sau chiar religie. Exista serii aparute in ultimii ani care se ridica la nivelul "titanilor" din vechime si exista unele care le si intrec.
You have gone blind from seeing something too bright and now you can't see anything anymore.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jun 17 2012, 12:00 AM
Post #96


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



Ok, urmareste cum scade numarul de note bune odata cu marirea anului.

Din liste am eliminat:
- anime-urile cu note intre 1-6 pentru ca nu-si au rostul
- relatiile anime-urilor. ex: jigoku shoujo are 3 parti -> am pus-o doar pe prima; one piece are o gramada de filme -> am pus doar seria
- hentai-urile

PS: rating-urile sunt ale mele, deci parerea mea e ca se scot din ce in ce mai multe anime-uri proste!

(IMG:http://i43.photobucket.com/albums/e386/spyderverr/Other/th__rating_by_year.png)

(IMG:http://i43.photobucket.com/albums/e386/spyderverr/Other/th__count_rating_by_year.png)

EDIT:

QUOTE(elpreda @ Jun 17 2012, 12:55 AM)
Nimic din ce vezi mai tarziu nu se poate compara cu primele experiente cu diferite tipuri de anime, dar daca nu poti sa treci peste obstacolul asta e doar neajunsul tau nu al aparitiilor recente. Boala asta de conservator exista in aproape orice domeniu, de la anime, politica pana la viata de zi cu zi sau chiar religie. Exista serii aparute in ultimii ani care se ridica la nivelul "titanilor" din vechime si exista unele care le si intrec.
You have gone blind from seeing something too bright and now you can't see anything anymore.
*


asta asa e, dar cand apar serii bune, apar serii bune si atat.

nu e o scuza sa se animeze doar maimutareli cu scolari cand sunt atat de multe manga-uri bune.

cum au scos shiki, erin si altele (cate unu pe an :lol:) ar putea sa mai puna inca doua pe langa el, dar asta e audientele cele mai mari se pare ca-s la prostii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jun 17 2012, 12:11 AM
Post #97


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Bine a zis nea Lapusneanu: "Prosti, dar multi!"
Still, I hardly think the anime industry is one of the most affected by this truth.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jun 17 2012, 12:18 AM
Post #98


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(spyderverr @ Jun 17 2012, 01:00 AM)
nu e o scuza sa se animeze doar maimutareli cu scolari cand sunt atat de multe manga-uri bune.
*



Sa inteleg ca ai ceva impotriva protagonistilor de liceu? Sau a comediilor? Cu astfel de prejudecati normal ca nu o sa te poti bucura de anime-uri. Cat despre manga-uri, chiar e necesar ca totul sa aiba parte de o adaptare? Daca manga e foarte buna, o adaptare nu ar avea ce sa ii aduca in plus, ci efectul ar putea fi invers, iar materialul sursa ar putea fi diluat prea mult.

QUOTE(spyderverr @ Jun 17 2012, 01:00 AM)
cum au scos shiki, erin si altele (cate unu pe an laugh.gif)
*



Sunt mult mai mult de unul pe an. Dar am impresia ca iti place sa judeci o carte dupa coperta, asa ca nici macar nu ai da o sansa multor anime-uri care par prea "cute" or something like that, asa ca pierzi titluri bune doar din cauza preconceptiilor.


Desigur, in final toata dezbaterea asta e inutila. Daca ai decis deja ca toate noile anime-uri suck ma indoiesc ca o sa reuseasca cineva sa iti schimbe parerea, insa nu inseamna ca aceasta parere e corecta.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Jun 17 2012, 10:43 AM
Post #99


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(spyderverr @ Jun 16 2012, 07:01 PM)
Am vazut tot ce se putea vedea (din ce am gasit); am luat anidb cap-coada.

... iar in 80-90 nu sunt chiar atat de multe anime-uri bune pe cat faci tu sa para.


*



Hmm imi pare un mic challenge :lol: :lol: oare sa imi umblu in "cutia mea neagra" mentala ca sa vad de ce anime imi amintesc.

Nu e relevant cand zici ca ai vazut majoritatea dar pe cele cu note slabe sau care nu te-au prins le-ai anulat.
E la fel cum ai zice ca la filme te uiti doar la cele cu note mari pe IDMB. De multe ori notele nu caracterizeaza 100% in mod corect "creatia" respectiva (film sau anime).

Shin Kujakuou
Eat-man '98
Zenki (TV+OVA)
OutLaw Star
Borgman (?!?)
Cybernetics Guardian
Zeorymer
CyberCity Oedo 909
Venus Wars
Getter_Robo_Armageddon
M.D. Geist
Baoh The Visitor
Megazone23
Roujin Z
young GTO s.a.m.d.
(desi cred ca toate ce am scris aici sunt din anii 90, si nu sunt rare, cred ca trebuie sa umblu in colectia mea [nu mai am memorie buna, o am concentrata decat pe productia firmei, devierea circulatiei auto si primariile si interesele lor pe judete privind constructiile])


Unele anime vechi din ani 80-90 au fost subtitrate de fani doar dupa anul 2006-2008.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 07:06 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |