Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Timp Pentru Anime-uri, .. de unde?


Muza chan
post Dec 17 2007, 01:23 PM
Post #21


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Exemplu de mentalitate de genul: daca pe mine nu ma bucura niste lucruri, nu pot sa inteleg cum altii se pot bucura de ele! :P Dupa tot ce ai scris si aici si pe alte topicuri eu nu cred ca poti sa intelegi acest hobby.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Dec 17 2007, 01:28 PM
Post #22


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



O observatie pertinenta. Numai ca nu e chiar asa - nu este vorba de placere. Imi plac anime-urile, am facut chiar mai mult de a privi. Cine-a fost la inceput stie. Aici era mai potrivit verbul 'a exagera'.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Dec 17 2007, 01:30 PM
Post #23


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Urfe, apanajul umanitatii e libertatea de decizie. Fiecare sa-si fixeze prioritatiile si sa-si organizeze timpul cum vrea, sa urmeze ce sfaturi vrea si sa faca ce greseli are nevoie. Na, mai general de-atat nu pot :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Dec 17 2007, 01:35 PM
Post #24


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Dar nu va face nimeni programul - ma rog, in nici un caz eu. V-am descris inainte un pic situatia mea, nu era o pilda. Intrebarea mea era 'cum de aveti timp'. Stiu ca o scoala ocupa mult, stiu ca un serviciu, acum, ocupa mult, stiu ca timpul 'liber' este mult mai putin decat ce ne ramene dupa ce-i mai sus, si de aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 17 2007, 01:36 PM
Post #25


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Urfe:
Pe tine scrie cu litere uriase: "FRUSTRARI!" Si ai RE-gasit un loc unde sa le poti lasa sa se scurga. Asta e tot ce am avut de spus si asa prea mult offtopic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Dec 17 2007, 01:42 PM
Post #26


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Cum poti sa spui 'frustrari'?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Dec 17 2007, 01:47 PM
Post #27


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Ok, ca sa fie mai clar - frustrare e un lucru enorm. Stii ca este comparabila cu furia? Daca zic frustrare vorbesc de lipsuri (sau obstacole). Daca iti scapa intrebarea, bun. Dar cand zici 'frustrare' e superficial si cabotin. Daca nu esti de acord ca anime-urile sunt, in fond, mofturi in comparatie cu ceea ce am putea face, OK. Pentru mofturi trebuie timp.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Dec 17 2007, 01:48 PM
Post #28


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Muza, relax... eu il inteleg pe om, si nu-i vorba de frustrari sau alte de-alea. Sincer nush, cu tot cu scoala, cu tot cu lucru, cu tot cu chestiile alea mici si enervante care vin tot timpul cand ai mai putina nevoie de ele si nu sufera amanari, am timp, suficient, si pentru ce-mi place mie. Si asta nu-i neaparat un lucru bun, poate nu fac tot ce trebuie sau as putea face... oh well, thats life, at least my version.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Dec 17 2007, 01:49 PM
Post #29


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Multumesc, Trickster :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 17 2007, 02:25 PM
Post #30


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Nu-mi scapa intrebarea, stiu foarte bine sensul cuvintelor pe care le folosesc! :) brrrr.... ti-am zis si ieri: "ignore user!"

O sa-ti spun punctul meu de vedere: Anime-urile inseamna si cultura. Nu sunt numai un mijloc de distractie. Pentru cine este capabil sa vada asta. Daca ai cultura, te poti bucura de complexitatea ideilor. Poti face comparatii si poti poti gasi in anime-uri mai multe lucruri frumoase si interesante decat in alt gen de creatii. Gasesti si istorie si geografie si filosofie si social si pictura si politica si religie si logica si muzica si pictura etc etc. De asta pentru mine este hobby. De asta va ramane. :)

Ce as putea face altceva? As putea sta in club... sorry... detest asta! As putea juca jocuri... :P .... dar chiar fac asta! Joc TCG! Ce as mai putea face? As putea gati! Vai, dar si asta fac! As putea asculta muzica! Dar ascult si muzica. Si cand fac curatenie in casa sau cand calc rufe sau cand gatesc ascult muzica! As putea sa ma duc la un muzeu! Si asta fac... si in Bucuresti si mai ales afara! As putea sa ma plimb... ai ghicit.. fac din cand in cand si asta.... nu foarte des, dar o fac! Chiar daca plimbare inseamna mers in supermarket dupa mancare. Intr-un final apoteotic, as putea alerga... :P Nu fac asta.... am alte metode pentru santatate si silueta... Si imi fac timp o ora pe zi sa vad 2 episoade. Si mai mult, imi fac si ceva timp sa fac research si sa-mi scriu articolele. Pentru ca-mi face placere sa fac asta.

Gaseste-ti ceva care sa te bucure... asta e sfatul meu!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post Dec 17 2007, 02:53 PM
Post #31


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



intr-un fel sunt de acord cu muza...
tot ce trebuie e sa ai vointa pentru un lucru si poti sa il faci :) vei vedea ca daca vrei neaparat sa faci acel lucru ordinea prioritatilor de va schimba drastic :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Dec 17 2007, 02:54 PM
Post #32


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Muza, complet offtopic, dar ce TCG joci? :P :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Dec 17 2007, 03:11 PM
Post #33


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Uite cum fac eu sa-mi gasesc timp pentru anime. Ma gandesc asa: am de facut cutare si cutare, mai am de dres nu stiu ce, mor de lene si n-am chef deloc. Nu mai bine vad vreo 5-6 ep? Ba da! Si uite asa iti gasesti timp foarte frumos pentru orice, nu doar anime. Daca iti place vei renunta la alte lucruri in favoarea acestuia.
Hehe, acum nu poti totusi nici sa exagerezi... decat putin. Cel mai usor este sa iei din orele de somn, pentru alea nu te plateste nimeni.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 17 2007, 04:27 PM
Post #34


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Trickster:
Ce mai e offtopic dupa toata discutia de mai sus. :) Am inceput cu Star Wars, acum vreo 4-5 ani, nu am avut cartile originale, dar am avut regulile si toate cartile scanate si le-am tiparit (daca e cineva interesat, sa-mi spuneti sa pun undeva arhiva). Apoi am cumparat Warcraft. Si mai nou, ceva care-mi place chiar mai mult decat TCG-ul, Warcraft The Board Game (se gaseste la Diverta).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Dec 17 2007, 04:43 PM
Post #35


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Nuuu, si eu care speram ca MTG. Eh, nimic nu se compara cu originalul... ^_^

Warcraft The Board Game e ceva clona Warhammer? :P

Muza chan: Ti-am raspuns pe PM... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Dec 17 2007, 09:45 PM
Post #36


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Hmm hmm...Muza-chan a spus mai tot ce am gandit eu,dupa fiecare post a lui Urfe...
QUOTE
Nu contest ca fiecare face exact ceea ce vrea in timpul lui. Tocmai asta este ideea discutiei. Asta si intrebarea daca este cel mai inspirat lucru.

Deci oarecum se considera aici ca a te uita la un anime,cand in sfarsit,dupa un program incarcat exista o mica fereastra catre o pauza,nu este chiar cel mai inspirat lucru...dar asta ramane la latitudinea fiecaruia de a decide,ce este mai important sau nu de facut in acel timp liber...
Eu personal ma uit la un anime,pt ca ma face sa ma simt bine,ca ma distreaza,sau ca ma intristeaza,nu asta e important,important e ca e ca si cum as citi o carte care are si imagini(ca sa nu zic manga),traiesc povestea respectiva si fiecare traire a personajelor...si invat multe lucruri,pe langa japoneza,aflu diverse lucruri...eu uitandu-ma cand eram mica la Sailor Moon,am inceput sa am o pasiune pentru geografie,in clasa a6a(parca),cand am invatat despre planetele sistemului solar,si pana la urma,mi-a placut mult geografia,in general...sunt atatea lucruri interesante,care au legatura cu lumea intreaga,cu stiinta,cu istoria,multe lucruri importante,sunt anime-uri din care ai ce invata...eu aflu multe chestii noi,la fiecare anime.
Apoi,cand e sa am ceva de facut,si trebuie sa renunt la urmarirea unui episod anime,fac acel lucru si renunt la anime...am timp seara(imi zic mereu)...si ma uit,chiar si pana dimineata,daca anime-ul ma captiveaza...iar asta nu inseamna exagerare...daca asta aleg eu sa fac,in acele momente,si asta prefer,e alegerea mea...si nu,nu consider ca mai bine fac jogging(chiar nu e nevoie),sau trebuie sa fac o plimbare(boring -_- )...da ies afara sa ma plimb,dar am si un scop[merg la supermarket sau la shopping(asta e mai pe scurt,ca sa nu zic ca ma duc sa-mi cumpar haine sau altceva)],si daca e sa merg pe jos,bine,daca nu,ma duc cu masina...am sa tot am timp sa ma plimb la batranete.Facultatea,nu pot sa spun ca imi ocupa chiar atat de mult timp din zi,avand in vedere programul.Si orice lucru ar exista,care poate pare mai important decat un anime,daca pe mine acel lucru nu ma intereseaza,nu ma bucura,nu imi aduce nici o placere...atunci,acel lucru pentru mine,nu e mai important decat un anime...acel lucru e important poate pentru altcineva...
Observ totusi ca de fapt scopul acestui topic,pare a fi incercarea de a-i convinge(de fapt chiar te chinui sa convingi) si pe ceilalti ca anime-urile nu sunt un lucru chiar atat de important(ciudat,pentru un forum de anime)...dar asta e doar parerea ta Urfe,sau poate nu esti singurul,dar pentru majoritatea de aici,este un hobby,si nu ai cum sa schimbi asta.Poate tu ai alta varsta,tu gandesti diferit de cei din jur,ai ajuns sa vezi altfel lucrurile,ti-ai schimbat prioritatile...dar asta nu ne schimba cu nimic pe noi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 17 2007, 10:30 PM
Post #37


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Din punctul meu de vedere, sure, watching anime is fun si are anumite beneficii: te ajuta sa te relaxezi, te face sa uiti de anumite probleme, iti ofera informatii interesante despre cultura japoneza and so on (la fiecare dupa caz). Dar in ce ma priveste (daca tot s-a dat exemplul cu joggingul :P) la sfarsitul unei ore de jogging vs o ora de uitat la anime, ora de jogging mi se pare mult mai productiva. Dunno, but what do you really get after watching 4 anime eps? Evident, depinde de ce fel de anime vizionezi. Evident, depinde de cate poti invata din lucrurile pe care le faci... si tot depinde. Dar pe mine ideea de plimbare la supermarket ma face sa stramb din nas. It just sounds... wrong. :D But then again... e secolul care e, staying home, turning on your PC and watching anime takes far less time than going for a walk, e implicata si comoditatea (cel putin in cazul meu :D) and you know what they say... It's a dangerous business, going out your door. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Dec 17 2007, 10:38 PM
Post #38


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Inteleg bine partea cu 'satisfactia masochista'. La fel de bine ma simt si eu dupa ce fac 15 ture de ditamai bazinul de inot. :d
Ia uite.... imi dau seama ca n-am mai inotat de mai bine de un an de zile.... Ce trist... Ai dreptate, Urfe, ai mare dreptate. Suntem MULT prea comozi, iar asta ne dauneaza grav sanatatii... de orice fel ar fi ea, mintala sau fizica. >_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Dec 18 2007, 02:26 AM
Post #39


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Nu zic ca la unii nu e vorba de comoditate,dar la altii poate fi vorba despre simplul fapt ca fac ceea ce le place...eu personal nu consider ca daca ma uit la un anime,imi e mai comod decat sa ies afara la plimbare...eu ma uit la un anime(daca e un anime bun,si merita),cu placere,si nu ma gandesc ca : eee,decat sa ies afara sa fac jogging,mai bine ma uit la un anime...ca mi-e cam lene sa cobor...in nici un caz.Aici nu e vb de hai sa alegem calea mai usoara...Daca vreau sa fac ceva,fac,si las anime-ul pe mai tarziu...daca vreau sa vad un anime,ca asa simt(chiar daca e sa simt asta zi de zi),ma uit la un anime...

QUOTE
Dunno, but what do you really get after watching 4 anime eps?

Cred ca intrebarea e cam dificila(nu prea stiu cum sa exprim ce simt)...adica,aici difera raspunsurile de la om la om...eu am o satisfactie,o placere,nu stiu cum sa descriu,fiind un hobby...implicandu-ma foarte mult,anime-urile pentru mine sunt importante...dar aici hai sa nu vorbesc numai de anime-uri...si daca vad un serial bun,urmaresc episod dupa episod, sezon dupa sezon,si daca vad un film bun...la fel,ma implic...
Nu zic ca nu te simti bine dupa ce alergi putin,sau dupa ce faci putin sport...dar aici e vorba ca fiecare isi imparte timpul cum vrea,dupa preferinte...fiecare din noi avem poate mai mult de un singur hobby,si hobby-urile respective,sunt intr-o ordine,de la cel mai placut,la cel mai putin placut...si putem face azi ceva,maine altceva,in functie de cum avem timp...dar in fiecare zi,eu urmaresc anime...daca exista vreo zi,fara...poate fi pentru ca nu am avut chiar deloc timp,dar nu e o tragedie,e si maine o zi...
Revenind la subiect...prefer in timpul liber,cand sunt acasa,sa urmaresc un anime,decat sa ies afara sa alerg...e dupa cum am zis : boring...mai bine joc putin volei si e mai interesant...dar sa alerg,si pentru ce?daca eu nu am nevoie.Bun,fac altceva...dar oricum,tot aici ajung,si nu are rost sa mai continui...aici trebuie sa fii fan anime(sau poate otaku e mai zis) si anime-urile sa fie chiar printre primele hobby-uri,daca nu chiar primele pe lista de hobbies...ca sa le preferi pe ele,si nu joggingul sau sportul,sau orice altceva pentru sanatatea proprie.
Now i'm boring...i'll stop here
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Dec 18 2007, 08:38 PM
Post #40


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Urfe, raspunsul la intrebarea ta e foarte simpla. Asa cum au zis si altii, tine de prioritati. Pt tine jogging-ul e important, asa ca reusesti sa iti faci timp (din programul tau incarcat) pt el. Pt altii, anime-ul este important, asa ca reusesc sa isi faca timp pt el. Practic tu spui ca jogging-ul e mai important decat anime - o opinie personala si subiectiva.
Hai sa te intreb si eu pe tine : cum de iti faci timp pt jogging ?
you see ? unii sunt fani anime, altii sunt sportivi. Fiecare cu pasiunile sale
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 12:16 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |