Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Japonezii si conceptia lor despre ingeri


SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Dpdv crestin..ceea ce e in Ninja Resurection..se numeste blasfemie...Capishi!!! ;) La asta ma refeream!
Stii ce inseamna termenul...si nu tre sa mai comentam! 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CountZero
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 84
Points: 5



"To quote anime/live-action director Mamorou Oshii (Patlabor, Ghost in the Shell) discussing religion in anime: These are used as the prototype for the stories; not for religious reasons, but for ideology and literary inspiration."

Get it? Literary inspiration. That's all. "

( http://www.crossroad.to/text/responses/Evangelion.htm )

--

Majoritatea povestilor cu si despre ingeri se inspira nu din Biblie, ci din Cabala. Cabala este o interpretare a cartii sfinte a evreilor, Thora. Mai precis, un ansamblu de mituri crestine si filosofie religioasa. Unii considera Cabala drept adevarata explicatie a doctrinelor Bibliei, iar Crestinismul doar o deformare a Bibliei.

Majoritatea numelor si termenilor din Angel Sanctuary si Evangelion sunt preluati din Cabala.

--

Referitor la japonezi si crestinism, bogdragon are dreptate cand spune ca "in Japonia crestinismul a fost interzis pe motive politice (tarile vestice incepeau sa se amestece in treburile interne al tarii". La un moment dat unul dintre conducatori a interzis crestinismul, a masacrat o gramada de japonezi convertiti si a impins Japonia intr-o perioada de izolare care a durat cateva secole, tocmai pentru a opri transformarea tarii intr-o sclava a puterilor occidentale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Hai sa-ti zic io cat a durat....fix 3 secole si jumatate...pana la era Meiji..
A fost era Tokugawa Shogunate pana atunci(perioada de izolare)!!
Samurai X "descrie" exact revolutia de pe la 1867..
Este f adevarat ce zice Bogdan...si stiu asta foarte bine!


Daca vreti mai multe inf despre cheti asta!!

http://www.wikipedia.org/wiki/Tokugawa_Shogunate

Sa trecem la ingeri!! ;)
Este adevarat ca religiile le folosesc ca inspiratie...insa cand vezi "punerea in scena" nu ai cum sa nu te gandesti...sau sa compari...cu ceea ce reprezinta in realitate,adica in religia ta..acel lucru din care s-au inspirat!!Si nu prea iti comvine acea punere in scena.. :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



QUOTE(Ranma-kun)
Seby,tu pe la cew ore postezi,eu deabea pun post-ul la 2:30 trecut noaptea,cred,ca acum e 3 si,si vad ca deja imi si raspunde cineva :)
Deabea astept sa vad anime-ul ala,is tare curios :lol: poate pui pe catziva din forum in rolurile principale,ala chiar ca ar fi ceva :lol: is curios cine ar fi calugarul,si cine ar fi tipa in care se renashte  :roll: ,sau asa ceva,sau faci unul cu ingeri si demoni,Ingerasu si Balthasar,acolo lupte,batai,Muay Tai  :) ,cred ca va fi anime-ul mileniului,mai bagi si o scena cu sfarsitul lumii,un ApoKLips,si mai intra in actziune si \"Clanul Dragonilor\" plus fanii DBZ si chiar ca intra in istorie :WOW:


Sper ca daca se face un film sau un Anime de genul asta in care eu o sa particip, o sa pot sa ies si invingator (cum este de altfel normal :) )... nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Jan 13 2007, 05:23 PM
Post #25


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Eu cred ca atunci cand au ajuns acolo catolicii vroiau sa faca ce au facut si in America , adica au incercat sa impuna cu forta religia , cea ce pana la urma conducatorilor nu le a convenit :angry: .Apoi nu iau mai lasat si au incepand sa depravezze , dar ce sa facem daca papa nu era asa doritor de putere . Stim ca Roma a lasat multe chesti sa intre in cultul ei doar pentru a atrage oameni , aici neputand face acest lucru sa intamplat reversu si mixandu-se elementele sa ajuns aici , asa ca vina este tot a noastra. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 13 2007, 06:12 PM
Post #26


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Parerea mea e ca Kaori Yuki s-a documentat bine despre crestinism - poate chiar a citit si Biblia sau parti din ea. Problema cred ca se afla la noi, nu la ea. Japonezii au de regula o minte deschisa, in schimb noi ne tot cramponam in niste sabloane.
Problema e ca noi credem ca ingerii sunt fiintele alea pictate pe peretii bisericilor - si e aici revolta (poate chiar repulsia) cand vedem viziunea lui Kaori Yuki. De fapt, mie mi se pare o viziune foarte interesanta si care nu sfideaza crestinismul. Ingerii sunt creati de Dumnezeu. DAR - nu uitati ca sunt si ingeri rai - ingerii cazuti (aliatii lui Lucifer/Satana). Plus ca ea aduce niste elemente foarte interesante : Dumnezeu doarme = cerul se afla in haos (o metafora despre o lume ce isi respinge creatorul ?). Apoi apare mitul Sodomei si Gomorei. Plus numele personajelo0r au semnificatii biblice - Michael/Mihail, Jibrrile/ Gavril, Sara...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Jan 13 2007, 07:07 PM
Post #27


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Sunt de acord cu faza ca avem o minte inchisa , vroind doar ce este in sablonul lumii noastre , dar daca totusi am face unele excepti am reusi sa ajungem sa ii aprobam , cam greu la noi .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:27 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |