Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

7 Pages « < 3 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ultima Carte Citita


WoundedFlame
post Jan 28 2012, 06:00 PM
Post #81


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 4-January 12
From: Bucureşti
Member No.: 10.817
Points: 93
Gender:



Looking for Alaska de John Green. Loved it! Link Amazon: http://www.amazon.com/Looking-Alaska-John-...n/dp/0142402516
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Feb 8 2012, 10:43 PM
Post #82


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Limba Rusa Contemporana de Simio Iurac
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Feb 8 2012, 11:25 PM
Post #83


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(Himitsu23 @ Feb 8 2012, 10:43 PM)
Limba Rusa Contemporana de Simio Iurac
*



WTF? Te apuci de rusa? :huh:

Just finished The Melancholy of Haruhi Suzumiya de Nagaru Tanigawa :D. Acum trebuie sa astept o luna sa imi vina si celelalte light novel-uri <_< .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Feb 15 2012, 05:19 AM
Post #84


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



The Lost Fleet de Jack Campbell, destul de amuzanta pentru un Sci-Fi, m-a tinut in priza pana am citit tot ce a iesit, cu toate ca mi-a fost cam greu sa imi imaginez manevre si lupte la viteze foarte aproape de viteza luminii:
Tot ce poate influenta o lupta are loc inainte de lupta, luptele dureaza cateva secunde, bataliile fiind reprezentate de ore de asteptare, manevre pregatitoare, manevre ca raspuns la manevrele pe care inamicul le-a facut acum cateva ore dar abia acum le vezi (senzori limitati de viteza luminii), care culmineaza in o lupta de cateva secunda in momentul in care flotele se intersecteaza, urmata de alte manevre in care supravietuitori manevreaza pt o noua interceptie cu fortele ramase.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Feb 25 2012, 11:00 AM
Post #85


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Sanctus - Simon Toyne.

Ordinul negru - James Rollins (in Progress).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ada
post Apr 9 2012, 08:59 PM
Post #86


Newbie
*

Group: Members
Posts: 7
Joined: 21-March 12
From: Iaşi
Member No.: 10.914
Points: 16
Gender:



Forţele răului absolut de Kelley Armstrong.
Deocamdată doar vol. 1, Invocaţia.
Păi, deşi sunt cam sătulă de toate cărţile care au apărut acum pe piaţă cu vampiri, vârcolaci, îngeri and stuff, am citit-o la recomandarea unei prietene. Mi s-a părut reuşită, iar ideea e interesantă. Acţiunea e relativ plată (deşi sunt unele faze care te ţin în suspans) , dar personajele sunt construite superb. De-abia aştept să văd cum se termină.
Iar din cele trei volume, acum sunt la al doilea :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Apr 27 2012, 09:46 PM
Post #87


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



A opta zi - John Case [finished]

Intaiul calaret al Apocalipsei - John Case [in progress...]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Teh
post May 1 2012, 08:28 PM
Post #88


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 28-November 09
Member No.: 9.227
Points: 26
Gender:



Procesul, Franz Kafka.
Întrucât am citit cartea weekendul trecut şi sunt moartă de oboseală să fac un alt review (pentru că deja am făcut o recenzie pe blogul meu ) voi da un copy-paste de la o părere postată a doua zi după ce am terminat cartea pe alt forum. ^^ not like me, dar oboseala transformă oamenii.

Am terminat ieri (sâmbătă) cartea. Am scris un review complex asupra operei pe blogul meu, de altfel-
Mi-a plăcut şi nu mi-a plăcut, dacă stau să mă gândesc: mai mult, nu pot spune nici că mi-a plăcut, nici că mi-a displăcut. I-am dat 3 stele pe goodreads, dar nu pentru că mi-ar fi plăcut de 3/5 - pentru că, aşa cum am zis, sunt destul de indecisă cu privire la acest aspect, ci pentru că mi se părea absurd să îi dau o notă mai mică decât aceea, având în vedere că nu este o carte "proastă", ci mai degrabă interesantă, ambiguă, misterioasă - cred că ascunde foarte multe semnificaţii ascunse în diferite simboluri (cu privire la umanitate, la justiţie, la natura omului, a destinului ), deşi totodată mi se pare o operă incompletă scrisă într-o manieră deosebit de împrăştiată/dezordonată, cu idei adesea neverosimile.

Oricum, merită încercată. Este una dintre acele opere ce nu poate fi văzută decât subiectiv. Este foarte interpretabilă.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post May 1 2012, 11:16 PM
Post #89


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Am citit Razboiul Batranilor de John Scalzi (titlu in engleza:"Old's man war"). Este o serie de 4 volume si il recomand celor care indragesc genul sci-fi. Nu aveam asteptari mari avand in vedere ca nu am mai citit nimic de Scalzi insa dupa ce am citit review-uri/descrierea de pe coperta am zis sa il incerc. It was worth it.

Premisa carti este relativ simpla: old people go to war insa povestea este scrisa foarte bine.

Ii dau un 8.5(am standarde ridicate ^_^).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post May 18 2012, 10:53 AM
Post #90


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



CoDominion 1 - King David's Spaceship - Jerry Pournelle

Interesanta, inteligenta si scrisa bina. A reusit sa surprinda destul de bine reactile, diferentele si interactiunile dintre mai multe culturi (Space Age - Gunpowder age - early medieval), tactici militare si consecintele neasteptate pe care le pot avea actiunile cele mai nesemnificative a unei culturi avansate pentru una inapoiata (a fost perfect momentul, e trecut de vedere atat de personajele cartii cat si de cititori foarte natural si sare in ochi numai cand este atrasa atentia asupra actiunii).

Din pacate seria mi se pare mult prea mare si intortocheata (ordinea cronologica nu se prea potriveste cu ordina cartilor) ca sa continui in curand. Probabil am si inceput cu cartea care nu trebuia.

Ma bate gandul sa citesc Enders Game dar parca stiu prea mult din poveste (mai tot in mare inclusiv sfarsitul) ca sa ma apuc de ea, si mai are si hype imens (i hate hype).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post May 28 2012, 06:55 PM
Post #91


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Omigod!
Am citit asta ---> http://www.all.ro/colectia_roman-istoric/e...sangeroasa.html
It's fukken awsm. Am devorat-o in 6 zile, din cauza faptului ca sunt la munca 9 h/zi, ca de nu... o terminam in 3 zile :mellow:

Stilul este exceptional, desi nu am mai auzit de Rebecca Johns, paginile se intorc practic de la sine. Nu stiu acum cata fictiune si cat adevar este in cartea aia, dar este mega-captivanta. Cartea este scrisa din "jurnalul" contesei, care, intemnitata, ii scrie fiului, povestind pe indelete amanuntele vietii ei de pe vremea cand era copila si pana in ziua in care a fost executata, incercand sa-si justifice actele de violenta. Fiind singura femeie influenta din acele locuri si la acea vreme, a fost data la o parte de catre barbatii din viata ei, ajungand prizoniera in propriul ei castel, it's all about politics, ya know?

God, descrierile sunt atat de bine conturate, personajele atat de bine si clar caracterizate, witty dialogues between the countess and the others, mereu are cate o explicatie pentru ORICE si modul in care isi descrie sentimentele si nelinistile este remarcabil. O femeie cu un caracter atat de puternic si scrupulos...

Not too fond of historical shit, but this book is awsm. Si nu, nu e cu shinny vampires & shit. Nici macar nu se pomeneste in aceasta carte ca se imbaia in sangele servitoarelor sau ca le bea sangele pentru a intineri. Doar le tortura pe cele care indrazneau sa-i sfideze autoritatea (si sa se bage in pat alaturi de sotul ei). Sounds fair to me, desi barbatul ar fi trebuit "castrat", dar ma rog.

Nu ai cum sa nu te indragostesti de cartea asta..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aaadela
post May 28 2012, 07:55 PM
Post #92


Traducătoare
***

Group: Members+
Posts: 203
Joined: 9-March 09
From: Deva
Member No.: 8.457
Points: 601
Gender:



Agnes Grey - de Anne Bronte

Ca fană a literaturii engleze, nu am putut să spun „nu” colecției de cărți „Surorile Bronte” lansată anul acesta de Adevărul.

Cartea spune povestea lui Agnes Grey, inspirată din viața autoarei. Fată de preot fiind, Agnes „ne ține morală” pe tot parcursul romanului, lucru ce începe să devină obositor și totodată enervant în a doua jumătate a romanului. Pe lângă asta, ea observă și analizează defectele tuturor persoanelor ce o înconjoară, cu excepția familiei sale, a unor săteni săraci și a bărbatului de care se îndrăgostește. De asemenea, m-a iritat folosirea excesivă a unor formulări de tipul „ca să nu plictisesc cititorul”, sub care pretext evită să dea mai multe detalii despre evenimente pe care nu dorește să le evidențieze. Am ținut să încep cu aspectele negative ale cărții, pentru că mi-au lăsat o impresie mai puternică decât cele pozitive.
Cu toate acestea, însă, nu pot spune că nu a fost o lectură neplăcută, ba din contră! Dacă felul în care e spusă povestea m-a călcat puțin pe bătături, romanul în sine e unul interesant.

Mama lui Agnes era o doamnă din înalta societate, care a renunțat la zestrea sa pentru a se mărita cu un pastor, pe care îl iubea din toată inima. Dintre toți copiii pe care i-au avut, au supraviețuit doar două fete: Agnes (personaj principal și narator) și sora ei mai mare, al cărei nume îmi scapă și, la drept vorbind, nici nu contează. Când familia începe să aibă probleme financiare, Agnes insistă să devină guvernantă și, după multe încercări de a-și convinge părinții, aceștia acceptă. Astfel ajunge la familia Bloomfield, ai cărei copii sunt de-a dreptul îngrozitori: răzgâiați, egoiști, neascultători și fără dorință de a învăța. Mi-a atras atenția un pasaj anume, pe care aș vrea să-l citez, ca să vă faceți o părere despre cât de groaznici erau.

QUOTE
Pe iarba din grădina lui am observat niște grămăjoare din bețe și sfori, așa că am întrebat ce sunt.
- Capcane pentru păsări.
- De ce prinzi păsări? (…) Și ce faci cu ele după ce le prinzi?
- Diverse. Uneori le dau la prăjit, alteori le tai cu briceagul. Iar pe următoarea o voi prăji de vie.
- De ce să faci un lucru așa de îngrozitor?
- Din două motive. Primul: să văd cât poate să trăiască. Doi: să văd ce gust are.

Lucrul cel mai rău e că părinții îi încurajează în aceste cruzimi și, în ciuda strădaniilor sale, Agnes nu reușește să îi învețe să facă lucruri bune, în cea mai mare parte datorită faptului că soții Bloomfield nu o lasă să apeleze la nicio metodă care i-ar câștiga autoritatea în fața micuților.
La cea de-a doua familie de care e angajată, trebuie să educe două domnișoare: Rosalie – frumoasă, dar superficială și Matilda, o băiețoasă. Aici întâmpină alte probleme, dintre care o voi menționa doar pe cea esențială. Agnes se îndrăgostește de ajutorul pastorului, domnul Weston, față de care e, însă, rezervată în conversații și nu îndrăznește să spere la mai mult de o prietenie. Problema apare când Rosalie, care urmează să se mărite cu un om bogat, pe care nu-l iubește, după ce îi frânge inima pastorului, vrea să se „joace” și cu ajutorul său, doar ca să se amuze. La acest joc murdar, Agnes nu reacționează în niciun fel, suferind doar în interior.

Finalul romanului (scris cu litere italice; de evitat, dacă nu vreți să știți cum se termină, deși e previzibil)

Rosalie se mărită, iar Agnes începe din nou să spere, dar, în cele din urmă, tatăl lui Agnes, care era bolnav, moare, iar Agnes renunță la postul de guvernantă, pentru a deschide o micuță școală pentru copii, împreună cu mama sa. Merge în vizită la Rosalie, acum măritată, la invitație acesteia, care e nefericită. Agnes speră să îl revadă pe dl Weston, dar acesta a părăsit satul. Întoarsă acasă câteva zile mai târziu, Agnes suferă pentru o vreme, iar mai târziu, când rănile dragostei încep să se vindece, îl întâlnește pe dl Weston pe plajă. Află că acesta are propria parohie într-un oraș din apropiere. Cei doi se întâlnesc de mai multe ori, după care dl. Weston o cere în căsătorie. Cei doi au trei copii și trăiesc fericiți, nu se știe dacă sau nu până la adânci bătrâneți, întrucât nu se menționează.

Pentru un prim roman, Anne Bronte face o treabă bună și cu siguranță nu voi evita să citesc și alte cărți semnate de ea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Jun 1 2012, 07:15 PM
Post #93


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



Cred ca a fost Maitreyi, mai mult din lene si obligatie, dar a ajuns sa-mi placa pana la urma. A mai fost Luka si focul vietii de salman rushdie, care care mi-a placut foarte mult. Acum sunt la "Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus" si la Razboi si Pace care mi se pare destul de grea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jun 2 2012, 02:40 PM
Post #94


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Cartea aia cu barbatii si femeile e destul de draguta si usoara, avand in vedere ca se face referire la cazuri reale. Pacat ca nu o citesc si barbatii, de parca a fost scrisa numai pt femei <_<... E un ghid de "educare" al barbatului intr-o relatie si un "ghid" de "how to not blame men everytime something goes wrong" pentru femei :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post Jun 2 2012, 04:06 PM
Post #95


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



O sa le mentionez pe ultimele 2 (pentru ca de obicei citesc in serie, in functie de ce cantitate am la dispozitie si timp).

Madam Bovary-Flaubert

Idiotul-Dostoievski


Idiotul de Dostoievski mi s-a parut foarte interesanta.Ideea esentiala ce am extras-o din cartea aceea este "daca esti prea bun, esti luat de prost".Si asta se refera la toate relatiile umane.De la relatii de amicitie pana la relatii amoroase.Mai ales relatii amoroase.
O recomand cu caldura.Este ca un dus rece pentru cei care cred inca in umanitate (care ma include si pe mine).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Jun 2 2012, 09:46 PM
Post #96


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



QUOTE(Garden Girl @ Jun 2 2012, 03:40 PM)
Cartea aia cu barbatii si femeile e destul de draguta si usoara, avand in vedere ca se face referire la cazuri reale. Pacat ca nu o citesc si barbatii, de parca a fost scrisa numai pt femei <_<... E un ghid de "educare" al barbatului intr-o relatie si un "ghid" de "how to not blame men everytime something goes wrong" pentru femei :D
*



Da, exact!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post Jun 2 2012, 09:55 PM
Post #97


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



QUOTE(Garden Girl @ Jun 2 2012, 02:40 PM)
Cartea aia cu barbatii si femeile e destul de draguta si usoara, avand in vedere ca se face referire la cazuri reale. Pacat ca nu o citesc si barbatii, de parca a fost scrisa numai pt femei <_<... E un ghid de "educare" al barbatului intr-o relatie si un "ghid" de "how to not blame men everytime something goes wrong" pentru femei :D
*




No offence...dar noi barbatii trebuie sa fim educati ?:)


Nu vreau sa par mai cu mot.Nimeni nu se naste invatat.Si nu zic ca eu sunt Dr Relationship, dar in general sunt adeptul practicii, decat sa citesti teorie dintr-o carte :), chiar daca se bazeaza pe fapte reale.Nici o relatie nu e la fel, desi se poate invata si din greselile altora.

E ca si cum incerci sa inveti sa repari un avion citind "Aeronautics for dummies".

Intr-un cuvant, sunt reticent la cartile de genul "sfaturi pentru X lucru".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aaadela
post Jun 3 2012, 11:43 AM
Post #98


Traducătoare
***

Group: Members+
Posts: 203
Joined: 9-March 09
From: Deva
Member No.: 8.457
Points: 601
Gender:



Academia Vampirilor - de Richelle Mead

Când a apărut oferta Leda, cu toate cele şase volume la preţ de 99 RON, mi-am zis că nu o pot rata, mai ales că seria era una pe care am vrut să o citesc încă de la apariţie, deşi nu cumpărasem niciun volum. Nici că puteam face o alegere mai bună!

Un prim lucru pe care l-am observat a fost faptul că Richelle Mead “şi-a făcut temele”. Se vede foarte clar că a citit cărţi despre legendele vampirilor şi s-a inspirat foarte mult din cele româneşti, lucru vizibil în societatea pe care ne-o prezintă.
Moroii sunt vampiri vii şi muritori, capabili să stăpânească forţele naturii. În trecut, aceştia foloseau magia pentru a ajuta oamenii, spre exemplu în agricultură. Deşi puternici magicieni, ei nu îşi folosesc puterile ca forme de atac, fiind vulnerabili în faţa duşmanilor lor. De aceea, au nevoie de ajutorul dhampirilor, jumătate oameni, jumătate vampiri, care sunt antrenaţi să lupte pentru a-i apăra pe moroi. Ei sunt singurii care se pot pune cu strigoii (care ar face orice ca să bea sânge de moroi). În mod normal, ne-am întreba de ce şi-ar risca viaţa aceste fiinţe, dar răspunsul e cât se poate de simplu. Dhampirii nu se pot înmulţi între ei, şi au nevoie de moroi pentru ca rasa lor să nu dispară de pe faţa pământului. Prin urmare, avem două rase dependente una de cealaltă, şi cu un duşman comun, reprezentat de strigoi. Strigoii nu sunt nimic altceva decât foşti moroi, care au ucis intenţionat un om sau dhampir în timp ce îi beau sângele. Şi ca totul să fie şi mai rău, moroii sau dhampirii pot fi transformaţi cu forţa în strigoi. Acest lucru face treaba gardienilor-dhampiri şi mai grea, întrucât ar putea fi nevoiţi să ucidă pe cineva pe care cunoşteau în trecut.

De la începutul cărţii, aflăm că prinţesa moroi Vasilisa (Lissa), împreună cu dhampirul Rose, au fugit din motive necunoscute de la Academia Sf. Vladimir, unde moroii şi dhampirii sunt învăţaţi tainele magiei, respectiv sunt antrenaţi pentru lupta contra strigoilor. Cele două au o legătură foarte puternică, despre care nu se credea că mai există, fiindcă numai în legende era menţionată. Mai exact, Rose poate simţi ceea ce simte Lissa şi, uneori, fără să vrea, ajunge în mintea ei şi trăieşte aceleaşi lucruri ca prinţesa moroi. Cele două sunt, în cele din urmă, readuse la Academie, unde Rose aproape că este exmatriculată pentru iresponsabilitatea de care a dat dovadă când a fugit de la Academie cu Lissa, în urmă cu doi ani. Totuşi, după ce directoarea află de legătura celor două, se hotărăşte să îi mai dea acesteia o şansă, însă îi interzice să socializeze cu colegii ei în afara cursurilor, a mesei de amiază şi a bisericii. În plus, ea trebuie să se antreneze cu Dimitri, noul gardian-dhampir care i-a fost repartizat Lissei, pentru a recupera cei doi ani de şcoală pierduţi.

Pe măsură ce acţiunea cărţii înaintează, micuţe detalii ce ne pun în încurcătură încep să se lege atât de frumos, încât nu ne vine să credem cât de evidente erau. Lissa are puteri despre care nimeni nu credea că există şi, care folosite prea mult, ar putea să o aducă în pragul nebuniei. Rose e “atinsă de umbră” asemeni Annei, gardianul Sfântului Vladimir, unul din cei mai cunoscuţi sfinţi moroi. O fată moroi pe nume Mia încearcă din răsputeri să le distrugă reputaţia Lissei şi Rosei. Cineva ştie de puterile Lissei şi o pune în situaţii dificile, ca să se asigure că ea ştie să le controleze. Ce mai! Cele două sunt într-o mare încurcătură. Şi am uitat, oare, să menţionez că Rose se simte oarecum atrasă de frumosul şi puternicul ei antrenor, rusul Dimitri?

Sunt multe lucruri care m-au ţinut cu ochii “lipiţi” de paginile cărţii. În primul rând, dragostea pentru genul fantasy şi pentru mitul vampirilor, în special. Al doilea lucru a fost faptul că, spre deosebire de alte cărţi ale acestui gen, Academia Vampirilor a fost foarte bine gândită. Apoi ar mai fi curiozitatea, nerăbdarea cu care voiam să aflu cât mai repede ce urmează să se întâmple, cine e în spatele unui lucru sau altul, cum vor ieşi personajele dintr-o încurcătură ş.a.m.d. Ultimul, dar nu cel din urmă, ar fi limbajul cărţii, care, deşi a fost tradusă în română, e încă unul inteligent, amuzant, cu dialog natural. Aş mai adăuga faptul că stilul de naraţie “flashback” a avut întotdeauna impact pozitiv asupra mea. Pentru mine, cartea asta a fost ca un puzzle cu multe piese micuţe, care efectiv mă rugau să le pun la locul lor. Şi mor de nerăbdare să termin şi celelalte cărţi începute, ca să pot trece la următoarele volume.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

insanity
post Jun 12 2012, 12:21 PM
Post #99


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 6-June 12
Member No.: 10.980
Points: 31
Gender:



Mandrie si prejudecata - Jane Austen

Am adorat felul in care este scrisa cartea mai mult decat actiunea. A fost usor sa imi dau seama de final inca din primele capitole. De cand a aparut Darcy mai exact.
M-a facut sa imi dau seama ce viata aveau cei din anii 1800 si ce griji banale aveau fetele pe atunci. Interesant.
Am vazut si filmul dupa aceea si m-a impresionat in mod placut. Asa ca v-a recomand tuturor atat cartea cat si filmul.

Hugz ! >:D<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 12 2012, 10:29 PM
Post #100


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Hyperion Cantos (toata seria), scrisa de Dan Simmons, urmata de cateva short stories de-ale lui Greg Egan.

Hyperion Cantos mi-a placut in mod special, atat de mult incat acum am inceput si Ilium, cealalta mini-serie a lui.
Sunt niste romane SF scrise foarte misto si cu o poveste extrem de captivanta. Autorul e un scriitor foarte versatil si a abordat mai multe stiluri la viata lui iar acest lucru se cunoaste. Nu degeaba e aclamata seria, hehe
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:37 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |