Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

14 Pages « < 11 12 13 14 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii generale


Pico
post Dec 21 2005, 11:39 PM
Post #241


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



in legatura cu sinuciderile si tipul ala care si-a batut familia....si alti psychos sg luru care il pot spune e k ....tre sa fii tare prost sa faci asa ceva...nush ...niciodata nu i-am inteles...slabi de inger ...lipsa de vointa...debil mintal nush ...nu vad cum poti fi asa usor influentat de o poveste moderna ...eat less fish ...get laid more ..nush ..da ...tre sa ai puterea sa te controlezi...sa mergi mai departe ...nu sa renunti la viatza...nu sa iti bati familia ...orice vise ai sau ...dorinte etc...sunt kestii care le depashesc...sper k ati inteles ceva:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rip
post Dec 27 2005, 07:59 PM
Post #242


engineer
***

Group: Members+
Posts: 141
Joined: 25-September 05
From: Galati/Bucuresti
Member No.: 1.824
Points: 333
Gender:



abia am terminat de vazut seria ieri....din ultimele 2 episoade..nu prea stiu ce sa inteleg...decat ca se face o introsepectie in mintea personajelor...si arata temerile acestora...sau gandurile contradictorii pe cate la are ficare...oricum din ultima faza nu stiu ce sa intele atunci cand toti il aplauda pe shinji...
...in ceea ce priveste personajele.....singurul personaj care ma enerveaza este asuka care este prea increzuta, prea crede k ea este cea mai buna..samd....rei parca gandeste cam putin...face ce i se spune fara intrebari...paraca doar la sf seriei incepe sa gandeasca mai mult..(sau poate mi se pare mie)....iar shinji..are cateva faze cam enervante dar nu asi spune k este unul dintre cele mai antipatice personaje anime...oricum din cate am inteles nici unul din astia 3 nu au avut o viata prea fericita
...Misato...pers asta mi se pare cel mai "normal".....isi pune intrebari normale...ajunge la anumite concluzii normale...ca atunci cand este intrebata de ce s-a bagat in NERV...simplu..ptr ca vroia sa-si rasbune tatal...chiar daca l-a urat (nu ptr stiu eu ce scop nobil de a salva omenirea.)..cred k se cunoaste f bine pe ea insasi...si mai este si faza cand shinji il oamoara pe ultimul inger...iar dupaia spune ca cica de fapt nu trebuia sa-l oamoare...iar misato...ii spune ca un supravietuitor trebuia sa aiba vointa sa traiasca..iar ala nu o avea.....cam atata
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rete
post Jan 25 2006, 12:10 PM
Post #243


hentai si ecchi fan ... printre comedii
****

Group: Members+
Posts: 333
Joined: 25-January 06
From: Cluj Napoca, I luv My City
Member No.: 2.110
Points: 733
Gender:



este sau nu acest superb anime psihologic???

ma rip gandeste un pic :P:)

1)toti vin de la un cataclism foarte urat
2)toti cauta sa evite viata personala care e jenibila(parinti frati etc)
3)serialul se invarte in juru baiatului
4)cele 4 5 tipe ce apar acolo reprezinta cate ceva din personalitatea umana
speranta , singuratatea , iubirea , dragostea de frate , gandirea libera si acceptanta (te las pe tine sa le pui )

si care e parerea ta , e psihologic sau nu????
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

venerablewolf
post Apr 30 2006, 08:27 PM
Post #244


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 16-October 05
Member No.: 1.877
Points: 33
Gender:



am vazut s eu NGE. am vazut si alte anime. si pot sa zic ca seria NGE este extrem de slaba. Asta evident in opinia mea. Mult mai psihologic si mai bine lucrat mi s-a parut de exemplu Wolf's Rain.
Primul lucru care m-a dezamagit de la un capat la altul a fost conceptul slab si grafica si mai slaba a robotilor si Ingerilor. Sunt groaznic desenati. Imaginea mea in legatura cu robotii de lupta poate fii inteleasa de cei care au jucat vreodata sau au vazut orice din seria Mech Warrior. Uriase masiniarii de lupta greoaie si pline de arme. Mi se pare absolut ridicola idea de lupta cu cutite intre giganti de cateva zeci de tone. Absolut ridicola. Inteleg ca sunt de fapt fiinte organice si deci sunt infinit mai agile decat orice chestie mecanica dar tot e greu de digerat faza. Si asta strica toata atmosfera animeului. Copilutii de 14 ani care piloteaza roboti e o alta chestie ridicola. Dincolo de orice explicatie adusa de anime un copil de 14 ani va fi tot un copil de 14 ani. Si orice copil de 14 ani pur la suflet si protejat de ce fiinta vreti voi tot va claca in prima secunda in fata unui soldat veteran ce piloteza o masinarie de lupta cu care este obisnuit. Faza asta n-am inteles-o nici in Full Metal Panic. De ce veteranii erau carnea de tun iar copilasii erau cei carora li se dadea pe mana tehnologia cea mai avansata.
Apoi exista o groaza de greseli de concept. Vapoare ce se scufunda frumos ca niste submarine si mai si trag sub apa. Costume de scafandru pentru ropbotii de lupta, scuturi enrgetice de protectie ce pot fi data la o parte ca o perdeluta de dus, Ingerii ce ataca doar pe rand si mereu in acelasi loc, sulite ce pot fi aruncate pe orbita cu o precizie fantastica etc.
Si filozofia mi se pare cam subtire. Inteleg ca exista simboluri si alte faze dar nu prea sunt exploatate. Nu e nimic tenebros so apasator in acest anime. Singura emotie pe care o traiesti e acea de a intra in universul NGE, a da niste palme la cateva personaje si a te urca intr-un evangelion ca sa le arati cum se face treaba. Nici eu nu sunt fanul unor personaje gen Ramba care distrug totul fara nici macar sa transpire insa iti vine sa urlii cand vezi cat de incapabili sunt toti in acest anime. Nu se antreneaza pe poligon si nici nu fac simulari. Stau in cabina si dorm. Bleah.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post May 26 2006, 06:04 PM
Post #245


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Poti distruge aproape orice film astfel..

1. Anime la care s-a lucrat inainte de '96 (si, prin comparatie cu alte seriale de atunci, grafica este chiar BUNA)

2. Arme exista... cum iti scapa? Mitraliere, arunatoare de grenade etc. Iar ingerii nu au nevoie de arme... nu ai observat ca sunt 1001 explozii atomice pe acolo, de unde crezi ca apar?!?!

3. Shinji, si chestia ridicola - evident, nu ai inteles NGE-ul. Rei nu este copil, iar Shinji este in burtica mamei lui.. iti raspunde la intrebare? Shinji, apoi, desi repet ceea ce am tot spus pe thread-ul asta, este un anti-erou!!! Este printre singurii copii din anime-uri care se poarta ca niste copii (in situatii extreme). Uiti ca plange, vrea sa renunte, fuge etc?!?

4. Ce au vapoarele?!?! Apar intr-un singur episod. De unde sa stim cum se scufunda un vapor?!?!?!?!?

5. ...

Dar oameni care se transforma in lupi sunt mai credibili, psihologic, decat un copil care plange si urla intr-un robot urias? Hehe.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Jun 25 2006, 03:13 PM
Post #246


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Mie mi-a placut seria per general. Desi trece cu mult de conceptul clasic de Mech (dupa cum a zis Venerablewolf, Mechurile le vad si eu ca niste chestii grele pe doua picioare, pline de lasere si tunuri si tot felul de gadgeturi cu care trag in inamic :D Eu as alege ca referinta seria Earth Siege si nu Mech Warrior, dar acusi fiecare cu joacele lui ;) ). Cea mai nasoala faza la Evauri mi s-a parut priza... adica, hai sa fim seriosi, cat de operativi sunt niste roboti agili daca au o coarda legata-n cur :D

Si faza cu pustii de 14 ani mi s-a parut putin exagerata. Nu stiu daca un copil de 14 ani poate sa conceapa atata responsabilitate, dapai sa sufere atat din cauza unei infrangeri sau atunci cand ii este zdruncinata mandria. Pe de alta parte, personajele din serial au fost obligati sa se dezvolte psihic repede pentru a putea trece peste diferitele traume familiale, si oarecum este explicabil comportamentul lor.

Rei mi-a adus aminte de diclonius (Elfen Lied). Nu stiu exact de ce, dar pur si simplu, de fiecare data cand o vedeam ma gandeam ca incep sa sara capete si membre peste tot. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Jun 25 2006, 06:20 PM
Post #247


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Am văzut odată NGE rezumat după cum urmează: "copii cu roboţi uriaşi se luptă cu extratereşti". Dar evident că despre NGE se poate spune mult mai mult decît atît...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rip
post Jun 26 2006, 09:51 AM
Post #248


engineer
***

Group: Members+
Posts: 141
Joined: 25-September 05
From: Galati/Bucuresti
Member No.: 1.824
Points: 333
Gender:



..in legatura cu Shinji subscri la ce a spus Urfe ("Este printre singurii copii din anime-uri care se poarta ca niste copii (in situatii extreme). Uiti ca plange, vrea sa renunte, fuge etc?!?")
..iar la faza cu copii de 14 ani care piloteaza Eva-urile intervine conceptia lui Anno cum ca oamenii ar trebui supusi realitatilor vietii de la o varsta cat mai frageda
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Jan 9 2007, 09:32 PM
Post #249


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Pentru mine a fost un anime super marfa , care ma marcat , este pentru mine in top 10 anime . Mai ales mi a placut fazele psihologice si filozofia . Dar chiar mitologia creata este super . Pentru mine este un super anime de nota 10.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 10 2007, 12:46 AM
Post #250


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



NGE a un devenit clasic imediat influentand multe animeuri dupa aparitie... ideea, scenariul au fost excelent concepute atragind si astazi multi fani...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angelboy
post Jan 20 2007, 10:38 PM
Post #251


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 10-January 07
From: Pai animax
Member No.: 3.582
Points: 65
Gender:



Am vazut si eu N.G.E e tare mi se pare ceva misto dar nu credeti ca seamana putin cu Full Metal Panic ,adica robotii pilotii :rolleyes: mi se par asemanatoare dar nici nam curajul sa le compar N.G.E este un adevarat clasic pe care poti sal vezi de 10 ori si sa nu plictisesti
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 25 2007, 11:35 PM
Post #252


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



angelboy... all mecha are mecha if you mean the robots... nu am vazut inca mecha-design in another way... de fapt N.G.E este primul anime in care s-au conturat linii ondulate in conceptia grafica a unor mecha-robots... a fost un concept revolutionar in multe privinte... poate ma insel insa din ce am urmarit pina acum tind sa cred ca am dreptate...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Jan 26 2007, 12:19 AM
Post #253


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



actualy NGE il vezi de 3 ori max :) .. ca sa intelegi povestea de la sfarsit
cat despre FMP (comparatie proasta ..)
daca ziceai si tu un Gundam Wing sau Iglo sau ORICE alta serie GUndam .. mai ziceam ...
anyway ... NGE a fost si va fi unu din favurile .. but not rewatchable.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Feb 7 2007, 05:33 PM
Post #254


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Bun.. intr`un final am terminat si eu seria... Mai, e dragutza... are partile ei bune, dar ultimele doua episoade m`au dat pe spate...
In afara de faptul ca multe lucruri raman nelamurite (probabil sunt explicate in film... sau nu), chestia cu psihologia si analiza mintii e o totala abureala... chiar daca intelegi, chiar daca nu .. nu mi se pare nimic extraorinar si ceva fantastic cum am auzit ca`l mai lauda lumea. Din contra, ar fi fost mai fain fara ele.... nimic relevant si aprecierea o merita doar cateva precizari si grafica...
Despre robotei, idee, personaje, poveste.. probabil s`au discutat... 13 pagini.. asa ca i`ll skip this part :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 12 2007, 09:05 PM
Post #255


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... vai vb ce urat vorbesti despre NGE ! :lol: ... cum abureala draga!? ... n-ai vazut adancimea introspectiei psihologice asupra caracterelor in ep 25,26 !? :P ... well... inseamna ca suntem pe aceasi lungime de unda... eu am considerat NGE ca are 24 de ep si filmul ca sfarsit... combinatia asta este super duper :)... lumea il lauda pentru ca are de ce... este cel mai atipic senzational mecha-drama- psihologic facut pina acum... chiar daca are unele parti pe care le destest imi sustin afirmatia fara sa cred ca ma insel in vreun fel...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Sep 15 2007, 11:20 PM
Post #256


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



M-a bag si eu acum in discutie desi n-am avut rabdare sa citesc decat primele 4 pag. Am umarit seria de 26 de ep si mi se pare geniala, in special ultimele 2 ep care rezolva intriga. Totul seamana foarte mult cu modul de gandire al unei partituri de pian si am inteles povestea. Nu s-a terminat nici pe departe asa cum mi-as fi dorit si am inteles ca mai sunt niste filme(end of evangelion, rebith of angels, etc.) care au un final diferit sau explica nge nu stiu si vreau sa intreb si eu exact ce mai urmeaza cate filme sau serii mai sunt si in ce ordine a trebuie sa le urmaresc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 7 2007, 09:47 AM
Post #257


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



A aparut o varianta Remastered DivX AC3 la Evangelion (seria si filmul).

M-am gandit ca poate mai sunt interesati si altii, care au avut o varianta mai slaba de fisiere, asa ca mine. :)
http://www.mininova.org/tor/70051
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Dec 15 2007, 02:53 PM
Post #258


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



scarz08, dupa seria de 26 de episoade poti urmari 2 filme (OK, mai apare o serie, deci numarand si inceputul ei, cam 3)
- Death and Rebirth: este un rezumat intersant si cu sonor clasic (reusit), a primelor 24 de episoade
- End of Evangelion: un alt sfarsit, diferit de 25-26, tot pe cu o coloana clasica (si mai puternica). E mult mai violent decat intreaga serie - nu numai ca imagini. Mie mi-a placut foarte mult.

Noile serii sunt reanimate, digitalizate etc. Astept DVD-urile.

Muza chan, da, adevarat. Apar noile filme.




Edit: Typo
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 15 2007, 03:20 PM
Post #259


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Urfe:
QUOTE
Muza chan, da, adevarat. Apar noile filme.


Ce am spus eu si ce-mi raspunzi tu! :) Eu pusesem un link la Tv si la cele 2 filme vechi (Death and Rebirth si End of Evangelion), Remastered.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Dec 15 2007, 03:26 PM
Post #260


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



O parte din ceea ce apare acum "nou" este tot "remastered". Am crezut ca la asta te referi. Mai ales ca am site-urile filtrate, un fel de "no torrents for you, mister!".

Scuze, scuze :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

14 Pages « < 11 12 13 14 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:36 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |