Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime Alucard VS Manga Alucard


ruxi06
post Apr 26 2004, 06:59 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 280
Points: 2



Salutari tuturor!
M-am gandit, totusi, sa-mi dedic primul post unei serii care, pe mine cel putin, m-a impresionat destul de mult, in ciuda discontinuitatii cu care am vazut episoadele, si a faptului ca mai am cateva de cules. (Dar, in fine, ce fac rezumatele de pe net din om...)

Oricum, nu am putut sa nu observ o diferenta destul de substantiala intre modul in care sunt depictate personajele in manga si in anime. Bine, nu este vorba aici neaparat de plotline - pentru ca tot poporul stie ca anime-ul doar l-a ciopartit pe cel din manga- sau de grafica. Desi se simte faptul ca Hirano s-a saturat de miciile confuzii privind sexul lui Sir Hellsing si a facut oarecare modificari la sketch designul ei si al lui Seras.

Dar ca personalitate, totusi. Cel mai strigator exemplu e Alucard. Sigur, e servitorul familiei Hellsing si al naibii de trigger-happy in ambele. Dar parca, totusi, e mult mai detasat, mult mai compus in anime, si parca tot acolo, nu se accentua la fel de mult conditia sa de monstru, vampir ca toti ceilalti.
Pe de alta parte, Alucard din manga da dovada de un fel de nebunie deliranta si de o cruzime mult mai tipica conceptului de vampir. Este, insa, si un pic mai usor de "citit", dupa cum o arata incidentele din Brazilia.
Oricum, gradul de dementa era de asteptat - doar e Alucard.

Scuze de postul lung, dar intrebarea de baza era: voua care v-a placut mai mult, Alucard din anime sau cel din manga?
Zi buna tuturor!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post May 19 2004, 09:45 AM
Post #2


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



Anime alucard e mult mai super facut decat manga alucard. am si eu un episod din manga si, desi e mai mult sange, e jalnic facut, parca mazgalit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Aug 16 2004, 05:47 AM
Post #3


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Stiu ca enecropost ceea cefac eu acum, inviu un subiect expirat dar fiind nou nu am apucat sa imi dau cu parerea in legatura cu cele spuse aici.
First of all, mi-au placut ambele serii si manga si anime... Daca ar fi sa aleg dintre alucard-ul manga sau animat /sweat scuzati expresia, as alege pe primul. E mult mai "bestial" e mai infricosator... Ceea ce face in brazilia e nebunie curata dar nici felul in care il executa pe rip van winkle nu-i de lepadat... mi-a chiar parut rau de acel personaj...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 16 2004, 11:02 AM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eh...ruxi...trebuie sa intelegi ca diferenta dintre manga si anime e imensa indiferent de titlu...fiecare reprezinta ceva diferit...tu vrei sa faci comparatii intre diferente...cam iluzoriu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dead man
post Dec 18 2005, 08:12 PM
Post #5


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 7-December 05
Member No.: 1.961
Points: 24
Gender:



hmm.... da... de ales intre hellsing manga sau anime... sincer prefer manga, nu atat pentru aspect cat pentru poveste, subiectul ma atras mult mai mult. de la volumul 1 pana la 7 nu m-am putut dezlipi de calc., da recunosc e mult mai violent, dar mai realist. sa fim seriosi alucard este totusi vampirul suprem... si trebuie sa se ridice la nivelul acela.
in anime povestea mi-s-a parut un pic grabita... 13 episode mi se pare prea scurt...
plus manga-ul aduce alte personaje mai interesante.... iar chapter XIII iscariot si vaticanul de altfel e mult mai bine conturat...
iar sincer sa fiu cred ca tocmai acea nebunie, care pare de neoprit si lipsa orcarei umbre de constiinta fac din alucard un monstru sacru B) ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 3 2006, 12:44 PM
Post #6


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Alucard in Manga si in Anime e cam la fel, si in manga se transforma and stuff dar doar prin volumul 8. Cu toate ca e un pic mai friendly in manga, insa poveshtile sunt diferite, nu ii poti compara, la inceput unde poveshtile corespund comportamentul e acelasi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IchigoDemon
post May 28 2009, 02:13 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 23-May 09
Member No.: 8.663
Points: 0
Gender:



Hmm...eu prefer anime Alucard
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto95
post Feb 8 2010, 02:17 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 35
Joined: 8-February 10
Member No.: 9.465
Points: 0
Gender:



mi se pare mai puternic in anime :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Eagle Eye
post Feb 14 2012, 07:43 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 14-February 12
Member No.: 10.874
Points: 80
Gender:



Cred ca prefer manga mai mult.Desi in anime parca Alucard era mai diferit,in manga parca ar fi dus la un cu totul alt nivel(Brazilia sau faza cu portavionul).
Desi multe faze din anime as fi vrut sa le vad in manga(ca incidentul din metrou cu Anderson),manga parca face o treaba mai buna si te tine cu adevarat in suspans.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:30 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |