Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Serial experiments Lain- sau libertatea absoluta!


Sidonix
post Oct 26 2004, 11:05 AM
Post #21


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...storiul e f bine conceput cu exemplificari gen area 51 f bine integrate...Lain o fetita adorabila care de fapt este un soft implementat intr-un corp uman :roll: surprinzatoare idea autorului...la fel si personalitatea dubla a lui Lain...Interesant mi s-a parut si Navi-ul /^_^ interfata vocala and stuff...nu mai vb de pocket pc-urile cu touch screen...vreau si eu unu /^_^ ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucifiel
post Oct 28 2004, 05:35 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
From: Tm
Member No.: 454
Points: 72
Gender:



Ha ha ha, Sid, vrei cam multe dar trebuie sa recunosc ca si mie mi-ar placea sa am asa ceva... can come quite in handy /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Oct 28 2004, 05:48 PM
Post #23


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Hehe, daca gaseste careva pijama-ursuletz vreau si eu :D :D :D

Genial serialul, impresionant, deosebit. Abia am terminat de vazut si cre ca nu pest mult timp trebe sa mauit iar. Imi place ca te lasa sa interpretezi f mult ce poate insemna fiecare episod/scena.

Deosebit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 28 2004, 09:24 PM
Post #24


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ihim...este deosebit...este atat de matur conceput incat nu l-as recomanda celor sub 16 ani pt ca nu ar fi inteles...in Lain am regasit atmosfera lugruba din Vp Miyu...acelasi joc implacabil dintre viata si moarte...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cloudikun
post Nov 24 2004, 11:54 AM
Post #25


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: --
From: Sighisoara
Member No.: 585
Points: 2



Lain ... psychedelic anime sau drog-virtual (asa l-au numit unii din prietenii mei care au vazut Lain)

Si totusi ... e mai mult de atat
O lume uitata in care dumnezeu si-a pierdut identitatea ... o lume paralela care coexista cu realitatea ... asta este Lain ... n-are legatura cu matrix fiindca in matrix este vorba de muritorul de rand care ajunge zeu ... in Lain e invers ... zeul devine uman ... si in final isi accepta divinitatea si ideea ca va ramane doar o amintire (poate singura legatura cu Matrix este lumea ascunsa in lume)
E superb felul cum e construit ... copii si semnele (chiar ... oare ce au japonezii cu copii pana-n 14 ani si profetiile ? ... ever wondered ?) ... Lain care isi descopera calitatile de hacker (dumnezeu socat de propria-i faima) ... soldats (anime FanSub) ... falsul dumnezeu detronat ... weeee ... si in plus flashurile lui Lain si bineinteles ... electricitatea (sunetul ala e genial ... super urban si super dezolant). Sunt multe de spus despre Lain (si l-am vazut abia de 2 ori).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 24 2004, 01:15 PM
Post #26


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mie mi s-a parut interesanta ideea de a da corp unui soft...in filmul Omul care tunde iarba am vazut cam aceeasi viziune...contopirea existentei virtuale cu cea reala
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jul 24 2005, 09:24 PM
Post #27


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Tocmai am vazut ultimul eps, dar cum faceam 3 lucruri deodata nu prea am inteles cum de la sfarsit, apare Arisu matura, iar Lain este tot copil. Daca poate sa-mi explice cineva ar fi super... pt ca nu ma pot uita la un anime de 2 ori.
Altfel mi se pare un anime super reusit. Cand l-am vazut mi-a indus aceeasi stare de "ciudat" ca si Neon Genesis Evangelion.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 25 2005, 03:59 PM
Post #28


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



nu stiu daca ar fi corect ca eu sa-ti explic...si-ar pierde farmecul...mai priveste-l odata...de regula daca vrei intelegi un anime "wierd" cum e lainu sau Nge trebuie sa fii atenta la vizionare pt a intelege subtilitatile...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lunaris
post Sep 7 2005, 02:59 PM
Post #29


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
From: Haelwarth
Member No.: 698
Points: 11



*covers avatar* i don't know how this topic slipped me this long. <_< cand m-am apucat sa citesc post-urile, la inceput, am ramas cumva plutind in aer, nehotarata - era criticata grafica (boo), actiunea, poate nu chiar atat de mult plot-ul. in fine, apoi m-am redresat usor, o data cu parerile otacilor.. imi pare rau totusi ca eu nu pot asemana asa usor s.e.l.-ul cu nge. inevitabil, prefer s.e.l. si cand zic asta ma refer la personaje, actiune si la simbolurile din spatele lor (asadar ost-ul et assorted nu intra aici). da, sunt de acord, derularea evenimentelor merge greu, insa asta e in primul rand scopul creatorului. anime-ul transmite in principal alienarea, de unde si -ca sa citez- "impresia de nemiscare". si oricat de suprarealist ar parea, pana la urma pune problema sinuciderii (cu care se confrunta japonia la un nivel poate prea mare la ora actuala si care e cat se poate de reala).
in scenele alea de nemiscare si plictiseala, cand iti vine sa arunci cd-urile pe geam s.a.m.d., apar niste metafore destul de interesante si graitoare(vezi cyberia, sala de clasa, etc).
*cvasi-bow, headache* mi-ar placea sa revin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 7 2005, 04:42 PM
Post #30


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



tot ce implica psihologic pp o analiza...lainu' e o reflectie reala in slow motion a unei lumi virtuale...perspectiva data de lain asupra lumii se produce incet...totul este o re/descoperire treptata...total recall are loc la sf cind aflam si cine este Lain...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Sep 7 2005, 04:49 PM
Post #31


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Lain e prea bestial ...eu una nu ii gasesc nimic de criticat, si de altfel imi place ideea citez"de a da corp unui soft"(drept de autor,-->Sidonix :P ). M`a atras f mult si ideea de a incepe fiecare episod cu aceeasi scena(strada, semaforul..) si zgomtol facut de fire, si Navi si locurile prin care calatoarea Lain..like cyberia..si ce se intampla acolo...crimele ..cele doua personalitati ale drei Lain...mie mi`a placut absolut totul..inclusiv pijamaua ei...si inceputul e ....pur si simplu bun.

daca tin eu minte bine, aproape de sf serialului, cand Arisu era inca la scoala, Lain nu mai exista si tipa cu ochelari(imi scapa numele, e vb de cea care se sinucisese) era vie. Si doar Arisu isi aducea aminte de Lain..si zicea ceva in genu"Lucrurile pe care nu ti le amintesti, nu au existat..."nush exact..l`am vazut ceva timp in urma :D

oricum, Boogiepop phantom si Technolize(parca asa era titlul) sunt de aceeiasi producatori, si desi nu am vazut decat cateva secvente, imi plac la nebunie :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 8 2005, 03:57 PM
Post #32


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hihi...multa lume surescitata de s.e.Lain...eh...mie mi-a gidilat putin neuronii si a rezultat o senzatie placuta :)...pastelul backgroundurilor stimuleaza privitorul sa se lase cuprins de atmosfera enigmatica ce pluteste in jurul realitatii lumii lui Lain...cum zicea si lunaris sunt citeva situatii reale evidentiate cum ar fi sinuciderea (intr-adevar problema majora in rindul societatii moderne nipone), drogurile...si cred ca pina la urma net addiction va fi cea mai mare boala a sec 21...dependenta de internet/lumea virtuala va creste exponential cu rata dezvoltarii it si implicarea acesteia in toate domeniile de activitate...cine controleaza lumea virtuala detine mai multa putere decit in cea reala...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Sep 8 2005, 10:00 PM
Post #33


Unregistered









Hehehe..uite un topic renascut din cenusa uitarii ! A trecut ceva vreme de cand am vazut seria..si poate .. am sa o revad pentru ca exista intr-adevar anumite subtilitati care ori le-am ratat ..ori le-am ignorat . Ce m-i se pare interesant este motivul divinitatii . Doua entitati nevazute ... infruntarea dintre acel posibil dumnezeu ( al lumii virtuale) si ea Lain ..un intrus .. o sfidare la adresa ambelor lumi ..reala & virtuala ..se vrea Lain a fi in final.. ceva gen .. noul mesia ? :huh: ..la urma urmei.. ea este invingatorul ..nu ?
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 13 2005, 10:07 AM
Post #34


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nu stiu sigur daca i se poate zice "noul mesia". Pare o exprimare prea pompoasa. :P Cu toate ca e... sa zic un personaj... hai sa zic entitate... mai aparte.
Cat despre D-zeul lumii virtuale... d c doar al lumii virtuale? Ca avea efecte si asupra lumii reale... (asta din ce imi amintesc eu, intrucat am vazut seria acum ceva vreme :P )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Sep 25 2005, 03:14 PM
Post #35


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Faza cu dumnzeii mi se pare trasa de par..ce era chestia aia care zicea ca i`a dat un corp lui Lain...ce erau cu Knigthts si cine si dc i`au omorat?nu erau ei creatorii lumii Wired...? :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Sep 27 2005, 08:54 PM
Post #36


Unregistered









Nu cred ca e deloc trasa de par ..in fine seria este foarte ambigua..si vorba lui Kisa..a trecut ceva vreme de cand am vazut-o .Tin minte ca intre ei .. exista un dialog , intre el ca d-zeu al lumii digitale si ea.. Lain.. Era o intrebare gen .. daca tu traiesti in wired.. si oamenii au creat-o ..esti de asemeni o creatie a lor ..deci cum ai putea tu fi D-zeu ? ..moment urmat de un blocaj din partea individului ..
Despre Knights ..hmm.. nu se spune prea multe..insa ei ..erau ceva in genul unei organizatii pusa pe experimente sa zicem mai putin ortodoxe .Totul .. casa .. parintii ..erau doar o cortina .. un decor.. ptr a observa /studia evolutia ei .
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Dec 17 2005, 10:17 PM
Post #37


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Dumnezeii... aici e mai mult faza aia cu urcatul puterii la cap... cei care ziceau cas dumnezei sunt un fel de admini, game masteri, carora li sa suit la cap :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Dec 21 2005, 09:40 AM
Post #38


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Serial Experiments Lain - sau cum sa spui o poveste al naibii de interesanta
La inceput ma gandeam ca cel mai bine caracterizeaza aceasta serie chiar titlul primului layer: Weird. Ma gandeam...de ce naiba ma uit la chestia asta care aduce cu un horror (in primele ep fazele alea mai ciudate)? Nici nu stiam ce ma asteapta...probabil una din cele mai bune serii de anime pe care le voi vedea vreodata. Ce mai, acum pe larg: a fost...(cum sa fie ca daca spun cum a fost repet cuvinte folosite si la altele ???)...a da...DIFERITA, total diferita de orice anime pe care l-am vazut...interesanta foarte chiar...neasteptata si surprinzatoare. A fost nemaipomenita. Mi-a placut foarte mult si in plus mi-a lasat un anumit ceva care nu prea se intampla sa-mi fie lasat (de ex FF AC a lasat si el ceva).
Acum oare de ce m-o fi impresionat asa de mult??? Personajele...au fost interesante dar cam ciudate (aoloeu, mama lui Lain imi aduce aimnte de sora din Blood The Last Vamp blearghhhhhh). Muzica ? de atmosfera dar nu cine stie ce. Cel mai misto lucru a fost povestea. N-am cum s-o descriu. A fost...well a fost captivanta, interesanta, neasteptata, a facut toata seria. A fost addictive...nu ma puteam opri din vazut (le-am vazut in trei seri 4, 4, 5; eveniment ca altfel vedeam unu doua pe zi) si asta inseamna ceva la mine. Episoadele treceau singure. Nici nu te asteptai si te trezeai cu sfarsitul. Perfect. E de la sine inteles ca nu am inteles chiar totul si ca am o multime de intrebari dar toate la timpul lor (le am aruncate intr-un fisier si trebuie sa le coafez un pic inainte sa le pun).Totusi pot spune ca am prins unele idei. Si de fapt cred ca asta este scopul...fiecare sa inteleaga ce vrea si sa interpreteze cum vrea el. Ideile exprimate au fost de-a dreptul mindblowing. M-au lasat paf. Ma voi gandi ceva timp la ce s-a intamplat acolo. Nu cred ca se intampla asa ceva la orice serie. SEL are ceva special, de aceea il voi pune pe lista mea cu anime uniques (pana acum sunt 2).

Nota: 10 impruna cu titlul de fascinating-addictive si un loc la egalitate cu FF AC in all time top


Cam asa am inteles eu povestea: wierdul s-a extins pana cand a ajuns un fel de extensie a creierului. Explica bine ep in care se spune ca pamantul ar fi un creier iar noi neuronii dar trebuie sa ne interconectam pentru ca totul sa mearga. Acum wierdul devine un fel de a doua lume cu propriile evenimente. Lain este un fel de God, nu prea am inteles bine faza ca ea e un program si restul sunt aplicatii (adica?), care pana la urma face ca totul sa fie bine, bine pe care eu nu l-am inteles. Clar n-am priceput sf cu ea care o intalaneste pe Arisu mare si revine Chisa (parca asa) la scoala iar restul lumii o uita. Acum nu ma uit inca o data ca nu am deloc acest obicei. Dupa cum ma duce pe mine mintea e cam asa: Lain a sters memoria la toti, astfel Chisa nu este perceputa ca moarta deci nu are de ce sa nu traiasca (interesant daca stai sa te gandesti; adica daca toata lumea crede ceva acel ceva este adevarat; daca ceva nu este consemnat nicaieri atunci el NU a avut loc) si totul isi reia cursul normal??? Din care punct de vedere. Oare care este realitatea? S-a contopit toata in weird? Dar cum ramane cu lumea materiala care trebuie intretinuta.
La inceput am crezut ca la un moment dat Lain pierde simtul realitatii si se transpune total in wired. Putea sa se sinucida ca Chisa iar restul actiunii sa aiba loc in mintea ei. Ceva m-a facut sa-mi dau seama ca nu e asa dar am uitat ce. Cred ca ea spune la un moment dat ca in real world nu poate fi decat o ea. In plus daca ea ar fi moarta sau in coma evenimentele au nevoie de timp pentru desfasurare...
S-ar putea ca totul sa fi fost un experiment ale carui fraie le ia in final Lain spre folosul oamenilor. Tehnologia e atat de avansata incat permite modificari asupra lumii materiale. Poate fi folosita ptr a schimba lucruri...Se poate trece din wired in real fara probleme...se intrepatrund.

Din lista mea e intrebari fara raspuns au mai ramas:
1) Ce-i cu placa aia pe care o arde tanti aia si in mod ciudat moare vagabondul ala?
2) De ce se transforma navi-ul ei?
3) Nu am inteles inceputul care se repeta mereu.
4) Ce-i cu umbrele ciudate care dispar miraculos (semn al revenirii la un normal) in ep 13?
5) Ce reprez Lain aia urata. O alta Lain?
6) In ult ep zice Lain in pijama ceva de genul dead people's info insn't leaking out of the wired anymore ???????
7) Tot in ult: the wired was connected to smthng. Any idea what ?
8) In songul de ending ce vor sa zica: I get the feeling my freedom cost me dearly but I don't remember selling my soul cheaply ?

Citat misto: The truth has power because it's the truth !!!

Daca cineva a inteles bine povestea si s-a prins de chestie (daca e asa ceva) sa-mi zica si mie pls :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Dec 21 2005, 04:22 PM
Post #39


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Copile, cum de se intampla ca tu vesnic ai intrebari.. te`ai legat pana si de biata melodie :lol:

Well, let`s try, nu garantez ca ceea ce am sa`ti zic sutn raspunsurile exacte si corecte, ci doar ceea ce am inteles eu.

1. Placa aia pe care o arde "tanti" facea parte din wired, o mica parte din baza acelei lumi, iar vagabondul moare pentru ca se afla acolo... pe placa, caci el era in joc atunci.
2. Naviul ei era Dumnezeul lumii Wired, de fapt la inceput era normal, dar ai vazut c pe parcursul episoadelor ea ii aduce tot felul de "imbunatatiri" , in final transformandu`se in "tatal" ei.ai vazut ca o prinde cu firele.
3. Inceputul presupuni ca te referi la semaforul si trecerea de pietoni. O explicatie poate fi simpla: life goes on. No matter what happens,lumea isi vede de treaba ei si isi continua cursul vietii. Cred...
4 Aici nu`ti pot raspunde... nu`mi aduc aminte de umbre :-s
5. Lain aia urata :lol: este personalitatea lui Lain din Wired. Are un rol important in Wired.Era renumita si toata lumea vroia s`o cunoasca. Era acea parte din ea care nu se putea manifesta in realitate.
6. Uof, mama... pai, probabil cei din Wired, cavalerii aia cum se numeau, daca mai trai vreunul, ramasesera blocati acolo si nu mai puteau corupe pe nimeni sa joace jocul si sa`i omoare.Pentru ca scopul asta era, sa omoare cat mai multi oameni si Wired sa preia controlul asupra lumii
restul... mai las si pe altii, ca nush daca o sa pot da un raspuns cat de cat credibil :D

care nu ma crede sau are alta opinie, sa nu`mi dea cu in cap "NU E ASA!".E doar ceea ce am inteles eu.ms anticipat(preventiv :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Dec 21 2005, 05:48 PM
Post #40


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh...eu nu inteleg pe cei care nu inteleg ce cred ca ar trebui sa inteleaga :P fiecare isi formeaza propria reprezentare indiferent cit de mult se apropie ea de ceea ce a intentiontat autorul si ceea ce interpretezi tu pe baza unor repere probabile universale...cum spuneam mai sus de ce sa explic eu viziunea mea cuiva care nu reuseste sa-si fluidizeze propriile idei !?...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:19 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |