Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

>  Nijikon 2009


speeder
post Oct 25 2009, 09:32 PM
Post #41


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 15-November 06
Member No.: 3.275
Points: 8
Gender:



deci acolo erai de nu te'am gasit dmon

next time i'l buy 2 tapes coyotee shi poate shi un trepied (my back and my butt it's hurting me)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sentaro
post Oct 25 2009, 11:25 PM
Post #42


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-November 08
Member No.: 7.887
Points: 189
Gender:



Nijikon 2009 - day 2 . The Last day. AICI
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mikael
post Oct 26 2009, 01:07 AM
Post #43


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.611
Points: 241
Gender:



pt cei care vor sa stie standuperii primu a fost teddy, al 2lea andemon sau andrei si al 3lea bujie kyo sau alex parca...si da andemon a fost tare pt persoana care la mentionat.

am fost si io miam cumparat cateva chestii, poze la greu care trebe sa le primesc de la prieteni

am facut si cosplay eram gintoki (kimono alb, par...blond)

si hello aki ne vedem si paici :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aki chan
post Oct 26 2009, 09:19 AM
Post #44


Manga Freak
**

Group: V.I.P.
Posts: 24
Joined: 21-March 07
From: bucuresti
Member No.: 3.988
Points: 58
Gender:



Asa se pare, dar intru atat de rar incat lumea nici nu stie ca exist :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 26 2009, 10:18 AM
Post #45


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Are cineva filmari cu stand up comedy? Muream de foame la ora aceea si l-am ratat deoarece am mers sa mancam in Unirii :) .
+ un link catre amv-ul lui Notorious *please*
Parerea mea despre festival [copy-paste de pe a-m]:
Primul meu festival, YEY! ^_^
Nu mi-am permis niciodata sa fac 24 de ore pe drum doar pt. un festivat de 2 zile pana acum, dar familia mea milostiva vrand sa-mi accepte "dorinta de a invata" m-a lasat sa fac facultatea la Bucuresti, ca urmare am fost si eu prezenta de data aceasta si voi fi si in urmatorii 3-5 ani :D .
Ca opinie generala e naspa sa mergi la festival fara bani in buzunar, mai ales cand reusesti sa ii cheltui dupa primele 10 minute de vizitat. Tot am spus ca nu-mi iau nimic de la mangashop, eram hotarata sa nici nu trec pe acolo, dar curiozitatea a omorat pisica [sau pur si simplu a lasat-o fara bani] si am mers sa vad ce tutluri au pus la vanzare. O gramada de lucruri am gasit pe acolo: shoujo, shounen, yaoi. Si cel mai mult m-a impresionat cantitatea considerabila de manhwa, cred ca vre-o 8-10 titluri, iar asta e ceva [dintre care nu am mai vazut decat 3 a doua zi :P ]. Normal ca ispita si vesnica mea iubire pt. manhwa si-au spus cuvantul si am ajuns sa-mi ahizitionez Bride of water god, pe care nu am mai putut sa o las din mana dupa ce m vazut-o XD. Apoi cu 20 de lei ramasi in buzunar ma uitam plangand la volumele din Sugarholic, Sarasa si Fever, care au si disparut a doua zi XD. Felicitari manga shop pt. diversitate. Chiar ati satisfacut multe gusturi cu marfa din acest an [auzisem zvonuri ca nu a fost tot timpul la fel :P ].
Apoi am mers sa vizitez toate standurile, unele dadeau gratuitati, mi-am cumparat poky la un pret mult prea mare si m-am bucurat ca am venit cu vara mea care mi-a mai imprumutat apoi bani pt. mancare. XD
Cosplay-ul individual a fost cam boring [doar vre-o 4-5 persoane care mi-au atras atentia]. Prezentatorii nu erau fosrte bine organizati sau poate doar aveau emotii deoarece pronuntau numele acelea cam geresit. Nici eu nu stiu fiecare caracter din fiecare anime, dar daca mi-am luat angajamentul ca o sa le prezint macar sa merg sa-i intreb pe cei care fac cosplay-ul daca le citesc numele bine. Aki was wierd, am primit explicatie pt. motivul pt. care facea glume piperate, dar tot era putin cam nepotrivit :P . Toate acestea s-au sters la al doilea concurs de cosplay, cel de azi, unde prezentatorii chiar au inceput sa devina funny si pronuntau corect denumirile trupelor XD. Grupele de cosplay care mi-au palcut cel mai mult a fost prima si ultima [ultima ceva mai mult] + Methos the Pedobear.
Costumele au fost extraordinare, cel putin unele dintre ele erau chiar identice cu cele ale personajelor din anime. Erau facute cu atata migala si atatea detalii O.O [daca erau facut de ei atunci felicitarile mele pentru efort].
M-am indragostit de AMV-ul lui Notorious si de a doua parte din PROFANATOR :D .
Am primit cadou insigna cu Lumpy si textul: "Hai la mine" XD. Lumpy, in locul tau as cere 60% din profit.
In concluzie: m-am simtit foarte bine [poate m-as fi simtit mai bine cu ceva mai multi bani in buzunar, dar....asta e XD].
Felicitari organizatorilir, voluntarilor si tuturor persoanelor prezente care au facut atmosfera de la festival fantastica :) .
*Tessa is happy* XD
P.S.: A-camp is coming and coming and coming...... ^_________^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Oct 26 2009, 11:23 AM
Post #46


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



bai deci aia cu "hai la mine" a fost mortala :))))
din punctu meu de vedere este un must have pentru cunoscatori :D

Linku catre amvuri
Locurile123

PS : eu vreau vids de la cosplay grupuri .. care are plx ?:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EXODIA
post Oct 26 2009, 01:16 PM
Post #47


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 291
Joined: --
From: PESTE TOT SI NICAIERI
Member No.: 506
Points: 67



Hello, tuturor :) ... Am fost si anul acesta pe la niji si m-am simtit bine. Multa lume si, si mai multe picioare (my feet hurt like hell). Organizatorii s-au straduit sa faca totul cum au putut si stiut ei mai bine (asa cum fac ei de obicei). Locatia a fost buna (punctul meu de vedere), iar aranjamentul a fost cvasi impecabil (a dat Media player-ul o eroare clasica, ce a ridicat sala in picioare, dar asta intra la "neprevazuturi" si nu putea fii evitata). Concursul de cosplay a fost interesant, "lupul" a fost haios, juriul nu a fost deloc, iar participantii au facut tot ce au putut si stiut. As fi preferat ca si yuko sa intre in top 3, dar faptul ca personajul era prea "complex" si "exagerat" de fel iar reprezentatie nu, au facut "juriul" sa acorde note pe "masura" . Felicitari castigatorilor si sa sper sa ii vedem si cu alte costume si la anul.
Cat despre group cosplay, a fost dragut de asemenea. Unele grupuri haioase, altele mai putin, dar per total a fost reusit. In afara de faptul ca s-a abuzat de imaginea lui Michael Jackson si de girl-on-girl action, nu am nimic de "reclamat". Dar poate a fost anul MJ-yuri cosplay si atunci sunt eu miriste.
Stand-up-ul a fost semi-esuat. Inafara de Andrei care m-a facut sa rad cu lacrimi, ceilalti m-au lasau cu un mare gust amar in gura. Sunt eu de acord cu eliminarea cenzurii, dar numai acolo unde trebuie, iar evenimentul acesta nu face parte din acele categorii, avand in vedere ca erau si copii prezenti (si nu ma refer la cosplayeri).
Spre rusinea mea, in afara de bilet nu am achizitionat nimic din lipsa de "timp" iar la gaming nu m-am putut strecura prin "cardul" de jucatori, dar imi imaginez ca pentru cei ce au reusit a fost bine :).
AMV-urile si MAD-urile au fost in genere foarte reusite (cu toate ca unele au fost boring like hell). Felicitari lui Notorius, desi, cunoscand un pic persoana, eram sigur ca o sa se claseze in primii 3 (felicitari inca o data). Iar proiectiile de "semi-lung" metraj au fost foarte reusite :) Felicitari celor care le-au ales :D.

Altceva nu pot spune acum. Decat inca o data felicitari organizatorilor si tuturor celor care au participat pt realizarea acestui eveniment :). O munca titanica realizata pe masura. Ma inchin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 26 2009, 02:19 PM
Post #48


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(LordMethos @ Oct 26 2009, 11:23 AM)
bai deci aia cu "hai la mine" a fost mortala :))))
din punctu meu de vedere este un must have pentru cunoscatori :D
*


Anul acesta au fost in editie limitata [Xelu a facut doar 4, cred], dar la cat succes a avut sigur o sa mai fie si anul viitor :P .
Desi, dupa cum ai spus tu, e funny doar pt. cunoscatori.
Felicitari pt. rolul de pedobear, in ochii mei tu esti castigatorul :lol: .
Multumesc mult pt. link-uri :D .
Legat de a doua zi, daca te uiti mai sus a postat Sentaro un link. Nu stiu ce contine deoarece am net prea crappy ca sa-l pot downloada, dar cred ca sunt filmari.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sentaro
post Oct 26 2009, 02:33 PM
Post #49


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-November 08
Member No.: 7.887
Points: 189
Gender:



Sunt pozele facute de mine in ziua 2.
Din pacate nu am poze de la concursul de cosplay.
Eram in spate cu Methos si complotam impreuna cu "Pedobear"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Oct 26 2009, 05:05 PM
Post #50


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Imi pare rau ca nu am putut veni si ca nu am putut participa la concursul de AMV.. *sob* TT_TT Dar mai e si anul urmator, sa speram :P
Am vazut cateva cosplay-uri, de fapt in echipa mai mult, si au fost chiar bune. Mi-a placut cel cu SOS Brigade si.. nu mai stiu.
Aki, tot vorbeste lumea de tine, care ai fost pe-acolo? Na, daca omul prost nu stie tre' sa-ntrebe. :lol:
Dar AMV-urile castigatoare chiar au fost bune ^^ Mie mi-au placut multe, oricum;

Waah!! In pozele pe care le- pus Sentaro pot sa vad desenul lui Shiva cu toamna de la concurs >o< singurul pe care l-am recunosct (e pe un perete ;p)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Oct 26 2009, 05:19 PM
Post #51


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



QUOTE
In pozele pe care le- pus Sentaro pot sa vad desenul lui Shiva cu toamna de la concurs >o< singurul pe care l-am recunosct (e pe un perete ;p)

Acum e la mine pe birou :P What can i say, I like nijikon, you meet people :)

@Tessa: Umbla pe thread-ul de Intalniri - Bucuresti si o sa gasesti oameni care cumpara pocky in fiecare sambata dimineatza.

Sunt fericit ca am vazut-o pe aki cu emotii - am intrat 5 minute in sala la cosplay special pentru asta. Din pacate nu cred ca o sa se mai intample *sniff*. A doua zi deja se purta ca un prezentator de meserie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Oct 26 2009, 09:23 PM
Post #52


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(rogueman999 @ Oct 26 2009, 05:19 PM)
Acum e la mine pe birou :P What can i say, I like nijikon, you meet people :)



Care desen facut de Shiva la care concurs de desen? :-?

Also, Nijikon a iesit super anul asta. Mi-a placut in mod special standul cu mancare japoneza "servita" si preparata de japonezi. A fost win, la fel ca si mancarea. Restul s-a mai spus si nu are rost sa repet.
Sunt curios cati au venit anul asta. Am inteles de la Reactive ca sambata ar fi venit vreo 1800 de oameni.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DraX
post Oct 26 2009, 11:28 PM
Post #53


saturat
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 25-November 08
From: Timisoara
Member No.: 7.951
Points: 152
Gender:



hmmm,
un caz de lost and found,
ma rugat o prietena sa postez cu intrebarea:
"daca dintre cosplayer-ii care s-au schimbat la baie, a gasit cineva un hanorac negru [cosplayerii fete]???"
so please,do contact me daca e cazu ^_^ arigato anticipat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Oct 26 2009, 11:41 PM
Post #54


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Methos... Amv-ul de pe pozitia 2 era VS.(facut cu Basilisk) nu Return to First.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Oct 26 2009, 11:43 PM
Post #55


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



nuj .. asa a ajuns la mine .. eu personal nu le-am vazut la fest asa ca le-am pastrat numele cu care au venit, eu doar am adaugat locul si persoana care a realizat.
Dar bine ca mi-ai zis.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sentaro
post Oct 27 2009, 12:14 AM
Post #56


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-November 08
Member No.: 7.887
Points: 189
Gender:



Nijikon 2009 - day 4
Sau altfel spus After Party :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saeko
post Oct 27 2009, 12:14 PM
Post #57


member
***

Group: Members+
Posts: 126
Joined: 6-July 08
From: bucuresti
Member No.: 7.160
Points: 347
Gender:



in legatura cu hanoracul pierdut; a ramas un hanorac negru cu un imprimeu mic in fata dar a fost gasit in loja unde au avut lucrurile voluntarii cred ; dar se mai cauta inca un hanorac negru complet asa ca nu stiu exact daca e ceea ce cauti; pt lucruri pierdute vb cu dan (mecanistul);
s-a mai last la vestiarul cosplayerilor : legitimatie(am uitat numele persoanei) cu o poza kamenashi in interior , o punga plina cu haine; o pereche sosete :P ; o trusa machiaj , un cablu usb parca intro punga cu niste mine de creion
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bavarezu
post Oct 27 2009, 01:57 PM
Post #58


Speed is of the essence
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 12-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.271
Points: 155
Gender:



hanoracul l-a gasit cineva la loja vip l-am luat eu, am strigat vreo 5 minute la etaj si la parter si pana la urma l-am dat unei tipe care spunea ca a vazut pe cineva care cauta asa ceva.era un hanorac negru cu un scris alb pe spate parca.plus ca am mai gasit doua insigne tot la loja VIP una cu o gagica si cu animax scris pe ea parca de la nijikon-ul trecut si una cu un chip din care sa vad doar ochii si coafura.So cine le-a pierdut si le vrea inapoi contact me.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

reenheart
post Oct 27 2009, 02:35 PM
Post #59


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 6-December 08
Member No.: 8.008
Points: 103
Gender:



(copy/paste de pe ProjectSakura, cuz I'm lazy like that.)

Dupa lupte seculare cu lipsa de somn, m-am urnit din lenea mea, mi-am facut o cafea tare si m-am asezat la tastatura sa-mi dau cu parerea despre Nijikon. Anul acesta am participat atat ca si cosplayer (granted, original concept of cosplay), cat si ca artists si simplu vizitator. Am incercat sa fiu cat mai obiectiva in feedback si sa privesc intreaga conventie din toate cele 3 puncte de vedere; sper sa-mi fi iesit.

Anyway, here goes my rant:

1. Amplasarea standurilor
Despre amplasarea standurilor, parerile coincid: mult mult mult superioara. Sigur, au existat si minusuri, dar per ansamblu s-a remarcat o imbunatatire majora. Spun asta pentru ca atat sambata cat si duminica am avut sentimentul de "aerisire", ca si cum nu ar fi public destul, dar in timpul concursurilor de cosplay s-a vazut numarul coplesitor de spectatori. Asta inseamna ca interiorul palatului a fost atat de bine organizat, incat lumea nu s-a mai calcat in picioare ca anul trecut. Ok, poate la standul Mangashop iar a fost aglomeratie, iar gamerii s-au plans de spatiul micut alocat, dar sincer, cred ca a meritat sacrificarea spatiului acestora si realocarea lui. Mai ales in ceea ce priveste zona de gaming. Anu trecut, spatiul acela era mort, aripa dreapta era blocata de lume, iar artistii s-au plans de proasta iluminare pentru live drawing. In plus, vizitatorii au avut la dispozitie foarte mult spatiu langa festrestre sa stea jos la o barfa, un desen, un telefon, la masa, etc.
La etaj nu prea am avut ocazia sa merg, dar atunci cand am reusit sa vizitez standurile atmosfera era ok. Nu la fel de aerisita ca la parter, dar parca nu se mai calcau pe picioare ca in 2008.
Forumurile au avut suficient spatiu la dispozitie sa se desfasoare si chiar s-a creat un culoar in spatele acestora, ceea ce a fluidizat si mai mult 'traficul'.
All in all, thumbs up! Brainstorming session was fruitful ^_^ Sincer, nu vad ce puteau sa faca mai bine. 'Twas a major improovement than last year ;)

2. Forumurile
Tin sa felicit echipele forumurilor pentru efortul depus si pentru buna cooperare dintre acestea! Thumbs up, guys! Oferta de produse a fost foarte variata, concursul de desen apreciat, tombola interesanta! Sunt voci care s-au plans de sonorizarea individuala... Personal, nu am simtit un discomfort acustic, insa e bine de stiut ca acesta exista pentru unele persoane. Pana la anul, se vor gasii solutii =]
Fain si standul celor de la J-Addicts XD Fangirlism overload ^_^ Un plus de noutate foarte bine venit, apreciat mai ales de publicul feminin, dar si de cel masculin .
Daca anul trecut nu am avut un sentiment bine definit in ceea ce priveste standurile forumurilor, anul acesta am simtit ca se completeaza reciproc (am auzit ca s-au ajutat cu premiile pentru concursul de desen - fain, dom'le, fain!)

3. Mancarea
In sfarsit, de cand tot asteptam un stand cu mancare japoneza! Vanduta de japonezi! Dorinta indeplinita, clienti multumiti! ^_^ Inspirata le-a fost ideea sa-si plimbe marfa prin palat decat sa astepte clientii sa se deplaseze pana la standul lor :) Sper sa revina constant ^.^

4. Anunturi audio
Aici sunt de acord cu vocile care sugereaza ca la urmatoarea conventie, pret de cateva secunde, sa se opreasca muzica si cineva sa anunte ce anume urmeaza sa aiba loc in sala de proiectii. Chiar daca exista afise cu programul, nu intotdeauna iti aduci aminte la timp sa verifici ceasul sa te asiguri ca nu ratezi nustiuce proiectie. Un reminder din partea organizatorilor ar fi perfect.

5. Culise
Mi-a placut ca accesul in culise nu a fost strict interzis asa incat, daca aveai ceva de comunicat organizatorilor, puteai oricand sa le faci o vizita backstage. Feedbackul de moment a fost foarte util in rezolvarea unor chestii minore. Caci da, oamenii aia chiar au tinut de sfaturile noastre asa ca, data viitoare cand aveti o problema cu ceva legat de sala de proiectii ( ca e cosplay, ca e AMV sau proiectie de anime), treceti pe la ei si spuneti-va offf-ul.

6. Intermission
Se intampla uneori, din varii motive, ca aparatura tehnica sa nu coopereze, sau cosplayerii sa nu fie gata, sau cine stie ce altceva. Atunci, pret de cateva secunde/minute, e lasa o tacere peste scena si se ridica un murmur in sala. Sunt momente ca acestea cand se simte nevoia unor 'Intermisson people'. Cine a fost anul trecut sigur si-o aminteste pe pink gheisha with a high-pitched voice. Chiar si neregizat, momentul a fost haios si memorabil, mai mult decat bine venit.
Nici anul acesta organizatorii nu au fost scutiti de neprevazut dar, dupa ce le-am aminitit de gheisha sambata, s-au mobilizat si duminica l-au oferit pe Samurai Jack spre deliciul publicului. Atat de fain a fost, incat acele secunde de pauza weren't a drag anymore, but a joyful moment ^_^ Ar fi util si binevenit ca la urmatoarele conventii/festivaluri sa existe o mica echipa to entertain the public during inermission.

7. Prezentatorii
Ok, poate nu toate glumele si replicile lui Aki se potriveau in context, dar trebuie s-o intelegem, avea si ea emotii - first time on stage does that to you. Si apoi, daca si pustii de 11-12 ani intele termenul de hentai, atunci replicile ei n-au fost chiar atat de exagerate. Sigur, parintii din sala au dezaprobat cele spuse, dar sa nu-i un capat de tara. Sustin ideea unui oarecare scenariu pentru prezentatori, sa nu fie nevoiti sa improvizeze mereu. And next time, do use a notepad =]

8. Stand Up comedy
Thumbs up cui i-a venit ideea! Celebrul "tip in albastru" (Andrei) m-a facut sa rad cu lacrimi! Destept baiat si subtile glumele, asa, pentru cunoscatori =] Ultimul in schimb... mai bine nu. Poate glumele fara perdea mai merg in fata blocului, dar la o conventie cum e Nijikon parca sunt ushor deplasate. Nu-si aveau rostul.
Oricum, ideea de stand up comedy a fost inspirata. Un plus de varietate e mereu binevenit :)

9. Photoshooting Session
Inca o data, dragut din partea organizatorilor sa invite toti cosplayerii la photoshoot, indiferent daca au participat la concurs sau nu. Unii cosplayeri nu au suficient tupeu sa pozeze la nesfarsit pentru public si prefera sa stea mai cuminti si mai retrasi incat multi vizitatori nu apuca sa-i vada/pozeze. Sedinta de photoshooting ii face cunoscuti si apreciati pentru efortul de a-si confectiona costumul. Si acum zambesc cand ma gandesc cata lume se adunase in jurul lui Zack Fair. Tipu a devenit un star printre cosplayeri in numai 5 minute - daca nu ar fi fost sedinta de fotografii, probabil ca ar fi ramas necunoscut. E numai un exemplu; ca el au mai fost cosplayeri foarte talentati, dar mai retrasi din fire (I'm just a biased Zack Fair fangirl, so yeah XD)

10. Cosplay
S-a remarcat o reorientare a cosplay-ului de la Naruto, Bleach & Company catre ceva mai putin mainstream. E fain, ne trebuie noutate =] Costumele au fost si ele variate, unele crappy iar altele profi, iar cosplayerii au aratat foarte relaxati si confortabili in fata aparatelor de fotografiat.
In ceea ce priveste concursurile, e clar ca mi trebuie lucrat la partea de individual. Inca nu avem un sistem, o reteta pe baza careia sa se desfasoare lucrurile cum trebuie si mereu apar discutii.
Nu comentez deciziile juriului dar, in mare parte, rezultatul a coincis cu asteptarile publicului, asa ca orice alta discutie e inutila.
O sugestie am: data viitoare fiecare membru al juriului sa puncteze un anumit aspect din cadrul cosplayului unui participant. Spre exemplu, in strainatate (exemplul din mintea mea e din Singapore. Irelevant), un membru se concentreaza asupra costumului, altul asupra interpretarii personajlui, altul asupra impactului general, etc etc, si fiecare atribut are o alta pondere, stabilita si facuta public inaintea concursului.
O chestie neplacuta din cadrul cosplayului au fost iregistrarile audio. Suna prost, ieftin, sub mediocru, nu sunt deloc armonizate, au zgomot de fundal, nu se intelege mereu ce se vorbeste, etc. Poate, candva, cuiva o sa-i sclipeasca o idee sa remediem acest aspect acustic.

11. Pedobear, Samurai Jack, Kanye West
Cute, foarte cute ^_^ Thumbs up, guys, am ras cu lacrimi! Sa mai veniti cu idei din astea ;)

12. Video
Bineinteles, Profanatorul de Anime rulz. Nici nu ne asteptam sa fie altfel. Aplauze celor care si-au tocat nervii la realizarea lui pentru ca noi sa radem cu lacrimi :D Sper ca urmatorul episod sa fie ceva mai lung =]
AMVurile au fost si ele dragute, dar parca nu m-au impresionat la fel de mult ca cele de la Otaku 3, sau chiar si Nijikon 2. Cu exceptia unuia singur :D Am avut asteptari mari de la Notorius si n-am fost dezamagita. Impecabil, omule! Cred ca a fost singurul AMV care avut un concept in spate: serios, bine gandit si foarte bine pus la punct. Mi s-a facut pielea de gaina cand l-am vazut o.O Felicitari!

13. Yuri moment
Parerile sunt impartite... A fost fain putin fanservice, dar parca s-a cam exagerat. In fine, sa zicem ca putin abuz se iarta, ca deh, you don't get to see your favourite anime characters making out IRL

Si pentru ca 13 e un nr asa de fain, am sa ma opresc aici (about bloody time! LOL)
All in all, s-a vazut si s-a simtit o imbunatatire, dovada ca solutii exista as long as constructive feedback is provided. Felicitari castigatorilor concursurilor! dar mai ales, felicitari organizatorilor care si-au tocat nervii si timpul pentru realizarea acestei conventii! Thumbs up, guys! =]

Reen, over and out

PS: Nu-mi cer scuze pt greseli de ortografie, gramatica, sintaxa sau exprimare. Si nici pt lipsa de logica si coerenta de pe alocuri. Oboseala isi spune cuvantul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saeko
post Oct 27 2009, 04:14 PM
Post #60


member
***

Group: Members+
Posts: 126
Joined: 6-July 08
From: bucuresti
Member No.: 7.160
Points: 347
Gender:



QUOTE(Bavarezu @ Oct 27 2009, 01:57 PM)
hanoracul l-a gasit cineva la loja vip l-am luat eu, am strigat vreo 5 minute la etaj si la parter si pana la urma l-am dat unei tipe care spunea ca a vazut pe cineva care cauta asa ceva.era un hanorac negru cu un scris alb pe spate parca.
*


eu eram tipa careia i l-ai dat cred; reactive zicea de un hanorac negru dar nu corespundea descrierii si i l-am dus lui dan care avea si restul lucrurilor pierdute
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:34 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |