Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ingeri Destinului Si Trandafirul Albastru


shindo
post May 1 2008, 04:00 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 1-May 08
Member No.: 6.728
Points: 12
Gender:



Acum la inceput povestea nu o sa para prea mult manga ! de pe la inceputul capitolului doi o sa inceapa sa para mai manga (dupa parerea mea).
As vrea sa lasati comentari si sa imi spuneti unde e bine si unde e rau si sa imi spuneti daca merita sa continui sau nu !


Capitolul 1
UN TRANDAFIR ALBASTRU!

"Ce zi urata!Ploua! Picaturile de ploaie parca ... parca imi inteleg suferinta pe care o port in inima. Cate lacrimi mai trebuie sa vars pentru acesta lume?
Mi-e dor de mama , mi-e dor de tata mi-e dor de sora mea ! De ce au trebuit sa moara ? De ce au trebuit sa ma paraseasca? De ce trebuie sa ma aflu aici in acest orfelinat? Totul pare din ce in ce mai greu!Tare as vrea sa plec din acest loc inchis si rau... !
Am 13 ani si sunt asa derutata si asa de sensibila.Doamna care ma adus la orfelinat in urma cu 2 ani a venit sa ma vada azi .Zicea ca am crescut foarte mult.Aproape nu m-a recunoscut.Mi-a promis ca maine va veni sa ma ia !Sper sa vina sa nu ma lase sa o astept! A spus ca o sa imi dea ceva special .Oare ce ?
OFF iar se da stingerea ! Trbuie sa imi sfarsesc aici gandurile !
SHINDO , 30.11.2007.

Dupa ce intunericul nopti a cucerit total cerul si luna si-a inceput domnia Shindo a adormit.Visele au inceput sa se imparta la fiecare copil. Si Shindo are acum un vis .Orele au trecut si razele soarelui au inceput sa-si faca aparitia ca niste zane cu aripioare de foc.
Primul copil care s-a trezit era o fetita cu -parul brunet ,cu niste ochisori verzi ca smaraldul.Ea purta o rochita alba de pijama alba ca zapada si in mana dreapta avea o cutiuta inveliata intr-o coala albastra si legata cu o fundita verde.Acelei mici brunete nu-i dadeai mai mult de 12 ani.
Fetita se indrepta catre un pat in care se afla o alta fata cu parul brunet si lung pana la genunchi.
-Shindo trezestete!spuse brunetica.
-Ce e Aurola?o intreba Shindo.
-HAI SOMNOROAS-O TREZESTE-TE!spuse aurola suparata!
Shindo se scula din pat, inca somnoroasa.
-LA MULTI ANI SHINDO ! IN SFARSIT AI IMPLINIT 14 ANI!Si fetita ii intinse cutiuta impachetata , sper sa iti placa cadoul meu .
Shindo nu mai stia ce sa faca.Ochi ei negri ii erau inlacrimati . Fata dintr-o saritura o lua pe Aurola in brate si printre lacrimile de fericire care ii curgeau ii multumi.Dupa cateva minute fata isi lua cadoul si si-l desfacu cu grija sa nu rupa fundita si nici hartia albastra.In interiorul cutiutei era o bratara din aur cu forma unui dragon .Shindo a ramas surprinsa cand a vazut bratara.
-Aurola de unde ai luat bratara?Sper ca nu ai furat-o!
-Stai linistita nu e furata!
-Atunci de unde o ai ?
-Nu conteaza !Trebuie doar sa o porti sa si sa te gandesti ca o ai de la o prietena buna !Hai pune-o!
Shindo si-o puse la mana si simti cum caldura iese din bratara , pentru o singura clipa.I se paru ciudat dar ii trecu acea senzatie .
Acum toti copii s-au trezit .Fiecare s-a imbracat in hainele pe care le aveau si fiecare se indreptara in diferite sensuri .
Dupa doua ore o doamna inalta cu parul alb din cauza batranetii se duse sa o ia pe Shindo din camera sa si sa o duca la directoare.
-Doamna Carla, caci asa o chema pe acea doamna, de ce ma duceti la directoare?
-Mihaelam, doamna directoare are o surpriza pentru tine , a spus doamna carla cu un zambet pe fata .
- Va rog sa sa nu imi mai spuneti Mihaela !Spuneti-mi Shindo!
-Nu pot !Pe tine te cheama Dar Mihaela , nu te cheama Dar Shindo!
-Bine!
Dupa un drum lung pana la cabinetul doamne directoare , Shindo se bucura de un bine meriat pahar cu apa.
Doamna directoare era o doamna bine facuta cu parul roscat ,ondulat si prins intr-o coada .Ochi dansei erau albastri.Era imbracata intr-o rochie rosie cu niste trandafiri albastri.
Cabinetul dansei era destul de maricel . Intr-un colt era biroul pe care erau puse niste flori albastre si un calculator.In dreapta biroului erau puse niste bufetele unde ereau puse dosare si alte acte.Pe jos era un covor albastru.
Dupa parerea lui Sihdo acea femeie era inbunita dupa albastru.
Directoarea o lua in brate pe shindo si ii spuse la multi ani.
-Ti-ai facut bagajul?
shindo bulversata:
-Vreti sa spuneti ca plec?
-Da !Te asteapta o doamna afara!
-Nu am ce bagaj sa imi fac!
-Bine atunci iati geaca si hai la acea doamna!
In cateva momente ajunsera afara.Fata a observat-o pe doamna care ii facuse vizita si ii promisese ca o va lua . Era asa de fericita dar si confuza.
Fata isi lua larevedere de la cele doua doamne si se duse langa aceea femeie.
-Nu va suparati cum va cheama?
-Eu sunt Ana!Te rog sa imi spui numai Ana !Fara doamna
-Bine Ana!
La vreo trei metri de orfelinat Ana si cu Shindo se oprira.Ana Intinse mana Spre cer .Un trandafir albastru, magnific aparu in mana ei.Aceasta il darui fetei si ii spuse :
-Acest trendafir semnifica puterea pe care o ai si puterea pe care o vecapata Shindo!De Aici mi-e teama ca va trebui sa te parasesc si sa iti cauti incepi sa-ti cauti drumul singura... ! Si deodata Ana disparu.
"ESTI ASEMENEA UNUI TRANDAFIR ALBASTRU ! ESTI RAR INTALNITA DAR ASA DE FRUMOASA!" se mai auzi o voce foarte greu de inteles.
In ochi inlacrimati ai fetei se citea nelinistea , frica si necunoastera.
Totul era impotriva ei.Tot ce mai avea acum era bratara de la Aurola si acel trandafir albastru.
Acum singura dorinta pe care o mai avea era ... era sa ajunga la casa parinteasca.


Sper sa va placa ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mitsuki92
post Jun 8 2008, 03:37 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members
Posts: 27
Joined: 22-April 08
Member No.: 6.660
Points: 73
Gender:



sugoi! :D sunt prima care comenteaza.e super povestea ta,sper sa continui...ai gasit prima cititoare :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

me_the_angel
post Jun 8 2008, 09:20 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 72
Joined: 2-June 08
From: Mangalia
Member No.: 6.938
Points: 144
Gender:



Ignor greselile de tastare pe care le face toata lumea. In primul rand te felicit entru ca m-ai facut curioasa. Povestea promite sa fie interesanta. Iti atrag atentia ca ai cateva mici greseli de exprimare, una dintre ele este "Era imbracata intr-o rochie rosie cu niste trandafiri albastri." . O chestie care mi se pare interesanta e faptul a naratorul omniscient si omniprezent care de obicei e obiectiv , in cazul tau este subiectiv, putin copilaros asta reiese din faptul ca foloseste multe diminutive(e ca si cum alinta lucrurile despre care vorbeste, pe care le descrie). Asta te face diferita, iar asta poate fi un atu :). Mult succes, astept continuarea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PurpleButterfly
post Jun 8 2008, 11:20 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 8-June 08
Member No.: 6.980
Points: 128
Gender:



E super povestea ta!!! Imi place sper sa mai continui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:58 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |