Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

11 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Carti


transe
post Oct 22 2004, 06:51 PM
Post #41


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



Tocmai am citit "Dr Jekyll and Mr Hyde" (R.L. Stevenson) shi mi se pare ca seamana mult cu "Portretul lui Dorian Grey" (O.Wilde). Dar cartea mea preferata ramane tot "Alice in wonderland" :niko: :kahaha:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EXODIA
post Oct 28 2004, 10:26 PM
Post #42


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 291
Joined: --
From: PESTE TOT SI NICAIERI
Member No.: 506
Points: 67



SALUT LA TOTI. Mie imi plac cartile cu subiect de razboi si politiste , si psihologice , si fantastice , sihorror , si de dragoste ,ai putin biografii. Alea nu pot sa le citesc desi am citit cateva (majoriteate despre Nietzsche) :D.
Acum citesc o carte in ENGLISH numita HEIR APPARENT de VIVIAN VANDE VELDE. Este o carte fantastica cu urmatorul subiect. In viitorul apropiat o fata intra intr-un joc virtual si , din cauza unor tampiti ramane prinsa acolo si dak nu termina jocul in 4 - 5 ore i se prajeste creierul :D
F interesanta cartea , mai ales ca dak murea o lua de la inceput. Nasol k pana afla o chichita moare de 5-6 ori si o ia de la inceput tot de 5-6 ori :D.
Oricum e marfa
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saiya-jin
post Oct 28 2004, 11:00 PM
Post #43


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 56
Joined: --
From: In the shadow
Member No.: 362
Points: 2



Cartile care imi plac sunt carti stiintifice sau despre un subiect anume,preferabil filosofie sau paranormal.Romane nu(mai) citesc, am si eu imaginatia mea...daca e scriu eu unu si-l citesc pe ala /smile
Acum citesc "Zen - Transmiterea luminii" si urmeaza " Zen si artele martiale - Busido,codul samurailor
Pe langa asta citesc poezii...ale mele bineinteles :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Druidess
post Jan 8 2005, 04:11 PM
Post #44


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
Member No.: 686
Points: 2



Am terminat de recitit "Nostalgia" de Cartarescu zilele trecute...Superba.Ca dealtfel si Orbitor-Aripa stanga. Wheel of time e o serie care mi-a placut mult...Alte titluri pe care le-as mai mentiona ar fi Magicianul - Fowles, De veghe in lanul de secara ( si de fapt tot ce a scris J.D.Salinger),Micul Print - Exupery,Alice in tara minunilor - Lewis Caroll, Un veac de singuratate - Gabriel Garcia Marquez, Luni de fiere - Pascal Bruckner,Maestrul si Margareta - Bulgakov,Pe frontul de vest nimic nou - Remarque.Ar mai fi multe titluri care merita mentionate,dar ma rezum la acestea pentru moment.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lunaris
post Jan 17 2005, 09:37 PM
Post #45


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
From: Haelwarth
Member No.: 698
Points: 11



uhm... cred ca mi-a placut f mult "flori pentru Algernon" a lui Daniel Keyes, apoi bineinteles TOT ce inseamna Daniel Keys Moran (atentie ca nu e tot the previous!), in frunte cu "tales of the continuing time".. si michel tournier /^_^
eliade e in top in ceea ce priveste scriitorii romani.. - "Dayan" cred ca e nuvela mea preferata. /smile
a propos, redleaf, eliade mi l-a "transmis" mie pe Busho Hara si pe al sau tablou "fata intristata".. :wink:
asa.. de curand am citit "parfumul" de p. suskind... f interesant.
as mai adauga "a night in the lonesome october" a lui Roger Zelazny..
revin.
p.s.: redleaf, cred ca ti-ar placea >the secret garden< a lui Burnett.. asa ca daca o gasesti.. daca nu, o am eu dar in engleza si ti-o imprumut cu draga inima.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lunaris
post Jan 17 2005, 09:43 PM
Post #46


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
From: Haelwarth
Member No.: 698
Points: 11



era sa uit de arturo perez-reverte.. :oops: "tabloul flamand" cred ca e...fantastic! /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

redleaf
post Jan 18 2005, 05:36 PM
Post #47


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 174
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 390
Points: 2
Gender:



/^_^ Hmmm.....Multumesc, Lunaris....Daca nu gasesc "The Secret Garden" am sa te rog pe tine sa mi-o imprumuti..... /love Asadar, Lunaris stie deja o parte dintre preferintele mele in materie de carti, dar am sa le mai mentionez inca o data si aici.... Mircea Eliade este si favoritul meu in materie de scriitori romani, alaturi insa de Mircea Carterescu (un om si un scriitor cu totul si cu totul deosebit), apoi vin francezii, mai precis Existentialistii : Albert Camus, Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir; tot la existentialisti intra si Franz Kafka (the guy was pretty weird and genius in the same time), apoi, tot la francezi, Antoine de Saint-Exupery (dupa cum ii spuneam si lui Lunaris, "Citadela" si "Micul Print" sunt doua carti pe care le-as reciti la infinit) si Anatole France (in special cu cartea "In gradina lui Epicur"); apoi, trecem la filosofie : printre filosofii mei favoriti se numara Platon, Schopenhauer, Jean-Jaques Rousseau, Voltaire, Jean-Paul Sartre (desi este mai mult scriitor decat filosof), Aristotel (partial) si cam atat dintre favoriti (restul filosofilor i-am citit, dar nu sunt compatibili cu modul meu de a gandi); am mai citit cu drag Gabriel Garcia Marquez, Dante Alighieri, Paulo Coelho, Yasunari Kawabata, kobo Abe, etc, etc, etc.....si un pic de SF, mai precis "Dune" si "Copiii Dunei", si Ursula K. Le Gun cu geniala carte "Mana Stanga a Intunericului"....... /smile

PS: Silly me.... :P In toata enumerarea asta m-am pierdut si am uitat sa-l mentionez pe cel care m-a fascinat o buna bucata de vreme dupa ce am citit 3 dintre cele 5 romane ale sale cele mai cunoscute, un scriitor pe care il admir nespus : Fedor Mihailovic Dostoievsky..... 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Feb 9 2005, 08:54 PM
Post #48


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Cartzile... A truly pleasure. Okey, recunosc shi cum era de ashteptat, prefer cartzile Fantasy, gen(duuuh) Lord of the Rings, pe care le-am citit de N ori deja. In afara de Tolkien se mai citeshte Anne Rice sau orice altceva care mi se pare interesant. Constantin Chiritza cu ai lui Ciresharii SIMPLY ROCKS!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lunaris
post Mar 6 2005, 01:10 AM
Post #49


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
From: Haelwarth
Member No.: 698
Points: 11



okay..ca vad ca nu mai post-eaza nimeni pe aici.. revin eu..
sunt in plin proces de redigerare.. autorul este Vladimir Sorokin, iar cartea se numeste "dimineata lunetistului".. de fapt e proza scurta si nu cine stie ce roman imens.. numai numele personajelor se mai repeta, insa subiectele nu prea au de-a face unele cu altele. in any case, interesant. *bows*

si ca sa nu fie spam, adaug aici: cartea '69' de Ionut Chiva. mai mult decat interesanta. o imbinare de trainspotting si un tanar eliade. /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Mar 30 2005, 10:29 AM
Post #50


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Cyberpunk? That's nice... Tocmai m-am pus sa il citesc pe Florin Pitea cu ale lui doua volume, Necropolis shi An/Organic. Sunt abia la inceput, nu ma pot exprima. Oricum se pare ca arabii au pus stapanire pe lume shi toata actziunea se desfashoara intr-un decor de aftermath...

Pentru cei care nu au timp de citit, recomand luatu` cartzii in "jentutza" shi la metrou a se citi... ;) Nu de alta, da` cand ajung acasa dorm direct ca lemnu` ca de altceva nu am timp la orele catastrofale de la care ies de la job... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Mar 30 2005, 11:26 AM
Post #51


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



I subscribe to that method of catching up on one's reading...

Am pus gheruta pe Vampirul Lestat de Anne Rice si Cabal de Clive Barker...in romana din nefericire dar asta e...nu am rabdare sa citesc pe calcuator si ma omoara ochii daca citesc mai mult de o ora...asa ca ma multumesc cu traducerile de la Rao < cele mai bune carti se gasesc la ei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elf_kid
post Mar 30 2005, 12:41 PM
Post #52


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: timisoara
Member No.: 399
Points: 72
Gender:



well carti nu pot sa zic ca am citit mult ca as minti :D
imi plac s.f in general DUNE si Regina zapezi preferatele mele(nu faceti confuzie cu craiasa zapezi :P )si in afara de s.f mi`a placut mult vinetu si tot ce tine de numele lui :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Mar 30 2005, 06:52 PM
Post #53


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



QUOTE(CyBeR)
cele mai bune carti se gasesc la ei.


Uhmmm... NU! Hai sa nu intram in detalii despre traducerile Lord of the Rings a la Rao. Cartzile traduse in limba maghiara au fost mai reushite decat alea in romana... I know!!! :evil:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Mar 31 2005, 12:00 PM
Post #54


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Si mie mi-a placut la nebunie Arturo Perez Reverte cu "Tabloul flamand", acum mi-am luat "Maestrul de scrima" si astept un moment mai liber sa ma apuc de ea :P

Ultima carte care m-a impresionat extrem de mult si mi s-a parut absolut geniala a fost Daniel Keyes - "Flori pentru Algernon" ... superba pur si simplu...despre schimbare, adaptare, prejudecati si slabiciune... n-am mai apucat sa ajung si la marea mea pasiune, sf-ul, in ultima vreme, dar ce am citit de curand: Alexei Panshin - "Ritual de trecere", pentru care a luat premiul Nebula in 1968...tot despre evolutie (se pare ca ma urmareste tema asta :)) ), in cazul asta la o scara mai mare...e vorba de schimbarea mentalitatii unei intregi societati, vazuta de o fetita...foarte faina...

[b][/b]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Mar 31 2005, 12:49 PM
Post #55


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



QUOTE(Demona)
QUOTE(CyBeR)
cele mai bune carti se gasesc la ei.


Uhmmm... NU! Hai sa nu intram in detalii despre traducerile <b>Lord of the Rings</b> a la <i>Rao</i>. Cartzile traduse in limba maghiara au fost mai reushite decat alea in romana... I know!!! :evil:


Facem abstractie de asta...stiu ce traduceri au baietii dar treaca mearga...macar gasesti cartea la ei, asta-i cam tot ce conteaza. E cam greu sa le gasesti in format original in Romania, nu?
Iar pe PC am zis...e super naspa de citit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Mar 31 2005, 04:07 PM
Post #56


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Am citit recent 2 volume din Trilogia Abatiei, de Dan Dobos. Sunt superbe. Au intrat in topul preferintelor mele de carti SF. Pot sa zic ca ele sunt in stare sa concureze cu alte capodopere, gen Trilogia Fundatiei, Ender's Saga, Dune (parerea mea :D)

Anul asta trebuie sa apara si ultimul volum. De abia astept sa imi pun mainile pe el :D

Daca este careva interesat, uita-ti site-ul http://www.abatia.com/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Apr 4 2005, 11:06 AM
Post #57


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



cyberpunk, fantasy, Frank Herbert, they all rock.
incerc sa nu citesc traduceri. LoTR in original - yummy.

Hesse a fost scriitorul meu preferat acum cativa ani.
Dorothy Parker si Kastner ca poeti.

insa azi recomand Alexandru Vakulovski "Letopizdetz".

Lunaris, si eu vreu sa citesc 69, da' n-am avut de unde s-o imprumut... *sigh* si "a night in the lonesome october" a lui Roger Zelazny a fost super. rofl. "Parfumul" a fost o experientza incredibila. cand am citit-o stiam deja tot ce e in ea, mi-o povestise cu cativa ani in urma un prieten, de indata ce o terminase. a fost f interesant, am stat pana seara, el vorbind, eu ascultand, am "citit-o" intai prin emotia lui. mi s-a mai intamplat asta doar cu "oglinda si masca" a lui Borges. BTW, ai citit "Porumbelul" lui Suskind? daaca nu, you really hafta! :)

*waves to Druidess* nu cumva si tie iti place mai mult Nostalgia decat Orbitor?
Salinger rules! mai ales tot ce are despre familia Glass.

Demona, cititul in metrou si autobuz e o necesitate. citesc si pe strada, in timp ce merg. de preferintza in orice moment in care nu sunt in fatza monitorului.. *sigh* si tot nu e destul , duc deseori carti necitite inapoi la biblioteci... *shame*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lunaris
post Apr 4 2005, 07:34 PM
Post #58


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
From: Haelwarth
Member No.: 698
Points: 11



pai, DMW, daca vrei, iti imprumut '69' a lui Chiva cu mare placere (always looking forward to new recruits..hehe) /^_^ . da-mi un pm si vedem eventual cum facem. a propos, i'm impressed.. mah, si eu voiam sa citesc cartea lui A. Vakulovski insa nimeni n-o avea - boo *frowns*. cat despre 'porumbelul' lui Suskind.. of, inca nu am citit-o si chiar sapt trecuta am dat peste ea intr-o librarie si am zis "lasa, mai e timp..". acu' ma faci sa regret ca nu am cumparat-o.
inca o chestie: 'dimineata lunetistului' a lui Sorokin e tradusa de fratii Vakulovski, daca te intereseaza.
----------------------------
hai sa vedem.. at the moment recomand cartea "Fairia - o lume indepartata" de Radu Pavel Gheo. e scrisa intr-un mod original si aduce in fata niste idei damaging intr-un mod cel putin subtil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Apr 6 2005, 10:38 AM
Post #59


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



cat fight ?
oricum , nu stiu daca am nimerit locu bine sau nu, da' ultima aditie a mea e "the book of five rings". foarte constructiva. o recomand tuturor impatimitilor istoriei/filozofiei japoneze. nici nu vreau sa ma gandesc cate manga-uri sau anime-uri cu background istoric au fost inspirate din persoanaje din cartea asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lunaris
post Apr 6 2005, 09:17 PM
Post #60


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: --
From: Haelwarth
Member No.: 698
Points: 11



tot interesante mai sunt si cartile "zoia" de virgil tanase (daca ma insel la autor, dati-mi peste mana..) si "cartea iad" de carlo frabetti. personal o recomand mai mult pe ultima. /^_^
apoi sa nu uit de 'degete mici' de filip florian. iar daca vreunul dintre voi cunoaste autorul/autorii, as prefera sa ma lipseasca de detalii. sau eventual sa-l cheme pe respectivul pe forum ca sa share-uim opinii sau sa ne batem cap in cap ca de la autor la cititor, nu ca de la autor la ruda/prieten/pet. *bows once again*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

11 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 08:44 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |