Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Top 10 Carti

Cate carti ati citit din cele de mai jos?
 
[ 10 ] ** [38.46%]
[ 0 ] ** [0.00%]
[ 1 ] ** [3.85%]
[ 2 ] ** [7.69%]
[ 0 ] ** [0.00%]
[ 4 ] ** [15.38%]
[ 2 ] ** [7.69%]
[ 1 ] ** [3.85%]
[ 6 ] ** [23.08%]
Total Votes: 26
Guests cannot vote 

iuliana
post Jan 17 2007, 06:58 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 131
Joined: 19-August 06
From: pe aici prin jeg
Member No.: 2.885
Points: 272
Gender:



1. Anna Karenina by Leo Tolstoy
2. Madame Bovary by Gustave Flaubert
3. War and Peace by Leo Tolstoy
4. Lolita by Vladimir Nabokov
5. The Adventures of Huckleberry Finn by Mark Twain
6. Hamlet by William Shakespeare
7. The Great Gatsby F. Scott Fitzgerald
8. In Search of Lost Time by Marcel Proust
9. The Stories of Anton Chekhov by Anton Chekhov
10. Middlemarch by George Eliot
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jan 18 2007, 12:29 AM
Post #2


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Vad ca ai dat titlurile in engleza... asta inseamna ca ai si citit cartile in engleza? asa ar fi logic... dar parca nu te aveai bine cu limbile. I'm confused. :wacko:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Jan 18 2007, 12:45 AM
Post #3


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



Draga moonshine, vezi ca o subestimezi pe iuliana si e comic. :rolleyes: Iuliana foloseste multe limbi straine: romana, engleza, franceza...

Bun, sa inteleg si eu cu topicul asta cum sta treaba. Ai postat un top, fara nici un comentariu de al tau. De ce nu dai macar sursa? Asa se va intelege si de ce e in engleza: pentru ca ai dat c/p direct. Topul a aparut in Time - aici e articolul ca sa vedeti cum s-a ajuns la aceasta lista. Ne apucam acum sa zicem fiecare ce a citit? Sau doar votam? Care e sensul topicului?

Eu vreau sa vad cine a citit (in intregime) "In cautarea timpului piedut" (pe care eu am incercat sa o citesc, in romana, cand eram in liceu si nu am terminat-o.)

Din lista aia, pe care, evident, nu am citit-o in intregime, favorita mea e Lolita. Prima parte e extraordinara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jan 18 2007, 12:54 AM
Post #4


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



da, e chiar gresit sa o subestimam pe iuliana. a citi Time spune mult despre o persoana, mai ales daca are la semnatura un citat in franceza. si mai ales daca persoana respectiva nu se intelege bine cu limbile straine. poate era vorba de alte limbi si nu mi-am dat eu seama... :blink:

cat despre carti...well, hated Middlemarch and War and Peace and loved Hamlet and The Great Gatsby :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Jan 18 2007, 10:54 AM
Post #5


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



ce reprezinta lista aia de titluri? (in afara de c/p din articolul ala). le-ai citit tu, iuliana, si te-au impresionat? spune-ne si cate ceva despre ele :lol:

pls, utilizati cu cap optiunea de "create poll"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iuliana
post Jan 18 2007, 10:57 AM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 131
Joined: 19-August 06
From: pe aici prin jeg
Member No.: 2.885
Points: 272
Gender:



QUOTE(shinigami @ Jan 18 2007, 12:45 AM)
Draga moonshine, vezi ca o subestimezi pe iuliana si e comic.  :rolleyes:  Iuliana foloseste multe limbi straine: romana, engleza, franceza...

Bun, sa inteleg si eu cu topicul asta cum sta treaba. Ai postat un top, fara nici un comentariu de al tau. De ce nu dai macar sursa? Asa se va intelege si de ce e in engleza: pentru ca ai dat c/p direct. Topul a aparut in Time - aici e articolul ca sa vedeti cum s-a ajuns la aceasta lista. Ne apucam acum sa zicem fiecare ce a citit? Sau doar votam? Care e sensul topicului?

Eu vreau sa vad cine a citit (in intregime) "In cautarea timpului piedut" (pe care eu am incercat sa o citesc, in romana, cand eram in liceu si nu am terminat-o.)

Din lista aia, pe care, evident, nu am citit-o in intregime, favorita mea e Lolita. Prima parte e extraordinara.
*




in cautarea timpului pierdut nu am ctit cartea si nici nu o sa citesc, nu prea mi-a placut atunci cand am inceput-o si Lolita nu ii genul meu, nu suport pedofilia.

sa incep cu inceputul, nu as fi raspuns daca nu mi-ar fi placut literatura, personal acesta nu e topul facut de mine si o sa-l dau mai jos.

Anna karenina nu mi-a placut pt ca nu am inteles de ce s-a sinucis si mi s-a parut o curva.

madame Bovary, alta curva, imi aminteste de Otilia, Madame Bovary nu o suport si-a batut in ultimul hal de Charles si fata lor. dar e inteeresant cum prezinta operatia facuta de Charles la olog cum ajunge sa-i taie tot piciorul, famacistul ala era nenorocit iar nu-l suport.

War and Peace, Natasha alta curva, iar Pierre Bezuhov un bou, mi-a placut de ndrei f mult si de Maria, nu-l suport pe Nikolai un prost care se casatoreste cu Maria desi el o iubea pe sonia, iar Sonia o lata proasta in loc sa te casatoresti cu un tip ok, tipul care a castigat la poker banii lui Nikolai.

Alta faza tare e cu 666, cred ca toti ne-am facut numele dar cand s-a chinuit Pierre sa si-l faca L'ruse Bezuhov , din pacate eu am avut 1000 si ceva.

Prea mult am vb de cartea, chiar nu mi-a placut, a fost chin continuu s-o citesc.

Huckleberry Finn a fost cartea copilariei, am citit-o dupa ce am vasut desenul.


Hamlet- trebuia neaparat sa-l citesc pt faptul
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Jan 18 2007, 11:09 AM
Post #7


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



of of of, iuliana draga.....poi Lolita e un roman foarte complex, de ce trebuie sa gandesti totul dupa sabloane? sau iti place doar literatura "obiectiva", gen: asa scrie, asa e (aka mura-n gura)? :lol:


edit dupa citirea ultimului post al iulianei:

1. nu mai folosi cuvinte de-astea in posturi
2. te rog, incearca sa fii coerenta in exprimare
3. concluzie finala: daca tot ce-ai scris pana acum pe forum e pe bune (adica erai serioasa), atunci e foarte trist......cati ani ziceai ca ai?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iuliana
post Jan 18 2007, 11:16 AM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 131
Joined: 19-August 06
From: pe aici prin jeg
Member No.: 2.885
Points: 272
Gender:



QUOTE(ruxi @ Jan 18 2007, 11:09 AM)
of of of, iuliana draga.....poi Lolita e un roman foarte complex, de ce trebuie sa gandesti totul dupa sabloane? sau iti place doar literatura "obiectiva", gen: asa scrie, asa e (aka mura-n gura)?  :lol:
*



nu prea imi plac genul asta de perversiuni, adica nu e firea mea, nu mi plac romanele subiective, Stii e vb si de alegere, eu am ales romanul obiectiv ca placut.

dar nu am terminat lista dar acum mi-e lene.

Si-n literatura obiectiva, poti sa alegi sa vezi mai departe de sablon, sigur alegerea e a ta.

hamlet- mi-a placut, dar nu a fost preferatul meu de Shakespeare, in general mi-au placut comediile.

Povestiile lui Anton Cehov cred ca toata lumea le-a citit.


Dra d-ta Ruxi care ar fi lista ta de 10?

QUOTE(Shinju @ Jan 18 2007, 12:54 AM)
da, e chiar gresit sa o subestimam pe iuliana. a citi Time spune mult despre o persoana, mai ales daca are la semnatura un citat in franceza. si mai ales daca persoana respectiva nu se intelege bine cu limbile straine. poate era vorba de alte limbi si nu mi-am dat eu seama... :blink:

cat despre carti...well, hated Middlemarch and War and Peace and loved Hamlet and The Great Gatsby :rolleyes:
*




nu e un simplu citat in franceza, e A toi-Joe dassin.

QUOTE(ruxi @ Jan 18 2007, 11:09 AM)
of of of, iuliana draga.....poi Lolita e un roman foarte complex, de ce trebuie sa gandesti totul dupa sabloane? sau iti place doar literatura "obiectiva", gen: asa scrie, asa e (aka mura-n gura)?  :lol:
edit dupa citirea ultimului post al iulianei:

1. nu mai folosi cuvinte de-astea in posturi
2. te rog, incearca sa fii coerenta in exprimare
3. concluzie finala: daca tot ce-ai scris pana acum pe forum e pe bune (adica erai serioasa), atunci e foarte trist......cati ani ziceai ca ai?
*




cum sa zic nu sunt f serioasa din fire, sunt f imatura pt varsta mea si chiar am folosit cuvintele potrtivite, pt ca asta erau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Jan 18 2007, 11:22 AM
Post #9


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



ruxi sper ca nu e nevoie sa arat cu degetul ca double postul nu e legal, nu? Sau s-au schimbat regulile? Scuzati de off.

din lista de carti... mai mult am vazut filmele; cartile mai putin, vreo 3,4 :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Jan 18 2007, 11:23 AM
Post #10


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



Iuliana, derivi placeri ascunse din a face double post dupa double post?

Mai slabeste-o cu curvele, prostii si perversiunile.
Si nu iti placea literatura rusa? Where's the love?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iuliana
post Jan 18 2007, 11:25 AM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 131
Joined: 19-August 06
From: pe aici prin jeg
Member No.: 2.885
Points: 272
Gender:



da, imi place literatura ruseasca pt ca e nihilista daar nu imi place Tolstoi, chiar nu mi place, stau sa citesc 4 volume si citesc numai despre un grasan si un razboi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Jan 18 2007, 11:29 AM
Post #12


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



Sa inteleg ca razboaiele nu sunt nihiliste. Nici grasanii. Mda, grasanii o fi prea proestablishment. Grasimile merg mana in mana cu consumerismul si sedentarismul = conservatorism. Cam asta e ideea ta?

Dar ce, curvele nu sunt nihiliste?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Jan 18 2007, 11:31 AM
Post #13


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



pentru iuliana: data viitoare cand mai faci double post, iei warn. acum ti-am unit eu posturile, dar n-o sa mai am rabdarea asta. exista buton de edit, utilizeaza-l.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iuliana
post Jan 18 2007, 11:32 AM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 131
Joined: 19-August 06
From: pe aici prin jeg
Member No.: 2.885
Points: 272
Gender:



pur si simplu nu mi-a placut, nu conteaza de ce dar nu mi-a placut, pt mine toate erau curva in romanul aceal de la Helen pana la Natasha.

Nu a fost match of wittc cum s-ar zice, recunosc am citit Razboi si Pace numai pt faptul ca trebuia citit si m-am chinuit o saptaman degeaba desi nu mi-a schimbat gandirea in niciun fel.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jan 18 2007, 11:39 AM
Post #15


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE
nu e un simplu citat in franceza, e A toi-Joe dassin.

nu am spus ca e un SIMPLU citat...doar m-am mirat ca ne-ai mintit ca ca nu te pricepi la limbi straine, atata tot...ne-ai indus in eroare rau de tot, sa stii...

eu am doar o mica curiozitate....de ce ai pus pollul asta...adica, bine, ca sa vezi cat de culta e lumea, nu? dar nu era mai simplu sa pui carti citite de tine? macar nu intram in conversatii despe c***e si alte chestii ce le consideri neplacute...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iuliana
post Jan 18 2007, 11:42 AM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 131
Joined: 19-August 06
From: pe aici prin jeg
Member No.: 2.885
Points: 272
Gender:



QUOTE(Shinju @ Jan 18 2007, 11:39 AM)
nu am spus ca e un SIMPLU citat...doar m-am mirat ca ne-ai mintit ca ca nu te pricepi la limbi straine, atata tot...ne-ai indus in eroare rau de tot, sa stii...

eu am doar o mica curiozitate....de ce ai pus pollul asta...adica, bine, ca sa vezi cat de culta e lumea, nu? dar nu era mai simplu sa pui carti citite de tine? macar nu intram in conversatii despe c***e si alte chestii ce le consideri neplacute...
*




vreau sa zic ca am tendinta de a o face pe proasta cateodat si chiar am fost curioasa sa vad ce oameni sunt aici, dpdv intelectual, eu am zis ca am pb cu limbile pt ca am pb cu limba materna, mi-e greu sa ma exprim, am problema de alat natura sdar stiu sa scriu, am facut liecu totusi.

sa pun un top de mine, cartile mele:

desi am citit 7 carti din acestea, in afara de lolita, middlemarch si the great gatsby, nu sunt cartile mele preferate si nu le consider cele ami bune.
Un top facut de Iuliana ar fi (surpriza mare, majoriatea sunt rusi )
1. Idiotul - Dostoievski (sunt moarta dupa acest roman, e preferatul meu, m-am identificat f mult in el, sunt o combinatie ciudata intre rogojin si lev nicolievici);
2. Fratii karamazov (super tare faza cu dmitri cand se bate in "inima" atunci cand vb cu aliosha, si interesant ca se batea in punga cu bani )
3. Suflete moarte - Gogol (korobina - personaj ciudat, nu mi mai amintesc numele personajului principal dar mi-a placut ca isi admira barbaia si eu imi admir barbia)
4. Marile sperante - Dickens (a fost cartea mea de suflet in adolescenta, inceputul a fost tare cu pip cand il intalneste pe tatal Estrelei si cum si da seama pip cine e mama estrelei, degetele si sfasitul o remiza ca in viata)
5. Mizerabilii - Hugo (Cosette era o curva si Marius un porc, Eponine, Gavroche si jean Valjean adevarati oameni), dar nu l-am iertat niciodata pe Hgo ca a trebuit sa citesc un capitol ca sa aflu cum s-a intalnit Thernadier cu tatul lui Marius)
6. A 12-a noapte sau Cum doriti? - Shakespeare (a 12-a noapte a fost bestiala, am ras ca nebuna, mi-a placut mult, Viola comic personaj dar cred ca era androgin)
7. Faust - Goethe (geniala carte ca s-o intelegi trebuie sa stii tot, greci, Shakespeare ce vrei tu)
8. Conditia Umana - Marlaux (Cen personaj ciudat, imi amintesc si acum cum zicea despre el ca nu a savarsit pacatul masturbarrii duicandu-se la prostituate, m-am exprimat deficitar si gresit dar sper ca ati inteles ideea)
9. Primavara - Turgenev (m-a impresionat cum a prezentat el femeia)
10. O viata - Maupassant (sfarsitul a fost grozav, nepotica i-a dat Annei sperante)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Memnoch
post Jan 18 2007, 09:35 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: 9-November 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.942
Points: 85
Gender:



Nu vreau sa insult pe nimeni si daca o iei ca pe un afront, scuza-ma, dar cred ca ai citit degeaba toate cartile acelea. Chit ca scrii, nu zici nimic. Apropos, ai scris in paranteza ca sa ne demonstrezi ca ai citit cartile sau ce? Nici nu cred ca ai inteles mare lucru din ele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iuliana
post Jan 18 2007, 10:10 PM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 131
Joined: 19-August 06
From: pe aici prin jeg
Member No.: 2.885
Points: 272
Gender:



QUOTE(Memnoch @ Jan 18 2007, 09:35 PM)
Nu vreau sa insult pe nimeni si daca o iei ca pe un afront, scuza-ma, dar cred ca ai citit degeaba toate cartile acelea. Chit ca scrii, nu zici nimic. Apropos, ai scris in paranteza ca sa ne demonstrezi ca ai citit cartile sau ce? Nici nu cred ca ai inteles mare lucru din ele. Nu le-am citit pe toate, in caz ca ma intrebi.
*



nu era vb de inteles, de fapt tu nu ai inteles de ce am scris in paranteza si nici nu conteaza daca le-am inteles in totalitate, eu macar am avut curiozitateaa sa le citesc si sa nu raman ignoranta, si de inteles am inteles mai mult decat trebuia dar in felul meu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miko
post Jan 24 2007, 02:54 PM
Post #19


soultaker
***

Group: Members+
Posts: 281
Joined: --
From: land of confusion
Member No.: 391
Points: 148
Gender:



sunt curioasa de ce ai mai facut topul ala, si poll-ul, daca nu ti-au placut cartile :)))), defapt... ma amuza. Din moment ce 70% din ele ti se par literatura aiurea si personajele niste depravate, ai vrut sa faci un poll ca sa ne testezi pe noi intr-un fel? De ce nu ai facut din start top cu acele carti pe care le-ai enumerat ca preferate?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iuliana
post Jan 24 2007, 06:03 PM
Post #20


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 131
Joined: 19-August 06
From: pe aici prin jeg
Member No.: 2.885
Points: 272
Gender:



QUOTE(Miko @ Jan 24 2007, 02:54 PM)
sunt curioasa de ce ai mai facut topul ala, si poll-ul, daca nu ti-au placut cartile :)))), defapt... ma amuza. Din moment ce 70% din ele ti se par literatura aiurea si personajele niste depravate, ai vrut sa faci un poll ca sa ne testezi pe noi intr-un fel? De ce nu ai facut din start top cu acele carti pe care le-ai enumerat ca preferate?
*




pt ca alea sunt considerate de mine cele mai bune si nu tocmai sunt cea mai indreptita sa fac un topic cu cartile pe care le ador.

Cel mai corect era sa fac un topic cu cartile cele mai bune, considerate de critici.


Nu vreau sa testez pe nimeni, eram curioasa, sunt o pers curioaas.

Si nu mi se pare literatura aiurea dar nu mi place mie, e o mare diferenta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:44 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |