Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fate/stay Night


Kisa
post Mar 12 2006, 10:53 AM
Post #1


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



(IMG:http://img4.anidb.info/pics/anime/5048.jpg)
Era si timpul sa apara un topic la anime-ul asta, care a ajuns la eps 10. :P Am facut acest topic aici, avand in vedere genul la care este incadrat de anidb (fantasy). Povestea nu aduce nici o idee noua: Masters care cotroleaza Servants (Saber, Archer, Rider, Berserker, Lancer, Caster si Assassin), intr-un mare razboi pt Sf Graal. Cel mai interesant aspect de pana acum, as zice ca sunt acesti Servants, care sunt spiritele razboinicilor trecuti si nu numai... (din preview la eps 11 aflam ca Rider este de fapt Andromeda).
Pers principal in serie este Emiya Shirou (elev de liceu... binenteles :P ) care o controleaza pe Saiber. Emiya este aruncat in acest razboi pe nepregatite, nefiind un magician versat. Din fericire (in acest anime cu tendinte vizibile de harem) se gaseste "o" Master (Tohsaka Rin) sa team up cu el si sa-l ajute sa invetze cate ceva.
Cautand anime-ul pe animenfo, am ajuns intr-o oarecare dilema. Daca intrati acolo, veti vedea ca ei mai au si poze pt fiecare personaj. Astfel, la Caster, ne este aratata tipa care se presupune ca este Master-ul lui Assassin... Si eu nu inteleg d c. :P

Per total, chiar daca duce lipsa la capitolul originalitate, aceasta serie mi-a trezit interesul mai ales datorita "servitorilor". Sunt curioasa cine sunt cei a caror identitate nu s-a aflat ink.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 12 2006, 04:29 PM
Post #2


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



eu recunosc ca mi-a placut de la inceput ... mai mult prin atmosfera si personaje, cu un plus ptr "Servants", caci "Masters" sunt cam lame si plini de clisee.
pe scurt povestea: un fel de quest ptr sf Graal, cu care puteai sa iti indeplinesti orice dorinta, si cu vestitul fundal: "there can be only one" :P ... sunt curios in acest context, cum naiba vrea Shirou sa castige questul, cand el nu vrea sa omoare pe nimeni, nici chiar pe Servants adversi. dar probabil ca va avea noroc si or sa se omoare aia intre ei :P ... cine stie ...
si ca pariu: se indragosteste de Saber sau nu? :D i'll bet for YES :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 12 2006, 04:33 PM
Post #3


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(axi @ Mar 12 2006, 04:29 PM)
sunt curios in acest context, cum naiba vrea Shirou sa castige questul, cand el nu vrea sa omoare pe nimeni, nici chiar pe Servants adversi. dar probabil ca va avea noroc si or sa se omoare aia intre ei :P ... cine stie ...
si ca pariu: se indragosteste de Saber sau nu? :D i'll bet for YES :D
*



Eu prevad un scenariu de genul mor toti, dupa care invie :twisted: ... si traiesc fericiti pana la adanci batraneti (sau eventual o serie a doua :lol: ). Cam asta s-a intamplat in Mai-HIME... si pana acum e cam aceeasi chestie. :lol:

Cat despre toata treaba cu Saber... am mai zis ca mie mi se pare mai mult stil harem. :lol: Asa ca parca vad ca ramane cu toate (Saber, Rin, Ilya si tipa care ii gatea :lol: ). That's so lame! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 12 2006, 09:35 PM
Post #4


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Sry to burst your bubble Kisa da Rider nu e Andromeda :P....i;l let you in on a little hint : De ce crezi ca poarta aparatoarea aia la ochi? :P
Cat despre Caster...ai inteles tu gresit. La templu ala sunt 2 masteri unul a lui Assasin si unul a lui Caster, asa ca sunt bine puse pozele pe animenfo.

Eu zic ca actiunea n-o sa fie chiar asa de previzibila, si ca atat Saber cat si Archer au multe de aratat (un exemplu ar fi de ce Archer se lupta cu 2 sabii si nu cu un arc )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 12 2006, 09:44 PM
Post #5


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



QUOTE(Scorpio @ Mar 12 2006, 09:35 PM)
Sry to burst your bubble Kisa da Rider nu e Andromeda :P....i;l let you in on a little hint : De ce crezi ca poarta aparatoarea aia la ochi?
*



(IMG:http://i20.photobucket.com/albums/b220/Chisu_chan/bscap001.jpg)

QUOTE(Kisa)
Dream on about Medusa. :lol:

eu nu am nimic de adaugat :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 12 2006, 09:45 PM
Post #6


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Pe langa quote-ul de la axi... "i'll let you in on a little hint": de unde crezi ca vin lantzurile? :rolleyes:

P.S. Sry to burst your bubble. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

saithara
post Mar 17 2006, 01:00 AM
Post #7


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 9-March 06
Member No.: 2.246
Points: 35
Gender:



Cine vrea sa stie cine a fost Saber(ca de altfel si alte detalii despre poveste) poate sa viziteze urmatorul link :
http://www.geocities.com/max3075/top.htm

Povestea este a JOCULUI fate/stay night asa ca animeul poate sa vina cu ceva surprize ,insa per total linkul de mai sus este spoiler.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 19 2006, 03:23 PM
Post #8


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
RIDER
True Name: Medusa
Gender: Female
Height & Weight: 172cm 57kg
Attribute: Chaotic Good
Strength: B © Mana: B (B)
Endurance: D (E) Luck: E (D)
Agility: A (B) Noble Phantasm: A+ (A+)


:P :P I don want to say i told you so.......but I told you so :P :P

In plus am vazut azi 11 si nu se pomeneste nimic despre numele real al lui Rider....Blood Fort fiind numele kekkai-ului creat de Rider in jurul scoli.

saithara multam de link stiam de tipi de la Type-Moon da nu statusem sa caut site-ul lor :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 19 2006, 10:46 PM
Post #9


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am vazut si eu acum ultimul eps... si nu mai inteleg nimic... adik de unde titlul?
M-am uitat si eu pe link-ul pus de saithara si ce ma intriga la culme este Archer. Cine s-a uitat pe link stie. Acum vine intrebarea: cum este posibil asa ceva??? :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Mar 20 2006, 12:21 AM
Post #10


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



ce sa fie posibil
tocmai am aflat dorinta lu Shirou
"Shirou Emiya who became a heroic spirit in exchange for a miracle."
misto seria
ma kinui cu jocu :-) mm de jamponeza
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 21 2006, 10:31 AM
Post #11


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@ LordMethos: Nu inteleg cum poate fi posibil ca
Emiya sa fie Archer... Adik stiu ca dorintza lui este sa fie erou, dar cum poate exista in acelasi timp si spatiu si ca Master si ca Servant? Cu alte cuvinte, in anumite eps el vb cu el???
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Mar 21 2006, 10:36 AM
Post #12


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



pai .. in primu rand archer si-a pierdut memoria .. deci el nu stie ca vb cu el insusi. :P cat despre statu in acelasi timp si spatiu ... si in Noein .. (daca te-ai uitat) o sa vezi o chestie asemanatoare. Versiunea din viitor vine in trecut se vede cu el insusi si nu se intampla nimik.
Deci .... nu cred cai mare bai ... ehh .. pana la sf serialului mai e .. si om vedea noi

Acum back to havin fun on A+ forum (pana nu iau ban :P -

etoo
in sf some good action :D
nice one this ep :-)
si asa se pare ca o sa fie si cel de sapt viitoare :D
pozele vb de la sine :D

Attached thumbnail(s)
Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image Attached Image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 15 2006, 09:04 AM
Post #13


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



eh ... ce vremuri ... intre timp am mai vazut eps 13 si 14 si ca sa va impartasesc impresiile mele ... ghici ce ... postez :P
in primul rand un spoiler de zile mari ptr cine nu a apucat sa vada ...
imi pare rau de mor ptr Archer ... nu credeam si nu vroiam sa moara :(
...
imi place insa cum lupta Archer, si inteleg si replicile lui catre Emiya dupa ce l-am vazut luptand, sper numai ca emiya sa fie mai puternic :P
oricum nu am apucat sa vad eps 15, iese azi probabil, dar presimt ca
Emiya va reusi sa ii materializeze sabia lui Saber in sfarsit, si cred ca episodul asta, ca prea era Ilya chitita sa ii alerge si nu cred ca ii lasa sa fuga


in rest ce pot sa zic ... devine palpitant, si sper sa raman asa :D
si vad ca din pacate seamana mult cu jocul, asa ca am avut partea mea de spoilere ... ramane sa vad cum materializeaza animeul personajele jocului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 15 2006, 01:10 PM
Post #14


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Si eu am vazut tot pana la eps 14 (again, courtesy of axi - o sa imi fac abonament la net-ul lui :lol: ).

Imi pare atat de rau de Archer. Si era personajul meu preferat chiar. :( Dar daca e sa ne luam dupa ce am citit despre joc, el ar trebui sa mai apara... si ar mai fi si un bad Archer or smth like that.
Oricum, acum incepe sa se lege legatura Archer-Emiya. Dar chiar si asa, nu pot intelege cum pot fi una si aceeasi persoana... O.o
Cat despre materializatul sabiei lui Saber ( :lol: acest rege Arthur extrem de controversat - no offence, dar ma face sa rad aceasta conjunctura), mi se pare destul de clar ca va fi opera lui Emiya... doar asta e puterea lui speciala. :P


In rest :P tot cred ca este un fel de Mai-HIME. Putin mai interesant, as zice... Anyway, sper sincer sa nu ajunga si astia sa se lupte in spatiu. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 16 2006, 07:47 PM
Post #15


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



eeee ... vazut azi si eps 15 ... interesant, interesant ... Ilya si Berserker in sfarsit se confrunta cu Emiya, Ryn si Saber ... whadda fight :P ... oare cine va castiga.
si obisnuitul spoiler :P:
mai deci faza cu Saber si Emiya m-a secat la culme. dupa ce batea Rin atata moneda pe apropiere fizica and stuff, chiar incepusem sa am ganduri ecchi :P ... dar pana la urma vestita apropiere fizica necesara transmiterii circuitului magic al lui Emiya lui Saber s-a dovedit a se materializa in dezlegarea unui snur care tinea loc de nasture care lega pana la gat camasa lui Saber si ceva inroseli plus dormit in acelasi pat ... duh :P ...

cat despre planul de bataie mi-era clar de la inceput ca erau sanse mici de reusita, mai ales ca acum mi s-a confirmat o banuiala de eps trecut
cand Ilya zice despre Archer ca l-a omorat pe Berserker de 4 sau 5 ori ... se pare ca Berserker este o pisica un pic mai mare :P si cu ceva vieti in plus

acum cred ca astept deja sa se confirme spoilerul din postul meu trecut cu Emiya si materializarea ... cat mai curand :D
oricum actiunea incepe sa ma prinda din ce in ce mai mult, eps asta a fost prima data cand m-a facut sa plang dupa urmatorul eps ... si mai e inca o sapt ... cam mult :P
vizionare placuta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Apr 16 2006, 09:26 PM
Post #16


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Vazut si eu 15-le ... eu ce n-am inteles la toata faza aia cu transeferul la ce se rusineaza Saber.....avand in vedere ca ea i s-a arata goala pusca lui Emiya fara nici o problema....paraindu-i se chiar normal ca ea era mai intai Sevent si pe urma femeie....si acuma se rusineaza ca o fata de liceu <_<

In rest deja incepe sa se vada legatura Archer - emiya....el transformad o craca de copac....in....arcul pe care-l avea Archer. Actiunea pare sa prinda dinamism din ce in ce mai mult....ceea ce e un lucru bun :D

ps: i hate the new song <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 24 2006, 06:26 PM
Post #17


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



well ... to quote on myself ...
QUOTE(axi)
si ca pariu: se indragosteste de Saber sau nu? :D i'll bet for YES :D
... se pare ca stim ceva sigur in privintza asta, omportamentul lui Saber nu mai lasa loc de indoieli :P
referitor la eps 16, pe care tocmai l-am vazut ... ce pot sa zic ... totul e bine cand se termina cu bine.
Shirou reuseste sa materializeze Excalibur intr-un final si Berserker moare fericit de a fi fost batut de o sabie atat de mare si tare. insa mi se pare cam trasa de par faza cu Ilya, care ramane sa traiasca fericita cu ei dupa batalie, de parca nimic nu s-a fi intamplat. ma asteptam mai curand sa se duca in vreo padure adanca si sa traiasca in singuratate bucuroasa ca a scapat cu viatza, ca dupa cum s-a manifestat Emiya pana acum nici nu visam sa moara cumva

in sfarsit apar insa in joc si Assasin si Caster si urmeaza ca Sakura sa devina personaj principal ptr cateva episoade ... well ... mirosise bine Kisa ca e ceva cu Sakura, inca de prin primele episoade ... de abia astept sa vad ce va fi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

VegetaSSJ8
post Apr 24 2006, 06:40 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 13-April 06
Member No.: 2.412
Points: 80
Gender:



e tare serialul , cred ca am sa ma apuc sa il subtitrez in ro , ptr ca merita



edit by axi: cred ca iti iert spamul asta momentan, dar pe viitor spune 2 vorbe si de serie daca postezi la topicul seriei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post May 9 2006, 04:02 PM
Post #19


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am vazut si eu ultimele eps aparute. Nice...

Sincer, eu ma asteptam ca Sakura sa o aduca inapoi pe Rider sau ceva de genul asta... nu sa fie "magician de sacrificiu" pt Sf. Graal. Dar deh... Scenariul a fost altfel. :P
In schimb, devine super clara relatia Archer-Emiya (dupa um zicea si Scorp)... mai ales ca reuseste sa materializeze sabiile Servant-ului.

In sfarsit, am inteles si eu cum putea Caster sa aiba Servant (faptul ca e magician and all), dar ce este cu profesorul lui Emiya in peisaj ma depaseste rau de tot... :huh:


Well... cam atat. Mai astept! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 9 2006, 08:20 PM
Post #20


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



dupa vizionarea episodului 18 se clarifica pe undeva rolul profului in ecuatie ... si se pare ca si Caster avea un master :D

dupa discutii indelungi cu scorp pe tema ... se pare ca Sakura apare intr-un outfit interesant :D ... cine stie cunoaste :P ...
si un pic evident, se pare ca fiecare va avea de infruntat adversarul potrivit ... cu probabil outcome-ul potrivit ... good guys always win ... desi in final de episod ... o gaseste pe Rin intr-o situatie cam delicata, daca poti numi asa atunci cand esti injunghiat in stomac cu un cutit :P
partea interesanta e ca Rin si Sakura aveau un background toghether ... desi nu e foarte clar ... se stiau de mici, dar nu par surori, poate sa faca parte din aceeasi descendentza de magi, nu ni se lamureste pe deplin povestea, dar probabil asta va fi cheia salvarii Sakurei

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:45 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |