Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tytania


Small-Lady
post Mar 14 2009, 12:30 PM
Post #1


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



De ce deschid tocmai eu topicul asta? lazy people.
Tytania(2008-2009)
(IMG:http://img6.imageshack.us/img6/7771/9441y.th.jpg) (IMG:http://img27.imageshack.us/img27/8880/35628.th.jpg)
Titlu: Tytania, Titania, Taitenia
Genuri: Military, SciFi, Space Travel, Adventure, Action, Romance
Status: 26 eps(complet)
Story: Actiunea incepe in anul 446 intr-un viitor in care omenirea traiste in tot universul, un univers condus in cea mai mare parte de Imperiul Valdana dominat de fam.Tytania. Totul incepe cu o lupta intre imperiu si mica planeta Eurya, care ar fi trebuit sa fie una doar de fatada, in care Tytania ar fi ajuns sa domine si pe acestia. Greseala mare a conducatorilor Eurya a fost desemnarea in frunte a amiralului Fan Hyulic, considerat fara experienta. Acesta insa castiga confruntarea, starnind atat un val de nemultumire intre cei ce au planuit un cu totul alt final, cat si unul de spernata printre ce ce s-au saturat de tirania Tytania.
Nu prea ma descurc cu termenii genului, sper ca nu am gresit ceva, oricum nu a fost intentionat ^^
Mai mult:anidb
(IMG:http://img6.imageshack.us/img6/9954/vlcsnap117876.th.jpg) (IMG:http://img6.imageshack.us/img6/2431/vlcsnap108610.th.jpg) (IMG:http://img106.imageshack.us/img106/8962/vlcsnap121010.th.jpg)
Animeul asta l-am inceput pt diversitate :P si grafica ce arata foarte bine, insa incet incet chiar m-a prins si prin continut. Nu sunt tocmai o iubitoare a genului, dar pe mine cel putin m-a tinut sa il vad in continuare. Povestea mi se pare foarte buna, momentele de cumpana sunt foarte multe, facand animeul foarte addictive :D . Ajungand la epsioadul 20 (ultimul aparut subat pana in momentul asta) am ramas foarte uimita de imaginea de la sfarsit, mi s-a parut un moment deprimant, dar si revoltator fata de Zarlish >< ... my least fav Tytania member.
Din cate am citit prin jur, am inteles ca Tytina e facut dupa o manga de acelasi autor ca si Galactic Heros, asa ca presupun ca pt fani e bine-venit ^^ . Eu nu l-am vazut inca.. too long and too space opera for my tastes. :P

Well... vizionare placuta!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Mar 14 2009, 12:44 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



nohh tu ..acu chair ca ai facuto :lol:

vazut si io primele 2 episoade.. intradevar si fara informatia ca e facuta de acelasi mangaka ca si LGH tot se putea deduce aceasta treaba .. stilul , decorurile ca sa nu mai zic de constructia personajelor toate sunt aproape identice
singurul punct minus pt tytania si pt legend of galactic heroes dealtfel este ca mie unu imi vine greu sa inghit un viitor in care omenirea continua sa traiasca la nivelul secolului 18 ca haine si ...de ce nu atmosfera dar in acelasi timp foloseste nave spatiale

PS crest of the star rulez :P cel putin acolo anacronismul asta nu e la fel de evident :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 14 2009, 12:55 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... anime de factura space opera amestecata cu eterna politica de asuprire tipic nipona, cu prea multe detalii si putina esenta... m-am plictisit dupa 10 ep... nu are ceva care sa te tina incordat pina la final cum a fost in Heroic Age... probabil singurul space opera reusit pina acum vazut de mine... ma rog...poate ii dau o sansa insa am altele in stand by...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Aug 22 2009, 05:37 PM
Post #4


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Eh..hainele alea sunt mult mai frumoase, plus ca sunt si deastea mai din secolul nostru. Spre exemplu Fan si Lira. hainele celor din Tytania se potrivesc mai mult, in primul rand pentru ca Tytania mie imi pare ca un reat (daca nu si este, n-am inteles prea bine), plus ca ei sunt un fel de comandanti, ce grad or fi nu stiu nu ma pricep la de-astea. Si se si potrivesc mai bine. Cum ar fi sa-l vedem, sa-l spun mai bine pe cel mai putin posibil, pe Zarlish imbracat ca un gangster si strigand "Foc!" si inclinandu-se in fata ma-sii si jurandu-i ce i-a jurat? :P Cel putin as rade si eu.

Cat despre anime, ideea mi s-a parut una foarte buna, sa te gandesti ca timp de 200 de ani, Tytania nu a pierdut nici o singura data, si peste astia 200 de ani vine un necunoscut cu o atitudine foarte relaxata si-i invinge pe-astia. Mai ales, cade vina cel mai mult pe ala care a pierdut lupta, desi nu se stie ce s-ar fi intamplat daca erau altii in locul lui. Ca urmator cap al clanului sau ce-o fi fost mi se pare cel mai potrivit Jouslain, desi eu tin cu Idris. :D Pentru ca Jouslain este calm, destept, si stie ce sa faca, nu ca Zarlish care doar sare la lupta si atata, sau Idris care se gandeste cum sa sara-n grad, desi nu este pentru vreo cauza rea sau ceva.

Acum urmeaza cateva spoilere de la sfarsitul animeului:
Chiar ma intrebam si eu cine o sa castige, dintre Tytania si grupul anti-Tytania, si ne-au lasat cu gurile cascate. Cand a murit Alses n-au mai facut atata taraboi, dar pentru Zarlish au facut salut de-ala cu navele de lupta si tot restul. Dar, si daca s-ar fi terminat animeul cu un sfarsit definitiv, ma-ndoiesc ca s-ar fi sfarsit bine pentru ambele tabere. Unii dintre ei trebuiau sa sfarseasca tragic, intr-un fel. (adica nu neaparat morti, dar daca ar fi fos Tytania, isi pierdeau toata puterea si influenta si cine stie ce se-ajungea de Uraniborg si toate locurile in care "domnea" Ajman asta.) Daca Fan ar fi pierdut, sigur isi pierdea si capul totodata, dupa cate a facut, su cel putin camarazii lui cu siguranta asta pateau.
Dar mai mult decat sfarsitul, un singur lucru am vrut eu sa vad, si mi-a fost dat, desi cam indexistent: vroiam sa-i vad pe Fan si Jouslain intalnindu-se, si s-a intamplat de doua ori. Dar totusi, mai bine sa fi devenit prieteni, in ciuda celor intamlate. Ah..asta e sigura imagine pe care as fi vrut s-o vad... TT_TT
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 13 2010, 12:14 AM
Post #5


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Plictisitor pe alocuri, cu mici clisee pe ici pe colo, seria e bunicica. Nu are un sfarsit concret pentru ca autorul nu a terminat de scris toate cartile, dar e clar ca in viitor urmatorul conducator al clanurilor va fi nenea Jouslain care va reforma Tytania si o va duce pe cele mai inalte culmi ale... pacii.
Ce mi-a placut mult a fost realizarea navelor si felul in care ieseau din subspatiu, superb.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:32 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |