Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Guilty Crown


elpreda
post Feb 10 2012, 06:42 PM
Post #1


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



"Japan gave up its independence in order to avoid total collapse after the outbreak of an alien virus. 10 years later Japan is still a dependent nation under a not-so-friendly provisional government called GHQ. At the same time a boy named Shu has lost his past and himself. By chance Shu comes in contact with the beautiful and stoic Inori and the resourceful and charismatic Gai, both members of a militant resistance group called Funeral Parlor. Through his interaction with the members of Funeral Parlor and his acquisition of a genetically based power, the conflicted and withdrawn Shu slowly learns how to connect with others and reclaim himself. When the GHQ falls into the hands of a man who intends to use the virus to 'reset' earth's population, Shu and Funeral Parlor fight to stop him and reclaim Japan."

In continuare vor fi spoilere.
Avand in vedere cat s-a vorbit despre el pana sa apara ma asteptam sa-l mai vad macar mentionat cateodata si dupa.
Seria a inceput intr-un mod plictisitor de obisnuit, si nu a incetat sa fie boring abia pana la "final". Eu am crezut ca momentul in care au salvat lumea si a murit Triton era finalul, a aparaut apoi un OVA, un remake al seriei... tare surprins am fost cand am vazut apoi un episod nou. Lucrurile au inceput sa devina ceva mai interesante, pampalaul principal devine the crazy evil coward, fight for survival in an infected apocaliptic world, Mana is back... point is it became worth watching a lot more.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dawn_alexis
post Feb 10 2012, 09:09 PM
Post #2


Ohi, Mark!
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 13-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.301
Points: 138
Gender:



And then they resurrected Gai, which gave birth to the well known 'facepalm' effect. Adica ok, era cel mai interesant personaj din serie, si cu foarte mult potential, dar sincer...sa-l invie?

Pentru mine animele este un major let-down. Plot slab, personaje nedezvoltate, pasingul este okish i guess. Nush, e genul de anime care ar avea potential daca s-ar sti in ce directie sa-l duca.
Also, are retarded girls rly all that smexy? Cause honestly, the only excuse for Inori's brick-like personality would be some sort of mental illness. Inteleg ca ea era un soi de clona a surorii lui Shu, dar in prima jumatate din anime nu a evoluat nici macar un pic. Also, Ayase si neko-kid ar fi niste personaje uber interesante daca s-ar bate putin apa in piua pe povestea lor si pe drama lor interioara. La o adica, e grav cand cel mai dezvoltat este pseudoantagonistul care a aparut in maxim 5 episoade, al carui nume nici macar nu l-am retinut, dar care a inceput sa capete o constiinta cand a vazut genocidul din jurul lui.

To its credit, animele a mai inceput sa miste de la ep 13 incoace, Shu a devenit mai complex, though his trauma was really poorly handled. Adica tipa aia moare, he pulls a lelouch ca pe urma sa vezi ca Shu ramasese tot la fel de bleg n spineless, ca pe urma sa-l vezi ca a luat-o razna. Waitwut?

Cel mai mult ma seaca faptul ca tipii rai au fost prezentati de la inceput ca fiind tipii rai. Intr-o poveste de calitate se incearca umanizarea antagonistilor, pentru ca cititorul/spectatorul sa ajunga sa empatizeze chiar si cu ei, facand drama sa fie cu atat mai profunda cu cat tu, ca privitor, ai putea fi in locul oricaruia dintre ei. But not here, aici bad guys are bad guys who do bad things cause...they can?

Again, to the anime's credit, ostul si grafica sunt superbe. Si cu toate ca nu m-a incantat prea tare, o sa ma uit in continuare la el, ptr ca sunt optimista si sper ca ar putea avea loc un miracol.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TGeorgeMihai
post Feb 10 2012, 10:34 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 26-December 10
Member No.: 10.262
Points: 392
Gender:



Mie pur si simplu imi place :) Nu stau sa caut nod in papura ... Asta nu este Bleach sau Naruto sa aiba peste 200~300 episoade, sa stea cateva episoade la un singur personaj, GC are doar 22. De asta si plotul avanseaza asa repede, recunosc ca avanseaza parca prea repede, dar asta este, macar intelegi esentialul. Ca un sidestory, chiar ma intereseaza "Scarface" (Makoto Waltz Segai), pana la urma ce vrea, este bun sau rau ;).

Cat despre ultimul episod ... dap, lucrurile s-au intors la 180 de grade, si totusi este interesant ca desi Shu isi face mini-armata lui, este complet diferita de cea a lui Gai ... Gai tinea la fel de mult la toti membrii lui, pe cand Shu ii diferentiaza dupa puterea voidului lor. Se pare ca Inori devine Mana, Shu is :twisted: si acum este clar ca daca voidul este sufletul unei persoane, daca este distrus, moare si persoana aceea. Sunt curios daca blonda moare sau scapa cumba (ranita), adica atunci cand iese din camera si e oprita de ala cu ochelari, ea era pregatita sa il omoare, deci are some skillz, deci ma gandesc ca poate nu este moarta. Sa vedem daca in urmatorul episod Shu devine mai twisted sau isi revine la normal.

Eu prevad in urmatoarele episoade ceva de genul: Shu si "armata" lui o sa intre intr-o lupta pe care o sa o piarda, sau daca nu, cel putin o sa moara o gramada de oameni deoarece le sunt distruse void-urile, Shu isi pierde credibilitatea... >> advance plot >> ... Shu revine, cere scuze, devine "The kind King" (referire la povestea lui Hare) ...etc

Si totusi, legat de ultimul episod, nu era chestia ca daca scapa void-ul, acesta se intoarce in cel caruia ii apartine ? (da, probabil pentru plot ;) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 16 2012, 12:38 AM
Post #4


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Sunt 100% de acor cu dawn_alexis, doar ca o sa fiu si mai critica decat atat. Shu nu evolueaza, trecerea lui de la bine la rau e abrupta si slab prezentata. Inori e fara forma din toate punctele de vedere: abilitati, voce, caracter. E parca un personaj pus asa...doar de eye candy. You'll like to look at her because she's pretty...that's all she is for this anime...
Nici unul dintre personaje nu sunt dezvoltate, iar asta e destul de grav pentru un anime care are doar 22 de episoade[sa treaca 16 si sa nu evolueze deloc].
QUOTE
Asta nu este Bleach sau Naruto sa aiba peste 200~300 episoade, sa stea cateva episoade la un singur personaj,

EXACT! Asa ca nu ar trebui sa stea atata timp ca sa dezvolte numai personajul principal [care tot nedezvoltat ramane].
And I think the blond chick's dead. Inori nu devine Mana, asa a fost de la bun inceput, doar ca au incercat sa-i mai atribuie si catea aspecte pozitive. Eista posibilitatea ca sa fi fost de la inceput partea nebuna din Mana, iar odata cu Gai a murit doar cealalta Mana, cea care nu vroia sa devina rea.

QUOTE
Shu si "armata" lui o sa intre intr-o lupta pe care o sa o piarda, sau daca nu, cel putin o sa moara o gramada de oameni deoarece le sunt distruse void-urile, Shu isi pierde credibilitatea... >> advance plot >> ... Shu revine, cere scuze, devine "The kind King"

Isi cere scuze cui? Si cum crezi ca va mai putea deveni el un rege dupa ce se afla adevarul din spatele void-urilor. Nimeni nu o sa mai vrea sa le foloseasca ;) .

QUOTE
Si totusi, legat de ultimul episod, nu era chestia ca daca scapa void-ul, acesta se intoarce in cel caruia ii apartine ? (da, probabil pentru plot

Si asta nu e singurul plot gap pe care anime-ul asta il are.... E pur si simplu slab realizat. Cred ca cel mai des o sa auzitiin studuol acela: "las ca merge si asa". Oare lucreaza romani pe acolo? XD Acum ma gandesc la costumul de lupta a lui Inori. How can you even fight wearing that thing? Si e cumva lipit de corpul ei? Sau sa ma rezum pur si simplu la explicatia: e un anime...si sa o las moarta <.<.
Anyway, more bitching about this show here: http://myanimelist.net/profile/Tessa/reviews [nu m-am putut abtine si am scris un articol, nu mai am chef sa traduc si retranscriu, cu ii pasa o sa citeasca XD].

In concluzie anime-ul acesta m-a tarat de la plictiseala la disperare ca un cele din urma sa ajunga la ura pura. Nu am mai avut asa sentimente "profunde" de la School Days incoace. Ca si atunci, si acum, urac toate personajele principale din serie [exeptand Gai...daca poate fi numit un personaj principal]. nu am ce sa mai astept de la seria aceasta deoarece nu mai tin cu nimeni. Tot ce sper e ca Ayasa si Neko-chan o sa scape cu inca cativa, iar peste restul o sa cada o bomba uriasa care o sa-i distruga pe toti XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Feb 16 2012, 01:28 AM
Post #5


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



@Tessa
Am citit postul, reviewul, a bit mean but true nonetheless. Apoi am vazut School Days, got a bit confused, nu inteleg ce legatura ai facut intre cele 2 serii. Then I saw you dropped Higurashi........................................

a few minutes later edit:
and NGE.....................
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 16 2012, 01:05 PM
Post #6


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



I didn't drop Higurashi and NGE, I just put them on-hold for various reasons. Lista de dropped e putin mai jos. O sa gasesti Pokemon pe acolo si...Naruto XD.
Legatura cu School Days e pur sentimentala in sensul ca urasc personajele principale din GC la fel de mult cum le-am urat pe cele din SD. Toti sunt slabi, dar se simt mai puternici cand ii ranesc pe ceilalti. That's just wrong >.<.

Mersi ca mi-ai citit articolul! *hugs* Feels special XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TGeorgeMihai
post Feb 16 2012, 11:06 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 26-December 10
Member No.: 10.262
Points: 392
Gender:



Si se pare ca am avut dreptate ... in mare parte B)

Blonda nu e moarta, doar ranita.

"Armata" lui Shu castiga, dar mor destui ... Iar Shu isi pierde/si-a pierdut deja credibilitatea. Totusi, ma asteptam ca lupta sa fie un pic mai epica ...

Comentariile despre episodul nou:
Blonda is a bi__h ... nu chiar, doar macar stie sa se foloseasca de orice mijloace necesare pentru a obtine ce vrea.
Alta parte prost gandita a plotului este cea cu king's power ... Daca Gai putea sa ia puterea Void-ului, de ce nu a facut-o mai devreme ? Adica i-a spus lui Shu intr-un episod (cand Shu nu avea ballz, episodul 8 sau 9 parca) ca king's power se poata extrage dintr-o persoana dupa ce aceasta moare ... Chiar nu era nevoie, doar sa ii taie mana :twisted: Si da, faza m-a luat prin surprindere, nu ma asteptam.
Cat despre bad boys, astia cred ca sunt buni, ma rog, neutri, de fapt de asta este si Gai de partea lor, ca sa se foloseasca de ultimate void (ala, gun-sword care a distrus cei doi sateliti) ca sa distruga avioanele/bombele care veneau sa distruga Japonia.

Chiar sunt curios ce o sa se intample in continuare... Inca o saptamana de asteptat :(
Benuiesc ca Shu o sa isi recupereze mana, sau un fel de mana (ceva gen cristal) ajutat de Inori sau celalalt king o sa il ajute intr-un fel (sau o sa ii extracteze voidul lui).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 16 2012, 11:29 PM
Post #8


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Am vazut ca a aparut ceva sub no name pt. episodul 17 si, desi primele randuri scrise de tine m-au facut foare curioasa, o sa astept traducerile de la un grup mai decent :D .
Intre timp o sa ma uit la Inu x Boku si Beelzebub. Poate ca apare ceva decent in seara asta si pot sa vin sa-mi editez postul XD.

Edit: ok, l-am vazut si eu. Ce pot sa spun: "culegi ce semeni".
Nu mi se pare blonda "a bitch" pur si simplu lupta pentru supravietuire, iar cand vine vorba de supravietuire mijloacele folosite nu mai sunt importante XD.
QUOTE
Daca Gai putea sa ia puterea Void-ului, de ce nu a facut-o mai devreme ?

Another plot gap...well, why am I not surprised? This show is getting "better and better".
Oricum, nici dezvoltarea din utimul episod nu m-a facut mai fericita. I still can't find that ultimate good character, they are all in deep shit and enjoying swimming in it XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 17 2012, 12:17 PM
Post #9


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Seria a avut doar 1 episod pentru mine adica primul... pacat de munca depusa de I.G. insa seria este un big flop.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Mar 27 2012, 09:26 PM
Post #10


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Am venit, Am vazut. Am fugit....
Code geass wannabe a iesit un mare nimic. Au bagat o gramada de elemente in anime-ul asta, dar nu au reusit sa le dezvolte cum trebuie pe nici unul. Personajele trec de la un sentimente la altul asa de abrupt ca zici ca-s bolnavi mentali. La actiune e greu sa-i prinzi firul logic si explicatiile, dar e ok, ca la fel sunt si personajele. Muzica e average and below si grafica...superba, irosita pe nimic.
Cum a spus si sid, pacat de cei de la IG, ca se pricep la animatii. Ar trebui sa-si gaseasca niste story writers mai buni. Sau sa adapteze anime-ul dupa un manga. sansele ca la final sa-ti iasa un terci sunt mult mai mici daca urmaresti povestea dupa un manga. Desigur...exceptiile nu se lasa asteptate...mai ales daca vrei neaparat sa faci diferit de cum s-a gandit mangaka-ul.
I still can't believe how much they ruined Another >.<! Well, different subject there @.@.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Mar 28 2012, 09:16 PM
Post #11


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Alright, acum ca l-am vazut pana la capat si am trecut de fluctuatiile acelea I can give my final opinion on the series:
Complete crap, not worth anyone's time.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Mar 31 2012, 10:15 PM
Post #12


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



QUOTE(elpreda @ Mar 28 2012, 09:16 PM)
Alright, acum ca l-am vazut pana la capat si am trecut de fluctuatiile acelea I can give my final opinion on the series:
Complete crap, not worth anyone's time.
*


was decent, until the ending, same goes for Another IMO
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TGeorgeMihai
post Apr 1 2012, 10:53 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 26-December 10
Member No.: 10.262
Points: 392
Gender:



V-ati transformat majoritatea in troli ? Serios, Guilty Crown are scaparile lui, dar este foarte reusit ... Pot sa spun ca este unul dintre cele mai reusite anime-uri aparute recent ... Grafica are nota 10 cand urmaresti 1080p, iar coloana sonora macar nota 9 pentru vreo 6-7 melodii superbe. Sa nu mai vorbim ca fiecare episod are si actiune in el (unele scene fiind chiar epice). La fel si opening-urile, sunt superbe.
Neajunsul pe care il vad eu este ca dupa episodul 13, anime-ul merge pe fast-forword, lucrurile se intampla prea repede (totusi este bine ca nu trebuie sa urbaresc cateva episoade ca sa se intample ceva). Alt neajuns este ala ca dupa episodul 12 storyline-ul se schimba constant la cate 180 de grade.

Trecand peste cele doua neajunsuri eu spun ca este destul de reusit... Sa nu uitam ca si sezonul 1 din Code Geass se termina cu ceva de genul WTF, daca nu stiai ca exista inaca un sezon.

Cat despre finalul din Guilty Crown ... Este ceva mai "special", nici happy ending, nici sad ending, este ceva intre.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Apr 1 2012, 11:32 PM
Post #14


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(TGeorgeMihai @ Apr 1 2012, 11:53 PM)
V-ati transformat majoritatea in troli ?
*



Nu cred ca e cineva troll aici. Cel putin prin locurile de pe internet pe care le frecventez eu, Guilty Crown e unanim recunoscut ca un esec total. Si au dreptate. Plot-ul e extraordinar de stupid.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Apr 1 2012, 11:40 PM
Post #15


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



au investit tot bugetul in animatie si soundtrack, n-au mai avut bani si pentru plot xD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Apr 8 2012, 11:07 AM
Post #16


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Meh...mie mi se pare ca Inori are o voce absolut oribila cand canta, asa ca nu apreciez nici soundtrack-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:04 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |