Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Misa, Un Personaj Controversat

Ce parere aveti despre Misa?
 
[ 5 ] ** [8.93%]
[ 15 ] ** [26.79%]
[ 11 ] ** [19.64%]
[ 5 ] ** [8.93%]
[ 20 ] ** [35.71%]
Total Votes: 56
Guests cannot vote 

Wind Slayer
post May 11 2007, 09:12 PM
Post #41


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 31-March 07
Member No.: 4.048
Points: 221
Gender:



So, sustin motiunea soramii...ca niciodata...sunt si eu o data in viata de acord cu ea... Baka man and Baka girl (thats Misa) are sitting in a tree.....ba, cand faceti nunta? Da botezul? :lol:
Sa ne anunti si pe noi, OK? :P Nu-mi zi ca deja esti insurat... :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 12 2007, 12:19 AM
Post #42


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Nu sunt insurat inca! Sunt prea tanar :P
Plus ca Misa e pretty ^^
Problema e insa ca Baka man vrea o alta girl asa ca Misa o sa ramana cu botibul umflat! Cu un botic ne-cliseist umflat :P
Si acum, ca sa revenim la subiect, any more opinions on Misa?
Why do you think for an example that Rem fell in love with her?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anaxor
post May 12 2007, 08:46 AM
Post #43


forever dreamer
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 27-December 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.503
Points: 405
Gender:



Dragostea lui Rem pentru Misa a aparut treptat, pe masura ce a stat mai mult in preajma ei. La inceput e posibil sa fi fost doar curiozitatea: ce are fata aia atat de deosebit incat un shinigami sa moara ca sa o salveze? Apoi a fost incet "prinsa" de aura de inocenta a Misei, dar cred ca punctul culminant a fost atunci cand a vazut la ce extreme e capabila Misa sa ajunga in numele dragostei (poate i-a amintit de acel shinigami care s-a sacrificat tot in numele dragostei). Sau poate si Rem tanjea dupa dragoste (sa iubeasca si sa fie iubita), dar nu a facut alegerea potrivita in persoana Misei. ;) (hai ca ultima fraza e o aberatie :P )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post May 12 2007, 10:18 AM
Post #44


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



poate suna ciudat, dar o sa fac o analogie Battlestar Galactica...Pentru oamenii care s-au uitat/asteapta noul sezon...as zice ca Rem poate fi comparata in aceasta privinta*(the love thing) cu Cylonii si dorinta lor de a fi mai aproape de Dumnezeu, in cazul nostru*(al Death Note), incercarea lui Rem de a intelege oamenii si sentimentele lor...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post May 12 2007, 12:08 PM
Post #45


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Dude's this is way off topic, pentru asa ceva exista forumul Death Note :P . Si sa nu fiu off Misa a fost creata cu ideea de a adauga la povestea din DN si din cauza aceasta este nerusita si avem cu totii ideea aceasta de clisu. Recunosc ca daca s-ar fii lucrat un pic mai mult la ea ar fii fost un personaj reusit dar nu a fost sa fie asa, impresia generala pe care ti-o lasa este de cliseu. Pur si simplu exista prea multe elemente in personalitatea ei care se pot gasi si la alte personaje din anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 12 2007, 04:48 PM
Post #46


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE
Pur si simplu exista prea multe elemente in personalitatea ei care se pot gasi si la alte personaje din anime.

Irelevant! Toate personajele din toate serialele au trasaturi de caracter care se pot intalni si in alte anime-uri :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post May 12 2007, 05:03 PM
Post #47


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



:lol: Faceam referire la cliseuri, elementele care le are ea se pot gasi la cliseuri. Da se pot gasi tresaturi comune dar nu chiar imprumutat din stanga si din dreapta ca sa iasa un persoonaj.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuuko
post May 12 2007, 05:49 PM
Post #48


little klutz ^_^
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 14-April 06
From: Wishing shop
Member No.: 2.424
Points: 299
Gender:



Ai o fixatie u Misa observ. Inteleg ca din punctul tau(si numai al tau) de vedere ea este un personaj fantastic care se dezvolta pe parcursul animelui si care straluceste in originalitatea sa...dar nu o mai spune ca si cum ar fi un adevar suprem.

Irelevante sunt argumentele tale defapt. Inafara sa ne zici ca Misa nu e cliseita nu ai facut nimic. Ce oare gasesti original la acest personaj, astfel incat sa o putem ridica pe un pedestal departe de toate progeniturile genului shoujo?

Indiferent pe ce parte as intoarce problema nu gasesc nimic in Misa care sa iasa in evidenta. Oh ok ca nu toate uberly kawaii shoujo girls au parul blond sau ca au un prieten psihopat sau si mai bine un Shinigami cu un Death note e altceva. Dar asta e ca si cum am face diferenta dintre doua persoane pe baza posetelor pe care le au. Vezi tu, daca ai pune-o pe Misa intr-o comedie sau un romance nu ti s-ar mai parea atat de originala ceea ce in seamna ca nu ea ca personaj iese in evidenta ci intamplarile la care ia parte.

Misa ca personaj isi face simtita prezenta doar din cauza decorului serios si sumbru(chiar dramatic) care ascunde o personalitate banala. E facuta din aceasi coca doar ca pusa pe un plot mai bun.

Nu am de gand sa zic 'am argumentat deci cu asta am inchis subiectul' pt ca ceea ce este interesant intr-o dezbatere e tocmai faptul ca nu poti niciodata sa argumentezi destul de mult sau de bine astfel incat sa demonstrezi ca ai 100% dreptate.

Dar daca zic:

"Zomg! Misa e un cliseu pe doua picioare! Why? Pt ca zhe great yuuko said so! Asa ca voi ceilalti muritori de rand nu aveti dreptul la propia opinie! Ce? Nu-ti convine? Is that your name I see in this Death note? >:3"(suffering from Hyuuga Neji syndrome)

...ar suna cam aiurea :-s

Cat despre partea cu Rem...mi-a placut ceea ce a zis Thor-san si tin sa-i dau dreptate. Rem nu ar fi cunoscut-o pe Misa daca nu ar fi fost celalalt shinigami. Chiar ea a zis ca a inceput sa o urmareasca din curiozitate. Fiind probabil prima persoana pe care a observato de aproape si u care a vorbit e normal sa se fi atasat de ea. Asta nu demostreaza insa personalitatea extraordinara a lui Misa. E pura coincidenta ca ea si Rem s-au intalnit, nu are nimic de a face cu firea ei necliseita ^^'
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 12 2007, 07:36 PM
Post #49


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Lol! Nu, Yuuko, nu am o fixatie pentru Misa! Nu cred ca e un super personaj super uimitor super complex si asa mai departe. Insa nu cred ca e nici un cliseu deasemenea.
Pur si simplu, din cate am observat eu, fetele fie o considera o "fufa" (ca sa nu folosesc alt termen mai dur :P) nesuferita pentru ca e o blonda draguta ( a se citi : *drolls* ) si cu succes la tipi iar baietii o considera o blonda proasta. Bineinteles, nu toate fetele si nu toti baietii. Si mie mi s-a parut ca Misa nu merita asta! Si nu, nu e nici un cliseu! Poate ca pare a fi asa din anumite puncte de vedere insa nu este un cliseu.
De ce?
Pai, sa zicem doar ca blondele inteligente care par proaste, care se indragostesc obsesiv de o persoana si care sunt capabile sa ucida pe cineva cu usurinta si care, argumentul final, reuseste sa capteze atentia (adica dragostea ) a doi shinigami, in conditiile in care numai ideea ca un shinigami sa se indragosteasca de un om este absurda, daramite cea ca DOI shinigami sa se indragosteasca de acelasi om, nu prea se intalnesc pe toate drumurile!
I rest my case!
Baka man over!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post May 16 2007, 03:26 PM
Post #50


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



OK,la sugestia cuiva(nu dau nume) o sa scriu aceasta caracterizare aici…pe care am scris-o la teza…ca profa e o ciudata care in loc sa-si predea material ne pune sa facem variante…sic and a vazut ca noi nu pricepem nimic, s-a apucat de literature…si cu gramatica a lasat-o mai moale…cred ca vrea san e pregateasca cu doi ani inainte de examen…
Si acum, copy paste de pe foaia de teza. Uite cum era cerinta:

Caracterizeaza intr-o copunere un personaj dintr-un roman.

Death Note
de Yagami Light

(parantezele is ca sa stiti despre ce e vorba)
(Date despre autor)

Yagami Light este unul dintre cei mai (ne) cunoscut scriitor al limbii japoneze. El a mai creat si nuvela ,, Inuyasha” de care v-am vorbit data trecuta. De data asta, voi caracteriza personajul secundar, Misa Amane.

Amane Misa este personajul secundar al romanului dramatico-psihologic ,,Death Note” pentru ca participa la unele episoade ale actiunii. Este un personaj negative, individual sin u prea complex dar este o figura reprezentativa de raufacator cu un tel bun…

Portretul fizic reiese din caracterizarea directa: ,, fotomodel celebru”, ,,proasta”, ,,nu chiar atat de proasta”, ,, draguta”, etc.
Prin caracterizarea indirecta, aflam cu ajutorul imaginilor vizuale si alte chestii legate de portretul ei fizic: par blond, ochi caprui, genul de tipa care moare dupa un baiat dragut...
Prin caracterizarea indirecta, naratorul (adica moa...lol, n-am scris asta) dezvaluie starile sufletesti, morale si celelalte stari pe care le poate avea fata. Parintii Misai au fost ucisi, iar cel care i-a pedepsit pe hoti este Light, un geniu de vreo 19 ani, care a devenit Kira dupa ce a gasit intamplator un Death Note cu care putea sa ucida pe oricine, doar stiindu-i numele si fata. Ea vede in Light un simbol, un erou, un zeu. Mai tarziu, cei doi locuiesc impreuna dar nu se logodesc. Femeie iubitoare, Misa ramane alaturi de baiat si la bine si la greu. Fiindca e loiala ca si un caine, ea isi injumatateste viata pentru a doua oara, fara ca Light sa i-o ceara, doar pentru a-l ajuta sa scape de inamicul lui numarul 1. Constatand ca Light are probleme cu L si vazand ca nu are cum sa-l ajute, Misa incearca sa faca tot ce-i sta in putinta ca sa fie de ajutor, dar nu vede ca baiatul de care s-a indragostit doar se foloseste de ea.
Misa este genul de fata care arata bine, dar este cam prea prostuta.Decide sa-si asculte inima, nu mintea si are prea multa incredere in Light. Ea vrea doar sa fie iubita si probabil sa aiba o familie...si sa il vada pe Light fericit.........insa planurile ei sunt zadarnice. Oricat ar incerca, mereu apare cineva care il enerveaza pe Light, cum ar fi detectivul Near si amicul lui, mafiotul Mello. Light al ei face o multime de greseli si la final plange ca un plangacios...eroul nu mai e atat de erou. Dupa ce a fost prins, Light moare si un an mai tarziu, Misa se sinucide. Deci, fata are un psihic slab.

Misa este ajutorul personajului principal, ii suporta toate mofturile lui Light si face tot ce i se spune. Este ascultatoare si nu a spus o data ,,NU”. La inceput il priveste pe Light ca pe un simbol, dar mai apoi ajunge sa il iubeasca. Daca si-ar asculta mintea si nu inima, poate totul s-ar fi terminat altfel.

So, ce credeti??? Nu e ca si in anime & manga, nu intocmai, da cand ai lipsa de inspiratie...inventezi!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post May 16 2007, 03:40 PM
Post #51


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Daca ai dat copy paste din foaia de la romana, atunci pentru exprimare iei de la mine 3 :lol:. In rest totul e bine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post May 16 2007, 05:45 PM
Post #52


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Mda...profa nu a stiut despre ce e vorba si a fost nevoita sa-mi dea punctajul maxim...stai sa citesti nuvela Inuyasha...aia am facut-o mai mult la misto...sau basmul Cowboy BeBop...sau balada YuYuHakusho :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post May 16 2007, 06:58 PM
Post #53


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



chiar daca nu stia, tot putea depuncta pentru cum te exprimai :P plus ca information is only a google away :lol:

misa mie mi se pare simpatica ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 16 2007, 07:23 PM
Post #54


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Waste, you rule!!!
You just made my day happyer!!! :))
Acum e doar o problema, cum fac sa citesc basmul Inuysha? ^_^
Ce sa mai vorbim, e cea mai tare Misa daca a ajuns si subiect de lucrare! Lol!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post May 16 2007, 09:06 PM
Post #55


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



omg, vreau sa o cunosc pe profa aia de romana, serios...tanti aia in ce secol traieste?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Adela
post May 16 2007, 09:19 PM
Post #56


Black angel
****

Group: Members+
Posts: 429
Joined: 29-August 06
From: Dry Bone Canyon
Member No.: 2.918
Points: 606
Gender:



sunt singura de pe aici care crede ca waste nu i-a aratat asa ceva profei de romana, pentru ca indiferent cat de tampita era nu putea sa ii dea punctaj maxim? si era suficient sa zica: "lasa-ma sa ma interesez de nuvele asta" pana maine si nu afla nimic. plus ca la sc. sunt obligatorii niste opere, nu iti da o nuvela la intamplare...
waste, ai o imaginatie bogata, dar sa nu exageram...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 16 2007, 09:35 PM
Post #57


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Scos din context orice suna fantezist, sa nu uitam pe clasa a cata e. Dar eu o cred pe waste, doar a zis si frate-so ca s-a imbatat, sau alte boacane. Si ca am avut coleg de clasa care a luat 10 pentru ca a cantat "La oglinda" (in liceu). Si pentru ca waste chiar e in stare, are spiritul ala de personaj de banc... nu-i asa Bula Kid?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post May 16 2007, 11:06 PM
Post #58


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Bre, eu sunt singurul care vede ca "Yagami Light este unul dintre cei mai (ne)cunoscut scriitor al limbii japoneze" ? :P
Si pune te rog tag de spoiler la sfarsit <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post May 17 2007, 12:40 PM
Post #59


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



hehe, nu esti singurul...dar in caz ca nu ti-ai dat seama, don'shoara waste s-a prins ca ii merge sa ia note bune cu un pis de imaginatie si profita la maxim. cui ii pasa daca yagami light e sau nu e cel mai cuoscut scriitor japonez? daca ii merge, tot asa inainte, nu?(desi mi se pare aberant de-a dreptul ca poate sa get away with it).
cred ca singurul pe care il putem intreba daca chiar asa sta treaba e wind slayer...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post May 17 2007, 01:01 PM
Post #60


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Eu ma refeream la 'tamai dezacordu' cu care incepe "caracterizarea"... si sa nu imi spuneti ca e typo ca si scriitor e tot la sg.
De idee in general nici nu ma iau ca nu are sens.

Btw, ce fatza tampa are Misa in ultima scena in care apare in ep. 31 :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 12:27 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |