Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Poveste Fulmetall Alchemist

care este personajul vostru preferat?
 
[ 4 ] ** [66.67%]
[ 1 ] ** [16.67%]
[ 0 ] ** [0.00%]
[ 1 ] ** [16.67%]
[ 0 ] ** [0.00%]
Total Votes: 6
Guests cannot vote 

sweet_vl08
post Sep 9 2008, 07:18 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 55
Joined: 29-August 08
From: judetzul Valcea,Dragasani
Member No.: 7.471
Points: -91
Gender:



am facut acest topic pt toti fanii animeului "FULMETALL ALCHEMIST"
pt inceput eu am sa pun o povestioara inventata de mine iar apoi voi puteti sa imi spuneti ce parere aveti si sa ma corectai unde am gresit si sa continuati voi cu povestioarele
ok?


Povestea:

era spre seara.roy,riza si hughes mergeau undeva.s-au oprit la o casa si au batut.
le-a deshis o batrana ce se numea genkai(personaj din yu yu hakusho) si i-a poftit.
de la etaj se auzeau smucituri si voci de fete zicand ceva de genu:
\"mai lasama\"sau\"de ce nu poti sta linistita o clipa?\"
au coborat doua fete binenteles fiind ciufulite:
-de cate ori sa va zic,va badeti doar afara!
-da...raspund amandoua.
roy si ceilalti s-au asezat la masa.genkai spune:
-de ce nu o ajuti pe anita sa faca mancare?cine stie cu ce o sa incurce data viitoare ingredientele.ca nu mai vrem ca in mancare sa fie vazelina sau altceva.
-bine!
iar ea pleca:
-vreau sa te intreb ceva,vrei sa faci parte din armata?ca esti o vrajitoare puternica iar noi avem doar una inrolata.

-daca vreti vrajitoare puternice,luatile pe aceste fete!eu sunt prea batrana si oricum nu vreau sa fiu un caine al statului.
-atunci fetele vor trebui sa dea un examen!zise hughes.
-nu e nici o problema,le voi antrena sa-l treaca!
dupa cateva minute:
-gata am facut mancarea spuse anita vesela.si de data asta nu am mai incurcat nimic.
anita si minako erau surori.anita era cea mai mica.cei trei alchimisti de stat le stiudiau intr-un fel cu privirea.
amandoua aveau ochii rosii.anita purta o rochita draguta iar minako niste pantaloni si un tricou.daca siar fi ascuns parul lung si bogat intr-o palarie ar fi aratat ca un baiat.
a doua zi genkai s-a tinut de promisiune.le antrena incontinuu,de dimineata pana seara.cand veneau acasa erau pline de julituri si urme de cazaturi.
spre seara minako a intrat in camera celor trei musafiri:
-ce se intampla aici?niciodata nu nea pus sa ne luptam atata!
-veti fi lute in armata.raspunde scurt roy mustang.
-dar nu ma pricep la alchimie,nici eu si nici anita
-avem nevoie de voi pentru ca sunteti vrajitoare.aveti puteri magice.si pentru ca mai e doar una ca voi in armata.
sta putin pe ganduri si pleaca in camera ei.
Dimineata urmatoare au plecat.cand au ajuns au fost mai uimite de cat era de mare sediul nu de examen.
riza hawkeye le-a explicat ca se vor lupta dar nu una impotriva celeilalte ci impreuna contra unui alchimist de stat.
au trecut examenul foarte usor.impeuna lau terminat dintr-o singura miscare.dupa ce au fost primite li s-a dat uniforma si o poiatra unde se canalizeaza energia vrajilor.anita statea toata ziua cu ochii pe acea piatra magica pentru ca doar citise ca se pot fabrica.au fost conduse la camere.erau dragute:
-salut!nu as fi crezut ca o sa vad isbalane inrlate in armata.
-otoul are un inceput.spuse minako
-ati fost foarte puternice impeuna.l-ati invis usor pe comandantul de brigada.eu cand mam luptat cu el era sa-mi rup bratul iar voi nu aveti nci o zgarietura.
-cum te numesti?
-sayoko.
fetele devenisera bune prietene si si-au dat seama ca impruna o sa treaca prin multe aventuri.

gata,sper ca v-a placut :D :D :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinigami Kid
post Sep 9 2008, 07:27 PM
Post #2


epic user
****

Group: Members+
Posts: 428
Joined: 28-February 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.873
Points: 985
Gender:



Daca e topic FMA din cate stiu ai un search acolo sa vezi daca este sau nu subforum, second acela e un fanfic deci il pui acolo. I smell EPIC FAIL! around here....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Sep 9 2008, 07:34 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



umm ... incearca sa folosesti fraze mai elaborate, corecteaza textul dupa ce il postezi, sau mai bine inainte de asta ... incearca sa revi asupra cea ce ai scris ... tine cont de faptul ca nimeni nu stie ce ai avut tu in cap cand l-ai scris asa ca acorda mai mult de o propozitie per actiune .... citeste muuult mai multe carti ... ca sai ai idee cum ar trebui sa arate o povestire ...
cheers
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 9 2008, 09:41 PM
Post #4


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Mutat la Fan Fiction unde ii este locul.


Hm, zici sa te corectam unde ai gresit? esti sigura de asta? :D
Hai sa zicem doar cateva chestii. Scrie cu litera mare la inceputul propozitiilor. Pune spatiu dupa semnele de punctuatie. Dupa cum zicea si Bogdan, reciteste textul si corecteaza eventualele greseli aparute din cauza tastarii in graba.
La varsta ta nu stiu daca puteam sa fac o compunere mai mare de o pagina dar, o povestire trebuie sa arate un pic altfel. Cum scrii tu pare mai mult un jurnal, o insiruire de evenimente.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaname11
post Aug 8 2010, 12:05 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 7-August 10
Member No.: 9.927
Points: 24
Gender:



Chiar sunt dezamagita. Ai inceput un topic nou . E foarte bne asta . Dar de ce creionul meu , nu ai teminat ficul ? Prima impresie pe care mi-a facut-o ficul tau a fost

'' Oh my gosh , nu se scriu numele cu litere mari ?''

Si partea cea mai rea a fost ca ti-ai repeteat aceasta greseala . Acum serios ... chiar ai scris la nimereala ?

Sper sa-ti corectezi ficul cat mai repede si sa-l termini . Pentru ca nu stiu daca si aici pe forum , moderatorii inchid topicurile care nu au mai fost accesate de mai mult de 3 ani . Ar fi pacat . Ficul e destul de interesant .


Edit - Cum adica sa il terminat noi ? WTF ? Ai creat acest topic ca sa cream noi acest fic sau uh ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Aug 8 2010, 12:31 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



O intrebare...ai facut asta din lipsa de ocupatie sau din dorinta de a acumula mai multe posturi?
Nu are nici o logica.
Nu incepe de nicaieri. Timpuri aruncate aiurea, sa intelegem noi ce vrem cand e trecut, prezent, viitor. Greseli (de obicei corectez toate greselile cand citesc un fic, dar ar trebui sa-ti rescriu povestea si e mai mult decat obositor, deci te rog sa faci asta singura) si de tastare si gramaticale si de ortografie. Nume scrise cu litera mica, nu lasi spatiu dupa semnele de punctuatie si doamne cate ar mai fi de spus.
Nu te supara ca iti spuns dar pare scrisa de un copil de clasa a II-a care abia a invatat sa faca propozitii putin mai elaborate (a trecut de faza subiect si predicat si a introdus adjectivul si complementul).
Descrierea e la pamant, ca si naratiunea de altfel. Dialog vad ca ai in schimb destul de mult.
Si cum a spus si kaname11, cum doamne iarta-ma vine asta sa iti continuam noi povestea. Eu una nu am urmarit anime-ul, dar se presupune ca un fan fic e mai mult decat anime-ul propriu zis si ar fi trebuit sa imi fac o idee din ce ai scris tu aici. Dar sunt complet in ceata, pentru ca nu are nici o logica.
Iar la faza cu cartile bogdan a pus punctul pe "i". Intrebarea mea este: ai citit vreodata si alte carti, inafara de povesti pentru copii sau mai stiu eu ce se studiaza la scoala?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post Aug 8 2010, 12:40 PM
Post #7


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



O mica observatie, atat pentru kaname cat si pentru Tatiana:
Sper ca ati observat ca au trecut 2 ani de la postarea acestui fan fic de catre o persoana care la vremea respectiva avea 12 ani si nu a mai activat pe forum de un an. Si nu e prima data cand va legati de niste fan ficuri a unor useri care n-au mai dat pe acest forum de cel putin un an de zile. Pur si simplu nu are rost.
E ca si cum Ghita s-a sinucis acum doi ani aruncandu-se de pe o cladire cu 7 etaje, iar eu vin acum la mormantul sau sa-i zic ca nu s-a aruncat bine si sa-i dau sfaturi pentru cum trebuia sa o faca.

Also, @kaname: Mai lasa paralele de genul "aici pe forum bla-bla-bla... nu inchid/baneaza/bla-bla". Atat adminii cat si moderatorii isi fac treaba foarte bine si ti-am si explicat pe topicul tau de introducere diferenta majora dintre aceasta comunitatea si cea de pe Animax.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tatiana
post Aug 8 2010, 12:55 PM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 227
Joined: 25-July 10
Member No.: 9.888
Points: 476
Gender:



Gresala mea PhoeniX. Recunosc ca pana acum nu m-am uitat nici macar o data la data ultimului post si nici nu am verificat varsta celui care posteaza. Pur si simplu intram si comentam. Dar o sa fiu mai atenta pe viitor :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:34 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |