Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Moartea in DBZ


Majin
post Nov 23 2004, 12:31 PM
Post #21


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



din cate am inteles eu vazand dbz de 11 ori am inteles un singur lucru:daca nu mor cateva pers{prieteni ai saiyanilor sau a "corciturilor" } nu se pot tarnsforma pt ca ei sunt oarecum pasnici.exceptie face doar vegeta!
ja!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tr0tineTa
post Nov 23 2004, 09:25 PM
Post #22


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 210
Joined: --
From: Deep in your Nightmares
Member No.: 586
Points: 18



cred ca sunt logice mortile din dbz ca altfel nu se transformau astia :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Nov 23 2004, 10:31 PM
Post #23


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Mie imi place ideea ca in DBZ moartea nu e o certitudine, adica nu mori definitiv, si poti oricand sa iei legatura cu cei morti and all, nu e ca in realitate cand daca mori ejti dus definitiv, e un lucru bun si pozitiv, ca altcumva cred ca plangeam 3 luni de prima data cand a murit Goku, e drept... eram mai mic si eu pe atunci :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Nov 24 2004, 10:40 AM
Post #24


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



da.moartea in dbz e f importanta...de fapt,kakarotto chiar se bucura cand moare...atunci se antreneaza la modul serios..de fapt,sa intranat 90% mort..
ja!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tr0tineTa
post Nov 24 2004, 09:45 PM
Post #25


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 210
Joined: --
From: Deep in your Nightmares
Member No.: 586
Points: 18



mah nici 90 la suta da vreo 80 totusi
acolo intradevar s-a antrenat mult inainte de world tournament saga cand s-a dus pe planeta lu king kai ala cu casetofonu :)
acolo insemna parca 1 an de antrenament 100 de ani de antrenament pe pamant
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sstrunks
post Dec 22 2004, 12:23 AM
Post #26


I hate pie!
**

Group: Members+
Posts: 22
Joined: --
Member No.: 647
Points: 4
Gender:



Moartea a influentat foarte mult cursul lucrurilor in DBZ. Daca Goku nu murea in sayan saga ,atunci acesta nu ar mai fi fost sntrenat de King Kai si nu ar fi putut sa-i bata pe Napa si pe Vegeta .Moatea lui Picolo ,din aceeasi perioada ,a fost un gest nobil din partea acestuia pentru a-l salva pe Gohan .Sacrificiul celorlati a fost ,totusi, nefolositor .In Freeza Saga moartea lui Kuririn l-a impulsionat pe Goku ,acesta devenind ssj.Sacrificiul lui Android 16 din Cell Games Saga l-a facut pe Gohan sa se transforme in ssj2 ,maturand cu Cell .Fiind orbit de dorinta de a-l face sa sufere pe Cell ,Gohan il lasa sa se regenereze .Cu o lovitura puternica in stomac Gohan o scoate pe Android 18 din interiorul lui Cell ,el intorcandu-se la forma precedenta .Neavand ce sa faca acesta incepe sa se autodistruga ,astfel Goku se vede nevoit sa-l teleporteze pe Cell pentru a salva Pamantul si prietenii lui .In Buu Saga au murit numeroase peronaje ,de cateva ori .Dar cea mai importanta moarte a fost cea a lui Vegeta ,el sacrificandu-se pentru planeta ,familie si chiar pentru Kakarot .Aceta fiind primul act nobil din parte unui om foarte mandru .
In filme din cate imi amintesc moare doar Gohan in Trunks Special .Acest sacrifiu declansand nivelul de ssj la Trunks .
Invierile personajolor ,a tuturor personajelor ,este foarte logica din cauza legaturii puternice aflate intre acestia.
Nu am comentat toate mortile din cauza ca n-am avut chef :twisted: .Dar le-am facut pe cele mai importante .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SSJ-Vegetto
post Mar 28 2005, 03:51 PM
Post #27


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 21
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 972
Points: 2



Hey da voi uitati de moartea lui Bardock care si aia a fost bunicica, nu la fel de buna ca a lui Goku sau Vegeta, dar totusi a fost buna faza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wicked
post Apr 2 2005, 09:22 PM
Post #28


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 117
Joined: --
Member No.: 887
Points: 172
Gender:



Cand a fost DBZ-ul,eu nu puteam sa ma uit pentru ca eram la scoala la ora aia (sa dea dracii-n ea!),dar fratele meu se uita.Si vroia sa imi povesteasca fiecare episod iar eu nu il lasam,ca ma ofticam si mai tare.Dar cand a murit Goku prima data si mi-a spus,i-am zis:"Du-te naiba,ca faci misto!" Pur si simplu nu puteam sa cred ca Goku a murit.Personajul principal din DBZ murise! Dar mai incolo am luat vacanta(slava Domnului!) si am vazut ca moartea nu e ceva chiar atat de tragic,atata timp cat exista bilele dragonului (doar daca mori de doua ori...)
Dar moartea lui Vegeta pe Namek reprezinta scena mea preferata din tot DBZ-ul.Mortile personajelor fac si seria mai emotionanta.Si mai ales daca e sinucidere in scopul salvarii altor vieti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucifer
post Apr 3 2005, 03:12 PM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: Hell
Member No.: 124
Points: -10
Gender:



wicked, dak tzi-a placut moartea lui vegeta dupa namek, sa vezi cand se sinucide in Buu saga.... :wink:
faza najpa e ca tot nu reuseste sa-l omoare pe buu, dar momentul ala reprezinta un moment definitoriu ptr evolutzia lui vegeta...
da' deviez de la subiect...cert e ca suicidul lui vegeta pentru familie si prieteni (cand mai era si majin) e cea mai misto si cea mai impresionanta moarte din dbz...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Apr 3 2005, 06:36 PM
Post #30


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



lucifer-kun...ce e impresionant la ace afaza e tandretzea pe care io arata vegeta lui trunks....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wicked
post Apr 3 2005, 09:11 PM
Post #31


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 117
Joined: --
Member No.: 887
Points: 172
Gender:



Da,Lucifer,stiu faza...E foarte misto, iar Majin are dreptate.Si cand te gandesti cat era el de crud si de nemilos la inceput... sacrificiul ala e ceva foarte important in seria DBZ.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucifer
post Apr 5 2005, 05:08 PM
Post #32


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: Hell
Member No.: 124
Points: -10
Gender:



...e ceva foarte important pentru evolutzia lui Vegeta ca personaj...sau mai bine spus ca personalitate, pentru ca, dandu-si viatza pentru cei dragi inseamna ca in interiorul lui, lupta dusa intre latura sa pozitiva si latura sa negativa este castigata, in final, de latura pozitiva...
"I awoke one day to find that I had settled down, formed a family. I had even grown quite fond of them..."
...chestia asta marturiseste chiar el cand era majin lui Goku...dar lui nu-i convenea chestia asta...tocmai d-aia s-a lasat facut majin...dar, in final, dragostea pentru familia sa castiga...si se omoara pentru ei incercand sa-l distruga pe Buu... ce Mesianic :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Apr 10 2005, 06:01 PM
Post #33


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



sentimentele lui vegeta se schimba pe parcursul seriei deoaRECE per evolueaza...momentele de afectiune fata de nevasta si copii lipsesc cu desavarsire,cel ami clar exemblu ar fi modul in care il trateaza pe trunks...un alt moment in care vegeta isi arata adevaratele sentimene e atunci cand afla de la kakarotto ca trunks a fost absorbit de buu...totul culminand atunci cand se arunca in aer...faza din cell saga cand cellil omoara pe trunks nu e tocmai o fasza de afectiune tata-fiu..akolo vegeta e mia mult suparat ca cella distrus un saiyan..nu ca lar fi omorat pe unicul sau fiuy ...
ja!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mizrael
post Apr 28 2005, 04:02 PM
Post #34


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 66
Joined: --
From: Piatra-Neamt
Member No.: 1.200
Points: 2



Ca sa nu zic ce s-a spus deja eu o sa zic .... moartea lui Gohan in viitorul lui Trunks ... mi se pare o faza importanta ca este lucrul care il face pe Trunks ssj ... anyway mie mi-au dat lacrimile atunci cand mergea Trunks prin ploaie si-l vede pe Gohan mort ... si Gohan care le zicea Androidzilor ca "you know you can't win...you can't destroy what i really am...even if you manage to kill this body...someone even stronger will surface and take my place...." si ce a zis was true nu ? 8)

P.S : sper sa nu se fi zis deja despre asta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post May 2 2005, 06:57 PM
Post #35


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



s-a mai discutat despre asta,dar mi-a placut ca ai bagat citatu;l...bv man..incepi sa semeni tot mai mult cu un mainac dbz..i like that
ja!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jun 22 2005, 08:16 PM
Post #36


Unregistered









/^_^ /^_^
Majine, sa fii un "maniac dbz" e un lucru bun?De ce?
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jun 23 2005, 11:06 AM
Post #37


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



opa...s-a trezit sethi...unde ai hibernat pana akum bre?????
ma bucur ca mai traiesti!!! :D
legat de intrebarea ta..de ce ar fi un lucru rau sa fii #dbz maniac# ?
ja ne!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jun 23 2005, 05:54 PM
Post #38


Unregistered









Pai hai sa-ti explic, baiete! /^_^ Nu zic ca e rau sa fii maniac in general, pentru orice, deoarece, de ce sa nu recunosc, sunt cateva lucruri pe lumea asta de care sunt pur si simplu absorbit.Dar, revenind la DBZ, pe langa faptul ca este un anime comple ireal, este si un anime aproape imbecil.De ce spun asta?Am zis mereu ca DBZ este serie gen "killareala", fara pic de substanta.E drept, e placut pe alocuri, dar nu ramai cu nimic dupa ce il vezi.E ca un film de actiune.Gandeste-te la o comparatie intre un film de genul "Die Hard" sau "Terminator" si un film precum "Scent of a Woman", sau, de ce nu, "Grease".Cele de actiune iti plac pe moment, in timp ce ultimele iti arata si altceva in afara de violenta fara sens.Iti arata viata asa cum este ea.
Sper ca ai prins ideea.Have a nice day! /^_^
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jun 27 2005, 01:51 PM
Post #39


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



ok..asta e parerea ta,,mie unul nu mi se pare dbz ca fiind un anime de 2 lei..din contra..are o latura psihologica destul de reusita...poate u nu ai observat asta..dar moa rog..e problema ta...maniac dbz...pei ce e rau in a fi maniac dbz??? un tip care stie tot ce tine de dbz, care are trilogia acasa..care ar un wall cu dbz pe desktopul sau poate fi considerat de multi maniac..asta am vrut sa spun..si te mai intreb o data...cui face rau asta?!!?!?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jun 27 2005, 08:31 PM
Post #40


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Salutare mina

Scuzati interventia mea in conversatie, dar tocmai am realizat ca desi am vazut scent of a woman de doua ori nu mi se pare ca am ramas cu cine stie ce din el... respective... cu ce ramai de fapt dintr-un film de genul asta? ok, m-a prins pe moment, film extraodinar, actor(i) extra, dar cu ce ar fi trebuit sa raman de fapt dupa el?
"Castigul" depinde in primul rand de privitor. Nu sint fan dbz... dar recunosc ceva in care s-a pus munca si talent. Si a fi fan asa ceva nu prea poate sa nu aibe si parti bune...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 10:25 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |