Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum Sunt Vazutzi Fanii Anime Din Romania?


By@kuy@
post Jun 3 2006, 04:40 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 4-May 06
Member No.: 2.515
Points: 85
Gender:



Unii dintre voi presupun ca stiu despre ce vreau sa vorbesc,dar cei care nu stiu o sa le explic......
Ati fost vreodata batjocoriti de colegi, prieteni, parinti etc. ptr ca sunteti un mare fan anime?
Astept parerile voastre pe acest Topic!!!
Si aici puteti sa va poveste in legatura cu acest topic si cam ce parere aveti despre aceste persoane care va batjocoresc!!!
(PS: Fiti sinceri, deoarece este un forum anime si cred ca nimeni nu are ceva de zis!!)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

eyeobs
post Jun 3 2006, 04:59 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: V.I.P.
Posts: 112
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 433
Points: 238
Gender:



eu nu tin minte sa fi fost batjocorit... cel mult luat peste picior... dar lumea ma cunoaste destul de bine in rest astfel incat chiar daca au alte pareri despre cine se uita la desene animate sa nu insiste prea mult. de altfel majoritatea imi sunt prieteni asa ca nu ma astept sa fiu "batjocorit" de prieteni... tocmai pt. ca imi sunt prieteni.
pe de alta parte, nici eu n-am stat sa fac pe predicatorul... din cand in cand mentionez cand ma intreaba "ce faci?" ca ma uit la desene sau ca vand benzi desenate si cam toti stiu ce ma pasioneaza...

ai mei de exemplu s-au obisnuit cu mine ca stau cu ochii pironiti in tv/pc si ma uit tot timpul la desene animate... de cand sunt mic fac chestia asta si nu m-am schimbat f mult. taica-miu se mai uita si el din cand in cand insa nu inghite chiar tot ce inghit eu.

cei din jurul tau nu te inteleg? incearca doua chestii: comporta-te cat mai normal cu cei din jurul tau si nu incerca sa iti impui gusturile. nu e un razboi sfant.
ai totusi chef sa fii si sa te comporti diferit fata de toata lumea? nici asta nu e ceva rau... insa nu te astepta ca cei din jur sa te accepte asa cum esti fara nici o problema. nu traim intr-o societate foarte toleranta.

andrei
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aldonza
post Jun 3 2006, 05:26 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



hm...mie una nu mi s-a intamplat si la urma urmei nici nu mi se pare normal.majoritatea celor din jurul meu stiu ce inseamna anime chiar daca nu-i pasioneaza pe toti acest subiect.
nu cred k exista o varsta minima sau maxima pentru ca o persoana sa se uite la desene,mai ales k exista atatea tipuri de anime..pentru toate gusturile si pentru toate varstele.
nu cred k cineva ar avea dreptul sa ia macar in gluma pe cineva care se uita la anime doar din simplu motiv ca el nu are aceasta pasiune.e libertate,nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuki-seme
post Jun 3 2006, 05:44 PM
Post #4


yaoi addict
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: 19-May 06
From: bucuresti
Member No.: 2.565
Points: 92
Gender:



oh…touchy subject here XD…
hmmm...mie nu mi s-a intamplat sa fiu “batjocorita” pentru ca ma uit la anime sau citesc manga…chiar daca uneori pare mult prea “childish”; si asta pentru ca cei din jurul meu, sunt ori persoane capabile sa inteleaga gusturile fiecaruia…fara sa le critice sau sa le ia peste picior, ori sunt oameni pasivi, care pur si simplu trec peste asta daca nu le convine.
Da, recunosc…se intampla sa se glumeasca pe seama mea cand sunt un pic mai insistenta cu povestitul sau explicatul anumitor faze XDD, dar e o ironie usoara, si o iau drept joaca, nimic serios.
So…dunno about others, but I really don’t have problems in showing my real self^__^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 3 2006, 07:47 PM
Post #5


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mey, pe langa faptul ca a mai existat aceasta abordare a problemei in sine ... eu am cateva chestii de zis impotriva ta si a celor care initiaza discutii de genul asta:
1. ma bucur ca astepti parerea noastra, dar ar fi fost frumos sa ne spui si parerea ta, daca tot ai deschis discutia ... deci astept cu nerabdare sa faci ceea ce te laudai ca faci in prima fraza ... adica sa "ne explici".
2. daca singura ta calitate pe care o vad prietenii tai este ca "te uiti la anime" atunci iti meriti soarta, oricare ar fi asta ... pentru ca daca nu e asa, nimeni nu va face misto de tine.
3. logic ca suntem sinceri ... uite, o sa zic acum ceva ffff sincer ... sa stai jos, ca sa poti face fatza shocului ... Nimeni, niciodata, nu si-a batut joc de mine din cauza faptului ca ma uit la anime!

astea fiind spuse, recomand incheierea discutiilor inutile, pentru ca aici este un forum anime, cum bine specifici, nu un loc in care ne razbunam noi emitand "pareri" despre "cei care ne batjocoresc".
duh!

ps. ca bonus ... nu inteleg frate, ce o fi asa greu? gramatica limbii romane, de obicei, se cam insuseste pana prin clasa a 5-a? sa zicem a 8-a? sau sunt eu rautacios?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Jun 3 2006, 07:54 PM
Post #6


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Heh... In cazul meu doar prietenii si familia stiu ca ma uit la anime-uri si manga.La inceput mai faceau niste glume inofensive dar acum e order of the day.Multi au inceput sa se uite la randul lor la animeuri (corup saracii oameni...)si cei care nu se uita nu ii oblig...nu suntem prietenii ca ne uitam toti la animeuri ci pentru ca ne simtim si intelegem unii cu altii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Jun 3 2006, 09:23 PM
Post #7


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Fiecare dintre fanii anime care-si respecta pasiunea sunt vazuti ca niste "ciudati care se uita la desene animate". In clasa mea, aceeasi problema. Si asta a inceput de la faptul ca desenam ceva manga prin pauze.
De aici a inceut restul "distractiei". Majoritatea mi-au respectat pasiunea inca de la inceput . Pentru altii insa era o placere diabolica sa comenteze ceva sarcarstic despre mine in legatura asta. M-am gandit sa nu le dau atentie si-asa am si facut, pana de curand cand am inceput sa le vorbesc frecvent despre acest fenomen . Prin acest lucru mi-am impus placerea si am castigat respectul multora dintre colegii mei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kmrade
post Jun 3 2006, 09:54 PM
Post #8


Master
***

Group: Members+
Posts: 119
Joined: 17-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.298
Points: 162
Gender:



hmm am si eu probleme de genu .. "wow frate se uita la desenele alea japoneze .. cica anime" sau ... ceva de genu .. deja am gasit o cale sa ii ginor nici nu ii bag in seama cand fac asta ... si sau obisnuit unii ... oricum am sa ma uit pana la moarte .. oricum cel mai batran fan pe care il stiu eu are 54 de ani da am vazut si mai batrani ... oricum ... colegii .. sunt asa nush prosti pot sa zic ... nu stiu de ce le pasa lor despre pasiunile mele ... :evil: :ph34r: am ff multi amici care adora animele in jur de 179 :)) lista mea de mess de la grupul anime :P oricum .. ma descurc si incerc sa supravietuiesc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Jun 4 2006, 05:53 PM
Post #9


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Hahaha... ce subiect mishto.
Pretenii pe care-i am sunt fani fie SW fie Anime fie mai stiu eu ce kkturi din astea, asa ca nu prea au cum sa faca mishto de mine ca suntem in aceeasi oala (si chiar nu mi se pare o oala nasoala :D), si daca ar indrazni as face eu un mishto de ei de nu s-ar mai ridica de pe jos!
Ba mai mult... incep sa am influenta "nociva" asupra unor colegi din scoala care pana acusi erau pe langa subiectul "anime" (desi chiar si eu sunt cam nou in domeniu).
App., o prietena, fan SW (mentionez acest amanunt doar ca sa va arat ce ironie), a incercat odata sa-mi explice cat de copilaroase sunt animeurile si cat de natang sunt eu pentru ca ma uit la ele dar i-am demonstrat ca nici macar nu stie despre ce vorbeste (odata ce nu vazuse decat ceva episoade din Sailor Moon pe TVR1). Si desigur este... tata, dar de el scap repede, ca ma lasa in pace, de obicei dorind doar sa se uite la TV cand imi bag cate un DVD cu anime-uri ca sa ma uit si eu ca tot omul :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Datastorm
post Jun 10 2006, 11:57 AM
Post #10


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



eu personal, am facut marea gresala de a vorbi prin clasa despre anime... de atunci sunt catalogata drept infantila ca ma uit la desene animate :rolleyes: ...dar intr-un timp fost la moda manga stuff...si atunci toti imi cereau hentai-uri prin clasa pt ca era cool(dar nu le-am dat decat alea naspa :twisted: )...si cum a disparut moda...iara sunt catalogata infantila, copilaroasa etc :angry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alesa_666
post Jun 10 2006, 05:19 PM
Post #11


Just a little bitch
***

Group: Members+
Posts: 118
Joined: --
From: nu mai stiu
Member No.: 906
Points: 205
Gender:



Mda...nu cred ca era necesar ca unii dintre noi sa se ambaleze asa pe marginea acestiu topic..anyway..in cazul meu cand sunt intrebata ce pasiuni am si zic anime reactia e ceva de genul "ce misto" in cazurile bune sau "ce copil esti" in majoritatea cazurilor si subiectul se uita...pt ca nu vizionez anime ca sa ma laud la altii :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jeddithe
post Jun 10 2006, 07:56 PM
Post #12


Storm God
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: --
From: Timisoara... bored to death in this bleak world
Member No.: 650
Points: 10
Gender:



Prietenii mei stiu ca sunt putin tzaca, nebun, asa ca nu se mira ca ma uit la anime... Au fost vre-o cativa care au zis ca anime sunt porcarii, ca sunt pt copii mici, ca sunt pentru: [deschid citatul] bebe mucosi [inchid citatul], asa ca le-am dat sa vada cateva episoade din Excel Saga. Dupa ce le-au vazut au vrut toata seria :P... si acum vor mai multe anime :lol: [si sunt ca si mine doctori]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Jun 12 2006, 12:20 PM
Post #13


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București România
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



La prietenii mei nu e problema ca privesc anime... ci ca INCA mai privesc anime.Lor li se pare ca sunt prea mare ca sa privesc "Desena animate".Cel mai bun prieten al meu ma ia in ras de cate ori are ocazia...mai ales fiindca pe acest site scrie "Ia-ti doza de Manga"... ma face drogat:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Jun 12 2006, 07:03 PM
Post #14


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



In romania lumea nu prea intelege conceptul de anime. Cand le spui de anime automat (cel putin asa e in cazul meu) se gandesc la desene animate. Oricat ai incerca sa le explici ca nu sunt desene animate din alea de la Disney tot ca ei ramane.
Eu cred ca cei care vizioneaza anime sunt considerati oameni care au uitat sa se maturizeze. La mine nu prea ii intereseaza... decat pe unii. Am un coleg care e suparat rau pe mine ca ma uit la anime :lol: . Parintii sunt indiferenti la faza asta, desi considera ca e de copii ce fac eu.
Intr-un final mie nu imi pasa si o sa ma uit la anime in continuare. :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Jun 13 2006, 05:40 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Mie nu mi s-a intamplat niciodata sa rada cineva de mine pentru ca ma uit la anime-uri.
Faptul ca ma uit la anime-uri nu mi se pare iesit din comun... apoi mai este si faptul ca nu fac parte din tabara celor ce urmaresc anime-uri ca sa fie "alfel" (yep, am citit asta pe un alt forum)...si nici nu spun una-doua "stiti ca eu ma uit la anime?" :)
A nu se intelge acum ca imi este rusine sa vorbesc despre asta...familia mea stie ca imi petrec timpul in fata calculatorului urmarind anime-uri; prietenii mei nu m-au luat "la bascalie" - unii au fost si ei prinsi de aceasta magie, altii isi vad de pasiunile lor si ne mai impartasim noutatile din domeniile de inters la o bere :P...(in clipa in care prietenii te considera "ciudat"si fac "misto" de tine din cauza hobby-urilor tale ar cam trebui sa iti pui un semn de intrebare totusi...) iar cu persoanele pe care nu le cunosc...nu am motiv sa discut de pasiuni, dar daca totusi se ajunge la o astfel de discutie cu siguranta pomenesc si de anime-uri (dar- asa cum s-a mai spus mjoritatea nu stiu ce este acela un anime, nici ca exista o asa diversitate de genuri...dupa o scurta "prezentare" a opiniei mele asupra anime-urilor duc discutia mai departe nu ma inversunez sa conving pe nimeni de nimic, este "doar" pasiunea mea , asa ca inchid gura si ascult care sunt pasiunile partenerului de discutie si gata).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mikael
post Jun 13 2006, 10:49 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.611
Points: 241
Gender:



io am paitit oarecum, dar de persoane care au impresia ca animeurile sunt doar pt copii, eh asta este.... :P


edit by axi: recomand cu caldura sa citesti cu atentie postul de mai sus ... cine stie, poate inveti cam cum ar trebui sa arate un post
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi no Yume
post Jun 23 2006, 11:00 AM
Post #17


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: 18-June 06
Member No.: 2.682
Points: 40
Gender:



Unii ma considera ciudata pentru ca ma uit la " desene animate", dar asa cum mai zicea cineva pe aici , oricat ai incerca sa le explici diferenta dintre Kiddy Grade de exemplu , si Tom&Jerry , ei tot nu vor intelege. Ei au in cap notiunea de "desene animate" pt orice serial " desenat" si greu o poti schimba,mai ales daca nici nu vor sa te asculte.
Colegii mei isi bat joc de mine spunand ( citez de la o colega de-a mea <_< ) : " nu-mi spune ca si tu te uiti la porcariile alea de desene animate?! " ...cand am auzit asta , nu m-am putut abtine sa nu-i zic cateva. Sau altii mai zic ca desenele animate sunt pt copilasi, dar asta nu ma deranjeaza deloc, pt ca si un om batran se mai uita la desene. Ceea ce ma enerveaza la colegii mei e ca fac confuzia intre China si Japonia..pt ei e tot una. In ciuda acestor fapte , ei ma respecta pentru ca stiu sa desenez mai frumos ca ei :P si pentru ca stiu japoneza, cat de cat.O limba pe care ei nu ar invata-o de buna voie. Deseori ma intreaba colegele: " de ce inveti japoneza?" iar eu le zic :"de aia...pentru ca imi place " .
In concluzie...nu ma afecteaza asa mult ce zic "prietenii" , pt ca pe aia nici nu-i am. Asa ca , cunoscutii , colegii , pot zice ce vor. Anime-urile sunt un hobby ca orice altul...si punct.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yori
post Jun 23 2006, 11:14 AM
Post #18


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: --
Member No.: 1.413
Points: 12



Putin imi pasa de ce zice lumea, imi plac si cu asta basta... altii se drogheaza si sunt consoderati "cool"...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cute anime girl
post Jun 23 2006, 03:01 PM
Post #19


.::dream::.
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: 21-June 06
From: somewhere in Galati >.<
Member No.: 2.688
Points: 39
Gender:



Bun topic.
Parerile sunt impartite,asa consider eu.
Personal,ma enerveaza persoanele care considera ca anime=desene animate.
Aud fraze de genul "Ia uite ma,ala are 18 ani si se uita la desene animate" sau alte idiotenii de genul asta.
Concluzie:e prea clar ca majoritatea romanilor nu sunt informati despre anime&manga.
Decat sa-si dea cu parerea si sa-si dea prost,mai bine nu-si dau.
Frate,informeaza-te,si pe urma mai vorbim.
De asemenea,cred ca fanii anime sunt priviti de cele mai multe ori ca niste "freaks",if i may say so.Stiu ca suna dur,dar mi s-a intamplat si mie.I-am aratat unei colege 4 poze din FullMetalPanic si a fost suficient sa ma catalogheze drept "obsedata de desene japoneze" (macar ea stia ca sunt japoneze si nu chineze sau de alta nationalitate lolz) :P
Faza asta m-a deranjat...rau

In ceea ce priveste anime,eu sunt mai rezervata:prefer sa nu vorbesc cu prietenii sau cu colegii despre asta,deoarece sunt sigura ca nu inteleg si ca o sa ma considere o persoana who knows how...Si prefer sa nu risc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jun 23 2006, 04:06 PM
Post #20


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Pai is desene animate :P. Da' sa-mi explodeze capul in ziua in care mi-a pasa de parerea unuia cu "ni ma, se uita la desene animate"... in plus, o gramada de oameni pe care-i stiu se uita la desene animate, japoneze sau congoleze, faine sa fie. Hmm, retrospectiv chiar nu mi-a dejanjat nimeni hobby-ul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 04:39 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |