Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Razboiul anime-manga


kaeru
post Jan 19 2004, 07:53 PM
Post #1


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Deschid subiectul asta pt ca daca nu o fac eu o vor face oricum altii si pt ca nu mi-am spus niciodata parerea in aceasta privinta.
Dupa cum bine se stie, exisa doua tabere. Una aparatoarea anime-urilor, cealalta, in minoritate, aparatoarea manga. Se ciocnesc mereu si scanteile sar in toate partile aprinzand noi conflicte.
De ce? Ce sustin unii si ce sustin ceilalti?

Nu pot sa incep intr-o ordine anume cu insirarea particularitatilor celor doua moduri de exprimare pt ca ele sunt la fel de importante. Totusi, exista ceva ce le diferentiaza clar: sunetul. In manga esti lasat sa-ti imaginezi cum vrei sa sune vocile personajelor, sunetele provocate de ciocnirea a 2 sabii, sau melodia cantata la un pian. Iti imaginezi asa cum vrei tu. Deci manga e ceva personalizat. In anime-uri, personajele au voci, obiectele care se ating produc sunete mai mult sau mai putin reale si ceva foarte imporatnt - exista fundalul muzical. El poate accentua situatia si sentimentele descrise, sau, din contra, in cazul cand e pus ca nuca-n perete, poate distruge totul. Deci esti lasat pe mana producatorilor care se poate, sau nu, sa te introduca in atmosfera filmului.
Ar mai fi culoarea. Cu toate ca exista si manga colorate, ele nu se ridica la nivelul de detalii ale anime-urilor (spun unii). Altii prefera sa vada doar linii din care se formeaza o lume intreaga. Din nou, e o chestie de imaginatie. O imagine alb-negru, desenata de un profesionist poate intrece usor prin frumusete si expresivitate multe cadre color. Credeti-ma pe cuvant.
Miscarea. Depinde din ce unghi privesti problema. Anime-ul se misca oare cu adevarat? Nu. E doar o insiruire de imagini statice care puse cap la coada dau impresia de miscare. Pe de alta parte, manga extrage esentialul, esenta miscarii e pusa pe o foaie de hartie. In functie de cat de genial e autorul, chestia asta poate fi uimitoare si efectul bestial.
Majoritatea celor care nu au citit o carte la viata lor, nu citesc nici manga. Si aici apare unul din obstacolele cele mai mari care stau intre manga si presupusul cititor. Sa citesti presupune RABDARE. Multa. La un film e usor sa treci peste inceput cand lucrurile par plicticoase, de fapt cand se pun bazele actiunii ulterioare, la o carte nu. Multi care nu au rabdarea necesara, citesc cateva pagini dintr-un manga dupa care il lasa de-o parte spunand ca nu merita citit si ca e plicticos. Si in general se pacalesc singuri. Altfel spus, manga nu e ceva comercial, pe cand un anime este. Comercial cu sens de accesibil.

Ei bine... pana la urma am ajuns tot la a ridica in slavi manga-ul fata de anime, cand de fapt vroiam sa le prezint intr-o lumina de egalitate. Eu am inceput prin a citi manga si abia ma tarziu am putut sa ma uit la anime-uri. Nu pt ca nu as fi vrut, ci pt ca nu aveam de unde. Asa ca pt mult timp, chiar si dupa ce am inceput sa am contact cu anime-urile, am refuzat sa le consider pe acestea mai bune sau egale cu manga. Si daca ma gandesc bine nu era o parere forte gresita. Ma gandesc la cat de lalait si penibil poate fi "Dragon Ball" seria fata de cat de genial e manga-ul, sau la cat de ciopartite si lipsite de esenta sunt "Akira" sau "Battle angel Alita" comparativ cu manga-urile respective.
Concluzia la care am ajuns intr-un final, dupa ce am vazut zeci de anime-uri ar fi: daca vrei sa te bucuri de el, atunci sa nu cumva sa citesti manga-ul dupa care e facut.
In fond, anime-urile sunt la fel de bune ca manga-urile daca sti care merita vazut sau citit. Si e o chestie de gust si obisnuinta. Mie mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu anime-urile pt ca luasem prea mult timp contact doar cu manga, in timp ce altii refuza sa citeasca doar din lene si comoditate, dar si din obisnuinta. Asa ca daca nu ati citit nici un manga pana acum, nu faceti greseala mea. S-ar putea sa nu va placa dupa primul capitol, dar nu renuntati si mai ales nu plecati de la ideea preconceputa ca un manga nu e bun pt ca nu e colorat sau pt ca nu are voci. Veti vedea cumculoarea va apare de la sine si personajele isi vor gasi toate un glas. Totul depinde de voi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 19 2004, 10:20 PM
Post #2


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



:shock: leonardpiron is back, and with a vengeance :D ...trebuia sa zici tu ceva bine.

Oricum...ma uit la anime mai mult decat citesc manga din cauza lipsei de timp. Cand numai am la ce anime sa ma uit dau fuga in folderul cu manga si mai citesc de acolo ceva.

P.S. cred ca a mai aparut un volum din Pretty Face...me going to download
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 20 2004, 01:28 AM
Post #3


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Just this : black and white cool.
Dar... asa cum sunt anime care trebuie sa fie anime... asa este maga care trebuie sa fie manga... genialitate exista in ambele.. asa cum exista si manga/anime prost.
Recunosc... pana acuma nu am dat nici de manga... si nici de anime care sa nu'mi fi placut. Am fost indrumat bine... sau pur si simplu am simtit ce vor autori?!
Pt. mine nu exista nici un conflict intre cele doua... pur si simplu se trag una din cealalta !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 23 2004, 01:35 AM
Post #4


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Eu nu intzeleg de ce se pune problema asta, pana acuam citit manga-ul si am vazut anime-ul corespunzator or inainte ori dupa serie si pot sa zic ca nu mi-am dat seama de mare diferentza, anime-ul nu e mai bun dar e mai greu de facut, si in fine ele sunt complementare si in asa fel facute ca sa nu traiasca unul fara altul :), nu exista manga bun care sa aiba multzi fani si dupa care sa nu se fi facut un anime, si nu exista anime bun care sa fi nu fi avut un manga ca predecesor, manga-ul este doar o bucata din universul unui autor, in anime incearca sa ii deie si culoare si sunet, dar numai dupa imaginatzia si posibilitatzile autorului, si manga si anime lasa loc imaginatziei, ele nu vor concura nici o data pentru ca nu pot exista unele fara altele :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 24 2004, 01:00 AM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Pe langa faptul ca sunt de acord cu ce a spus Ranma-kun mai sus, asi avea o precizare, personala, pentru kaeru.

Tu ai inceput sa citesti manga si apoi sa faci rost de anime (ce presupun ca il obti in cantitati limitate, adica nu ai cablu).
Eu unul sunt complet invers. Am luat cu mult mai mult anime decat manga. La ora actuala asi vrea sa citesc ceva manga dar nu prea am de unde sa fac rost. Prin dail-up si cei 12M pe volum din seria Ranma 1/2 mi se par multi, mai ales ca imi platesc singur telefonul.
Sunt ingrozit cad mai vad 70M pe volum.
Asa ca pentru mine animeul reprezinta o sursa mai accesibila decat manga si ca rezultat, mai popular.

In general consider relatia anime-manga ca fiind una de simbioza, iar la ora actuala nici una dintre cele doua forme nu ar putea supravietui fara cealalta (ratiuni de economie de piata).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 24 2004, 03:15 AM
Post #6


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Bogdragon>stiu despre ce vorbeshti, stau aici noptzi intregi numai pentru a downloada cateva volume de manga, si deabea ashtept sa le citesc, mai de graba m-as uita la anime, dar aia e si mai inccesibil ca manga, deci stau si ashtept si ma rog la dumnezeu sa nu vina factura, dau sa mai stearga el un 0 de la sfarshit, acuma am luat contactul cu webmasterul de la www.ton1x.net sa puna si volumele 1 si 8-11, dar surpriza, si el e tot pe dial-up deci va dura pana le re-uploadeaza, in fine am sa le iau de pe kazaa si am sa le uploadez eu undeva..., of of of... si cand mai fac eu si alea... cry :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 24 2004, 12:17 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Eu nu stiam ca este un razboi intre manga si anime ... credeam a ele doua curente se afla intr-o relatie de completare reciproca , de pace si prosperitate , spre bucuria iubitorilor de anime/manga din intrega lume :P :D .

ps. tre sa fac rost de manga-ul de la Berserk ca sa contribui la acceasta relatie minunata dintre anime si manga ( si ca sa iesi si eu din ceata care s-a asternut la sfarsitul episodului 25 si inceputul primului )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fire
post Feb 12 2004, 12:04 AM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucarest
Member No.: 114
Points: 2



Nu se poate pune problema dificultatii realizarii de manga sau de anime pentru ca se ajunge intr-un punct mort. Ma intreb daca voi cunoasteti, intr-adevar, procedurile si procesele complexe prin care manga ajunge produs finit ...

Poate ati uitat, insa ma vad nevoita sa dau un exemplu de anime care nu a avut manga predecesor ci a fost precedat de unul: Neon Genesis Evangelion.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Feb 12 2004, 01:26 AM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



no ofense, am o parere foarte buna despre toti membrii acestui forum dar existenta acestui topic este o dova de puerism :cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Feb 28 2004, 07:20 AM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



pe mine ma mira putin cum e privita problema. De ce razboi intre manga si anime ? Pai manga e sursa de viata a anime-lor. Fara managa nu ar exista anime. Oare nu a fost facut primul anime dupa manga ? Eu le vad ca un tot, imi plac amandoua. De ce credeti ca producatorii de anime incearca sa pastreze mereu cat mai fidel stilul din manga? Ca sa nu mai spun ca e si un fel de obicei ( am vazut in multe anime ) ca in ending sa apara imagini manga. Intr-adevar managa nu se compara cu anime la capitolul feeling cand e vorba de sunet ( ca sa nu mai vorbim de cate CD-uri cu muzica sunt realizate numai pentru un anime ). Dar nici sa nu uitam de anime precum Angel sanctuary sau Legend of Basara, Fruits Backet care au omis foarte mult din manga. De obicei in animele de 13 ep cu un story dezvoltat povestea se deruleaza repede , nu ai timp sa cunosti personajele. Cel mai bun exemplu ( pentru ca am si citit manga ) e Angel sanctuary, unde intr-un OAV din 3 parti , adica 1 :30 sunt redate 3 volume adica 18 capitole ! Ca sa nu mai spun ca manga are 20 de volume.
Oricum in mintea mea nu e loc de razboi intre manga si anime .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shadysands
post Aug 1 2005, 04:33 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: --
From: kochi da
Member No.: 1.086
Points: 53



QUOTE(Fire @ Feb 12 2004, 12:04 AM)
Poate ati uitat, insa ma vad nevoita sa dau un exemplu de anime care nu a avut manga predecesor ci a fost precedat de unul: Neon Genesis Evangelion.
*


:ph34r: Err...ma rog.

Razboi intre manga si anime? :lol: Lol, nu exista asa ceva. Exista "razboi" intre cei ce PREFERA manga si cei ce PREFERA anime, nu intre cele doua modalitati de entertainment... Din unele puncte de vedere un manga poate fi mai bun decat un anime, si la fel de bine, din unele puncte de vedere un anime poate fi mai bun decat un manga. Totul se rezuma la subiectivitate si declaratia ca cele doua se razboiesc e cel putin puerila. Ca sunt unii care afirma sus si tare "Manga in general e mai bun decat anime-ul in general" si altii care afirma exact contrariul, asta e partea a doua. Nu cred insa ca veti auzi vreodata un fan ce se respecta sa faca o scara de clasament pentru ceva asa de interdependent si diferit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anael
post Aug 1 2005, 09:57 PM
Post #12


Anael
**

Group: Members+
Posts: 56
Joined: --
From: Cj
Member No.: 529
Points: 72
Gender:



nu mi se pare neaparat un toppic fara sens...deoarece sunt multi cei care considera ca exista un razboi intre manga si anime...nu fac parte dintre cei care cred asta, desi am crescut cu manga...

Imi aduc aminte cu o oarecare nostalgie de zilele cand mergeam impreuna cu o verisoara la cluburi de net, cu zecile de dischete dupa noi ca sa dld manga....

asa ca, anime a aparut ceva mai tarziu in viata mea...

totusi la fel cum exista manga bune si rele, la fel e si cu anime, cu toate ca as fi tentata sa spun ca manga e mai bun...la fel cum a spus si kaeru...manga e mai personal....
nu am sa incep aici sa repet ceea ce s-a spus....pentru ca ar fi inutil, e clar ca sunt mai degraba fan manga decat anime, dar nici cele din urma nu-mi displac...
de exemplu cel mai bun anime pentru mine e Cowboy Bebop....
personajele sunt -Umane-...adica as putea intalni pe strada pe cineva ca spike sau faye sau jet....ma refer la personalitate, nu la aspect fizic...
iar coloana sonora si atmosfera....naucitoare...un anime realizat superb...

un alt exemplu, de data asta in favoarea manga, este Angel Sanctuary...am citit intai manga....luat pagina cu pagina de la vol 3 incolo.... :wacko: ....m-am uitat la anime din pura curiositate....si pot sa spun cu mana pe inima....incomparabil....manga e mult superioara anime-ului....(in cazul A.S)...
sunt multe cazurile asemanatoare Angel Sanctuary....
nu mai departe de, mult prea cunoscuta Sailor Moon....Anime-ul a avut 200 de episoade, iar manga 18 volume + cele 3 cu Sailor V....
manga e mai complex, se intampla mai multe, relatiile dintre personaje sunt diferite...in anime, care este mult mai accesibil publicului larg, au fosta taiate multe scene si dialoguri....

alt exemplu...desi nu asa de elocvent este Fullmetal Alchemist....intr-adevar anime-ul e foarte bun, dar e diferit fata de manga....se intampla alte lucruri....

nu are rost sa mai contiui post-ul asta pentru ca in momentul de fata nu cred ca as veni cu ceva in plus fata de ceea ce s-a scris pana acum...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Aug 2 2005, 09:49 AM
Post #13


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Mah, nici eu n-am auzit niciodata de vreun razboi. Ce imi place mie la manga este calitatea desenelor. Intr-adevar, povestea nu poate fi redata cu atat de multe detalii ca intr-un anime, dar daca imi place tema, e ok. Eu zic ca fiecare are farmecul ei.

Revenind la razboi... daca chiar exista, mi se pare inutil. Probabil e vorba mai de graba de numarul mare de simpatizanti anime care contrasteaza cu numarul mult mai mic de simpatizanti manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Aug 2 2005, 01:34 PM
Post #14


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Nu e decat un razboi de opinii. Trbuie sa le evzi pe ambele ca sa poti face comparatie. Si adevarul e ca multe anime au dat kix cand au inceput dupa o manga neterminata si au trebuit sa improvizeze pe parcurs. Exemplele binecunoscute Berserk, Hellsing si de ce nu FMA, care a schimbat povestea destul de radical fata de manga. Dar mia sunt ai alte manga care doar compelteaza aventurile din anime, cum ar fi Slayers, sau Cowboy bebop.
Si ca un raspuns intarziat, exista si manga Evanghelion pentru cei care nu stiu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 2 2005, 02:24 PM
Post #15


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



asta e un subiect discutat de n ori...atunci pe topicu respectiv s-a discutat f mult...idiferent de opinii manga si anime sunt interdependente...insa manga fara anime nu prinde viata...iar anime fara manga nu este posibil...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Aug 2 2005, 10:09 PM
Post #16


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Cat timp mai sunt pareri neimpartite draga sid, sa le auzim.
Despre Angel Sanctuary, animeul este putin peste mediocru, in timp ce mangaul este excelent. Animeul a fost conceput ca un fel de preview pentru manga. La fel mi se pare ca a fsot si cu bastard, un nime de doar 6 episoade pentru o manga de 24 sau asa ceva de volume. Plus ca multe anime cunt lasate in plop cu actiunea, cum ar fi si cazul lui GTO sau pana si Flame of recca are multe loopholes pe care le elucidezi doar citind manga. Surprinzator, singul anime care a oferit un pic mai mult decat manga a fsot Midori No hibi. Acolo manga ne lasa in suspensie cu sfarsitul, adik ne dadea libertatea sa credem orice pe cand animeul ne-a dat un raspuns pe care sunt sigur multi si-l doreau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 3 2005, 09:43 AM
Post #17


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mai draga cilu :D...sunt axat doar pe anime...daca nu misca nu ma atinge nicaeri...nu mai comentez ca deja s-au spus multe la timpu respectiv
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 8 2005, 10:39 AM
Post #18


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



nici eu nu as zice ca e un razboi...
dar as vrea sa pun o alta problema :
ma deranjeaza cumplit cand se face un anime dupa o serie manga lunga si animeu este foarte condensat, sunt scoase faze capitole, etc
Exemplu clasic - Angel sanctuary ( marea mea dragoste.. ).Manga are 20 de volume iar anime - 3 episoade -bataie de joc - chestia asta ma supara foarte tare, daca tot se hotarasc sa faca un anime dupa manga , ar trebui sa il faca complet, nu sa il trunchieze.
si nu e singurul exemplu.De asta, uneori manga e mai buna...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 8 2005, 11:01 AM
Post #19


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Eu ma uit mai des la anime, decat citesc manga. Imi plac ambele, dar parca manga are mai multe detalii si actiunea mai complexa. Mi-ar placea sa vad la un moment dat un anime care sa fie fidel manga-ului.
Imi pare f rau ca nu am destul timp sa citesc manga. Cu anime e mai simplu. Nu trebuie sa-ti imaginezi mai nik pt ca totul iti este servit pe tava... ca sa zic asa...

@Emanuel: Ai dreptate cu Angel Sanctuary, dar eu sufar mai mult dupa Furuba (aka Fruits Basket)... :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Sep 8 2005, 11:38 AM
Post #20


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Aug 2 2005, 02:24 PM)
asta e un subiect discutat de n ori...atunci pe topicu respectiv s-a discutat f mult...idiferent de opinii manga si anime sunt interdependente...insa manga fara anime nu prinde viata...iar anime fara manga nu este posibil...
*




Clar. Sunt interdependente, numai ca nu are rost sa le punem chiar pe picior de egalitate , avand in vedere istoria fiecareia, mai ales faptul ca manga e o radacina incontestabila pentru anime si NU vice-versa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 08:43 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |