Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cand Terminati O Serie Anime...


Haruki
post Oct 16 2011, 01:19 PM
Post #21


Incepator
**

Group: Members
Posts: 20
Joined: 2-October 11
Member No.: 10.687
Points: 46
Gender:



..Ma apuc sa citesc manga :D :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pukk
post Oct 16 2011, 03:02 PM
Post #22


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 12-October 11
From: Bucuresti
Member No.: 10.700
Points: 155
Gender:



Cand termin un anime care mi-a placut foarte mult am umpic o framtura de tristete dar dispare imediat in momentul in care m-am apucat de urmatorul:))) :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Oct 17 2011, 05:04 PM
Post #23


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Cand termin o serie care imi place foarte mult, nu pot incepe alta decat dupa o saptamana cel putin. Dar daca seria nu m-a satisfacut in totalitate, ma apuc sa ma uit la ceva nou, poate-poate va fi ceva mai interesant pentru gusturile mele :). Dar in caz ca mi-a placut ce am urmarit si am timp liber la dispozitie, ma apuc de altceva. [uff, nu pot vorbi la trecut, chiar daca are legatura doar cu trecutul :lol: ].
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Oct 17 2011, 06:32 PM
Post #24


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



La mine depinde extraordinar de mult de cat de bun a fost anime-ul. Voi da ca exemplu doua serii terminate relativ recent:

1) Kampfer = un ecchi de duzina. L-am terminat si eram ceva de genul: "meh, *searches the web for the manga*, possible season 2, updating AnimePlanet list, next please".

2) Code Geass = masterpiece. L-am devorat in 3 zile iar dupa ce l-am terminat eram ceva de genul: "*sniff*Holy Sh*t*sniff*, that was....*sniff*good!*sniff*" Stii, exact sentimentul ala dupa ce faci ceva care iti descarca endorfine in creier, be it sex, smoking sau in cazul meu, a good anime.

Dupa aceea, da-i search pe net dupa manga, intra pe mangashop si da comanda, cauta info despre sezonul 3 etc etc etc.

Nu cred ca am fost vreodata trist ca s-a terminat o serie atata vreme cat "s-a terminat". Spre exemplu, m-a disperat Inuyasha ca a trebuit sa astept 10 ani dupa o continuare. Sau, ma dispera D. Gray-Man cu acel "sfarsit", dar faptul ca povestea din Clannad sau Ef e gata ma face doar sa imi placa si mai mult acel anime. Fiindca il pot viziona din nou. Si din nou. Si din nou. :)

EDIT

Dap :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pukk
post Oct 17 2011, 06:36 PM
Post #25


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 12-October 11
From: Bucuresti
Member No.: 10.700
Points: 155
Gender:



Code Geass din nou. Dude ma faci foarte curios....chiar e atat de bun animeul:P?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kirigakure
post Oct 21 2011, 06:52 AM
Post #26


MockingBird
**

Group: Members+
Posts: 52
Joined: 14-October 11
Member No.: 10.703
Points: 117
Gender:



Eu unul cand termin un anime , ma apuc de altul ... deoarece nu vreau sa stau trist ... pentru ca nu mai am episoade dintr-un Anime minunat ...
Oricum eu termin animeurile seara asa ca dupa ce termin un anime , ma culc si dimineata ma apuc de unul nou ... seara visand ce s-ar fi intamplat in animeul pe kre l-am terminam ... The End

:D:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Oct 29 2011, 08:22 PM
Post #27


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Depinde de anime...

Daca e un romance cel mai probabil tristetea va fi overwhelming, mai ales daca ce cupluri mi-am imaginat la inceput, don`t come true, sau daca everything ends in blood...si prin asta ma refer la School Days: acel anime m-a adus mai aproape de un heart-attack decat oricare altul... finalul m-a facut sa ma gandesc la sensul vietii and other nonsense.

Daimao l-am terminat cu zambetul pe buze, exact cum l-am inceput. Same with Highschool Of The Dead.

Sailor Moon mi-a lasat un gust amar pt ca ultima serie s-a terminat foarte in pom...

Deci, presupun ca totul se reduce la cat de mult iti plac personajele, cat de buna a fost povestea si daca finalul a indeplinit o parte din asteptari.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MsMouse [:S]
post Oct 29 2011, 09:13 PM
Post #28


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: 29-October 11
Member No.: 10.723
Points: 192
Gender:



si eu de fiecare data dupa ce termin un anime am o stare de melancolie..indiferent de cum s-a terminat. daca s-a terminat frumos, i wish it would last a little bit more, daca nu s-a terminat cu happy ending sau cel putin cum ma asteptam eu, sunt devastata total :)) chiar azi dimineata am terminat si ultimul ova aparut din hellsing (anime-ul il terminasem saptamana trecuta) si de atunci nu pot sa nu ma gandesc intr-una cat de magnific a fost ultimul episod si cat de mult as vrea sa vad continuarea fiindca nu mi-a placut deloc cum s-a terminat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yssymo
post Nov 4 2011, 12:42 AM
Post #29


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 4-November 11
From: Bucharest
Member No.: 10.733
Points: 6
Gender:



QUOTE(radet92 @ Sep 15 2009, 07:53 AM)
Când terminați o serie anime care va plăcut foarte mult(genul de serie la care deabea aștepți sa vezi episodul următor...), cum va simțiți după ce se termina?
Eu mai tot timpul ma simt "depressed"(și puțin iritat...), de exemplu acum 3 săptămâni am văzut Toradora!(l-am terminat în 2 zile :D), după ce am terminat seria cam 2 zile am fost deprimat... sa nu mai spun de Code Geass...
*


Pai, acum ma uit cam la 5-6 animeuri. Cand am terminat Death Note m-am uitat la Ao No Exorcist, cand l-am terminat pe asta am inceput D.Grey-Man..o sa fie o problema destul de mare cu Naruto :unsure: :( . Da, e normal sa fii trist :D poate sa mai ai momente lacrimogene la sfarsitul unui anime, dar intotdeauna trebuie sa te gandesti "in sfarsit l-am terminat, acum pot sa ma uit linistit la celelalte". Si sa te gandesti ce-ai invatat din acel anime :D, cel putin eu asta fac :D. Animeurile ne invata curajul, increderea in sine, si prieteniile in special. Cum spuneam, uite-te la altul cand termini vreunul :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Nov 4 2011, 09:16 AM
Post #30


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



Eu unul sunt in general bucuros cand se termina un serial anime. Indiferent daca se incheie povestea definitiv pozitiv sau negativ.

Unele au un sfarsit la care nu te astepti si urmaresti cu tot interesul (exemplu: Basilisk sau Gungrave sau CowboyBebop) altele un un sfarsit "intermediar" potrivit de la care incepi tu sa presupui ce vrea sa reprezinte sfarsitul (daca, cum, dar nu ca, sigur ca, pesemne, ahhh pesemne a sa..., si concluzia ta e Super tare e un fel de sfarsit care lasa de gandit 2-5 variante Cool ).

Unele sunt tip "cliffhanger" (asa le zic eu) in care de multe ori te oftici dar cand te gandesti mai bine nici tu nu puteai sa vii cu o anumita varianta de incheiere la serial si incepi sa speri ca la anul o sa relanseze o serie nou (continuare). Tenjou Tenje, Grappler Baki, Otokujuku (desi la asta fiind din anii 1980 nu mai sunt sanse de cont.), Hellsing TV (a rezultat apoi Hellsing Ultimate Ova apoi Hell Yeah baby), Shigurui, Blade-immortal, Flame Recca, Hajime No Ippo.

Altele sunt pur si simplu fara sfarsit si abandonate definitiv (lucru groaznic): exemplu Ninja Scroll Resurrection OVA excat cand trebuie sa inceapa actiune se incheie WTF. Proiect abandonat , desi dupa mine era bunicel, multi zic ca era slab si prost.
Alt exemplu negativ: Zombie Loan.

De multe ori dupa un anumit serial anime (in special fara un sfarsit anume) merge sa te apuci de Manga-ul respectiv (el continua povestea).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

arigatou
post Apr 1 2012, 04:58 AM
Post #31


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 31-March 12
Member No.: 10.919
Points: 8
Gender:



Nu vreau sa vad un remake la ceva ce deja am vazut.
Cel mai misto final l`a avut Code Geas si il respect pt asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Marse
post May 26 2012, 04:05 PM
Post #32


Incepator
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 20-May 12
Member No.: 10.968
Points: 73
Gender:



De principiu,cand termin un anime ma apuc instantaneu de altul,dar nu inainte sa imi revad episoadele favorite din anime'ul recent incheiat.Oricum imi stabilesc din timp ce voi urmari.De ex,am ajuns la jumatate cu D.Gray-Man,si deja ma gandesc cu ce sa continui dupa.Primul gand ar fi One Piece (mi'a fost recomandat,chiar daca e luuung si ongoing) si al doilea Code Geass (nu mi s'a recomandat,dar am auzit de bine despre el).Daca are cineva sfaturi,feel good to spare some ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoyo
post May 26 2012, 04:52 PM
Post #33


Sense Offender
****

Group: Members+
Posts: 453
Joined: 17-April 12
Member No.: 10.948
Points: 1.122
Gender:



code geass
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

otaku-metalhead
post May 26 2012, 08:26 PM
Post #34


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 20-May 12
Member No.: 10.967
Points: 25
Gender:



Desi rareori ma bucur cand termin un anime fiindca dupa ma pot uita in voie la celelate, de obicei ma pun in pozitie fetala si dupa ce imi trece depresia ascult muzica vreo jumate de ora patruland prin camera.
Dupa alea care se termina in coada de peste, ma foiesc in pat toata noaptea de nervi fiindca sunt inculta si nu-s in stare sa pun niste informatii cap la cap B) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post May 26 2012, 08:34 PM
Post #35


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Dupa ce termin un anime (sau vreo zece odata) astept sa vina saptamana urmatoare cand incepe noul sezon.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Marse
post May 26 2012, 09:38 PM
Post #36


Incepator
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 20-May 12
Member No.: 10.968
Points: 73
Gender:



QUOTE(Yoyo @ May 26 2012, 05:52 PM)
code geass
*



Code Geass it is then! I trust in your word :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Silver.C
post May 31 2012, 01:59 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 89
Joined: 10-April 12
From: Constanta
Member No.: 10.937
Points: 201
Gender:



imi petrec o saptamana gandindu-ma cum ar fi o posibila continuare >.<' daca anime-ul mi-a placut foarte mult deja o dau in emoisme, parca s-ar fi sfarsit lumea...asta pana gasesc altul, si tot asa. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post May 31 2012, 06:09 PM
Post #38


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



Dupa ce termin o serie anime ce fac ?

Pai in mod normal, incerc sa citesc manga si dupa sa ma uit la anime, pentru ca mi s-a mai intamplat ca animeul sa fie sub-par cu manga (de cele mai multe ori manga se updateaza prea slow comparativ cu viteza de productie a animeului sau producatorii mai taie din content).

Un exemplu clasic pentru mine este Love Hina.Manga este un master piece.Animeul parca este un ghiozdan miniscul in care au incercat sa indese toate cartile si caietele dintr-un an scolar.Actiunea este diluata in anumite cazuri, iar in alte cazuri este prea concentrata.

Iar momentul culminant, cand Naru sare dupa Keitaro si isi recunoaste in sfarsit dragostea, in anime pare fortat si se trece foarte repede peste el.


QUOTE
Daca e un romance cel mai probabil tristetea va fi overwhelming, mai ales daca ce cupluri mi-am imaginat la inceput, don`t come true, sau daca everything ends in blood...si prin asta ma refer la School Days: acel anime m-a adus mai aproape de un heart-attack decat oricare altul... finalul m-a facut sa ma gandesc la sensul vietii and other nonsense.



Inseamna ca nu prea gusti animeuri cu tenta violenta? Sau sa fiu mai clar,animeuri romance care sunt si horror sau contin mult blood/gore, gen Saykano,Blue Gender sau mai violentul Berserk (are si el povestea lui de dragoste)?

Unele nu au happy ending, altele au, iar altele au bittersweet ending (adica un sfarsit in care parca ti-a dat cineva un pumn in gura si simti sangele pe limba... scuze de exemplul extrem).
Eu ma uit, pentru ca pana la urma dragostea nu e doar ponei, fluturasi si norisori pufosi.Viata te invata asta.Si cand nu mor toate personajele si mai reusesc unii din ei sa ramana impreuna, dincolo de toate obstacolele, atunci o iubire implinita in genul acela face mai mult de 10 cupluri din animeuri cu adolescenti sau pusti.

Si da, recomand si eu Code Geass. Este unul din cele mai frumoase mecha-anime (zici ca seamana nitel cu Dune la poveste si la ceea ce vrea sa arate).


@Kirigakure. Scuza-ma man, dar poza ta de la avatar e a lui Hiei din Yuyu Hakusho ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post May 31 2012, 07:18 PM
Post #39


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(Akashiro Kitadawa @ May 31 2012, 06:09 PM)
Unele nu au happy ending, altele au, iar altele au bittersweet ending (adica un sfarsit in care parca ti-a dat cineva un pumn in gura si simti sangele pe limba... scuze de exemplul extrem).
Eu ma uit, pentru ca pana la urma dragostea nu e doar ponei, fluturasi si norisori pufosi.Viata te invata asta.Si cand nu mor toate personajele si mai reusesc unii din ei sa ramana impreuna, dincolo de toate obstacolele, atunci o iubire implinita in genul acela face mai mult de 10 cupluri din animeuri cu adolescenti sau pusti.
*


Cand am dat School Days ca exemplu nu m-am referit la final in care...well, stim noi ce se intampla. Nu am nici o problema cu anime-urile in care sa taraste jumatate de om doar cu ajutorul mainilor si tipa cu jumatatea de plaman care i-a mai ramas... Doar am vazut Elfen Lied, Jigoku Shouju si nici Higurashi nu pot sa spun ca e pt copii. School Days...well, sa zicem doar ca am ajuns sa traiesc la intensitate maxima cam tot ce traia Katsura Kotonoha.... Sa zicem ca am trecut si eu prin situatii de genul si mi-am amintit cat de mult am suferit... Da, impactul a fost extrem de puternic si simteam c-o sa-mi sparga inima pieptul la cat de tare imi batea la unele scene, precum cea de pe acoperis cand ii vede Kotonoha pt prima data, si mai apoi la focul din curtea scolii... Da, anime-ul ala mi-a produs un gol fara precedent....asta pana nu am terminat de jucat Little Busters....anyway...eu am mentionat deja cum ma simt dupa ce termin un anime...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aleerea
post May 31 2012, 10:07 PM
Post #40


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 28-October 09
Member No.: 9.135
Points: 33
Gender:



Depinde... in general,dupa ce termin o serie caut continuarea, daca nu exista, caut ceva asemanator. Nu stau sa ma deprim pentru fiecare serie awesome pe care o vizionez, desi uneori ar merita. Dar nah, mereu se gaseste ceva interesant, iar cum eu am putin timp liber si multe anime-uri de vazut nu am si timp de sulking. :)

De exemplu: cand am terminat Mirai Nikki am cautat ova si apoi manga-ul. Iar cand totul a fost closed and clasified am inceput One Piece. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:59 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |