Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> FUSHIGI YUUGI


Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Fushigi Yuugi este una dintre seriile care mi-au plakut foarte mult . Am cautat thread-ul dedicat acestei serii , insa nu l-am gasit , desi imi amintesc ca era unul . Probabil a fost sters sau sunt eu neatent si nu l-am gasit .....

In fine , am deschis acest topik cu dorinta de a vorbi despre unul dintre cele mai "cool" personaje negative anime din cele pe care eu le cunosc , Nakago din Fushigi Yuugi . Rog ca in cazul in care exista totusi threadul de Fushigi Yuugi sau vreun moderator sae gandeste sa il faca , acest topik sa fie mutat acolo . Multumesc . Eh , acum ... sa-i dau drumul :) Tin sa mentionez ca ceea ce urmeaza am mai scris undeva pe acest forum , insa nu era in tema acolo . Asa ca am adus aici , este cu siguranta la subiect :)

In cazul lui Nakago , puterea sa colosala se naste din ura pe care o are fata de societatea si fata de lumea nedreapta cu el . Insa , in acelasi timp , resortul acestei puteri sta in lasitate , in neputinta sa de a accepta realitatea si de a crede in capacitatea umana de a se implini la nivel spiritual , in ciuda ostilitatilor vietii . Lui Nakago ii este teama de Tamahome , de acel om aparent slab , dar care a fost capabil sa isi mentina optimismul si puritatea gandirii , in ciuda atator dureri prin care a trecut in viata , dureri care , in cazul lui Nakago , s-ar fi transformat intr-o ura acerba fata de tot ce il inconjoara . Nakago este constient de acest lucru , si din teama sa rezulta si dorinta de a-l trage pe Tamahome de partea sa , de a-i murdari sentimentele si de a-i strika personalitatea , de a afunda in noroi acea ratiune care lui ii este superioara . Insa nu reuseste nici stergndu-i memoria , nici incercand sa ii distruga dragostea pentru Miaka , atunci cand vrea sa o violeze . Practic , atunci cand Nakago recurge la acest act , conflictul dintre zei si dintre cele doua natii si faptul ca Miaka nu mai putea sa il invoce pe Suzaku pierzandu-si puritatea , sunt lasate deoparte .... Nakago uita .... singurul lucru care mai sta in picioare este orgoliul sau in lupta ca cel al lui Tamahome , al unei fiinte superioare , a carei existenta el nu o intlege . Totodata , Nakago aparent il dispretuieste pe Tamahome si nu ezita sa il descosidere de fiecare data cand se vad , toate acestea cu scopul unik de a-i spori puterile ; este genul acelui personaj negativ al carui malefic sta in dorinta de a-l vedea pe eroul pozitiv crescand in fata lui , pana ce ajunge mai puternik decat el (aceeasi situatie am intalnit-o si in Final Fantasy 10 , conflitul dintre Tidus si tatal sau Jecht , care Jecht il batjocoreste pe Tidus toata viata , spunand ca niciodata nu va fi in stare sa il ajunga pe el , pana ce in final Tidus il invinge pe Jecht , si acesta pierde fericit ca si-a atins scopul ) . Din acest motiv , Nakago nu se fereste de atacul lui Tamahome in final . Acesta este momentul in care pentru prima oara Nakago infrunta realitaea , pentru intaia data in viata sa el se uita in jos , numai ca sa vada ce a lasat in urma . Acest act era necesar pentru indeplinirea dstinului . Rolul lui Nakago a fost indeplinit . Ura sa a luat sfarsit .....
Mi-a luat ceva timp sa realizez treaba asta . Multa vreme am crezut ca Nakago nu s-a aparat pentru ca a considerat ca "all resistence is futile" , din moment ce toate puterile sale tocmai fusesera anulate de Suzaku .

Acum astept pareri ......

Thanks :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Atentie : major spoiler !!

Da-mi voie sa te contrazic putin. dupa cum am spus si la celalat topic, eu l-am perceput altfel pe Nakago. Eu stiam deja povestea vietii lui iar cand am vazut anime-ul l-am judecat stiind deja cum a ajuns el sa fie atat de rece, dar nu as spune lipsit de sentimente.
E adevarat ca puterea sa s-a nascut din ura , din ambitia de a se razbuna : " Upon the heavens which have given me only hell, I shall have my revenge." dar nimic nu e legat de lasitate. Cel ce nu cunoaste frica nu poate fi las. Si sa mai dau un citat ( nu din anime ) : " That who fears nothing is a man who loves nothing " . Oricum Nakago , desi aparent lipsit de orice sentimente eu sunt de alta parere. In primul rand chiar daca nu a iubit-o pe Soi, a salvat-o cand era mica , si nu pentru a se folosi de ea ( poate pentru ca ii amintea de propriul trecut ). Iar cand a murit nu a ramas rece si nu i-a abandonat trupul, ba chiar l-a purtat cu el o vreme. Apoi Yui, totusi a salvat-o, nu cred ca in clipa aceea stia ca ea va si Seiyuu no Miko. Tomo ii era foarte credincios lui Nakago, si pareau a fi mai apropiati, daca nu chiar prieteni. ( Unii spun ca Tomo ar fi indragostit de Nakago , nu stiu ce sa zic ). Si nu poti spune ca Tomo il asculta de frica. Apoi faza cu Miaka si violul care nu a avut loc. La cat de puternic e Nakago oare o simpla bariera l-ar fi impiedicat ? Daca te gandesti ca ura sa ( mai ales impotriva imaratului ) se datoreaza tocmai faptului ca a fost violat in copilarie, poti sa-ti dai seama ca unele din actiunile lui Nakago tradeaza putina omenie, chiar daca e bine mascata. In sfarsit, moartea sa. Cred ca o astepta, fiind singurul lucru care i-ar putea aduce liniste. Gandeste-te la reactia sa. ( nu a facut ca alte personaje negative...like "Noooooo, My revenge, my plan to take over the world..blablabal"
Cu toate acestea Nakago nu este o persona slaba psihic, nu are indoieli. Si nu stiu cat il uraste pe Tamahome. Eu as zice ca-i place sa-l tortureze intr-un fel sau altul ( cea mai dura faza zic eu ca e cea din ep 44 : "Miko's lips were so soft. You want to know how that kiss felt like " sau ceva de genul asat, nu-mi amintesc bine citatul, dar stii ce urmeaza ^_^ ).
Nu incerc sa-i creez o imagine gen nu e personaj negativ. Sunt trei faze care m-au intristat mult , si care sunt provocate direct sau indirect de Nakago : moartea lui Hotohori, a familiei lui tamahome si mai ales a lui Nuriko, care e si personajul meu preferat.

As vrea sa vorbesc si de celelate personaje, pentru ca in Fy personajul preferat depinde de starea mea de spirit. Sunt prea multi tipi cool in one anime for me to resist.
Asa ca deschid eu un subtopic : FY - Nuriko. ( o sa postez si eu evident dar am scris destul, sa-mi odihnesc degetele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Unregistered









Recunosc, nu am citit nimik din cele scrise mai sus, ca sa nu mai 'spoiluiesc' 8) Dupa ce vad seria, asteptati-va la o contraopinie...
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



*spoiler * De ce imi place Nuriko ? In primul rand imi place ca e cel mai genki ( vesel ) dintre toti , dar are si o personalitate destul de ciudata. La inceput lasa sa se inteleaga ca e fata ( desi nu e asa ). Pentru o fana a genului yaoi / shounen ai e normal sa-mi placa personajul. Cu toate ca arata si se imbraca ca o fata e foarte puternic. Pacat ca s-a indragostit de Miaka ( ca si cum Tamahome, Hotohori, Amiboshi, Tasuki nu erau de ajuns ).

Intrebari pentru cei care au vazut tot serialul :
1. Credeti ca unele faze ( adica cele yaoi ) din FY sunt pentru fanii genului sau chiar credeti ca au vreo relevanta pentru actiune ?
2. Cine a vazut OAV-urile ? Ce parere aveti despre ele ?
3. Persone / faze/ preferate ?
4. Ce nu v-a placut la FY ? ( Mie : Miaka, dialoguri de ganul : Miaka ...Tamahome...Miaka...Tamahome...etc , ca a murit Nuriko primul :cry: , OAV III, the romance becomes boring- la sfarsit am avut impresia ca story-ul e despre Miaka & Tamahome si nu un joc misterios , cum zice in titlu-, Miaka prea seamana cu Usagi )

Ce mi-a mai placut mult la Fushigi Yuugi (btw se pronunta fushighi yuughi) : muzica ( nu se distinge ca in alte anime, dar sunt destule melodii de nota 10), seiyuu ( ma refer la Koyasu Takehito -Hotohori, Midorikawa Hikaru - Tamahome, Sakamoto Chinatsu - Nuriko ) , story ( the best, e genul de anime care nu te lasa sa te plictisesti. In plus are si faze comice, dar si foarte tragice / triste ), si bineinteles so many cool guys. Baieti, sorry dar nu prea aveti ce admira ( cu exceptia lui Subaru cand e tanara si poate Soi cau Yui ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Unregistered









Fara comentarii...Fushigi Yugi este genial, excelent.Are de toate:aventura, actiune, comedie, romantism, poveste..
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



LOL , Yuki , te asigur ca am avut ce admira : POVESTEA !
Si nu numai .....
Ok , deci ce mi-a plakut la Nuriko : in primul rand vocea , music themul si ( sa nu radeti de mine ) alunitza aia de pe obraz :) Mi se pare o chestie originala , stiu ca o mai avea doctoritza aia blonda din Evangelion . Ah , si mi-a plakut si parul .... asa as fi vrut si eu sa mi-l las , insa nu s-a putut din cauza principiilor comuniste ale unui diriginte de moda veche si am fost impiedikat cand ajunsesem la jumatatea procesului :(
Sniff sniff .... ma gandesc cu groaza la sugestia pe care are sa mi-o faca imediat ce incepe scoala ......... dar sa nu deviez de la subiect !
Nuriko ! Probabil ca si din cauza unor convingeri personale , nu imi plac personajele masculine incarcate de muschi , nici in anime si nici in viatza de zi cu zi ..... consider ca fortza fizika dobandita prin exercitiu nu este o dovada de barbatie , iar Nuriko este cel mai bun exemplu : slabutz , gratios , haios , imprevizibil , optimist , foarte sensibil si delicat , cu un fizik absoult normal , insa cu o fortza fizika de mari proportii . Pur si simplu te blocheaza sa il vezi pe ala slab ca apuka o casa si ii face vant cat colo de paraca era o pietricika ..... cred ca mare parte din amuzamentul acestei serii se datoreaza lui Nuriko :) Personal mi se pare foarte reusit personajul , adika Sagara Sanosuke din RK nu il ajunge nici pe departe ... Episodul care mi-a plakut cel mai mult si care mi s-a parut si cel mai dramatik din tot serialul , este 33 ( cred ca 33 , nu mai stiu sigur ) in care moare Nuriko . Mi s-a parut super-misto realizat .... cred ca una din cele mai bine realizate morti pe care le-am vazut intr-o serie anime , si desigur ca m-a impresionat foarte mult . Asta si cu Grave of the fireflies , la ala am plans , la FYep33 doar prima data cand l-am vazut .
Cred ca m-a impresionat asa de mult pt ca nu ma asteptam sa pateasca ceva . Cel putin pana atunci asa fusese , nimeni din cei importanti nu murise , nu ? Adika la sfarsit , cand mor Hotohori , Mitskake si Chiriko nu am fost asa de emotionat ... totul s-a petrecut destul de repede si oarecum firesc , in orice caz , chiar ma asteptam sa moara din personaje la sfarsit . De Hotohori insa mie mi-a parut rau .... foarte rau .... Chestia cu Nuriko a fost insa foarte neasteptata .
Ce mi-a plakut foarte mult la serie........ hmmm , lasand la o parte storyul , personajele , muzika si felul in care e desenat ( btw , grafika gen Fushigi Yuugi mi se pare cea mai reusita , imi place chiar mai mult decat cea din X seria ) ..... Da , cel mai mult mi-a plakut fapyul ca fiecare episod se afla in continuarea celui anterior .... da , asta e : continuitatea !
De fiecare data cand termini de vazut un episod vrei sa il vezi pe urmatorul ca sa afli ce se intampla mai departe . Totul este continuu , fara lacune si exagerari de moment . Este practic ca un film uriash , divizat in mai multe parti . Chiar rog cu staruintza ca cei care citesc acest post sa imi sugereze si alte serii in care intalnesc chestia asta , pt ca imi place foarte mult.... Uite , de exemplu am vrut sa vad White Cross . Am vazut 10 episoade si m-am oprit , l-am lasat pe mai incolo .... in serialul ala in fiecare episod e cate un subiect relativ simplu , care se rezolva in alea 20 de minute care i sunt alocate , si nu lasa nimik care sa te faca sa vrei neaparat sa vezi episodul urmator .... sunt insa convins ca spre sfarsit are sa capete continuitate , makar in ultimile 8 episoade . Aceeasi chestie am intalnit-o si la Noir .... tot asa , in fiecare episod se petrecea altceva , care nu avea legatura cu celelalte , iti placea , te uitai , ti se parrea interesant , dar parca lipsea ceva .... din momentul in care apare Cloe , este relevat din ce in ce mai mult firul de baza al actiunii si devine captivant .... pana atunci nu te uiti decat ca sa te obisnuiesti cu personajele si sa ajungi in momentul acela .....la fel si in Rurouni Kenshin : o gramada de episoade de umplutura , cu oponentiderizorii , o gramada de pesonaje care sunt concepute ca sa apara intr-un singur episod si care nu fac altceva decat sa te pliktiseasca .... sunt o gramada de lucruri neimportnte care se petrec in multe din episoadele acelei serii , cred ca firul de baza al actiunii nu ar face mai mult de 50 de episoade , poate nici atat . Eh , in Fushigi Yuugi nu este asa si de aia mi-a plakut la nebunie ....acolo tot ce se intampla este important , nu e nimik in plus , totul are o relevanta .... si asta da calitate ! Cred ca este cea mai misto serie anime pe care am vazut-o .
Ce nu mi-a plakut in aceasta serie ....... hmmmm , sa vedem cat de bine ma mai tine memoria .... eh , cred ca Chiriko . Prea mic , nu imi plac personajele gen chibi , stiu ca aproape in fiecare serie trebuie sa existe cate unul , dar asta nu ma impiedica sa nu le agreez . Din partea mea , putea sa fie unul gen Amiboshi , care mi-a plakut foarte mult ... timid , slab , retras , putin confuz si in acelasi timp misterios , o prezenta linistitoare .... In rest .... nu stiu , daca mai imi vine ceva in minte , o voi spune , pentru moment insa nimik . Orikum , Chiriko nu m-a deranjat prea mult ..... a fost chiar usor de suportat . Am zis de el pt ca era unuikul lucru care nu mia plakut prea mult in Fushigi Yuugi .
Daca am vazut OAV-urile ? Da , pe toate 3 . Cred ca primul mi s-a parut cel mai bun , adika era o chestie care se mai putea adauga peste povestea seriei , legata de cercelul acela al lui Nakago . Cred ca OAV1 este unuikul pe care il pot numi OAV din acest considerent ..... avea legatura cu povestea initiala ! OAV2 mi s-a parut aberant , cu memoriile lui Tamahome , cu globurile alea si blah blah blah . Insa mi-a plakut ca afli mai multe de Chichiri si de cicatricea lui .... este scena aia in care apare acel vechi prieten de-al lui care avea control asupra apelor . Apoi mai e si episodul acela in care Tasuki vrea sa ramana cu Miaka si il bate pe Tamahome ( sper sa nu le confund , cred ca tot din OAV2 era scena asta , nu ? ) ..... scena aceasta nu mi-a prea plakut .... mi s-a parut cam exagerata si facuta mai mult pentru fanii lui Tasuki , care desigur sufereau ca Miaka era cu Tamahome si ca preferatul lor nu are nici o implicatie majora in conflictul amoros al seriei ....OAV3 Eikouden mi s-a parut cel mai comercial ... clar facut mai mult din inertie , asa din placerea de a sti ca inka nu s-a terminat totul ..... clar subiectul este cam tras de par , facut parca mai mult pentru ca fanii sa se reintalneasca cu personajele , si ca sa ii poata invia pe toti aia si sa se bucure toata lumea . Apoi chestiile alea cu copilul transferat din Miaka in burata aleilalte , cu acel Suzaku rau care nici n-am inteles excat cine este , cu Miaka aia care era lesinata in spital si le dadea alora putere ..... mi s-au parut neavenite . De asemenea , nu mi-a plakut felul in care a fost implementat CG-ul in animatie .... mai bine ii lasau pe cei patru zei asa cum fusesera ei in serie . Ce mi-a plakut totusi la Eikouden ... felul in care a fost desenat , faptul ca m-am reintalnit cu personajele si ca au inviat Hotohori si Nuriko . Ah , si poate o sa vi se para ciudat , dar mie mi-au plakut ciorile alea care dadeau taroale casei in care era Chiriko . Mi s-au parut foarte misto , nu numai cum erau desenate , dar si animatia lor si sunetele pe care le faceau ...
Hmmmm , faze yaoi in Fushigi Yuugi ..... banuiesc , Yuki , ca te referi in primul rand la Nuriko si la relatia cu Tamahome si Hotohori , si la scena aceea in care Hotohori este nevoit sa disimuleze in fata bandei de talhari a lui Tasuki si sa se comporte ca o femeie si sa ii serveasca ..... mie mi-au placut si cred ca ele au fost puse in primul rand ca sa completeze povestea . In orice caz , ceea ce am observat este ca in seriile anime iubirea este mereu platonica , in sensul ca sufletele pereche se atrag si se regasesc in orice conditii , fara sa tina cont , printre multe altele , de sexe . Conditia materiala este cea mai iluzorie conditie si nu este o piedica in fata iubirii atemporale . Sufletul este imortal , nu poti ziceca o femeie iubeste un barbat , ca un barbat iubeste alt barbat , sau ca o femeie iubeste alta femeie .... mai presus de toate acesta , poti spune ca este un sufelet care se alatura unui alt suflet printr-o relatie platonica .
De aceea , nu interpretez yaoi ca fiind o marca a homosexualitatii , si deci nu este nici o atrocitate pentru urmarit ..... cel putin nu in Fushigi Yuugi , altele nu prea am vazut .... Cred ca iubirea lui Nuriko pentru Hotohori este mai mult sufleteasca decat carnala .... totodata , dorinta sa de a deveni femeie cred ca este datorata in primul rand nazuintei de a o transpune pe sora sa moarta in propria-i persoana ... dar ar putea fi si pentru dragostea lui Hotohori ... insa aici ma nelamureste ceva .... Nuriko o iubeste si pe Miaka ? Inainte sa moara , pare sa renunte la dorinta de a devei femeie si , lasand la o parte amintirea sorei sale moarte si dragostea pentru Hotohori , devine mult mai masculin si chiar lasa de inteles ca o iubeste pe Miaka ...... Pana la urma , care este adevaratul Nuriko ? Acel travestit care il iubeste pe Hotohori sau acel barbat care ascunde senimente profunde pentru Miaka ? Io tind sa cred ca il iubeste pe Hotohori , mai ales dupa ce am vazut Eikouden ..... dar poate asta este ceea ce vreau eu sa cred .....
In ceea ce il priveste pe Hotohori , la el este vorba despre narcisism imbinat cu demnitate , datorie si amor .....el o iubeste pe Miaka , deci la el feminitatea este parte din personalitatea sa , nu tine de preferinte si capricii ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



pai... Nuriko ( din pacate ) se indragosteste de Miaka, dar eu cred ca sentimentele fata de Hotohori nu au disparut. Cam asa se intelege si din OAV 3.
QUOTE
Pana la urma , care este adevaratul Nuriko ? Acel travestit care il iubeste pe Hotohori sau acel barbat care ascunde senimente profunde pentru Miaka ?
Cam aceeasi intrebare si-a pus-o si tasuki la moartea lui Nuriko ...si Miaka a raspuns "Nuriko e Nuriko".
Ai dreptate, relatia Hotohori & Nuriko nu are nimic yaoi....dar eu ma refer la fazele in care Amiboshi il saruta pe Suboshi ( sau invers ?), cu toate ca asta are explicatie, dar cand Nakago il saruta pe tamahome eu am ramas cu gura cascata. In episodeul 3 Nuriko il saruta pe tamahome dar si asta are explicatie , in plus pe atunci toti credeau ca e Nuriko efata.
Cred ca nu exista anime la care sa ma fi uitat de atatea ori ca Fy....poate nici Sailor moon....
Alte anime de genul asta care tin in suspans ...Gundam Seed...nici nu respiram la unele episoade. Acum nu reusesc sa mai gasesc episoade si mor sa stiu ce se intampla. ( spre deosebire de Fy are cateva episoade de umplutura dar sunt altele care compenseaza ). Mai e ayashi no Ceres, care e facut to de watase yuu, deci si stilul in care e realizat anime-ul seamana cu FY dar totusi povestea , desi f. buna nu-mi starneste acelasi sentimen ca FY.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Unregistered









Fate , te cunosc io de la 6 ani, dar totusi...Nu tre sa ma uimesti scriind romane, chiar daca ne place seria... :lol: :lol:
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Eh , asa e ... unii posteaza mai putin si scriu mult , altii poosteaza des si scriu putin ......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Unregistered









Da Fate, asa e :D
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



eu am vazut doar primele 6 episoade..si mia placut ff mult...deabia astept sal vad pe tot!!!are de toate..love,fighting,fantasy..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Vejita>Atunci da-mi voie sa te instiintez ca postarile anterioare contin spoilere.
Sethi>Ma bucur ca ma aprobi. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Dec 10 2004, 06:51 AM
Post #13


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Am vazut si eu cateva episoade de la inceput si anime-ul pare superb, stiu multi oameni la care le place, in speacial la fete, are si o tema comuna cu Inuyasha si Visions of Escaflowne, si anume o tanara fata care calatoreshte intr-o alta lume... ceea ce il face sa se incadreze in genul Magou Shojo (magical girl), un anime superb, care sa pare sa aiba tot ce-i trebuie, actiune, comedie, romantza si o poveste buna, cred ca in special fetele o sa-l adore /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 10 2004, 06:57 AM
Post #14


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hmm ... il am tot, oare ar trebui sa ma apuc si eu sa-l vad :D ?... cred ca da ... pacat ca e asa mare ... a o sa fac un efort ... candva ... si eu cred ca merita ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Dec 17 2004, 08:48 AM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



daca treci de episodul 1 nu te mai dezlipesti de el...al treilea OAV e inferior povestii dar sa ajungi pana acolo. Tocmai a aparut un anime Haruka naru toki no naka de care seamna mult cu Fushigi Yuugi mai ales la poveste dar e o clona nereusita...cea ce m-a facut sa-mi placa si mai mult fushigi yuugi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 17 2004, 11:16 AM
Post #16


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hmmm ... din cate am vazut eu sunt 3 serii de oav-uri ... eu le am numai pe primele doua ... daca ma apuc de el o sa-l iau si pe al treilea ca am de unde.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Jan 12 2005, 02:24 AM
Post #17


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



axi,le vreau si eu. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lady_Megumi
post Feb 14 2006, 05:07 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 14-February 06
From: Viena/Austria
Member No.: 2.182
Points: 77
Gender:



Cititi mangas, 18 la numar, sunt super! :DD Yuu Watase e sie ea una din preferatele mele... Dar mai mult imi plac aceste mangas ale ei: AYASHI NO CERES, ALICE 19TH, IMADOKI. ultimele doua sunt inca la primele volume, asa ca sunt tare curioasa cum se vor termina stories... :)) Cine vrea mai multe infos, sunt oarecum la sursa, aici in Austria, so you can always PM me! :)

Crina
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 14 2006, 09:50 PM
Post #19


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@Lady Megumi: Ok. E clar ca iti place mai mult sa citesti manga decat sa te uiti la anime. Dar te rog sa postezi la sub-forumul General Manga, nu General Anime. Dar daca totusi postezi la vreun topic de anime, incearca sa fii on-topic si sa vb despre anime. :)

P.S. Pt a recomanda manga, iti sugerez topic-ul Ce manga cititi?.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 5 2006, 09:44 PM
Post #20


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



spoiler

Simt nevoia sa iau apararea ultimului oav , respectiv oav 3 ....nimeni nu a parut sa aiba ceva bun de spus despre el, so voi spune eu...
Subscriu opiniei generale (aceea ca acest ova 3 nu era indispensabil), dar ce mi-a placut foarte mult a fost ca in acest ova am gasit o Miaka matura, stapana pe emotiile ei, sigura de sentimentele ei, increzatoare in cei din jur ...mult departe de acea "usagi" de la inceput...si e un lucru destul de rar intalnit in anime-uri aceasta maturizare - nu doar emotionala ci si fizica :) miaka chiar seamana a femeie si nu a pustoaica ( am mai vazut asta in Ayashi no Ceres cand Aya era insarcinata)..
^
chestia de mai sus raspunde de la sine la intrebarea daca am vazut oav-urile

Faze preferate? Muuulte
o sa dau un ex de fun si un exemplu de sad...

Una (din multele faze ) comica este cea in care Miaka desopera ca nuriko nu e nuriko :D ( a se citi nuriko nu este fataaaaaaa) si cand Miaka spune ....si vedeeeeeee .....lol ..uitasem ca nu avea ce sa vada...

O faza mai trista care mi-a ramas intiparita in suflet (as fi spus moartea lui nuriko , dar cineva a descris-o deja si ..sincer am avut aceleasi sentimente..."nu moare, personajele principale nu mor...nu mor!!!! ca am vazut eu in sailor moon cum reinviau fetele :(" si dupa mamaaaaaaaaa ce am mai bocit) este cea in care Hotohori isi vede copilul si vrea sa-l imbratiseze si nu poate ....si ....si ...cand vorbeste cu sotia lui care era bolnava ..si ...si mi-a placut tot episodul asta ( a se citi ca am bocit de la inceput pana la sfarsit)...

Personaj favorit ...Hotohori...imi place cum arata, cum se comporta...imi place toooot ce este legat de el :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 11:44 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |