Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Howl's Moving Castle - succes in Jap Box Office


Emanuel
post Sep 14 2008, 07:36 PM
Post #41


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



am vazut si eu filmul, si cu parere de rau, nu m-a impresionat foarte tare. Sure, it's good, but it has some issues..

In primul rand grafica e superba. O placere sa-l vezi.
Filmul incepe bine. Mi-a placut mult grafica, povestea era interesanta, personajele faine (Sophie, Howl si Cal :P ), incat magia filmului m-a prins. Din pacate, in a doua parte problemele au inceput sa apara.

Parerea mea e ca HMC seamana putin cu camera lui Howl : ticsita de zorzoane, multe inutile. Filmul e foarte lung, si cam incalcit. problema e ca Myazaki introduce prea multe subploturi, care raman in aer. In plus, toate conflictele care apar in hmc raman cam suspendate.
-Mai intai apare which of the wastes, o vrajitoare temuta si de howl, care o transforma pe Sophie in batrana. Incepe ca un potential villain interesant, dar ... nici o lupta nimic, sfarseste repede, devenind o batranica neputincioasa si aliata cu howl. - what was the point ?
- apoi, pe toata durata filmului are loc un razboi - de proportii - dar in nici un moment nu se precizeaza cine se lupta cu cine (ok, un combatant e Suliman -dar cucine se lupta ?), si mia ales - de ce se lupta ? care e motivul ? . Iar rezolutia ? - in final Suliman zice - let'sput an end of this foolish war. Pai sigur. te lupti pe tot parcursul filmului, razi juma de oras, si apoi cand te plictisesti, opresti razboiul. - din nou - what was the point ?
- Sophie e transformata in batranica - idee foarte interesanta. Acum, te astepti ca ea sa incerce sa revina la normal - un tanar sa isi piarda tineretea ? - si totusi... sophie nu face (aproape) nimic - cand ajunge la Howl, se apuca de facut curat, de mancare ,piata - numai sa il roage pe Howl sa o ajute nu. Doamne pazeste. DAr totul se rezolva (ca de obicei) er la sine, fara ca Sophie sa trebuiascasa faca ceva - ea isi revine cand isi exprima sentimentele pt howl - osciland intre a fi batrana si tanara, pt ca in final sa ramana...normal, tanara.
- in fine, care era toata faza cu Howl ? care era problema lui ? daca am inteles eu bine, el era un ucenic al lui Suliman, apoi odata a prins o stea cazatoare :blink: , a facut un pact faustian cu Cal, dandu-i inima, ...si care e faza cu transformatu in bufnita ? si de ce il urmarea Suliman cu atata inversunare ? si dece nu putea sa-si recapete inima de la Cal ? - ca doar which of the wastes a luat-o banal de usor.

Aici a fost pt mine problema cu HMC - lipsa unui conflict major. Ce mare chestie ca cei doi raman impreuna la final, daca nu au avut prea multe obstacole ? - daca totul se rezolva de la sine ?
HMc e un film frumos, bun, dar nu dintre cele mia reusite gibli. parerea mea :P 4/5
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Sep 14 2008, 09:59 PM
Post #42


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Pica bine dezgroparea threadului, tocmai l-am vazut si eu. Parerea generala despre Miyazaki este ca e mai aproape de Disney decat de anime - mult mai family friendly si mai putin deep, plus grafica extraordinara. Din putinele filme pe care le-am vazut, tinde cel mai mult spre descrierea asta. Howl este f. dragut, dar nu mi-a lasat nici un aftertaste.

In cea mai mare parte sunt de acord cu emanuel. Ma deranjeaza ceva mai putin subploturile, si mai mult lipsa generala de remarcabilitate. Scene din spirited away imi veneau in cap luni dupa ce l-am vazut, iar din mononoke hime ani dupa, dar pe howl l-am uitat aproape complet dupa o saptamana.

Oh well... cel putin mai am multe gibli-uri mai vechi de vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 10 2011, 02:40 PM
Post #43


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Eh, probabil ca daca nu cereati atata profunzime de la el v-ar fi placut mai mult. Mie personal mi s-a parut reusit, printre filmele care m-au captivat cel mai mult dintre cele vazute. Ok, poate unele parti nu sunt foarte bine dezvoltate/explicate, dar cui ii pasa atata timp cat poti sa gusti din plin filmul in timp ce-l vezi. Cel putin pentru mine asa e fost.
E unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut: grafica buna, poveste de nota 10...si pur si simplu m-am indragostit de Howl...poti vedea ceva mai frumos? XD...eu nu cred.
Desi imi placea mai mult cum arata cu parul blond si brunet arata bine.
Mi-a placut mult ideea de baza. Initial cand am vazut un wallpaper mi-am spus: cine vrea sa vada o batranica in rolul principal? Dar ca nurocul ca m-am uitat, deoarece nu am regretat acest lucru nici o secunda.
Sophie mi se pare o persoana foarte interesanta deoarece desi ajunge in starea in care era (sa fie o femeia in varsta) nu se da batuta...continua sa lupte^^: hotarata si curajoasa reuseste in cele din urma sa scape de blestem.
Si ca totul s-a rezolvat oarecum de la sine...stiti cum se spune; viata mai si da, nu doar ia :P .

Filmul primeste 10 de la mine. I enjoyed it all the way! ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 10 2011, 02:59 PM
Post #44


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Un film cu o idee originala si eu am gasit destul de multa profunzime in el ( ^ ).
Mi-a placut, chiar a fost relaxant si la sfarsit am stat cu sufletul la gura. Si da, Howl e atat de cute <3 Insa fata de alte filme de la studioul Ghibli, Howl's moving castle nu mi s-a parut unul dintre cele mai reusite. Totusi, povestea unica il salveaza :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sei Ryuun
post Jun 2 2011, 05:33 PM
Post #45


Third Wheel
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 31-May 11
From: Bucuresti
Member No.: 10.516
Points: 104
Gender:



filmul asta mi s-a parut superb, varianta filmografica a lui Miyazaki e mai tare decat cartea in sine, zau. am vazut si varianta in japoneza si varianta in engleza, dar normal ca mai tare mi s-a parut aia in japoneza...

howl si sophie fac un cuplu pe cinste. they're really kawaii together :wub:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:01 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |