Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Wolf's Rain


vik
post Jan 22 2005, 05:01 PM
Post #41


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Valeu cat am injurat si eu cu ultimele doua episoade dar merg cu VLC cat de cat.
La chestia cu oamenii care nu puteau sa ajunga in rai ce am inteles eu din serie e ca nu meritau sa ajunga acolo. Starea aia deplorabila in care se afla pamantul era din cauza lor. Lupii erau considerati creatorii umanitatii si erau singurii care puteau ajunge in paradis pentru a distruge lumea actuala si de a recrea una mai buna. Poate ca ultimele secvente sunt din acea lume nou creata care insa prea imi seamana cu actualul oras Japonez deci in nici un caz un Paradis. Plus toti sunt atat de reci si distanti, nici macar nu se baga in seama. Finalul nu pot sa-l inteleg. Ultimele secvente anihileaza toata seria. Pentru ce naiba s-au mai strofocat aia atata. Dupa atatea sacrificii si atatea lupte, toata drama aia pentru ce. Unde e paradisul ala atat de mult dorit. Am ramas la fel de dezamagit ca si Kiba la sfarsit cand afirma ca nu exista nici un paradis.
Daca cineva vede in final orasul ala ca un paradis sa-mi explice si mie de ce. Eu sincer nu-l vad asa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Jan 22 2005, 06:22 PM
Post #42


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Mitii, cum adik nu este rau in seria asta....atunci trebuie ca e o premiera..... inseamna ca e prima serie in care nu exista personaje negative and yet they all drop like flies in their search for the paradise :roll: ......
Sa fim seriosi si sa lasam fantasmele astea la o parte pentru un pic......luand simplu lucrurile, oamenii is cei mai rai.......ambitiile lor marunte ducand la esuarea planului lor de a atinge paradisul. Darcia, la fel, este egoist si marunt in ambitii. Daca pe plan personal avea intentii bune si anume reuniunea lui cu iubita disparuta, per ansamblu el devine personajul negativ al seriei... Si da, raman la parerea ca odata cu toate lucrurile bune care au aparut odata cu atingerea paradisului, bucata aceea ce a ramas din darcia e samanta necesara de rau care inevitabil trebuia sa isi faca simtita prezenta.

Vik, tu ce anume nu ai priceput din ultimele doua episoade? Sperai ca vei primi bomboane?

"Poate ca ultimele secvente sunt din acea lume nou creata care insa prea imi seamana cu actualul oras Japonez deci in nici un caz un Paradis. Plus toti sunt atat de reci si distanti, nici macar nu se baga in seama"

Ai auzit cumva de reincarnare? De ciclu evolutiv? Banuiesc ca da...cu toate ca nu lasi sa se inteleaga din ce scrii acolo. Din pacate nu se precizeaza cati ani cu trecut de la sacrificiul lupilor in drumul spre paradis, dar asta e NOUA lume... Normal ca nu mai e paradisul, pentru ca omul shi-a facut din nou simtita prezenta, shi astfel un nou ciclu in viata a inceput sa functioneze.....care probabil va duce tot la asa ceva pana cand altii vor trebui sa gaseasca drumul spre paradis shi sa ii deschida portile...

Dar in primul rand ce anume insemna paradisul??? Paradisul pe care il cautau cu atata inversunare, nu e nimik mai mult decat UN NOU inceput... marele buton de reset al universului :) asta era ceea ce cautau... dupa cum bine ai zis, lupii fiind "creatorii umanitatii" normal ca ei erau shi cei care o puteau salva...

Acuma va astept sa imi sariti in cap care cum puteti, in special axi ca el m-a rugat de nush cand sa dau cu parerea aici, shi am tot amanat sa o zic k lumea tot ce e de zis.... si nu uitati.....parerea mea.

Shi btw, mi-au mers shi ultimele doua episoade just fine, asa ca probabil ati avut ceva versiuni mai proaste...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Jan 23 2005, 03:23 PM
Post #43


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Stai linistit. Am auzit si de reincarnare si de ciclu evolutiv. Speram doar un sfarsit ceva mai consistent. Chestia cu reincarnarea deja e apa de ploaie. Au folosit-o cam des si si-a cam pierdut farmecul. Seria a fost originala si ma asteptam la un final mai substantial. Parerea mea e ca ultimele secvente nu isi au rostul. Trebuia sa se termine dupa scenele alea cu regenerarea si atat.
Oricum seria e faina si merita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Jan 24 2005, 07:03 AM
Post #44


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Te asigur ca stau foarte linistit in privinta asta......finalu poate fi privit din mai multe de vedere, dar parerea mea e ca producatorii au decis sa ne mai arate inca odata personajele [spoiler:ead5e81a2a] in viata[/spoiler:ead5e81a2a] si sincer ma bucur ca au procedat asa.......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jan 26 2005, 04:32 PM
Post #45


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



bre cilule ... nah ca-ti sar in cap :P
da ce parere ai matale referitor la oamenii aia rai si care nu erau buni de nimic :P cand o sa-ti aduc eu aminte de moshu ala nebun saracu :P , cu o obsesie a vinatorii de lupi, da f cumsecade ... sau si mai bine argumentul ca erau si lupi rai ... daca iti aduci aminte de scena din orashul ala in care ajung ei si dau peste haita de acolo bine organizata si cam fara scrupule si fara principii ... predominand, cum remarcai matale numai la oameni, doar interesele marunte :)
ca sa nu mai vorbim de tradarea lui hige, ca sa nu mai vorbim de tsume care era cam personaj negativ, chiar daca ii ghicesti substratul pozitiv, de fapt cred ca pur poate fi socotit numai toboe, da el era prea copil :P
si cred ca singurul personaj bun, fara "rele", era cheza ... da deh ... era si cazul :D cum altfel sa atingi paradisul? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 27 2005, 10:12 PM
Post #46


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Raspuns la postul lui axi.

Pai nu'l atingi ca e o utopie... paradisul e totusi ceva ce itzi convine, si'l iei ca fiind... da da... chiar paradisul... toboe mai bine ramanea in lumea aceea a visului... mult mai aproape de rai decat adevarul atins prin Cheza.

White... ai dreptate...dar daca il iei ca un tot... e totusi un anime plin de traire. Am criticat saikano in aceeasi maniera ca sicum ai criticat tu Wolf's Rain... si totusi... dupa ce am facut'o a inceput sa'mi placa mai mult :) ...now... isn't that weird ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Jan 28 2005, 12:06 AM
Post #47


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



cand am inceput sa citesc threadul asta am ajuns la concluzia ca merita sa caut pe net si sa descarc seria, dar dupa toate bla bla-urile voastre incep sa ma indoiesc. si mai am oleac si e gata de descarcat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jan 28 2005, 03:37 PM
Post #48


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



momo ... daca ai probleme cu ultimele 2 epis sa ma cauti :P
apok ... ce ciudat nu?
whitepony ... unele din parerile noastre coincid si totusi mie mi-a placut mult anime-ul asta :D cat despre lupi si cluj :P io personal l-am dat cuiva ... daca zici ca era de ce nu dadeati bre si la altii :P ?
paradisul vazut de kiba era o inchipuire a lui ... si in final nu ne arata paradisul ... de fapt finalul este incert, nu stim exact ce se intampla.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Mar 17 2005, 12:56 AM
Post #49


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Momotaro, merita mult seria Wolf's Rain. Nu te lua dupa ce scriu oamneii, uita-te si judeca singur.

Una din cele mai frumoase serii care le-am vazut.
Finalul lasa mult de gandit. Sigur o saptamana o sa ma tot gandesc la final, o sa il mai discut cu altii, dar mie asta imi place la un anime, sa imi provoace neuronii.

Recomand cu cea mai mare caldura Wolf's Rain.
Sal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 28 2005, 02:17 AM
Post #50


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Am vazut si eu anime-ul asta dupa ce m-a tot batut cineva la cap mai mult de un an sa ma uit la el :P , si in fine mi-am indeplinit promisiunea ( I love cablelink)
Da e tare, imi place mult, e unul din anime-urile mai originale, are 30 de episoade dar eps 15-18 sunt asha de umplutura, de fapt tot 26 de episoade are...
Cat despre actiune, e foarte ciudata, nu intzelegi prea mult din ea, trebuie sa stai si sa meditezi asupra anime-ului asta, in special asupra sfarshitului care e out of this world.. si oarecum dublu.. un sfarshit la episodul 26 si altul la 30.
OST-ul e iarashi foarte bun si mi-a placut foarte mult, mai ales opening-ul de Steve Conte si endingul de my all time favourite japanese female singer Maaya Sakamoto /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 28 2005, 05:46 AM
Post #51


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hehehe ... inca o victima :P ... well ... nu stiam eu ce tot vedeam aseara pe irc ... stray si maaya sakamoto :D ... nice
despre sfarsit ... well ... daca luam in considerare si ultimele imagini ... cu ei in orash ... am putea spune chiar ca nu are vre-un sfarsit :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nim
post Apr 3 2005, 12:50 AM
Post #52


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 57
Joined: --
Member No.: 691
Points: 40
Gender:



wolf's rain e favoritul... mi s-a parut sublim ... OST super realizat , totul se imbina perfect ... personaj favorit cred ca toboe ...
simti mult uitandu-te la el... si daca nu ... pacat ,i guess ...

cause I couldn't cry
cause I turned away
couldn't see the score
didn't know the pain
of leaving yesterday really far behind
in another life
in another dream
by a different name
gave it all away
for a memory
and a quiet lie
and I felt the face
of a cold tonight
still don't know the score
but I know the pain
of leaving everything really far behind
and if I could cry
and if I could live what truth I did then take me there
heaven goodbye...

cine este mai tanar ... sa-si promita ca va revedea seria ... si eu o fac acum ... promit

cat despre melodia asta "heaven's not enough" ... poate ca totul s-a potrivit prea bine cu starea in care ma aflam...poate...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 3 2005, 08:42 AM
Post #53


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



toboe huh? ... well era un personaj nice ... simpatic foc ... copilaros cat se poate, si uite ceva nou ce am remarcat ... el nu e framintat ca ceilalti de tensiuni interioare, nu se schimba, mereu e acelasi in toata seria ... cel care ar fi adus zambetul pe fatza tuturor ...
melodia e super nim ... si restul sunt ... imi place tot ost-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Apr 3 2005, 01:20 PM
Post #54


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Pe mine m-a cam enervat Toboe. Nu prea imi plac genul asta de personaje. Oricum eu cred ca s-a schimbat spre final destul de mult. A devenit mai puternic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 3 2005, 09:14 PM
Post #55


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nu cred ceea ce zici whiteponey ... cel putin eu nu judec un anime dupa anul in care a fost facut ...
cat despre grave of the fireflies ... a fost un anime super ... mi-a placut mult de tot. si in plus daca mi-aduc aminte exista un topic de discutii si ptr acesta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Apr 6 2005, 02:37 PM
Post #56


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Mie tocmai ritmul asta constant mi-a placut la Wolf's Rain. Asa cum trecem si noi prin viata, usor, usor. N-avem fast forward sau rewind, si nici "insert <X>" (unde X = eveniment spectaculos si senzational la alegere). Oare asa de mare sa fie fuga dupa senzational de se doreste ca fiecare episod/serial/film sa fie plin de actiune, ultra ritmat si intesat de intorsaturi de situatii si revelatii? Eh...

Intr-adevar, Wolf's Rain nu te ia prin surprindere cu nimic. Doar te uiti relaxat la el si apoi, dupa caz, pui neuronii la munca. Ihim, ati ghicit, mi-a placut serialul, si inca destul de mult. E un serial bine gandit cu multe apropo-uri si palme date peste fata.

O prima palma ar fi chiar lupii. Ei reprezinta ceea ce omul ar fi trebuit sa fie. Lupul alearga pentru ca asa simte, nu pentru a arata ca un fotomodel. Nu simte nevoia de a-si modifica mediul inconjurator. Nu simte nevoia de a avea in posesie ... ceva. Lupul ucide. Fata de oameni insa, lupul ucide pentru ca asta e felul lui de a fi. Ucide pentru a supravietui. Sau pentru a se apara.

Omul .... omul e o fiinta semi-ratata. A incercat mereu sa fie altfel. A incercat sa-si construiasca lumea sa, castelul sau. Nu a fost niciodata multumit cu ceea ce a primit. A consumat resursele limitate fara chibzuinta. Si-a construit orase imense, lumea lui, cica. S-a jucat de-a dumnezeu. A progresat, cica. A progresat in asa hal incat prin incercarile sale stupide de a schimba nu a reusit decat un singur lucru: sa-si distruga mediul fara de care el nu ar supravietui. Asta da progres!
Inadaptatii sunt oamenii, nu lupii. Sa ajungi sa nu mai poti trai in mediul tau natural e extrem, dar extrem de stupid. Oameni par a fi un fel de experiment esuat.
Lucrurile acestea nu le-am inventat eu, sunt la vedere pe tot parcursul serialului. Iti sar in ochi. Orase murdare si aglomerate, orase parasite, resurse consumate, oameni infometati, desert cat cuprinde, pustiu.

Ce imagine ... totu-i in paragina si totusi se vorbeste atat de mult despre paradis in Wolf's Rain. Ce concept stupid. Cum adica? Exista un taram al fagaduintei gata pregatit si frumos impachetat, iar tie nu-ti ramane de facut decat sa-l gasesti? Si inca un "cum adica?". Din moment ce pasesi in paradis toate probleme-ti dispar, asa, intr-o clipita? Probabil ca lupii nostrii nu s-au gandit niciodata la asta pentru ca ar fi renuntat. Ei doar merg inainte. Alerg, pardon.

Pentru mine finalul a fost cat se poate de clar. Restart. Omul nu-i dumnezeu, a dat-o in bara si acum trebuie sa dea load de la primul nivel. Insert coin to continue.

axi, mai sus ziceai despre Tsume ca ar cam fi personaj negativ. De ce?. Eu cred ca Tsume este cel mai confuz dintre toti, atat. Si poate ca e singurul lup care ar fi fost in stare sa supravietuiasca intr-un oras. Si aici e vorba de un mare poate. Pentru ca pana la urma orasul a fost gandit de oameni pentru oameni. Chiar si el realizeaza la un moment dat ca nu poate continua asa cand nu reuseste sa-l salveze pe pustiul care aluneca de pe o teava in timpul unui jaf (o bila alba pentru Tsume).
Personal am vazut mai multe puncte pozitive decat negative la el.

whiteponey, mai sus spuneai despre lupi ca "nu sunt loiali nimanui, ii dispretuiesc pe oameni si cu toate astea apar ca niste semizei". Mi-e greu sa inteleg cum de ai ajuns la concluzia asta. Loiali cui? Oamenilor? Nu vad de ce ar fi. Oamenii ii vanau si doreau sa scape de ei. Reactia lupilor e cat se poate de normala. Loiali fata de semenii lor sunt, aminteste-ti doar de haita intalnita intr-un anumit oras (am uitat numele) de eroii nostrii. Cei care erau pusi sa lucreze ca sclavi pentru mancare. Crezi ca oamenii nu meritau sa fie dispretuiti pentru ceea ce faceau? Hmm. Oricum, lupii, in general, nu dispretuiau pe nimeni si pe nimic, nu incercau decat sa supravietuiasca. Si chiar nu tin minte sa fi vazut prin serial vreun lup cu pancarda "moarte oamenilor!". Insa oameni cu pusca in mana vanand lupi si stringand "pe ei!!" da.
Ca semizei nu erau vazuti de nimeni. E vorba doar de genul acela de admiratie iscat de o specie presupus extinsa. Heeei, uite un lup, si e viu! Cam cum am reactiona noi azi daca pe strada si-ar face brusc prezenta o fiinta legendara. Un inorog, un dragon, un phoenix, ceva acolo. Atitudinea oamenilor fata de lupi e normala. Acestia reprezentau pentru oameni o ciudatenie, fiinte cu o oarecare incarcatura mistica datorata legendelor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 6 2005, 04:15 PM
Post #57


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



QUOTE(axi)
bre cilule ... nah ca-ti sar in cap :P  
da ce parere ai matale referitor la oamenii aia rai si care nu erau buni de nimic :P cand o sa-ti aduc eu aminte de moshu ala nebun saracu :P , cu o obsesie a vinatorii de lupi, da f cumsecade ... sau si mai bine argumentul ca erau si lupi rai ... daca iti aduci aminte de scena din orashul ala in care ajung ei si dau peste haita de acolo bine organizata si cam fara scrupule si fara principii ... predominand, cum remarcai matale numai la oameni, doar interesele marunte :)  
ca sa nu mai vorbim de tradarea lui hige, ca sa nu mai vorbim de tsume care era cam personaj negativ, chiar daca ii ghicesti substratul pozitiv, de fapt cred ca pur poate fi socotit numai toboe, da el era prea copil :P  
si cred ca singurul personaj bun, fara \"rele\", era cheza ... da deh ... era si cazul :D cum altfel sa atingi paradisul? :D



de ce scoti bre demi din context???? ca eu am zis altceva de fapt ...
ps. in schimb faza cu "restart" imi place ... cred ca esti primul care gaseste cuvintul potrivit ptr a defini finalul :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Apr 6 2005, 08:07 PM
Post #58


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Da, tu ai zis ceva si eu altceva. Am adus vorba doar de partea "era cam personaj negativ" pentru ca nu ma interesa contextul, evident.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 7 2005, 05:29 AM
Post #59


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



whitepony acum nu exagera :P ... nu te opreste nimeni sa postezi la manga :P ... si banuiesc ca postul asta de aici nu a ocupat mai mult de 5 minute din pretiosul timp "de postat la manga" :P
lupii paraziti ... well ... eu am zis mereu ca imaginea lupilor nu e asa pura cum o vad majoritatea si ca le au si ei pe ale lor ... reiterez de fapt ca unicul personaj pur era Cheza. ... si cum ziceam poate toboe.
in rest tsume numai pur nu era ... demi deci vorbeam de puritate nu de good/bad gay.
stapinul lui blue ... da ... avea motivele lui ... asta insa nu este o scuza buna ptr ura ... oricum se pare ca intr-un final si-a dat seama ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fiona
post Jul 5 2005, 07:59 PM
Post #60


Catalina
Group Icon

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: then braila, now B
Member No.: 902
Points: 156
Gender:



stiu ca m-am trezit cam tarziu sa incep sa postez si eu pe aici dar totusi o voi face. Chiar daca nu voi continua discutia care ati avut-o inaintea mea pt ca e prea veche ca sa o continui si eu.
Vreau sa va spun parerea mea in privinta cu sfarsitul. Faptul ca, nu mai stiu de unde am auzit, corpul pt suflet este doar o inbracaminte care se uzeaza si trebuie schimbata. Asa ca lupii care mor fara ca sufletul lor sa fi avut liniste ( banuiesc) se renasc in oameni care au uitat ca sunt lupi Si daca imi aduc aminte se termina cum incepe si arata o continuare a a ceea ce se va intampla. Consider ca acest sfarsit ne este prezentat in fiecare episod la inceput prin melodia si 'videoclipul' fiecarui episod. El continua oarecum povestea. Cat despre rautatea din lupi nu prea stiu ce sa zic decat ca este o trasatura umana care ne demonstreaza ca oricat de mult suntem evoluati de celelalte animale totusi suntem si noi la fel ca ei. De unde stim noi ca si aceste animale nu ne considera la fel pe noi??? Dar ajunge cu aberatul.
Acest anime a fost primul care l-am urmarit pe calc si primul vizionat din imensa colectie care mi-a trimis-o Axi. Multumesc foarte mult pt lucrurile acestea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:47 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |