Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Call Of Cthulhu, ......scary?


Rezo The Red Priest
post Sep 4 2006, 04:26 PM
Post #1


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



(Nu stiu de unde sa incep prea bine asa ca va rog sa scuzati dezordinea.)

Call of Cthulhu - Dark Corners of the Earth

"That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die"


Sa incepem...cateva premise...un articol din Level...parerea cuiva si o experienta proprie.

Articolul: a aparut in aprilie si pare a fi scris de un pustiulica fricos care abia incepe sa scrie si el ceva. Abunda de clisee si fragmente izbitor de puerile. Concluzia autorului: infricosator.

Parerea cuiva: si el il gaseste scary.

Experienta mea: puoi in aceasta vacanta am avut norocul sa il joc la un var...din pacate nu l-am terminat dar pot spune ca l-am gasit delicios :twisted:. Am jucat cam trei sferturi din el si abia acum incepe adevarata actiune.

Jocul incepe liiin de tot. Are un prolog bestial care iti da un indiciu asupra intensitatii celor ce vor urma...si sunt intense. Atmosfera este exemplar realizata...mereu ai senzatia ca esti intr-un vis; un vis in care stii ca visezi dar stii ca ti se pot intampla lucruri urate; de multe ori am ramas sa incarc pistolul in fata unui dragut si atunci am simtit cum e cand cineva sta cu pistolul spre tine...nu nimereste odata, tie iti fuge pamantul de sub picioare, te pierzi, cel mai puternic sentiment de sfarsenie te cuprinde si el trage...mori; superb sentimentul; niciodata nu am simtit ca personajul moare mai bine ca in acest joc; foarte realist; (bine cateodata incarci si il omori tu pe el dar ce conteaza asta?).

Se pare ca m-am avantat....e, dupa ce te dumiresti si tu ce se intampla pe acolo incepe distractia. Fugi din oras, te intorci, iesi, revii...mereu te intrebi de ce ma intorc aici? Cum am zis sentimentul de sfarseala te insoteste peste tot. De multe ori esti pus in fata unor scene deranjante pentru care trebuie sa ai deschidere ca altfel faci ca personajul si o iei razna. Dar in ziua de azi cine se mai inspaimanta de un preot rastignit pe crucea din propria biserica, nu? sau de o fetita mutilata de mama ei care statea inchisa in pod? Vad ca astfel de "peisaje" nu mai au nici un efect asupra mea.

Sunet: superb. As putea sa zic ca gandeste singur...jocurile incep sa fie din ce in ce mai bune...pacat ca nu imi merg si mie. Grafica ireprosabila si ea...nu e chiar ultima generatie dar merge.

Acum marea intrebare....e sau nu scary? Mie unul (care credeam ca am prbl cu jocurile horror) nu mi s-a parut deloc. Am avut cateva socuri (la un moment dat vorbeam cu cineva langa o usa si brusc ea este sparta de o gorila care intra si il ia pe respectivul la inchisoare) dar pot spune ca am trecut prin el foarte bine, ca prin unt. Mai degraba incitant ar trebui sa ii spun, nu scary. Abia asteptam sa vad ce se mai intampla ca si uitam ca am dupa mine vreo cativa inamici sau ca mergeam dupa o fetita moarta prin canal.

In final pot spune ca jocul merita, are o poveste foarte bine pusa la punct. Exceleaza prin intriga.

Sa nu uit de citat :) Cand l-am citit am realizat brusc ca il inteleg mai bine decat ma asteptam. Prima parte cel putin o aveam explicata demult. Cele mai infricosatoare lucruri se dezvolta fara stirea omului. Sunt sanse mari ca descoperind un loc nou acolo sa se afle si ceva scary rau de tot. Ca si cum spatiul si-ar face de cap acolo unde noi nu stim. ( de ex cei mai urati paianjeni se gasesc in locurile parasite dar acesta este un exemplu nesemnificativ din copilaria mea :)) Asa ca misterul jocului se explica usor.

Sper ca v-a plcut...eu am fugit la Silent Hill...poate nici asta nu ma mai sperie acum!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Sep 15 2006, 04:02 PM
Post #2


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



L-am jucat cam o ora. Parerea mea dupa acea ora: In afara de faptul ca m-am speriat de cam multe ori :lol: jocul este bun.
Grafic: destul de multe buguri de la inceput texturi cam prea...hmmm...puse de efect si nu este o grafica de ultima ora.
Sunet:Muzica de fundal merge. effectele sunt super tari mai ales cand vezi un cadavru (foggy thingz)
Gameplay: Cred ca este cel mai realist. In nici un joc nu am vazut daca esti lovit la picior sa schiopatezi. Din punctul asta de vedere castiga foarte mult
Storyline:Nu pot sa ma exprim pt ca nu am jucat prea mult.

Impresie de o ora: Jocul este super (numai daca as putea sa il termin fara sa fac infarct). Sunetul si Gameplayul compenseaza pentru o grafica destul de blunt.

Btw:Apare Call of Cthulhu 2.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Sep 23 2006, 01:50 AM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Eu totusi nu inteleg de ce sa pune atat de mult accent pe grafica. Lasti-o sa fie cum este ea. Mai ales ca jocul e pe engine de Oblivion (doar jocul e facut de Bethesda). Problema este ca fie aveti placi video ATI mai vechi sau Nvidia . Dar sa revenim la joc.

Feeling-ul jocului este genial nu am mai vazut pana acum asa ceva. Aduce aminte a Sanitarium, dar acolo insanity meter era mai la indemana. Dar asta face CoC si mai frumos. Story este inspirat dupa cartile lui H.P Lovecraft care a creat un univers intreg in paginile lui. Sunetul exceleaza din toate punctele de vedere. Si cum spuneam mai sus nu conteaza grafica pentru ca povestea si muzica fac 90% din feeling. Si Rezo recomand sa il joci noaptea cu sunetul dat la maxim (daca ai si un 2.1 e perfect) iti garantez o doza grea de adrenalina.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Sep 27 2006, 11:50 AM
Post #4


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



QUOTE(Lumpy @ Sep 23 2006, 01:50 AM)
Si Rezo recomand sa il joci noaptea cu sunetul dat la maxim (daca ai si un 2.1 e perfect) iti garantez o doza grea de adrenalina.
*


...no da tu cum crezi ca il joc? :P Ai dreptate despre feeling; acum pot si eu sa-l continui...sunt aproape de templu si trebuie sa spun ca m-a lasat uimit la
scenele cand apar deep-ones cu tona si se pune muzica aceea care te baga in sperieti


Iar grafica este intradevar superba...ciudat merge mai repede decat Thief III desi mi se pare mai complex O_o.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:59 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |