Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ultima Carte Citita


Aylin
post Aug 10 2009, 12:39 PM
Post #1


.shoujo addict.
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: 23-July 09
From: Bucuresti [Zero's bed.]
Member No.: 8.888
Points: 272
Gender:



Am ramas surprinsa cand am vazut ca nu avem un astfel de topic xD

Tocmai am terminat de citit Umbra Vantului in italiana, un roman scris de un autor spaniol Carlos Louis Zafon. E un roman mystery, mi s-a parut foarte bun. Este primul de acest gen citit de mine, so I really liked it <3 Imbina mai multe genuri, are povesti de dragoste imposibile, pasionale, prietenii foarte stranse si care te impresioneaza, si un secret macabru ingropat intr-o vila imensa.
Povestea la inceput e foarte incurcata, cititorul descopera mai multe lucruri despre trecutul personajelor abia pe la sfarsitul cartii cand totul devine foarte interesant, nu mai poti lasa cartea din mana. At least, asa mi s-a intamplat mie.
It was a really good book <3
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Aug 16 2009, 01:16 PM
Post #2


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Okay, am terminat Sarutul dinaintea mortii, al lui Ira Levin. Am avut de multa vreme cartea, de vreun an si ceva, de la colectia Cotidianul. Am inceput-o inainte de bac si am terminat-o acum 3 saptamani. Mi-a luat atata timp pentru ca nu reuseam niciodata sa trec de inceput, care-mi parea awfully boring si mereu reveneam asupra unor chestii, pentru a le intelege. Dar odata ce-am intrat "in branza", am citit-o pe nerasuflate. Nu mi-a venit sa cred in momentul in care mi-am dat seama ca citisem 3 sferturi de carte fara sa fie prezentata identitatea "tipului blond cu ochi albastrii". Imi picase fata cand am observat ca erau prezentate toate numele si datele personajelor, mai putin ale "lui".
No moar spoilers, mi-e lene s-o povestesc, pentru ca e prea stufoasa ca si actiune. O recomand though.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Teh
post Jan 10 2010, 10:58 AM
Post #3


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 28-November 09
Member No.: 9.227
Points: 26
Gender:



Ei bine, ultima carte pe care am citit-o complet este '' Decepţii '' de Judith Michael. Momentan citesc o altă carte, însă sunt doar pe la jumătatea acesteia.
'Decepiţii'' a fost o carte destul de interesantă. Mie mi-a plăcut, deşi pe la început, ca să fiu sinceră, mă plictisea şi nu reuşea să mă captiveze cine ştie ce. Descrierea mi se părea neinteresantă şi personajele cam monotone, sau '' prea perfecte ''. În fine, am zis totuşi să o citesc pentru că atunci chiar nu aveam ce să fac altceva. Şi mă bucur că am făcut-o, căci a devenit din ce în ce mai interesantă. A reuşit într-un final să îmi capteze atenţia, chiar şi cu acea descriere .
Genurile îmbinate sunt simple, dragoste, " părţi din viaţa de zi cu zi " , familie, moarte etc. Este faină, având în vedere că se petrece în două medii complet diferite, şi totuşi " identice " [ datorită gemenelor ] . Era uneori confuz şi mă pierdeam în personaje. Două ţări diferite, două persoane diferite şi totuşi parcă un singur suflet, ca în final una dintre acestea două să dispară.
Chiar nu îmi puteam crede ochilor când citeam :]]. A fost o carte bună, mi-a plăcut ^^ .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Jan 10 2010, 11:58 AM
Post #4


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Heh, nu stiam de topicul asta.

Ia sa vedem... ultima carte citita a fost "Amintirea Pamantului" de Orson Scott Card. SF. Oamenii de pe planeta Harmony isi traiesc viata, fiind in secret condusi de un super calculator care dupa milioane si milioane de ani incepe sa cedeze. Si el are nevoie de ajutor pentru a putea sa-si continue treaba de a apara oamenii. Ma opresc aici cu detalierea povestii.

Mi-a placut modul in care a fost imbinat miticul/religia oamenilor cu realitatea unei masini care ii controleaza la un anumit nivel. Mi-au placut personajele si modul lor de interactionare ca de altfel si rationamentul lor in explicarea unei lumi care subit nu mai ceea ce pare. Sfarsitul a fost putin cam brusc, chiar daca povestea continua in volumul 2.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jan 11 2010, 11:51 AM
Post #5


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



"La petite Fadette" de Georges Sand
Ma asteptam la ceva rigid, bazat mai mult pe istorie, dar povestea e super interesanta iar personajele sunt conturate mai mult intr-o lumina pozitiva.. Cel mai mult mi-a placut ca Francoise e vazuta drept intruchiparea perfectiunii interioare (lol), cu toate ca in exterior era descrisa ca fiind ca o boschetara (not for long though).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jan 11 2010, 12:34 PM
Post #6


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Elfsorrow de James Barclay. Cred ca e un fantasy destul de obscur, dar mie mi-a placut. E clasic si are niste personaje lovely si bine facute; AND a talking dragon. I love Sha-kaan :D si sablonul dragonilor inteligenti in general. Cartea face parte dintr-o trilogie, fiind prima bucata, dar pentru doritori mai este inca o trilogie cu aceleasi personaje (give or take a few) situata ca poveste inainte de trilogia asta. oh and a nice treat: the author is not afraid of killing characters :D

^ La Petite Fadette am citit si eu, dar sincer mi s-a parut cam simpluta (I actually thought it was a children story at first), desi mi-a placut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jan 29 2010, 09:22 PM
Post #7


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Cu multa mandrie de sine, vreau sa spun ca am citit Trei intr-o barca (Jerome K. Jerome). O aman de cativa ani (trebuia s-o citesc prin liceu), dar cum niciodata nu e prea tarziu, am inceput-o saptamana trecuta si am terminat-o azi. Nu-mi vine sa cred cum actiunea poate fi atat funny si atat de... spontana si dinamica. De obicei atunci cand citesc o carte, nu ma implic sufleteste sau/si nu ma influenteaza prea mult spre deloc, dar cand am citit-o p-asta, chiar am ras, i mean IRL i lol'd hard. Imi place la nebunie stilul si sper sa mai dau peste carti de genul.
Iar faza de la inceput cu artrita e pura cruzime, de fapt asta m-a facut sa continui cartea si.. bine am facut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

finn
post Feb 8 2010, 07:59 PM
Post #8


reluctant user
***

Group: Members+
Posts: 108
Joined: --
From: capitala
Member No.: 532
Points: 63
Gender:



Ultima carte citita a fost/este The Blind Watchmaker de Charles Dawkins, cel mai mare troll IRL care inca traieste. Cartea vorbeste despre evolutie (subiectul mai multor carti scrise de el), si cum se manifesta aceasta, selectia naturala.
Volumul are niste idei interesante in ceea ce priveste selectia naturala, mutatiile,
si caracteristicile ereditare transmise in adn. Cartea este scrisa sa fie citita si inteleasa atat de oamenii de stiinta cat si cititorii obisnuiti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Feb 9 2010, 01:35 AM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Cormac McCarthy's The Road. La recomandarea lu Phobos am inceput sa citesc cartea. Si vreau sa zic ca apocalipsa nu a mai fost niciodata asa de infricosatoare. Ce Brotherhood of Steel, ce Borderlands, ce Mad Max? Toti au murit, nu mai e nimic pe pamant pentru rasa umana. Doar un tata si fiul sau care merg spre malul marii(oceanului) in speranta de a vedea soarele si de a se incalzi.

Si am mai cititi si The Alphabet of Manliness. Longer, Harder. Editia reviziuta care contine si The Numbers of Manliness. E foarte foarte amunzanta. Si recomand sa nu o cititi pe tren ca o sa se uite lumea la voi ciudat ca radeti atat de tare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post Apr 4 2010, 11:37 AM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



Ultima carte pe care am citit-o este "Morti pana la Apus" din seria "Vampirii Sudului" de Charlaine Harris si acum am inceput volumul 2 "Moartea la Dallas", dar mai sunt inca 7 volume si urmeaza sa mai apara un volum primavara sau vara asta. Primul volum l-am citit pe nerasuflate, nu mi-a venit sa cred cat de repede l-am dat gata. Cui i-a placut Twilight o sa-i placa si "Vampirii Sudului" desi e un pic mai mature.

Cat despre Twilight inca nu l-am terminat, mai am vreo 200 pg din ultimul volum. E romanul pe care il citesc in sesiune, ironia e ca la singurul examen la care nu l-am citit am picat in anul I :huh:. Nu voi mai repeta greseala :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 16 2010, 11:10 AM
Post #11


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



The new power of gay vampires! They make you pass your exam! Go Edward!

on-topic: sadly, n-am nimic de adaugat, unless books that you didn't finish count :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Apr 16 2010, 08:17 PM
Post #12


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Primit marti "Silver Borne" de Patricia Briggs. Terminat cartea miercuri. Asta da citit pe nerasuflate :D :wub:

Problema e... acum ce fac pana la urmatorul volum? (sperand ca e un al saselea volum :unsure: :wacko: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 20 2010, 11:43 AM
Post #13


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Frumos topic :) . Ultima Carte citita ? ZEI AMERICANI, de N. Gaiman.
Una din cele mai bune carti citite in ultima vreme, isi merita toate premiile primite pe deplin.
Este un urban fantasy cu o poveste foarte originala is interesanta, cu personaje faine, si scrisa intr-un stil placut. Recomand cu mare caldura. Cu siguranta am sa incerc si alte carti de mr Gaiman.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Apr 20 2010, 11:53 AM
Post #14


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Incearca Good Omens. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 20 2010, 12:12 PM
Post #15


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



al right, I will :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Apr 20 2010, 02:07 PM
Post #16


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



"ZEI AMERICANI, de N. Gaiman."

Am inceput cartea insa...dupa vreo 20 de pagini am last-o sa adune praf in biblioteca. Nu mia placut personajul principal inca de la inceput :<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Apr 23 2010, 03:39 PM
Post #17


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



sunt curios de ce nu ti-a placut Shadow.
Mie mi s-a parut un personaj mai..normal, obisnuit. Mi-a placut, dar pe mine m-a atras in primul rand povestea - impletirea de fantasy si lumea reala mi s-a parut fascinanta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Apr 23 2010, 05:23 PM
Post #18


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Sincer?

Mi sa parut exact genul de om de care ma feresc in viata de zi cu zi :D ... incult, enervant si cum ai zis si tu obisnuit, simplu, fara esenta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post May 1 2010, 09:37 PM
Post #19


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Nu e inca terminata.. dar o sa fie in seara asta :D

On the Prowl - antologie de 4 autori (Patricia Briggs, Eileen Wilks, Karen Chance, Sunny)

Am luat-o mai mult pt povestirea lui Briggs care se continua apoi in 2 volume :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post May 5 2010, 12:44 PM
Post #20


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



In noapte - Haruki Murakami -> lejera si curata. placuta si rapida la citire :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:35 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |