Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cosplayuri


Ranma-kun
post Sep 19 2006, 11:48 AM
Post #81


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Eu nu cred ca e un lucru greshit. Ce sa fac cand vad cata controvesra exista fata de un lucru innofensiv ca si cosplay-ul.

Eu nu stiam ca prin a spune ca cineva este dezinvolt si are probleme psihice se glumeshte.

Aveti dreptate... exagerez, probabil sunt prea limitat ca sa inteleg glumele de aici, de aceea eu ma retrag din discutiile acestea.

P.S. Referitor la faza cu sunt roman, ma refeream la faptul ca sunt nascut in Romania, am aceasta nationalitate si trebuie sa traiesc aici momentan.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Sep 19 2006, 11:57 AM
Post #82


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Este un schimb coerent de pareri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Sep 19 2006, 01:00 PM
Post #83


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



Atat timp cat este doar un mijloc de a te distra si nu un mod de a trai , nu vad care ar fi problema . Referitor la simtul estetic poi da adevarul e ca este cam greu sa regasesti perfectiunea fizica din anime..si rezultatul e mai mult sau mai putin un compromis intre model si realitate .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 19 2006, 01:11 PM
Post #84


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



ah ah, permite-mi sa-mi dau si eu cu parerea. sincera sa fiu, eu nu am prea vazut in anime acea "perfectiune fizica" de care vorbesti. de multe ori personajele sunt total disproportionate, pana la punctul de a-ti da fiori de greata. ma refer in primul rand la acei boobs omniprezenti si care estopmeaza total restul corpului. oh da, stiu ca voua, barbatilor, va plac chestiile astea, dar mie mi se par total exagerate. ca sa nu mai vorbesc de ochii aceia cat jumatate de fata (ca in Kanon sau Air de ex - am detestat animeurile astea din pricina halului in care sunt desenate). cred ca oricat s-ar stradui cineva, tot n-ar putea sa faca un cosplay dupa asa ceva. oricum, in definitiv cosplayul se refera mai mult la vestimentatie, nu la detaliile de ordin fizic, but oh well...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 19 2006, 03:18 PM
Post #85


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



scorpio, sidonix, zugu, cred ca va cam grabiti cu remarci gen - oameni cu probleme, disturbed, patetici, intregi la cap, etc
Faptul ca nu va place sau nu intelegeti acest fenomen nu va da dreptul sa catalogati cosplayerii in acest fel. Ironia e ca sunt multi oameni care v-ar considera pe voi "oameni cu probleme majore" daca ar sti ca va uitati la anime - la 20+ de ani te uiti la desene animate ? hahahhaha, probleme serioase, mosule... :P
Si se mai comite o greseala aici - este o deosebire intre cosplayeri - sunt unii care devin obsedati de un personaj - aia au intr-adevar probleme - dar simplul fapt ca ma imbrac ca un personaj anime cand ma duc la un festival nu inseamna ca am vreo problema, sau sunt obsedat, nu am o viata personala, etc.
- luati ca xemplu halloween-ul - toti cei care se mascheaza sunt nebuni cu probleme ?
Iar cat despre faptul ca unii sunt caraghiosi, urati - dati-mi voie sa spun ca sunt destui caraghiosi si urati pe strazi - chiar daca nu sunt cosplayeri. Iar asta e o chestie de gust - nu-ti place,nu te du, nu te uita.
Si chestia cu copiatul unui personaj anime - nothing new. Ganditi-va ca e de-ajuns ca un actor sau cantaret sa poarte ce nou, case si grabeste lumea sa il copie - asta nu e un fel de cosplay ? dupa personaje reale. Nici nu vreau sa ma gandesc cat de aiurea arata unii incercand sa copie niste staruri
Sincer mie mi se pare foarte simpatic cosplayul - kawaiiiii :P - s iam vazut persoane carora le statea foarte bine si aratau fain. Sincer mi-ar placea teribil sa particip la un asa eveniment - chiar daca doar ca simplu spectator - desi daca as gasi un costum fain... :lol:
Nu cred ca asa ceva va avea loc prea curand in Romania - trebuie ca fenomenul anime s afie mai dezvoltat ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Sep 19 2006, 06:55 PM
Post #86


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



Cosplayer-ii seriosi isi pot face propriile costume. Unii fac mai multe si vand si altora. Sunt site-uri pe care apar tips legate de cum sa iti faci costumul. Fun, dar nu e de mine.

Problema nu e ca exista fenomenul cosplay, ci ca nu exista discernamant. Cosplay-urile japoneze pe care le-am vazut m-au facut sa imi lase gura apa. Treci oceanul, dai de obeze, parosi, peruci penibile si arme de plastic. Cadem acum in extrema cealalta si nu mai criticam nimic pentru ca ne critica destul altii? Ce, acum fanii anime se dau si minoritate oprimata? :lol: Sa fim seriosi.

E adevarat ca oamenii astia "ne reprezinta". Dar daca e sa apara ceva reportaj pe tema con-ului din Romania, mi-e totuna daca va aparea cutare-in-costum-Inuyasha si cutare-in-costum-Naruto sau cineva care sa debiteze un super speech lipsit de spirit critic despre cat de grozav e fenomenul anime si cat de "matur" si "pentru adulti".

Emanuel, aici se vorbea de cosplay-ul ala "public" de la cons, iar tu il legi de cei "obsedati de un personaj" si "care au probleme reale"? Pai, aia sunt alta poveste, si nu neaparat o sa dai de ei costumati in public. La aia ar trebui sa mergi acasa, sa vezi plushies si n-shpe postere si cearceaful cu poza tipei in marime naturala (si cu pachetul de servetele langa perna - vazusi eu poza. vrei link?).

Ah, si Ruxi - Eiken *laughs* acolo proportii... la fetite de scoala primara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Sep 19 2006, 11:16 PM
Post #87


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



<< Ruxi >> Nu stiu de ce crezi tu ca "perfeciunea fizica " de care vorbesc eu este cea conturata de tine . Faptul ca acele"podoabe" sunt inflamate de zici ca sunt gata sa faca bumm ..e ceva care ma face sa rad .
Faptul ca in anime , in general , sanii donsoarelor in cauza sunt usor artificiali ( nu ma refer la hentai ) se datorezaza poate si faptului ca se aplica ideea "clientul nostru stapanul nostru " . Din nou d c domnii masculi gasesc interesanti sanii generosi ? ..poate ca raspunsul e undeva in gene ..poate ca pe undeva ei transmit un mesaj foarte subtil ca acea persoana are posibilitatea fizica de a asigura hrana unui posibil urmas ..sau poate ca ma insel eu .
In cazul asta poate imi vei spune d c atractia este mai mica daca are pieptul plat . Anyway exemplul pe care il aveam in minte era Brandon Heat , asa cum apare in primele episoade sau Faye Valentine ( desi tre sa recunosc ca nici ea nu a scapat sablonului ) . De ce sa nu spunem lucrurilor pe nume : sexul este ceva care atrage , este folosit mai tot timpul , in concentratii diferite , si atat timp cat este profitabil ( iar treaba asta nu se va sfarsi prea curand ) va fi folosit de industria media (in general) pentru a-si vinde marfa indiferent ca e un produs fizic sau informatie ( film , animatie , videoclipuri ) .

QUOTE
cosplayul se refera mai mult la vestimentatie


Nimeni nu a spus altceva ..am vrut doar sa subliniez ca impactul (pozitiv sau negativ) al oricarei vestimentatii depinde si de cat de armonios este acel corp , acele proportii care te fac sa spui "ce bine arata tipu/tipa " .
Revenind la subiectul topicului , fiecare are libertatea de a accepta sau nu ceva conform codului sau moral .Daca as aparea la o astfel de conventie imbracat asa ?...mai mult ca sigur ca NU . Pe de alta parte mi-ar surade ideea petrecerii unui revelion cu un numar restrans de prieteni "aranjat" oarecum
asemeni lui Sohma din Furuba . Tin minte ca anul trecut , in centrul orasului , mai multe persoane coborau cu nonsalanta ..si printre ei era si un tip costumat in toreador foarte frumos realizat .


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 20 2006, 09:40 AM
Post #88


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



mi se pare corect. Nu cred ca trebuie defilat neaparat prin centrul orasului, dar o petrecere, un fel de bal mascat cred ca ar fi chiar foarte dragut.
cat despre perfectiunea fizica, asta cred ca tine de gusturile fiecaruia - nu exista un standard. E adevarat Ruxi ca uneori "anumite elemente" :twisted: sunt exagerate in animeuri ( uneori pana la prost gust - de ex. Divergence Eve) dar totusi nu cred ca asa ceva trebuie genealizat. Iar ochii mari sunt un specific anime - mie imi plac tare mult :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Sep 20 2006, 11:37 PM
Post #89


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Ochii mari nu sunt specifici; iar sanii exagerati sunt de prost gust. O idee buna nu se vinde prin sex. Una proasta, da.

Cineva pomenea mai sus de oameni urati (cu sau fara costume) - da, de acord. Exista. Caraghios, insa, inseamna, printre altele, si ca nu poti fi luat in serios - iar asta deja nu mai tine de trasaturi; tine de modul si standardele prin care te prezinti celuilalt. Asa ca, prin urmare - caraghios nu esti respectand niste linii normale, ci numai aparand in ipostaze nepotrivite si neinspirate. Da, cosplay-erii tind sa fie caraghosi cand trec de o anumita varsta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 21 2006, 02:20 PM
Post #90


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



eu as crede totusi ca ochi mari sunt o trasatura specifica anime. In cele mai multe anime pe care le-am vazut, personajele aveau ochii mari. De fapt este si o discutie lunga despre motivele care stau la baza acestei trasaturi - ironia soartei e ca asiaticii au de obicei ochii mici - un eventual complex ? :P
De acord ca un barbat de 30 de ani imbracat in sailor moon arata ca.... - este vorba bun gust - alegi ceva ce ti se potriveste
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

minamino_sayuri1990
post Jul 6 2007, 01:32 PM
Post #91


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 27-June 07
From: Bucuresti,Romania
Member No.: 4.567
Points: 117
Gender:



ar fi super tare,dar e cam greu ...eu m-as imbraca ca si kurama sau yusuke,dar nu stiu de unde as putea face rost de o peruca...si costumul e foarte greu de facut nu oricine face chestii din astea...si totusi ar fi mishto...eu am zis de par din cauza ca am parul putin cam scurt fata de kurama(si mama nu ma lasa sa ma vopsesc),dar daca ar fi sa ma deghizez ca yusuke ar trebui sa-mi tai parul(am mai incercat asa de scurt si arat ca naiba)si e ochestie care am jurat ca nu o mai fac din cauza ca vreau sa-mi creasca parul...poate atunci il fac kurama-style...dar mai e pana cand o sa apara conventii din astea...eu deja imi imaginez in drum spre conventie in metrou toata lumea se uita ciudat din cauza costumului si a frizurii(e cam de groaza privelistea ) :o :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jul 6 2007, 02:40 PM
Post #92


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



pai, ce sa zic? acum vreo 8-9 luni nu as fi facut asa ceva....dar lucrurile s-au mai schimbat si acuma as face asa ceva cu mare placere, atat timp cat nu as fi singura. poate anul asta pe la otaku fest o sa avem parte de asa ceva, nu? ar fi o idee buna, zic eu. ma si vad plimbandu-ma prin bucuresti asa. numa' de ciuda :D sa se cruceasca lumea trecand pe langa mine *rofl*
ce spuneti, nu v-ar placea asa ceva la otaku fest? sau nu v-ar placea sa vedeti asa ceva macar?:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

minamino_sayuri1990
post Jul 11 2007, 02:26 PM
Post #93


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 27-June 07
From: Bucuresti,Romania
Member No.: 4.567
Points: 117
Gender:



da miar place sa vad asa ceva la otaku fest(singura problema e ca nu prea stiu cand va fi)ar fii super sa facem cosplay...si sincer chiar daca cei de mai sus(si de pe paginile anterioare)au inceput o discutie si isi impartasesc parerile cativa dintre ei mi se pare ca sau cam luat la cearta asa un pic...mie mi se pare super tare cosplayul(si chiar daca unele persoane care nu arata perfect se costumeaza asta e daca le place-bine ca uneori si eu sunt deranjata de ei deoarece strica oarecum imaginea personajului-)si ar fi bine daca ar fii peste 5 ani,desi miar place sa fie mai devreme..sa organizeze cineva un party undeva si sa facem propria conventie...poate anul viitor(cam exagerat) sau peste 2 ani...eu nu as mai avea rabdare mai mult timp...chiar imi plac animele si m-as costuma in unul chiar daca nu ar mai face nimeni cosplay;de cand am auzit si am vazut asa ceva mi-am dorit sa incerc(chiar daca e cam greu sa faci rost de costum si sa-ti faci frizura)...asta e daca unii oameni o sa ma considere deplasata mintal(like i care!)fac ce imi place ...doar e o tara destul de libera ,cred ca nu e interzis asa ceva in public(ma rog poate costumele prea deocheate da)..in orice caz sunt de accord cu ranma-kun ...nu total,dar in mare parte da...*injurati-ma daca vreti si va simtiti mai bine,dar asta e parerea mea* <_< :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bluhelios
post Nov 28 2007, 11:18 PM
Post #94


The Daydreamer
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 3-November 07
From: Baia Mare\Cluj-Napoca
Member No.: 5.485
Points: 1.202
Gender:



Si mie mi-ar placea si s-ar parea sa si ajung sa fac. Shinju incearca sa ma convinga sa fac. Deci exista posibilitatea sa fiu Tamanaki Suou din Ouran Highschool Host Club. Ramane de vazut. Nu mi se pare ca ar fi chiar greu sa fii imbracat ca si el. Adevarata provocare consta in a reproduce si comportamentul lui si firea lui copilaroasa :D. Desi pe ultima cred ca o am :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Nov 29 2007, 08:05 AM
Post #95


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



@bluhelios - ha ha, partea cea mai grea va fi sa te ingramadesti intr-un colt si sa emani valuri de intuneric :lol:

vad ca prin vara scriam ca as fi incantat sa fac asa ceva. uite ca am si facut :) si cred ca I've got myself another hobby besides anime :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Dec 9 2007, 12:35 AM
Post #96


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Shinju, nici vorbă că ar plăcea, sigur că da. Dar problema cu cosplay e īn primul rīnd a celor care īl practică. Īn sensul că cere curaj pentru a te expune şi siguranţă de sine pentru a te şi bucura de el.

Şi dacă ajung pasionaţi de cosplay la OtakuFest vor trebui luate şi nişte măsuri specifice. E oricum o experienţă dificilă şi fără a fi inoportunată sau pusă īn situaţii jenante.

N-ar fi mai bine dacă aţi īncepe cu paşi mici? Cum ar fi costume simple şi să īncercaţi īntīi īn privat, īntre voi, cele interesate de subiect. Pentru că dacă nici asta nu se poate atunci e puţin probabil să ajungeţi cīndva să apăreţi īn public.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post Dec 9 2007, 12:51 AM
Post #97


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



mie nu imi place sa ma complic foarte mult
dar am vazut ceva carea am zis "i take that!"
si nui ff greu
:D
dar imi trebe croitor ..... si restu ma descurc :D
chiar am sa imi fac eu incaltzamintea de shinigami :D
si la machiaj ... gasesc eu ceva fata
:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Feb 1 2008, 04:08 PM
Post #98


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



You'd better watch this:

Cosplay 1

Cosplay 2

Chiar merita!

Pe langa aceste linkuri, mai postez cateva poze:

Ouran High School Host Club
(IMG:http://img337.imageshack.us/img337/5363/imagedb3.jpg)

Death Note
(IMG:http://img263.imageshack.us/img263/4503/image1ur7.jpg)

(IMG:http://img257.imageshack.us/img257/5002/image3qu0.jpg)

Kingdom Hearts&Vendetta
(IMG:http://img337.imageshack.us/img337/6479/image4bx5.jpg)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

uchihasakura
post Dec 6 2008, 10:41 PM
Post #99


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 6-December 08
Member No.: 8.007
Points: 5
Gender:



voi tot zicetzi k dak s'ar face o conventzie...dar nu sti'atzi k este? :lol:
akm nu de mult am aflat si eu...si as vrea sa ma duc numa k nu pot k e in bucuresti si eu sunt din reghin...km la 500 de km :(



si nu mai spunetzi k cei care ar purta cosplay pe drum ar avea "probleme"...
de ex yo am costum cu sakura...l'am fakt normal pt halloween...chiar dak n'ui de halloween sau de speriat...mda noh..orikm la mn in cls nu se prea respecta asta...si la mn in oras a fost spectacol de halloween si nu aveai voie sa intri fara costum..si eu asa m'am dus :D si am intrat :P




si chiar o fost mijto sa ma imbrac asa...si sa ma plimb in oras :D numa k atatzia m'o oprit sa'mi faca poze :lol:
si la vara fac asta din nou...asa k nui nicio rusine sa portzi pe drum cosplay :P
chiar dak unii habar n'au in ce esti imbracat si zic k ai probleme cu mintea :lol:
da pentru distractie...merita! ^_^ :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 6 2008, 11:59 PM
Post #100


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Ne-ai dat pe spate cu limbajul asta 'messengian'

Conventie a fost, mulmumim pentru informatie, detalii:

Nijikon 2008
Nijikon cosplay
Pareri si poze Nijikon 2008
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 02:26 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |