Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anne Rice - Cronicile Vampirilor


Odeena
post Oct 20 2005, 10:43 AM
Post #1


Mean People Exterminator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: --
From: Nevermore
Member No.: 1.484
Points: 221
Gender:



Am citit toate cartile din seria Vampire Chronicles (mai putin Blood and Gold, pe care n-am gasit-o nicaieri, nici in librarii, nici pe net... :( ) si mi-au placut la nebunie... Mai este vreun fan Anne Rice pe aici?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 20 2005, 01:59 PM
Post #2


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Odeena...am eu Blood and Gold...da-mi o adresa de email si ti-o trimit (da, daca nu era deja clar, e in format e-book).

Oricum, am citit doar doua dintre cartile doamnei/domnisoarei Anne Rice. Mi-au placut catusi de cat...Vampirul Lestat si The devil Memnoch care mi s-a parut foarte interesanta desi cred ca autoarea si-a asumat un risc prea mare in modificarea conceptelor religioase. Nu ma refer la un risc real bineinteles ci ma refer la felul in care va folosi acest lucru si in celelalte carti, daca va alege sa-l foloseasca.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Odeena
post Oct 20 2005, 02:22 PM
Post #3


Mean People Exterminator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: --
From: Nevermore
Member No.: 1.484
Points: 221
Gender:



Intr-adevar... in 'Vampirul Vittorio' ingerii joaca un rol cheie, iar in 'Merrick' se vorbeste despre mai multe religii, printre care si crestinismul, voodoo, candomble si asa mai departe... Ar fi super daca ai putea sa-mi trimiti cartea :D Adresa e odeena_rockstar@yahoo.com
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Archangel_Of_Hope
post Oct 20 2005, 06:26 PM
Post #4


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 20-October 05
From: Pamant
Member No.: 1.886
Points: 12
Gender:



hey *sare in sus si in jos dand din maini ca nebuna*

Vinovata! Ador Anne Rice numai ca nu prea gasesc cartile... Nu am decat Interviu cu un vampir, Vampirul Lestat, Regina Damnatilor, Vampirul Armand, Diavolul Mennoch, Hotul de trupuri, Blackwood farm... Daca aveti altele in format ebook mi le puteti trimite si mie pls la sailor_beauty15@yahoo.com?
Merci! Oh, pana acum favorita mea e Vampirul Lestat!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 23 2005, 09:08 AM
Post #5


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Citit pana la Blood and Gold. Ce pot spune? Interesante carti, cu subiecte care au priza la public. Dar nu cred ca sunt vreo "comoara" a literaturii internationale or smth. <_< "Literatura de consum"...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Odeena
post Oct 24 2005, 06:00 AM
Post #6


Mean People Exterminator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: --
From: Nevermore
Member No.: 1.484
Points: 221
Gender:



Intr-adevar, Anne Rice abordeaza subiecte care "prind", dar totusi, eu cred ca e ceva mai mult decat o scriitoare comerciala (cum e Sandra Brown, de exemplu). Ea isi creeaza o mitologie proprie (povestea lui Akasha si Enkil, felul in care au aparut vampirii, "the ancients" si asa mai departe), o versiune proprie a cosmogoniei si a caderii lui Lucifer, are o teorie proprie despre fantome si spirite (o sa vezi asta in Blackwood Farm, e geniala cartea!)...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

hanna_ichi_me
post Oct 24 2005, 10:48 AM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 21-October 05
Member No.: 1.893
Points: 78
Gender:



n-am citit dekt interview with the vampire si the vampire lestat.mie una mi-au placut mult, mi se par super senzuale(un fel de varianta americana, mult mai subtilizata a yaoi-lurilor). probabil de-asta si atrag. la faza cu literatura de consum nu stiu ce sa zic...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Odeena
post Oct 28 2005, 06:20 AM
Post #8


Mean People Exterminator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: --
From: Nevermore
Member No.: 1.484
Points: 221
Gender:



Adevarul e ca Anne Rice pare sa aiba o pasiune pentru yaoi / gay stuff... o sa vezi mai tarziu, in Vampirul Armand, de exemplu, relatia care exista intre Armand si Marius la inceput, sau cand se aminteste de inclinatiile obscure ale Generalului Superior din Talamasca... M-am intrebat intotdeauna de unde tendinta asta la Anne Rice. O fi avand si ea asemenea... *hm* preferinte?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kikyo_Kayvon
post Oct 13 2006, 07:45 PM
Post #9


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 12-October 06
From: Japonia Feudala, alaturi de Sesshomaru
Member No.: 3.109
Points: 9
Gender:



Da, intr-adevar...Anne Rice este o scriitoare foarte buna si cunoscuta.... Si mie imi place cartile ei... Imi poate da cineva macar o carte in format e-book? Dar nu povestea Hotului de trupuri....Pe aia o am... Dati-mi va rog un PM daca vrea sa imi dea cineva...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mihaitza
post Nov 2 2006, 06:41 PM
Post #10


Mikcael,dark angel
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 17-October 06
From: Gherla
Member No.: 3.139
Points: 29
Gender:



Am citit de la biblioteca Regina Damnatilor,Vampirul Lestat si Povestea Hotului de trupuri.

E o scriitoare foarte buna,nu stiu daca de talia unei Agatha Cristie sau Jr Tolkien,;din pacate nu am citit nimic din trilogie.
Din astea mi-a placut foarte mult felul cum descrie in Povestea... intalnirea cu Dumnezeu si descrierile mi-au placut deasemenea.
Dar pe acest taram,al groazei si al vampirilor e foarte apreciata.
Am mai citit de groaza John Saul -Creatura,dar este cu totul alta mancare de peste
Imi puteti recomanda si un alt scriitor/scriitoare ce a scris cu si despre vampiri?

Cine are restul cartilor din seria Cronicile vampirilor si cartea Shining sa mi le trimita ,please. take my id and we talk later.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Hamster
post Nov 3 2006, 01:34 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 78
Joined: 31-October 06
From: Cluj Napoca
Member No.: 3.211
Points: 28
Gender:



Am citit doar Lestat Vampirul, si mi-a placut foarte foarte mult , acum caut celelalte volume ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bibi
post Jan 27 2007, 03:28 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 27-January 07
Member No.: 3.665
Points: 7
Gender:



aodr aceste carti si filmele scoase, iubesc vampiri si iubesc si cartile :D voi nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mihaitza
post Feb 7 2007, 03:41 PM
Post #13


Mikcael,dark angel
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 17-October 06
From: Gherla
Member No.: 3.139
Points: 29
Gender:



Ce intrebare cam retorica. Nu te gandesti ca daca nu am fi postat aici,nu am fi indragit si noi cartile si implicit universul creat? Guess again!
O intrebare pt toti fanii : Ce s-a ecranizat pana acuma? Eu am Interviu cu un vampir(mi-am facut rost de el de curad de pe retea ,dar l-am vazut de vreo 2 ori pe pro tv) si stiu ca s-a facut film dupa Regina damnatilor. Dupa alte cartiu ale ei s-au mai facut ecranizari?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Memnoch
post Feb 8 2007, 06:50 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: 9-November 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.942
Points: 85
Gender:



Nu au aparut alte filme, cel putin nu din Cronicile Vampirilor. Mie mi-a placut cel mai mult Diavolul Memnoch. Mi-a placut la nebunie conceptia ei despre iad, diavol si ceea ce incerca el sa faca. De asemenea eram fascinat cand Memnoch il tot plimba pe Lestat prin trecut si ii explica filozofia lui. Din toate cartile aceasta este un must have!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Mar 20 2007, 12:20 PM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



Nu sunt de acord cu cei care au zis ca Anne Rice ar fi o scriitoare comerciala. Prima data cand am auzit de ea (de la o prietena) si de aceste carti despre vampiri, deveam deja ceva gen Contele Dracula si o multime de clisee. Nu spun ca nu sunt chestii comeriale, lucruri care sa prinda (intentionate sau nu), insa ce mi-a placut mie la ea a fost posibilitatea de a trece dincolo de cliseul vampirilor (nu de asta citesc carte, de fapt inainte chiar nu imi placeau vampirii) si sa intri in mintea lor. Fiecare are felul lui de a gandi, modul propriu de a percepe situatia in care se afla. Am citit pana acum Vampirul Vittorio, Vampirul Lestat si Povestea Hotului De Trupuri. Acum citesc Interviu cu un vampir si vreau sa le iau in ordine. Dintre personajele inlatnite pana acum cel mai mult imi place Lestat. Nu pentru ca este personajul "cel mai principal" sau ceva de genul, ci pentru ac este un personaj extrem de complex. In primul rand, desi se vede el insusi ca pe un dmeon fara scapare, Lestat este doar un personaj excentric si de multe ori isi pune in valoare natura umana. "Puternicul Vampir Lestat" ajunge de cateva ori foarte jos, ajunge sa ceara ajutor si uneori chiar renunta la orice. De multe ori actiunile lui m-au socat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Apr 20 2007, 05:26 PM
Post #16


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



Am citit si eu"Vampirul Lesatat", prin liceu...nu prea mi-a placut...apoi am descoperit cartea "Cei neiubiti" de John Saul..deci...la carti horror e mult deasupra lui Anne Rice.[MHO]. Am mai citit de el "Umbra", "Casa de la Rascruce", si "Mana Dreapta a Diavolului". Daca va plac cartile horror, nu-l ratati pe John Saul. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Van Dan
post Jun 21 2007, 01:02 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: 20-June 07
Member No.: 4.501
Points: 152
Gender:



QUOTE(Odeena @ Oct 20 2005, 10:43 AM)
Am citit toate cartile din seria Vampire Chronicles (mai putin Blood and Gold, pe care n-am gasit-o nicaieri, nici in librarii, nici pe net... :( ) si mi-au placut la nebunie... Mai este vreun fan Anne Rice pe aici?
*


cum sa nu fie. I love these woman. am citit cartile din cronica. Blood and Gold nici eu nu l-am citit ca si tine dar totusi a meritat abia astept sa o gasesc sa o citesc si eu. in schimb restul le am si in format electronic. asta si multe altele. deci dak vrea cineva ID-ul meu de mess este calugar_david
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

akasha
post Jul 11 2007, 07:20 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-July 07
Member No.: 4.699
Points: 130
Gender:



QUOTE(Odeena @ Oct 20 2005, 11:43 AM)
Am citit toate cartile din seria Vampire Chronicles (mai putin Blood and Gold, pe care n-am gasit-o nicaieri, nici in librarii, nici pe net... :( ) si mi-au placut la nebunie... Mai este vreun fan Anne Rice pe aici?
*



si eu sunt fan al seriei Cronicile vampirilor...Blood and Gold,cartea despre Marius,va aparea dupa doua carti din seria"Noile cronici"...mi se pare ca una dintre ele este despre Pandora...
Cartile sunt interesante,nu m-am dezlipit de ele pana nu le-am citit ...Cel mai mult pana acu mi-a placut Diavolul Memnoch.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Jul 20 2007, 11:01 AM
Post #19


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



In afara de film am citit si Vampirul Lestat. E ok cartea si are multe elemente din universul World of Darkness (de exemplu antedeluvienii) pe baza caruia s-au facut jocurile din seria Vampire: The Masquerade. Am vrut sa continui cu Regina Damnatilor dar mi s-a parut atat de gay incat n-am rezistat sa o citesc. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Cybele
post Nov 10 2007, 01:19 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members
Posts: 25
Joined: 8-November 07
Member No.: 5.526
Points: 63
Gender:



Sunt o mare fana a Cronicilor Vampirilor. Imi plac la nebunie personajele si actiunea. Cand am terminat de citit prima carte, Interviu cu un vampir, nu prea stiam ce sa cred despre personaje, Lestat care parea cel mai interesant era si foarte secretos si nu stiam aproape nimic despre el. Apoi, dupa ce am citit a doua carte l-am indragit aproape instantaneu pe Lestat. Cartea a treia insa nu ma fascinat cine stie ce ... mi-a placut mult povestea gemenelor, in rest mi s-a parut plictisitoare. Am citit si restul cartilor in timp, momentan citesc Blood and Gold, sunt abia la inceput.

Am fost dezamagita cand am auzit ca Anne Rice nu are de gand sa mai scrie o alta carte cu vampiri. Eu, nefiind o crestina inraita nu pot sa ii inteleg motivele dar nu pot nici sa o judec.
Un lucru este cert insa, Cronicile Vampirilor vor ramane mereu printre cartile mele preferate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:38 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |