Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> I.O.N (un mahou shojo manga care semana mult cu K.K. Jeanne)


Ranma-kun
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



I.O.N. hm…. Un manga tipic mahou shojo(magical girl) care poarta numele personajului principal Tsubaragi Ion o fetitza foarte dragutza care imi aduce foarte mult amine de Kusakabe Maron, personajul principal din Kamikaze Kaitou Jeanne, de fapt toata grafica din ION seamana cu cead din K.K. Jeanne dar mi-e lene sa verifica daca este acelasi manhaka, probabil este sau cel putzin au acelashi sensei sau asa ceva. Asa.. pentru a reveni la review… hm. Manga-ul incepe cu intalnirea lui Ion-chan cu preshedintele studentzilor de la liceu Shirashi Kouki care este inebunit dupa ea, dar ea nu-l sufera, are I idee fixa, se va indragosti numai de un baiat care are un vis pentru realizarea caruie traieshte…. Si de aici apare in scena Hourai Mikado, baiatul geniu care vrea sa infiintzeze un club de cercetare a puterilor psihice.. si fugind de Kouki sare pe geam si da de Mikado, care o ajuta ascunzand-o sub o perdea :) si no. cand afla ea de visul lui Mikado.. sa dobandeasca puteri psihice si sa poata sa zboare ca Psiho-man. Care e un personaj popular intre copii din japonia sau asa ceva…. Si no.. lui Ion ii se pare simpatic lucrul asta…. Si cand vede perseverentza cu care lucreaza Mikado.. pana la urma se indragosteshte de el… asa. El incerca sa refaca un abiect special care itzi concentreaza puterile psihice.. si prin intamplare ia azunge sa-l foloseasca si da foc la baraca unde era laboratorul lui Mikado datorita electricitatzii eliberate prin activarea acelui obiect magic.. dar prin aia dobandeshte puteri supranaturale. Poata sa zboara si prin gandurile ei face ca apa sa zboare si stinge focul(apa din bazinul liceului.. da… in Japonia chiar au bazine in liceuri XD ). Asa. Din momentul asta Mikado e fascinat. El nu stia ca ea folosea acel abiect si credea ca ea are puteri psihice si vrea sa o studieze. Cea ce o face pe ea foarte fericita de oare poate sa fie cu iubitul sau( e asa de romantic, ce n-ar face o fata pentru iubitul ei…. Ei nu stiu pentru ca nu’s fata XD, “note: tre sa cercetez subiectul mai detailat.. cum gandesc fetele… e vreo fata care vrea sa-mi raspunda, please… pana unde atzi merge pentru a face un baiat sa va iubeasca XD” ). Asa.. unde eram… deci.. Ion-chan vrea sa fie cu Mikado-kun… asa.. si no. el o cerceteaza in deaproape XD si este foarte mirat de abilitatzile ei speciale. Si ea este in acelasi timpo fericita de atentzia lui Mikado pentru ea. Dar si trista ca reprezinta numai un cobai pentru Mikado (“no offense cobaiu.. nu e vorba despre tine XD”), ea vrea so o vada ca fata si nu ca un cobai, in fine avetzi ocazia sa vedetzi nishte metode de atragere a atentziei si etc. Hm….. dar toate lucrurile se complica cu aparitzia lui Minase Ai, a fata care seamana foarte mult cu prietena lui Maron din K.K. Jeanne, si cum se poate altfel. Ca si in K.K. Jeanne unde prietena lui maron si maron sunt indragosstite de Chiaki, aici si Ion si Ai sunt indragostite de Mi ka do(nu am mentzionat asta… parla pentru activarea puterilor speciale lui Ion-chan este I O N, si ea tot foloseshte lucrul asta ca un “jinx”, o vraja magica spunandu-si numele.. si face si asta pentru Mikado.. ca sa-l faca sa se simta mai bine il pune sa zica Mi Ka Do spunandu-I ca ceva bun se va intampla.. in fine.. kawaii that’s so cute). Asa. Unde era… da… Ai-chan era fosta prietena a lui Mikado… asa ceva ca prietena. El o folosise pe ea inainte drept cobai. In generale. Numai ca s-au despartzit la liceu… asa.. si in fine. Ea s-a mutat la liceul lui Mikado pentru a fi din nou cu el.. dupa ce antrenase uterile ei psihice.. pentru ca de aia se despartzise-ra pentru ca nu mai parea interesanta pentru el pentru ca nu avea puteri adevarate… in fine. … rivaliutatea intre Ai si Ion se termina cu prietenie.. si Ai renuntza la Mikado deoarece isi da seama ca el o iubeshte de fapt pe Ion-chan… totul se termina cu bine….. este asa de romantic :)
Asa…. Ceva despre grafica…. Grafica este extrem de buna si de dragutza.. un mangaka cu un talent deosebit se remarca din aceste desene. Un still original care reiese din expresia faciala a caracterelor. Asa mi-am si dat seama ca trebuie sa fie acelasi mangaka cu cel de la Kamikaze Kaitou Jeanne, este un manga care ma face nostalgic . am vazut K.K. Jeanne de 5 ori. Si vreau sa-l recvad. Intradevar un anime deosebit. Manga-ul se aseamana mult cu K.K. Jeanne.. dar povestea este diferita. Caracterele feminine totusi au cam acelasi farmec, dar personajele masculine sunt putzin diferite. Povestea este destul de buna, originala si copilareasca.. nu are multa actziune ci se bazeaza mai multe pe sentimentele si gandurile personajelor, lucru tipic pentru mahou shojo… Cu totul ca are elemente romantice. Ele nu sunt extrem pronuntzate… sunt mai mult , probabil romantice pentru fete…(nu stiu sigur… vreau o parere a unei fete, daca ar fi vre-o fana atat de amabila sa-mi zica parerea despre acest manga, ii voi fi extrem de reconoscator ;) ). Luand toate la o lalta este un manga simpatic, cu o grafica originala si cute, romantic, si te face sa te simtzi bine citind-ul, apropo.. mai este si comic. Nu este extrem de pronuntzata tenta romantica… deci poate fi citit la fel de bine si de baietzi si de fete, nimeni nu va regreta. E foarte simpatic ^_^

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jul 30 2007, 10:00 AM
Post #2


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



.........3 ani mai tarziu...........
Hmmm, in sfarsit primesti un replay la acest topic.Si ca sa demonstrez ca a meritat asteptarea o sa iti raspund la intrebari Ranma-kun ^^.
QUOTE
note: tre sa cercetez subiectul mai detailat.. cum gandesc fetele… e vreo fata care vrea sa-mi raspunda, please… pana unde atzi merge pentru a face un baiat sa va iubeasca XD” )

Pana unde este nevoie.Sper ca asta te-a ajutat la cercetare xD.
Legat de intrebare: "cum gandesc fetele?" Nici noi nu stim sigur.
QUOTE
de fapt toata grafica din ION seamana cu cead din K.K. Jeanne dar mi-e lene sa verifica daca este acelasi manhaka

Da e acelasi mangaka, dar probabil ca ai aflat tu deja asta.
Descrierea ta e un pic cam prea complexa.Ai povestit tot ce se intampla.Trebuia sa lasi un pic de loc de mister ;p .
Grafica nu mi-a placut.De fapt de mult timp nu mai imi place mie grafica lui Tanemura Arina.Toate personajele ei arata la fel....macar bine ca la capitolul poveste a evoluat.
Povestea e oarcum simpatica, dar nu e ceva extraordinar.Oricum, nu e decat un volum, deci nu moare nimeni daca o citeste.

P.S.: Ranma-kun aveai un stil asa de dragut acum's trei ani.Nu ma satur sa iti recitesc postul ^_^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aylin
post Jul 24 2009, 07:24 PM
Post #3


.shoujo addict.
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: 23-July 09
From: Bucuresti [Zero's bed.]
Member No.: 8.888
Points: 272
Gender:



Spre rusinea mea, nu am citit Kamikaze Kaitou Jeanne *blushu*
But I did like I.O.N. Cred ca a fost prima manga pe care am citit'o de Arina Tanemura, pe atunci ma feream foarte mult de lucrarile ei. Astazi sincer nu ma pot opri, dar asta e o alta poveste.

Bineinteles ca mi'ar fi placut mult mai mult aceasta manga daca se punea mai mult accent pe relatia dintre cei doi protagonisti.. En fin, am trait si cu asta. Noroc cu sfarsitul care a fost cat de cat pe gustul meu.

Cat despre povestea in sine, pot sa spun ca a fost draguta. Nu ma dau in vant dupa manga'urile mahou shoujo, dar asta a fost acceptabila. Grafica mi'a placut in mod deosebit, sunt o fana a Arinei Tanemura.

QUOTE(Ranma-kun)
“note: tre sa cercetez subiectul mai detailat.. cum gandesc fetele… e vreo fata care vrea sa-mi raspunda, please… pana unde atzi merge pentru a face un baiat sa va iubeasca XD”

Pentru un baiat, daca ma conving ca merita cu adevarat.. probabil pana in panzele albe.
Gandirea fetelor.. dunno exactly. Eu ma gandesc numai la chestii romantice, hugs & kisses, lol XD depinde de fiecare ^o^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 24 2009, 09:53 PM
Post #4


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



-----------------------5 ani mai tarziu-----------------------------

Ok, for my defense, aveam vre-o 16 ani pe atunci, iar review-urile acestea le scriam cam pe la 4-5 dimineata pentru ca stateam noaptea pe net, when it was cheeper.
Am descris aproape toata povestea deoarece scriam review-ul imediat dupa ce citeam manga-ul, cu toata actiunea in minte si impresiile fresh. In plus, I had no freakin idea about writing reviews, dimineata ma luptam cu profa de romana pentru ca dormeam pe la ore (Guess why ).
I don't write reviews anymore >_<


-----------------------See you in another 5 years-----------------
kiddin
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Dec 2 2009, 12:22 PM
Post #5


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Yeah, ok...16 ani, cred ca atat aveam si eu cand ti-am scris mesajul de mai sus XD.
P.S.: ai mai facut studiul legat de ce vor si cum gandesc femeile? XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Dec 2 2009, 01:28 PM
Post #6


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Nu chiar, I broke it up mid-way because I came to a shocking conclusion: "Women are scary!" >_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Dec 2 2009, 01:33 PM
Post #7


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



*pfooah*
Another defeated warrior on the land of women....
You were good, but in the end too naive and walked this path unprepared, starting from a too fragile age.
Don't bother trying to understand what I'm referring to...
I don't think I get it myself. Ahhhh, the nice, complicated mind of a woman. I enjoy it every day ^_^!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 08:50 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |