Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Motw #1: Real - Takehiko Inoue, The revival of 'Manga of the week'


Reactive
post Feb 2 2008, 09:49 PM
Post #1


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



Prin acest topic, vor incerca sa reinviu ideea lui ruxi din acest topic. In fiecare saptamana, voi face un nou topic, cu un manga la alegerea mea. Fie ceva ce am citit, ceva ce citesc, ceva ce mi-a fost recomandat, ongoing, complet, oneshot, etc.

#1: Nume: Real (リアル)
Autor: Takehiko Inoue (井上雄彦) (Buzzer Beater, Slam Dunk, Vagabond)
Gen: Drama Psychological Seinen Sports
Status: Ongoing

(IMG:http://img223.imageshack.us/img223/4732/realv01c01p000mh7.th.jpg)(IMG:http://img86.imageshack.us/img86/1244/realv01c01p03637cr8.th.jpg)(IMG:http://img223.imageshack.us/img223/5112/realv02c09p073ae6.th.jpg)(IMG:http://img223.imageshack.us/img223/1732/realv03c17p161ks1.th.jpg)(IMG:http://img223.imageshack.us/img223/1756/realv04c19p007gp2.th.jpg)

Descriere:
Real (リアル Riaru) este o serie manga de Takehiko Inoue, despre wheelchair bascketball/baschetul în scaun rulant. A apărut treptat în publicaţia Young Jump şi până în momentul de faţă în Japonia s-au vândut 6 volume, primele 5 fiind vândute în peste 8 milioane de copii doar în Japonia.
Seria a primit Premiul de Excelenţă pentru manga în 2001 la Festivalul de Artă Media din Japonia. Deşi peste hotare nu e la fel de cunoscut ca şi Slam Dunk al aceluiaşi autor, Real priveşte baschetul dintr-un unghi mult mai serios, personajele dezvoltându-se într-un cadru mult mai realist. De asemenea publicul ţintă este unul mult mai matur, fiind o serie seinen care combină genurile dramă, psihologic şi sport.
Povestea se învârte în jurul a trei tineri: Nomiya Tomomi, un adolescent care s-a lăsat de şcoală în momentul în care, în urma unui accident, a lăsat o tânără într-un scaun cu rotile, Togawa Kiyoharu, un fost atlet care acum joacă baschet în scaunul rulant şi Takahashi Hisanobu, popularul lider al echipei de baschet al unui liceu, care, după un accident, trebuie să se adapteze la o nouă viaţă şi să accepte faptul că nu va putea merge niciodată.
Personajele din Real sunt marginalizate de societate, dar sunt toate unite de dorinţa de a juca baschet: Nomyia care, renunţând la şcoală, nu vede nici un viitor sigur pentru viaţa lui, Togawa care prin personalitatea lui puternică e mereu în conflict cu colegii de echipă şi Takahashi care, din căpitan de echipă ajunge să fie frustrat şi deprimat de faptul că nu se mai poate mişca de la brâu în jos.
Problematica din Real atinge realitatea dizabilităţilor fizice şi inferioritatea psihologică cu care se luptă personajele, întrecânduţi propriile limite psihice pas cu pas. Deşi baschetul e o temă importantă al acestui manga, accentul se pune pe dezvoltarea personajelor – Takehiko Inoue doreşte să exploreze trecutul personajelor, lumea lor interioară, încercările lor de a realize ceva în viaţă în timp ce ne ilustrează lumea baschetului in scaun rulant. (traducere si adaptare facuta de Shinju dupa articolul Real de pe Wikipedia)

Download:
Volumul 1
Volumul 2
Volumul 3
Volumul 4
Volumul 5
Volumul 6
(deasemeni se poate downloada si de pe ftp-ul Anime-Club)

Ce parere aveti despre acest manga? Ce v-a placut si ce nu v-a placut? Plot, personaje, arta, etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Feb 3 2008, 12:41 AM
Post #2


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



Ce pot să zic, a fost primul manga pe care l-am citit după o pauza mare de la citit de manga şi mi-a redat pofta de a face aşa ceva. Nu pot spune că am găsit un manga care să fie mai pe gustul meu decât acesta. Pe lângă stilul de desen atât de realist al lui Takehiko Inoue, care pe mine mă mă "omoară", îl ador, nu mă pot sătura de el, povestea e atât de realist scrisă şi personajele se dezvoltă atât de natural, încât te prinde şi nu îţi dai seama cum se duc cele 6 volume. Cred că cel mai mult mi-a plăcut faptul că autorul a intrat într-o lume în care puţini s-ar fi încumetat, lumea dizabilităţilor, o lume a ruşinii pentru mulţi, de care nu ştim mai nimic şi care pe mine m-a surprins în mod plăcut.

Mă bucur că frate-miu s-a gândit să reînvie cumva topicul cel vechi al lui Ruxi, probabil o sa mai ajut si eu la descrieri şi sperăm că lumea va citi recomandarile cu drag, pentru că pot să vă spun că merită.

See you next week! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:55 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |