Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nausicaa


Alinna
post Nov 2 2007, 11:12 AM
Post #21


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Nausica of the Valley of the Wind Kaze no tani no Nausicaa) este un film creat in 1984 de catre Hayao Miyazaki ce are la baza povestea din manga cu acelasi nume. Nausicaa face parte din cele mai bune 50 filme sf [daca dam crezare Internet Movie Database]. Filmul, desi creat inatinte de aparitia Studiourilor Ghibli, se considera creatie a acestor studiouri ca urmare a contributiei lui Hayao Miyazaki, Isao Takahata si Toshio Suzuki in realizarea filmului.
Nausica - ca si Princess Mononoke este un fel de fabula moralizatoare, care aduce in fata si critica comportamentul omului fata de natura [ in Monoke hime are loc o intoarcere in trecut si se arata inceputul abuzului asupra naturii, iar in Nausicaa ajungem in viitor si vedem ce mai ramane in urma exploatarii ...]
Este un anime care merita sa fie vazut si savurat secunda cu secunda ^^ indiferent care ii sunt sursele de inspiratie ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Nov 2 2007, 12:14 PM
Post #22


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Se pare ca functioneaza la fel de bine ca intotdeauna copy-paste din alta parte (banuiesc ca e vorba de Wikipedia in aceasta situatie) si prezentat ca idei proprii. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Nov 2 2007, 02:23 PM
Post #23


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Fata draga, ala al tau e un off topic in timp ce replay-ul meu este on topic. Da, este un copy paste al unui raspuns dat de mine pe un alt site si "da" m-am documentat inainte sa-l fac[ si wiki si indb..si multe altele probabil asa cum fac toti candintalnesc un anime care le trezeste interesul], caci pe wiki nu se fac comparatii intre animeuri, nu-i asa? Data viitoare cand voi posta poate iti trimit un pm sa iti cer aprobarea,,,poate, dar poate inveti sa-ti vezi de posturile tale...poate ;)
O zi buna ^^ si scuze moderatorilor ca le dau de sters ^^" *it won't happen' again*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Nov 2 2007, 03:02 PM
Post #24


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



A, deci e copy-paste? E o diferenta destul de mare intre a fi on-topic si a posta ceva original, poate n-ai inteles ca la acest lucru ma refeream. Sau poate ai ales sa nu intelegi, dovada si agresivitatea reply-ului. De asemenea, e cam improbabil sa-ti vezi doar de posturile tale pe...un forum. Cam contravine ideii de baza a acestuia.
Regards, "fata draga" si iti astept pm-urile. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Nov 2 2007, 03:15 PM
Post #25


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Allina:
Nu am de ce sa editez postul tau, era dreptul tau sa dai un raspuns. De fapt nici nu as fi intervenit daca nu faceai aluzie la un moderator.

Acelasi drept si pentru Daianara. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Nov 20 2007, 11:37 AM
Post #26


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Nausicaa e unul din preferatele mele ghibli, un film absolut superb, live sau anime. Cred ca are una din cele mia bune grafici pe care am vazut-o intr-un anime - incredibil de detaliat - mai ales lumea apelor m-a lasat breathless. Imi vine in minte o comparatie cu Star Wars I- the phnatom menace - numai ca asta e facut prin 2000 si cu un buget enorm.
Povestea e complexa si foarte interesanta, cu personaje bine gandite si complexe (deh, Miazaki). Poate singurul lucru care mi-a placut mai putin e tematica ecologista - ehhhh, you know , save the nature... OR DIE !!!! (just kidding :P ). Mesajul e bun, numai ca e prea ... in fata. Oricum, o lume postapocaliptica foarte originala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

leyeon_ss
post Nov 25 2007, 06:33 PM
Post #27


Incepator
**

Group: Members
Posts: 24
Joined: 25-November 07
Member No.: 5.624
Points: 62
Gender:



Kaze no tani no Nausica e un film super, la fel ca toate filmele lui Hayao Miyazaki si e unul dintre preferatele mele alaturi de Mononoke hime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jul 6 2011, 10:27 AM
Post #28


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Mi s-a parut ca s-au cam lungit, filmul devenind plictisitor dupa un timp. Nu mi-a placut atat de mult tocmai pentru acest aspect, insa ideea a fost profunda, iar grafica ireprosabila :wub: . Am fost indragostita de peisaje <3.
Lupta aceasta pe care o dadeau ei poate fi asemanata si cu propria lupta interioara... de multe ori simt ca pledez in favoarea calculatorului decat sa-mi petrec o ora-doua in natura, ceea ce ma face o maniaca si probabil o distrugatoare T^T.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jul 28 2011, 05:44 PM
Post #29


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Mie pentru ceva motiv nu mi-a placut Nausicaa foarte mult, dar sa fiu al drq daca imi amintesc exact de ce. I assume I was turned off by the 'save the nature' thing? Ceea ce nu a fost foarte corect atata timp cat sunt zeci de alte filme cu aceeasi idee reciclata. Aveam si asteptari mult prea mari.

Imagistic a fost foarte ok, in schimb. Si acum am in minte niste scene care mi s-au parut foarte reusite and dream-like. Oh si marea aia de omizi cu ochi rosi :D Looked impressive.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 28 2011, 05:50 PM
Post #30


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Acum un an, doi, a fost proiectat la cinematograful institutului francez si am fost impreuna cu un amic care nu le are cu animatia nipona. Stiu ca mi-a zis ca i-a placut foarte mult si nu regreta ca a mers sa-l vada. Intradevar e un film frumos si l-as revedea oricand.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:27 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |