Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> O posibila continuare


Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Unregistered









Aici nu ar fi deloc vorba de razbunare, pt. ca Kenshin nu a fost ucis.A murit de nu stiu ce boala incurabila(desi inclin sa cred ca e lepra).
Go to the top of the page
+Quote Post

Floppy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: --
Member No.: 140
Points: 2



/anon off
Aha eji sigur ca era lepra .. totusi in 18++ nu mai era o bala incurabila parca 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Unregistered









Mie asa mi s-a parut, dat fiind faptul ca aveau petele alea pe piele.
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Tu iti dai seama ca un bolnav de lepra nu are cum sa se plimbe pe strada si sa mearga cu vaporul de la Shangai pana la Tokyo fara sa in inbolnaveasca pe nimeni ;) Leprosii sunt izolati ca sa nu se raspandeasca boala. Lepra este o boala care se raspandeste fantastic de repede. Sunt unii cu imunitati totusi , nu cunosc motivele. Eu as zice mai curand leucemie. Mi se pare ca de la leucemie corpul devine foarte vulnerabil , si ranile nu se refac , sangele nu se coaguleaza. Hmmm...tu esti cu biologia , zii : lipsa de leucocite si de trombocite , parca trombocitele erau alea cu rol in coagulare :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Din cate am inteles eu, lepra nu se raspandeste asa de repede, ba chiar este nevoie de contact prelungit pentru a te molipsi. Tinand cont ca este vorba de o boala a nervilor, Kenshin ar fi putut sa o favorizeze datorita tehnicilor speciale pe care le foloseste. Plus ca asa se explica de ce sa molipsit si sotia lui (contact prelungit). Nu stiu daca este cu adevarat aceasta boala dar cred ca autori s-au inspirat din ea.
Oricum un sfarsit destul de banal pentru un erou ca el. Desi mult mai pe placul lui.
Cei ce isi doresc o continuare...lasti mortii in pace.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


Unregistered









De la leucemie nu iti apar pete rosii pe piele.
Eu cand am zis ca as vrea o continuare, nu am zis ca as vrea sa fie si cu Kenshin, poate cu Yahiko sau cu fiul sau.Sau cu Seijuro Hiko batran.
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Deci ca sa va lamuriti... ca probabil eu am vazut cel mai mult din tot ce tine de Kenshin :oops: duhhh mai am doar Act 1-4 :D
Kenshin suferea de o boala intr-adevar incurabila... iar Kaoru a luat-opt ca a facut dragoste cu el.. dupa ce boala lui a devenit foarte foarte crunta... ASTA este magia cuplului lor.. chiar daca suna morbid... ea vroia sa imparta totul cu el... Lucru ce ma impresionat superb de tare a fost disparitia crucii de pe fata cand a murit in bratele lui Kaoru dupa ce ajunge cu ajutorul lui Sanosuke din China inapoi in Japonia... el era ca un zombi... nu mai avea puterea sa-si aminteasca... nu mai avea puterea lui formidabila de dinainte deloc... dar absolut deloc... poate doar dorinta de a duce la bun sfarsit cautarea lui in viata...
Credeti-ma pe cuvan... vedeti prima data seria.. si apoi Ova Movie etc. Pt. ca asa are intr-adevar inteles:
QUOTE
Please follow the script whit an open and pure hart !!!

Cam asa spune inainte de inceputul celor 2 parti Rurouni Kenshin Seishonen (Gomen nasai , mina... Daca nu e chiar asa... i'm stupid and short memory me have!)
[font=18]Doamne ce plin de feeling este!!![/size]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



APoKLips> Am vazut tot ce inseamna Samurai X - Rurouni Kenshin, film, serial ,OAV.
Ce am inteles de la tine, este ca tu nu ai vazut OAV 1-4, cele in care se explica de ce Kenshin are acea cruce pe fata. Daca ar fi sa aleg doar o bucata din Kenshin aceasta ar fi OAV 1-4. Este poate cea mai buna reprezentare a erei premergatoare celei Meiji, dintr-un anime. Luptele sunt reale, nu atacuri fantastice ce se propaga "magic" prin aer. Sangele este sange iar moartea este moarte.
Daca cea ce am inteles de la tine este corec, atunci iti lipseste partea cea mai importanta din tot acest anime. Remediaza cat mai curand posibil acest neajuns si spune-mi ce parere ai despre ea.

Cat priveste ordinea de vizionare. Sunt cam trei variante.
1. Vizionatile in functie de ce faceti rost.
2. OAV 1-4, seria, Seishonen (aceasta este ordinea cronologica a povestii).
3. Seria, OAV 1-4, Seishonen (ordinea in care au fost lansate pe piata).

Pentru cei care vor sa isi faca o parere, pot sa vada doar OAV 1-4 si Seishonen. Cele doua seturi de OAV ar trebui sa contina toata povestea lui Kenshin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


Unregistered









Trebuie sa vezi si seria, Bogdragon.Chiar daca te uiti sa iti faci macar o parere, tot trebuie sa vezi seria."Betrayal" nu cred ca este de ajuns ca sa-ti faci o parere, pentru ca este cam trista actiunea.
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #30


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Tinand cont ca seria este facuta in alt stil decat OAV-urile (mai bine spus, invers) cred ca poate fi omisa de un om grabit ce nu are timp sa vada 95 de episoade. Eu am vazut seria cam in acelasi timp cu Seishonen si pot sa spun ca nu mi-a dat informati suplimentare (relevante) fata de OAV.
Daca privesti OAV 1-4 si apoi Seishonen (in total nu iti ia mai mult de 4 ore), cred ca intelegi suficient de bine poveste si fara serie. Parerea astfel obtinuta poate sa fie putin diferita decat, daca vezi si seria. Cu toatea aceste cred ca nu ai mai obtine acel gust usor amar datorata unor episoade mai putin inspirate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #31


Unregistered









Nu, nu, nu...Nu te poti bate cu pumnii in piept si urla ca "am vazut RK" daca nu ai vazut macar cateva episopade din serie.Acum, asta e parerea mea, tu ai zis-o pe a ta...Ce ziceti, facem un vot pe tema asta?
Ai dreptate, nu toata lumea are timpul necesar pentru a urmari 95 de episoade, dar macar cateva acolo...
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #32


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



bogdragon.. nu nu nu... m-ai inteles gresit... am vazuth OVA-urile... nu am vazut ACT 1-4... eu asa stiu ca sunt diferite... le am si pe alea... dar nu am reusit sa vad ce si cum e cu ele.
Deci believe me ca ... ca.. of.. nu mai am cuvinte pentru o asemenea capodopera
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #33


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



APoKLips>I'm lost.
Adica ai vazut OAV Seishonen, ce este format din doua parti si este cel in care moare.
Dar nu ai vazut OAV format din cel 4 acte in care se explica relatia lui cu Tomoe si modul in care a capatat semnul cruci (ACT 1-4, este tot OAV, altul, dar tot OAV).
Altfel nu inteleg la ce te referi cand spui ACT 1-4 (banuiesc ca nu episoadele 1-4 din serie).

Daca intradevar este vorba de OAV 1-4 atunci repet, este partea ce mai buna din tot "Samurai X - Rurouni Kenshin" (pe ansamblu) si este un must see pentru orice fan RK, ba chiar mai mult, pentru orice fan anime .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #34


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Pai bine mai Apokalips tu spui ca ai vazut mai tot ce era de vazut din Kenshin dar nu ai vazut 1-4. Pai e cel mai reusit si cel in care intelegi motivatia lui Kenshin de a nu mai ucide. Trebuie vazut.

Eu am vazut Toate filmele toata seria toate Oav-urile si am citit toate revistele si inca mai am de vazut episoadele speciale si niste reportaje despre cum au fost facut dar nu prea se gasesc. Deci stai linisti ca mai e de facut. Si ca raspuns la intrebare se zvoneste ca se va face o continuare insa din manga. Se va dezvolta conflictul cu Enishi din Jinchu-arc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #35


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Oi minaaaa... gomen nassai!!!
Nu am zis cum trebuia... bleah de mine:

LIST :
???????????????????1.Samuray X - The Series

???????????????????2.Samuray X - The Movie


???????????????????3.Samuray X - OVA ( am sa scriu axact titlurile sa le stiti - sunt 10 OVA-uri ce am eu, dintre care sunt 4 cu Act 1-4(care nu le-am vazut) si 4 cu OVA alea de care ziceam ca le-am vazut(sunt de fapt unul si acelasi impartit in 4 de cate o ora si ceva si e cu Betrayal and the rest related to it) +2 parti Seishounen...promit sa reeditez si sa zic titlurile dar era vorba de ceea ce ziceati voi, si nu am putut de nici o culoare sa vad Act-urile dar nu cred sa fie aceleasi cu cele vazute de mine ... short memorry missa has!!!)



PS::arrow: ???????? 4.Samuray X - Manga... Missa wish it !!! ;)

PSS: oricum revin cu un post sau cu reeditare... cose it's its so late now!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #36


Unregistered









Samurai X manga nu cred ca are cineva de pe forum.Si nici nu prea cred ca se gaseste pe undeva, altfel ar fi anuntat cineva.
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Eu am doar cateva scanari dar le-am vazut pe toate si pot sa spun ca unele diferenta sunt mari de tot.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #38


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



:lol: Se gaseste... se gaseste manga-ul... dar e greu de gasit si din pacate am pierdut site-ul de unde am luat... pls daca stiti spuneti-mi!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #39


Unregistered









Vik, vreau si eu manga-urile alea pls.Chiar asa de mari sa fie diferentele?Ai putea sa ne dai niste exemple?
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #40


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Pai in primul rand finalul. Kenshin nu moare in manga. Traieste fericit cu Kaoru si Kenji. Seisouhen nu este scris de Watsuki creatorul ci de cei de la televiziune. Conflictul cu Aoshi este diferit, cu Jinei si multe altele. Sa nu mai vorbesc de conflictul cu Enishi fratele lui Tomoe care apare doar putin in Seisouhen. Cat despre manga am doar cateva scanari razlete gasite pe net. Ce am in ordine sunt primele 8 dar gandeste-te ca sunt 24. Ironia e ca site-ul de unde le-am luat nu mai are bandwith asa ca nu poti download-da. Ce-ti recomand este sa intri pe Google scrie "Rurouni Kenshin manga downloads" si cauta bine. Despre cele 8 capitole nu stiu ce sa-ti spun. Eu nu am intenet acasa asa ca nu stiu cum sa ti le trimit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:29 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |