Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Moderatori


chibimox
post Jan 20 2004, 11:41 AM
Post #1


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Se apropie ziua cand posturile de pe DK3 vor fi prezente (de fapt sunt prezente uneori dar nu se vad) .. asa ca lumea o sa reinceapa sa discute mai mult. Asa ca trebuie sa discutati despre problema Moderatorilor....

Am sa incep eu printr-o propunere:
1. modeartorii trebuie sa fie persoane prezente pe forum .. in scopul acesta poate vom implementa o pagina cu "Last visit" cum era pe AS si toata lumea va putea vedea cand a intrat omu ultima oara pe forum
2. moderatorii trebuie neaparat sa stie desp[re ce se vorbeste pe forumul lor .. asta e usor la forumuri gen "NGE" sau "DBZ" .. pt discutii generale sau alte kestii d'aste nush .. trebuie discutat

ar mai trebui discutat despre legatura MOD-Comunitate pt ca abia de aici incepe .. cum vor fi alesi, daca se vor cicla, .. kestii ditr'astea

post away :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 20 2004, 11:49 AM
Post #2


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Sunt curios daca nu ai putea sa faci tabelul ala cu Last Visit customizabil. Eu unul vreau sa am si treaba asta dar poate pe unii nu ii intereseaza.

Sa fie vreo setare la Profile. Adevarul ca asta inseamna ca trebuie sa schimbi si baza de date la configurare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 20 2004, 01:38 PM
Post #3


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



ok,stiu ca sunt nou,ca am fost{cred} King Spam incoronat si cu tot tacamul,dar as vrea sa fiu moderat pe dbz,db & dbgt.asta pt ca eu cred ca stiu destul de bine ce se intampla in serii{am vazutdbz de 6 ori ,db de 2 ori si dbgt de 3 !!} si pt ca e animeul meu de suflet.daca am sa devin moderator o sa incerc sa-mi duc job-ul cat de bine pot,iar daca cumva o iau pe ulei demisionez !!!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 20 2004, 01:41 PM
Post #4


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Din cate vad eu moderatorii vor avea o gramada de treaba ... nu se cer cunostinte anime cat abilitati de mediere (si stim toti de ce) si sa tina in frau userii.
Ce propun eu: un set de reguli sanatoase...cele de pe forumul vechi erau jucareala...ca regula generala sa fie interzis atacul la persoana si sanctionat ..este diferenta intre un misto finutz si sa faci omul prost pe fata. In acelasi timp moderatorul tre sa se chinuie sa intretina discutiile cu noi idei si subiecte si sa munceasca in front ca userii sa se simta bine. Ii mai trebuie acces la net din plin si bunavointa cat carul. Dupa mine moderatorul unui thread trebuie sa vrea sa modereze subiectul ala ...adica sa se simta in stare si in acelasi timp sa fie acceptat ca moderator de populatia forumului.
Deci ..incepeti cu propuneri de moderatori ... unii vor accepta altii nu ... cam se stie cine ce poate de acum nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 20 2004, 01:46 PM
Post #5


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



8) M'am gandit bine la ce inseamna sa moderezi : un moderator trebuie sa aiba habar de subiect dar nu neaparat sa fie cel mai bine informat. El se ocupa de topic in masura in care trebuie sa ramana un forum integru, fara spam si fara certuri, si in plus trebuie sa aiba si timpul necesar. Cred ca sunteti de acord cu mine.
Chiar daca am ajuns chiar fara voia mea, am invatzat sa fiu moderator la NGE, as avea rugamintea sa raman in continuare si pe forumul nou.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Jan 20 2004, 01:54 PM
Post #6


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



diana ,sunt de acord cu tine,dar si pe forumul cel vechi erau regului,dar pe care o parte din useri nu leau respectat,si bineinteles ca nu au fost pedepsiti ...chestia e ca o parte a celor de pe forumul vechi habar naveau de regulile forumului pt ca nu leau citi cand sau inregistrat sau poate nu leau pasat de ele!!daca avem niste reguli stabilite de comun acord sa le respectam,iar cine calca pe alaturi sa fie sanctionat...poate asa regulile vor fi respectate!
ai mia spus ca un moderator trebuie sa tine in lesa userii..in mare parte ai dreptate,dar ce poti sai faci omului daca nu intelege de buna voie???daca pt ei nu sa inventat pm ce poti sa le faci?sai dai afara?{asta ar fi ultima alternativa}in rest ce ai spus tu e ff adevarat.ai prezentat ff bine ce tre sa stie sa faca un moderator...
p.s.:poate ar trebui sa fiis i tu un moderator...
:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Jan 20 2004, 02:09 PM
Post #7


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Eu nu vreau decat un lucru: sa fiu mod pe thread-ul de GO - asta daca se mai face unul. In rest nu am alte dorinte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Jan 20 2004, 02:20 PM
Post #8


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



mda .. se pare ca una din caracteristicile principale ar mai fi sa poata sa modereze pe ORICINE incalca regulile ... si pt membri noi a mustra un membru mai vechi o sa para cam mult ..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 20 2004, 05:01 PM
Post #9


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Nu ma deranjeaza sa fiu mustrat atata timp cat o face corect si mai ales e in tema

Ahh.. aja si pentru ca mi'a mers la suflet... as dori sa fiu si pe Samuray X.
Eu aleg sa fiu moderator la ceea ce mi'a mers la suflet. Sper sa o faca si alti... dupa cum am mai spus... nu sunt eu cel mai intema dar cred ca ma descurc :wink:

Deci : Vreu MOD pt Samuray X si NGE. Daca cer prea mult... spuneti'mi!!! Suport orice :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 20 2004, 10:45 PM
Post #10


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Stricti. Strict nu inseamna rigid. Cei care sunt cu vechime si au dovetit ca pot face fata situatiilor fara injuraturi, jigniri au, dupa parea mea, prima sansa.

Apok si Diana sunt printre primii pe lista mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 20 2004, 10:46 PM
Post #11


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Am asa o vaga impresie ca Diana e satula pana in varful capului de moderat :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Jan 20 2004, 10:53 PM
Post #12


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



:cry: Buhu :cry: Urfe-kun... adica eu nu ma aflu printre primii pe lista ta? :cry:

Just kidding :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 21 2004, 02:38 AM
Post #13


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



..Mai ..in principiu..la Hentai..zic ..ca ma pricep...voi ce ziceti??? :lol: Si eventual Topicul de Mecha Anime...daca va mai fi!!
Dar nu tin mortis sa fiu moderator!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 21 2004, 02:59 AM
Post #14


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



In primul rand vreau sa stiu si eu unde ma uit ca sa stiu cine sunt Administratori, cine sunt Junior Admin (ce rol au ei?) si cine sunt Moderatorii (ce au sa fie).

Avem nevoie de un set de reguli clare. (Iar daca se poate orice nou utilizator dupa ce a dat pe submit sa fie trimis automat la postul cu reguli).
Regulile trebuie sa fie cu scop (fara reguli de dragul regulilor) si sa nu se mearga pe principiul "luatile ca recomandari de conduita". Daca este vorba de recomandari faceti topic separat pentru ele.
Exemplu:
Reguli:
-fara atac la persoana
-fara spam
-fara discutii offtopic
Recomandari:
-limbaj agreabil
-scris cat mai corect
-fara pagini complet in engleza luate de prin alta parte

Admini nu trebuie sa se bage peste moderatori, cu exceptia zonelor ce nu au moderatori unde trebuie sa se ocupe si de aceasta functie.
Moderatori, pe langa faptul ca trebuie sa aiba habar de ce vorbesc (nu prea mult dar suficient), sa frecventeze forumul si sa domoleasca spiritele cand e cazul, trebuie sa intretina discutia. Aceasta din urma calitate a fost cam ignorata pana acum si multe topicuri s-au "racit" si au fost date uitarii.

Acum moderatori nu pot fi decat cei care vor (banuiesc ca nu o sa se introduca ca serviciu obligatoriu). Astfel faceti-va cunoscuta dorinta de a modera o anumita zona.
Daca sunt mai multi decat 2 (hai 3 la forumurile mai mari) sa se supuna la vot iar cei mai bine clasati intr-o perioada de o saptamana sa fie numiti ca moderatori.
Ar mai trebui gandit si cazurile in care un moderator isi pierde pozitia.
Cat ma priveste este simplu:
-daca zona de administrare este aproape moarte
-daca este razboi si el sta si se uita sau si mai rau incurajeaza pe unul sau pe altul
-daca nu a mai intrat pe forum cu lunile.

Mai pun inca o data intrebarea, nu se poate modifica posturile moderatorilor (cele oficiale) ca sa iasa in evidenta fata de cele normale.
Adica cand un moderator spune "post sters datorita spamului", culoarea backgroundului de exemplu sa fie alta.

Eu zic ca timp de o saptamana sa tot asteptam cerei de moderatori iar apoi sa votam unde este cazul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Jan 21 2004, 08:07 AM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



eu mă ofer moderator pt link-uri utile, dacă se va mai face aşa ceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 21 2004, 10:11 AM
Post #16


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



huh... sper sa se mai ofere si cei care au fost admini si mods pe dk3. la uni ar demonstra ca inca ii mai intereseaza
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 21 2004, 01:48 PM
Post #17


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Eu sunt dispus sa fiu moderator, stiti ca am fost si dincolo, si stiu ca Chibi nu a fost incantat de idee atunci... Daca se face pana la urma Threadul Fantasy, acolo vreau sa fiu moderator, si chiar as vrea sa stiu daca se mai face...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Jan 21 2004, 02:33 PM
Post #18


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



se prea poate sa fi strambat din nas .. dar asta e acu multa vreme :D .. poti sa o stergi pt ca te cred instare de moderare ..

forumu DBZ -- Varza cea mai mare -- aici vreau pe cineva caruia sa nu-i fie frica sa sterga spamu existent .. Scorps would you take it ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 22 2004, 12:03 AM
Post #19


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Am o intrebare!!! Mai muti si topicul de Mecha si Hentai??
Alea ar fi singurele care m-ar interesa!!! Si eventual Topicul despre Hellsing..ca tot o consider serie de nota 10 :lol: !!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Jan 22 2004, 08:32 AM
Post #20


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



Am pus de marti un set de reguli. Deocamdata se vad doar cand dai pe Register, dar cel mai tarziu marti, or sa fie si la FAQ, si in meniul din header.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:59 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |