Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum cititi manga-uri "electronice"?

Daca nu se poate pe hartie...
 
[ 65 ] ** [77.38%]
[ 4 ] ** [4.76%]
[ 10 ] ** [11.90%]
[ 5 ] ** [5.95%]
Total Votes: 84
Guests cannot vote 

DMonk
post Dec 7 2004, 03:07 AM
Post #1


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



In ce format de fisier preferati sa fie un manga? jpg, pdf, altceva? Ce rezolutie?
Sunt multe viewere pentru fisiere grafice.. ce program folositi si de ce?
Cata lume printeaza/a printat un manga complet (toate volumele)?
Este cineva care a cumparat manga din alta tara? Daca s-ar gasi in Romania, ce suma de bani a-ti da in medie, intr-o luna?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Dec 7 2004, 09:12 AM
Post #2


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Wow, ce multe intrebari!
Eu am cumparat cateva manga din Italia, preturile sunt in jur de 3 euro... Din pacate inca nu pot sa imi cumpar regulat. :( Oricum, nu le-am cumparat eu personal, ci mi le-a trimis o prietena... Asa ca... e cam greu...

Prefer jpg, rezolutie mare... Nu folosesc un viewer special... cel din Windows will do. :roll: Si nu vad de ce as printa vreuna... poate doar ca sa nu imi stric ochii la calculator. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 7 2004, 01:10 PM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Daca nu ar fi problema banilor dati pentru cartusul imprimantei, as printa un manga si l-as citi frumos in pat, unde e mai comod :D. Dar deocamdata ma rezum sa citesc pe comp, asta atunci cand imi fac rabdare sa citesc un manga (destul de rar).

Eu folosesc ACDSee 6, dau pe full sceen si cu sagetile dau sus sau jos, iar cu + sau - micsorez sau maresc imaginea, daca e nevoie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Dec 7 2004, 01:37 PM
Post #4


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



jpg, pentru ca au cea mai mica dimensiune si aia le face ushor de downloadat, si majoritatea manga-urilor de pe net is in jpg pt ca asha e si cel mai ushor pt translatori, iar pentru vizualizare folosesc Compupic, e cel mai bun, asha e si chipul de parere, poate sa vada direct in .zipuri iar calitatea imaginilor marite este foarte buna, il puteti downloada de aici: http://www.photodex.com/downloads/trials.html acolo sunt versiunile de evaluare, iar crackuri pt ele gasiti pe www.crackfind.com sau pe site-ul vostru favorit de crackuri 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Dec 7 2004, 04:21 PM
Post #5


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Personal urasc sa citesc manga-uri pe computer... e stresant, dar programul pe care l-am folosit pentru a le citi pe cele care mi s-au parut prea interesante sa le ignor, a fost ACDsee 7... fullscreen si sagetile... face minuni. :roll:

PS: Ranma, nu mai instiga comunitatea la lucruri ilegale :D . Nu va luati dupa el si cumparati licenta. Gandeste cu licenta, gandeste ca Bill Gates! /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Dec 8 2004, 08:31 AM
Post #6


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Intr-adevar e cam stresant... Dar ce poti sa faci? Asta e situatia. La mine depinde de manga. De exemplu, am lasat Count Cain la o parte, e prea greu de urmarit pe un ecran. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Dec 8 2004, 12:47 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



bineinteles ca jpg, am citeva pdf-uri, dar nu prea i-mi place, prefer jpg

de vazut, ma uit cu IrfanView, foarte fain l-am integrat cu TotalCommander. Din TC selectez toate jpg-urile si dau F3, dupa aia am navigare cu scroll-ul de la mouse, bineinteles zoom-uri ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Dec 9 2004, 12:02 AM
Post #8


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Acuma serios, incercati Compupic, e foarte bun, le-am recomandat la mai multi oameni si de atunci numai pe asta il folosesc, e super frumos, maiales in fullscreen... si navighezi cu page-up page-down. Mie personal nu mi se pare greu sa citesc manga-uri pe computer, sunt obishnuit, din contra mi se pare super-ushor, Count Cain l-am citit pe tot fara probleme :D

(Note: Vlado ti-a sters posturile de aici pt ca erau spam, te rog sa scri mai mult de 5 cuvinte intr-un post, si sa aiba sens )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Dec 9 2004, 04:50 AM
Post #9


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Alegerea era previzibila, jpg fiind mai accesibil decat pdf si mult mai ieftin decat pe hartie. Optiunea "altceva" este pentru formate mai noi, unele open source, care probabil vor lua locul "batranului" jpg incet-incet. Asa cum ogg vorbis ar trebui sa ia locul lui mp3. Eram curios daca voi stiti unele grupuri care au inceput sa foloseasca alte formate.

Ma mir insa ca nimeni nu printeaza! Un refill de cerneala e 100-150 mii lei, si ajunge cel putin 500 de pagini. Si poti sa le iei cu tine unde te duci.. sau sa le citesti stand intr-un fotoliu..

Hmm.. rezulta ca daca (ipotetic vorbind) ar apare un magazin cu manga, comics, anime, voi nu a-ti putea da nici macar trei dolari intr-o luna pentru a cumpara aceste lucruri? Din nou, ma mir... credeam ca media de varsta pe forum e ~20 ani. Sau Romania si locuitorii ei sunt chiar asa saraci? Sau poate e vorba de o mentalitate.. de ce sa platesti pentru ce poti avea gratis? Chiar si daca asta inseamna ca (in timp) toti oamenii care muncesc pentru acele lucruri (sau la micile firme de soft) vor ramane someri? Sau vor trebui sa se angajeze la firme care vor lucruri comerciale, ce pot fi vandute la retele de televiziuni, sau isi vor irosi talentul desenand ilustratii prin carti, sau vor fi "inclusi" in M$ ?..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Dec 9 2004, 02:57 PM
Post #10


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Daca ipotetic vorbind ar apare un magazin cu manga, comics, anime and all eu as da banii pe ele. Dar NUMAI pe cele care imi plac cu adevarat, bineinteles. Nu pot sa spun ca nu as continua sa-mi iau manga si de pe net... Insa cred ca mi-ar fi mai usor sa cumpar. :roll:

Si eu cred ca media de varsta pe-aici e de ~20 de ani... Dar ce legatura are asta? Kids buy stuff too... :P

Iar mentalitatea... ce e rau aici, anyways? Traim in Romania, oamenii sunt saraci, si e asa de cand ne stim si va fi, cred, tot mai rau (azi sunt pesimista). Parerea mea este ca azi in Romania nu ai putea sa faci bani desenand manga sau comics. Romanii sunt prea stresati din cauza banilor ca sa mai cheltuiasca pe astfel de lucruri.

Ok. Si acum, ipotetic vorbind... Exista magazine de manga in Romania. O persoana de 20 de ani de aici de pe forum, studenta in anul 3 la o facultate. Departe de casa, cu job si responsabilitati cum ar fi cheltuielile de intretinere, mancare, haine uneori... care ADORA anime si manga. Puneti-va in situatia asta...
...Cine de aici si-ar lua din painea de la gura ca sa cumpere un manga de 300.000 de lei cand are atatea pe cap?...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 9 2004, 04:10 PM
Post #11


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Tenshi are dreptate, un student amarat nu prea mai are bani sa dea si pe manga (in cazul in care ar gasi sa cumpere asha ceva). Eu personal, daca as avea de unde, si as avea acuma un servici :D, nu as ezita sa iau macar o revista pe luna.

QUOTE
Iar mentalitatea... ce e rau aici, anyways? Traim in Romania, oamenii sunt saraci, si e asa de cand ne stim si va fi, cred, tot mai rau (azi sunt pesimista). Parerea mea este ca azi in Romania nu ai putea sa faci bani desenand manga sau comics. Romanii sunt prea stresati din cauza banilor ca sa mai cheltuiasca pe astfel de lucruri.

....sa va zic ceva legat de PSD? /omg /angry /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Dec 13 2004, 07:30 PM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Prefer jpg sau png, si oricum nu prea avem de ales. PDF-ul e pe langa saracul, ineficient si greoi. Pentru vizualizare folosesc IrfanView, pentru ca e gratis, mic si rapid :). Manga nu printez pentru ca nu are rost. Am de gand sa cumpar tot ce consider eu ca se merita cumparat, candva, cumva...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Dec 14 2004, 11:42 AM
Post #13


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Jpg, png, orice numa sa fie manga acolo..........
Cumparat manga /cry nuuu
Printat manga, de unde bani de cartush frate......suge imprimanta la negru de nu mai stii de el, numa te trezesti ca trebe refill sau mai rau unu nou.... dar ar fi de preferat sa nu depind de calc sa citesc manga...
Viewer, acdsee 6 cred ca am, e ok, sageti stanga sus jos, space shi voila citit manga......
Daca ar aparea in romana manga nu stiu daca m-as inghesui sa cumpar, nu stiu, shi asta depinde shi ce pret va avea shi ce calitate....de vazut de vazut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Dec 28 2004, 08:32 PM
Post #14


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Umm, la mine nu ar depinde de calitate, ci mai mult de pret... Totusi, vorba lu' Zeri, macar o revista pe luna tot as cumpara. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 27 2005, 11:40 PM
Post #15


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



whitepony, nu cred ca gaseshti 5 oameni pe acest forum care sa-ti deie bani pt manga, sti cum is romanii cu banii, si 8-10-15 euro sunt deja o suma frumushica, ashe e la noi... lumea e muritoare de foame, anyway exista manga-uri mai ieftine aduse cu vaporu din Korea sau chestii de gen, si daca mai tai din adaosuri si impozite care le baga germanii sau francezii, se pot vinde si la noi manga-uri sau anime-uri, ar trebui facut un shop care sa le aduca la comanda, dar am sa mai cresc si eu, si poate reushesc ceva de gen :wink: (chiar daca e non-profit :roll: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 28 2005, 12:59 AM
Post #16


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Comic Book Display... e gratuit
orice format care merge cu el ... dar si pdf care nu sunt suportate.... ia spuneti eu cum votez ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Jan 28 2005, 03:07 PM
Post #17


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



whitepony wrote:
QUOTE
Tenshi eu nu stiu ce manga ai cumparat tu la 3 euro din italia ...presupun ca ceva in genul tenchi muyo pt ca un manga serios costa in jur de 8-10 euro. Ghost in the Shell 2 ajunge pana la 15-20 de euro.


/angry Am cumparat manga pe gustul meu, ceea ce imi place MIE. Dau un exemplu legat de anime: nu ma uit la Naruto pentru ca nu imi place, chiar daca are rating inalt la 70% din otaku. Daca mi-ar place foarte mult un manga, as da si 10 euro pe el. Altfel... daca nu imi place, chiar daca e gratis, tot nu dau download sa citesc...

Si inca ceva... animeurile despre care spui ca sunt "serioase" in ochii mei sunt comerciale, au pret mare pentru ca se vand... Asa ca nu-mi spune ca citesc manga de doi bani!!! /omg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Jan 28 2005, 05:40 PM
Post #18


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Eu am cumparat din USA mangauri si comicuri si ce pot sa zic...era de la 10$ pana la 20$...e foarte mult daca stai sa te gandesti in Japonia un manga e 2$...nu mar deranja sa cumpar manga saptamanal daca apara asa repede daca chiar imi place mangaul ala...dar nu stiu ce sa zic... atatia bani cand sunt si "alte posibilitati mai lejere" /gg :evil:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ayumi
post Aug 12 2005, 12:04 PM
Post #19


~RuKi & Miyavi LoVeR~
****

Group: Members+
Posts: 440
Joined: --
From: Feenwald
Member No.: 361
Points: 745
Gender:



Eu prefer jp...manga am cumparat din spania am cumparat 3 volume din KKJ care costa 4,15 euro si Que dificil es se una chica! cu 6,95 euro.....iar cele mai noi manga-uri ajung la 8 euro....DBZ,yu-gi-oh,dr.slump,shadow lady,mis recuerdas del instituto...etc sunt intre 1-5 euro,dar daca te gandesti bine la salariul lor 8 euro nu ii o suma mare,pe cand la salariile noastre.. :huh: daca ar aparea manga-uri si la noi eu mi-as cumpara unul pe luna :P ,dar cred ca mai trebuie sa asteptam un pic pana apar si pun pariu ca primele care o sa apara o sa fie DBZ,Yu-gi-oh si Beyblade :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Aug 12 2005, 10:19 PM
Post #20


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



jpg
Comic Display

Ayumi, alea vor aparea rapid, dar nu primele. :D Primele care ar aparea ar fi hentai-uri. Si alaturi de YuGiOh si Beyblade va aparea si clona lor, Duel Masters (am vazut doar primul episod, recunosc ca a fost peste puterile mele sa continui :lol: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:19 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |