Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Clasic sau modern ? Tendinte in metal !


DimmuBorg
post Apr 11 2005, 09:32 AM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: --
From: Somewhere over the rainbow...yah right in the bottom of the pitt
Member No.: 804
Points: 2



Acest topic e dedicat tuturor celor nemultumiti de calitatea muzicii rock din ziua de azi ash vrea sa shtiu ce va nemultumeshte pe voi
PE MINE MA OMOARA COMERCIALUL!!
Do you follow the old school or the new school ?
!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sch00phy
post Apr 11 2005, 09:48 AM
Post #2


The original wielder...
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 384
Points: 25
Gender:



You can't possibly more right than this, Dimmu!
E perfect adevarat, mutatiile subversive si comerciale din rock-ul de azi ma / ne omoara cu zile! Trebuie facut ceva si anume o intoarcere la origini, la adevaratele valori care sunt deja consacrate!

Nu ascultati pollution noise, ci MUZICA fratilor! Think twice...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Apr 11 2005, 10:51 AM
Post #3


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



E bun si comercialul, ca ai ce asculta la TV, ca altfel am fi ajuns sa ascultam manele... lla emisiunea Menele Zone...

Scoof... era si un "be" pe acolo :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sch00phy
post Apr 11 2005, 11:30 AM
Post #4


The original wielder...
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: --
From: Focsani
Member No.: 384
Points: 25
Gender:



Invata sa scrii Chris!
Si care e faza cu "be"? :( :?:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Apr 11 2005, 12:37 PM
Post #5


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



E foarte constructiv sa asculti clasicu , mai mult pentru te a initia intr-un anumit gen , sau pentru a-l urmari dealungu anilor. Dar daca ramai la clasic , risti sa devii prea liniar. Inovatia e intotdeauna binevenita. Cat despre partea a doua a thread-ului , la metale , sunt in perioada de stoner metal. Am gasit foarte greu niste Kyuss si Spiritual Beggars, ca sa nu mai spun ca Lullabies To Paralyze a lu queens of the stone age rupe targu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Apr 11 2005, 06:52 PM
Post #6


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Dimmu...spune-mi si mie 5 seriale anime la care te-ai uitat, pls.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DimmuBorg
post Apr 12 2005, 07:56 AM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: --
From: Somewhere over the rainbow...yah right in the bottom of the pitt
Member No.: 804
Points: 2



Zeri acest topic era despre muzik nu despre animeurile la care m-am uitat eu k ?
Nu sunt dator sa-ti dau tie explicatii dak nu te simti in stare sa discuti despre subiectul topicului da-mi un PM

Chris sa nu-mi spui ca LP,Evanescence, The Rasmus..etc. sunt rock k ?
te gadila placut la timpan da nu e rock despre asta era vorba
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Apr 12 2005, 08:50 AM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Dimmu, ce intelegi tu prin comercial? Daca te referi la muzica facuta pentru a se vinde, atunci afla ca 90% din muzica produsa in lume e comerciala. Daca prin comercial intelegi muzica la moda si care prinde la public, atunci nu are rost discutia ... gusturi si gusturi :).

Oricum, faptul ca o formatie ajunge sa fie placuta de un numar mare de oameni ar trebui sa dea de gandit (si nu, nu e de bine).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DimmuBorg
post Apr 12 2005, 09:14 AM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: --
From: Somewhere over the rainbow...yah right in the bottom of the pitt
Member No.: 804
Points: 2



Demiurgus ma refer la muzik noua care se vrea rock. Eu inteleg ca formatii ca LP, Evanescence bla bla bla sunt bune ca educa publicu privitor la MTV sa asculte dracu shi altceva in afara de manele dar legatura lor cu ROCKUL (old school) este destul de mica...se rezuma la faptul ca bazaie din chitara si bat la tobe...COME ON nici makr nu mai au solouri mai mari de 15 s nu sunt in stare sa rifuiasca o chitara klumea...ei sunt un hibrid sunt ce vrei tu dar nu rock... n-am zis ca nu sunt bune shi formatii destea (mai ales cand sare supa/de la maneaua taranului de deasupra :D ) dar sunt un mugure prea mic al copacului numit ROCK

Va multumesc tuturor pentru parerile exprimate chiar voiam sa stiu cum mai gandeste lume in ziua de azi :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lillith
post Apr 13 2005, 10:20 AM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 161
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 717
Points: 37
Gender:



Mie imi plac mult mai mult melodiile old school like din rock,adik formatiile clasice like all those Alice Cooper,Guns and roses...bla bla bla,dar mai sunt si unele melodii din zilele de astazi care chiar rule from my point of view.Mai sunt unele faze ca evanescence si linkin park,limp bizkit...unele melodii sunt tari da' sunt f comercialy.They might be unique from their point of view and I can't argue with that da' faza este ca te saturi la un moment dat.Adik iti plac la inceput ,the sound and all that s*** put together da' pana la urma ajung toti sa asculte si se termina total si cu astia si ajung sa fie total comerciali.
Anyways nu poti sa zici ca iti place nush ce fel de muzica cu nush ce tendinte ca vin toti si spun ca saunt nush cum si nush cum...fiecare cu gusturile lui si cu ideile lui de muzica buna.Everyone can just go to ...from my point of view.E bine atunci cand mai gasesti pe inca cineva care asculta cam ce asculti si tu si mai bine te simti cand te gandesti ca numai o sa fii singura care te point out by every1...or made fun of...anyways,secretul este sa asculti ce iti place without giving anyd**** about everybody else.
Pacat ca ion zilele de azi unele trupe care chiar erau super tari inainte au ajuns sa really suck...nush care este motivul.Da uneori fanii raman devotati si ajung chiar sa le placa si si unele melodii care sunt chiar...penale,absurde...that sucks...nu cred ca as putea asculta o melodia care nu imi place chiar dc este de la o formatie favorite of mine. Adik merge da' pana intr-un anumit punct.
Anyways sorry ca aberez,but I had to get it out. :wink: Rock to u all...it's good for ya.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Apr 13 2005, 12:30 PM
Post #11


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



1. Lillith , sunt foarte de acord cu tine, chiar daca nici mie nu-mi plac porcarii de bazar ca LP sau evanescence. Singuru mod de a atenua aceste mici "certuri" e sa invoci chestia cu gusturile nu se discuta, chiar daca o faci din curoazie.

2.
QUOTE(DimmuBorg)
dar sunt un mugure prea mic al copacului numit ROCK


Aici , trebuie sa te contrazic in ceva care e chiar foarte obiectiv , lasand la o parte preferintele mele aditionale. "Copacul numit rock" e un understatement mare cat casa. Rocku este probabil cel mai simplu gen de muzica din istorie. Priveste jazzu, de exemplu. E genu cu cele mai multe repercursiuni in muzica (toata cultura hip-hop se bazeaza pe jazz si funk , toata muzica electronica care orbiteaza in zona drum'n'bass/breakbeat/downtempo are ca inceput jazzu , si chiar si unele laturi experimentale).
Tot ce a adus rocku inovativ sunt (mai mult sau mai putin) distors-urile de chitara. Normal ca exista zeci de subgenuri si implicit zeci de laturi diferite a muzicii rock, numai ca nu ofera atat de multa complexitate, cel putin nu atat de multa cata pretinzi tu. Pana la urma , totu se rezuma la un vocal , o chitara , o chitara bass, si un tobosar (excluzand toate genurile care fac uz de instrumente electronice , viori , trompete si alte chestii adiacente care nu-si au intrebuintarea originara in rock).

Nu vreau sa se creeze impresia ca reneg cumva rocku. Departe de mine, numai ca ii acordati mult prea mult credit fata de cat merita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DimmuBorg
post Apr 14 2005, 08:39 AM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: --
From: Somewhere over the rainbow...yah right in the bottom of the pitt
Member No.: 804
Points: 2



Duncan rockul nu se rezuma la un vocal, chitara, Bass si tobar !!!!!
O formatie care se respecta are doi chiatrishti, trei backing vocals cel putin
Dimmu are 1 vocal doi chitarishti un bass (cei trei fac shi backing) un clapar cu experienta cacalau in spate shi un tobar care inainte a cantat la Cradle inainte deci shi el are experienta multa...asta inteleg eu prin muzik bine gandita.
Ce-ai spus tu cu un chit un bass shi un tobar e cam PUNK doar aia canta numai pentru mosheala fara sa gandeasca inainte. Exemplu de verse din PUNK :
" Patrula ia PULA"........se repeta de 50 de ori chestia asta...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Apr 14 2005, 05:14 PM
Post #13


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Eu ma refeream la startul raw al rockului. Nu cred ca exista dimmu borgir pe atunci. Si chiar daca ar fi existat , chiar daca ari fi avut 2 chitaristi si 2 backing vocals , sunt tot aceleasi instrumente. Asa ca , tot nimic nou la huorizont.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DimmuBorg
post Apr 15 2005, 08:24 AM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: --
From: Somewhere over the rainbow...yah right in the bottom of the pitt
Member No.: 804
Points: 2



Duncan 2 chitarishti inseamna chitara ritmica si nu suna deloc la fel ce cea a solistului de chiatra ... mai documenteaza-te
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Apr 15 2005, 01:03 PM
Post #15


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



dimmuborg , documenteaza-te tu , de preferabil cu vreun dictionar explicativ. eu ma refeream strict la diversitatea instrumentelor , nu la numar. si pe deasupra , nu vad black metalu a fi unu dintre cele mai complexe genuri de muzica , ba chiar dimpotriva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DimmuBorg
post Apr 25 2005, 06:39 AM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: --
From: Somewhere over the rainbow...yah right in the bottom of the pitt
Member No.: 804
Points: 2



Dak tu in black metal vezi muzik haotica si grohaituri imbecile ... fa rost de o partitura de a lor eu am avut onoarea shi crede-ma ca nici in Carmen a lu George Bizet nu vezi un asemenea furnicar :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHeart004
post May 19 2005, 04:35 AM
Post #17


The Fire That Consumes...
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
From: Bucuresti (la facultate)
Member No.: 1.000
Points: 23
Gender:



Ah! Aicea este de mine! In sfarsit un om pe placul meu! Daca te uitzi la semnatura mea, draga DimmuBorg(ir) - pacat ca nu tzi-a incaput tot numele :( ai sa vezi de ce...
Cine zice dom'le ca black metal-ul nu este complex?!? Duncan, tzi-as sugera sa ascultzi mai intai Puritanical Euphoric Misanthropia si Death Cult Armageddon de la Dimmu Borgir ca sa vezi ce inseamna metal complex facut cu cap! Nu-i la fel de bine vandut ca Cradle of Filth (care si ei sunt foarte bine aranjatzi, super :D ) insa mai rar auzi trupa black metal care sa cante in colaborare cu orchestra simfonica din Gotenburg!!! Asa ca te rog... Lasa comentariile daca nu esti in tema... Si ce mai spui tu, Duncan? Ca rock-ul este unul din cele mai simple genuri din istoria muzicii?!? Doamne Dumnezeule!!! Pai deja este clar ca in materie de rock si sa nu mai vorbim de metal tu ai (re)inventat mersul pe jos!!! Imi pare rau ca trebuie sa fiu atat de transant si dur in limbaj, dar asta este adevarul... Genurile si subgenurile rock-ului nu ofere atat de multa complexitate... Din nou: cum DRACULUI sa nu-si aiba intrebuintzarea in rock acele instrumente de care ai pomenit (mai ales vioara, pian, flaut, apoi cele electronice etc.) din moment ce SUNT INTREBUINTZATE si cu rezultate mult mai spectaculoase decat in orice alt gen muzical care nu are directa legatura cu muzica clasica de exemplu?!? Imi pare rau ca trebuie sa fiu asa de vehement (poate o sa-mi iau si vreun avertisment pentru asta insa prea te crezi atoatestiutor cand habar n-ai, evident.
Acum ca sa ating un pic si ideea initziala a acestui thread, comparatzia intre noile tendintze (mai ales "electronizarea" metalului) si vechea scoala de metal... Mie unul imi place ce se aude pe noile produse metalice 2004 si 2005 scoase in zona metalelor grele... Asculta Graveworm - "(N)Utopia" si vei intzelege la ce ma refer, DimmuBorg. Nu zic, raman fidel practicantzilor de metal asa ca in vremurile bune (inceputurile anilor 1990) insa influentzele moderne, atat timp cat sunt introduse cu cap si au ca rezultat o muzica frumoasa, sunt OK din partea mea. Adica imi place la fel de mult si Dark Funeral si Graveworm (ambele black metal in esentza, insa foarte diferite ca sound)... Sau de ce sa nu mentzionez Slipknot sau Fear Factory? Ei ar putea fi foarte bine exponentzii noului val in metalul industrial. Multe influentze electronice (unii le numesc comerciale) insa metalul ramane asa cum trebuie - greu, rapid si tehnic totodata (depinde de la cazla caz ce latura se mentzine).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DimmuBorg
post May 20 2005, 08:49 AM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 47
Joined: --
From: Somewhere over the rainbow...yah right in the bottom of the pitt
Member No.: 804
Points: 2



Blackheart i like you dude mai posteaza pe aici... ce parere ai deespre Cuelty and the Beast a lu Cradle ??? shi-au pastrat lookul dani & co. sau nu ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post May 23 2005, 12:09 PM
Post #19


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Hai s-o facem din nou pe culturalizatii in muzica. BlackHeart004, daca vreunu dintre voi imi arata ca inceputurile rock-ului ca gen contineau instrumente ca samplere , synth-uri , sequence-uri sau viori , io ma circumcizez.

Si da , rocku este unu dintre cele mai simple genuri din istoria muzicii , pentru ca e , REPET , foarte limitat. O comparatie generica - ia jazz-u , care are tobe , perii , flauturi , trompete , chitari , clarinete , si compara-l cu rocku (asta repet , ca inceputurile raw a fiecarui gen). Si la asta se adauga intreaga muzica electronica , de la colajele de sunet si minimalism , pana la cele mai pretentioase pattern-uri de azi.Sau mai degraba , apuca-te matale si citeste ceva de John Cage si vezi cum a evoluat muzica ... in anii 20-30 sa zicem , si la ce stadiu se afla rock-u atunci. Asta ca sa-ti dovedesc ca argumentele aruncate de dragu contrazicerii nu fac doi bani.

Asta nu inseamna ca reneg rock-u , pentru ca n-o s-o fac niciodata. Numai ca daca tu nu asculti nimic atceva in afara de un singur gen (daca nu cumva subgen) te face mult mai close-minded , si implicit in necunostinta de cauza ca sa vorbesti despre , si mai ales sa iei apararea unui intreg gen , in comparatie cu restu.

Asa ca , atunci cand vei avea altceva mai constructiv de discutat aici , fa-o. Daca ai de gand sa postezi de dragu lumii , doar ca sa arati ce blacker constiincios esti , nu te mai obosi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anael
post May 23 2005, 08:45 PM
Post #20


Anael
**

Group: Members+
Posts: 56
Joined: --
From: Cj
Member No.: 529
Points: 72
Gender:



fiind o persoana care a crescut in domeniul muzicii (sa tot fie deja vreo 15 ani de cand fac muzica), m-a atras toppic-ul asta....
e interesant...insa sunt multe comentarii care nu au baza reala sau carora le lipsesc anumite informatii...dar sunt interesante si merita atentia....:)

in fine...cum se zicea si mai devreme..."de gustibus"....
cum e un toppic ce se leaga de metale :).....am sa incerc sa raman si eu in aria asta....
desi istoria muzicii incepe cu mult inainte ca omul sa fi aflat de vorbirea articulata....
pentru Duncan....nu te lega de inceputurile genurilor muzicale....stii care este adevaratul inceput al jazz-ului? Muzica gospell....(de fapt si mai inainte....) Muzica negrilor sclavi....ala e inceputul jazz-ului...totul a inceput cu vocalul....caruia apoi i s-au adaogat tot felul de instrumente...

rock-ul nu exista in anii '20-'30.... e o continuare....da!, o sa sune foarte ciudat, a gospell-ului....abia prin anii '40 - '50 au inceput sa miste...si ii zicea rock and roll....si de acolo in colo se cam stie....

Intr-adevar jazz-ul foloseste multe instrumente....dar nu era asa la inceput...la fel ca la rock....singura muzica ce a folosit mai multe instrumente(inca de la inceputuri....adica dupa 1500) este cea caruia in limbaj comun i se spune "clasica".
(pana atunci a fost ceea ce se numea muzica antica sau vulgara....vulgus = popor...
Erau 2 diviziuni majore....muzica laica si cea religioasa....ambele au evoluat....mai mult cea laica....devenind "clasica", cea religioasa - dezvoltand de asemenea un "brat" in spre muzica "clasica" si celalalt ramanand religios....

Referitor la rock si/sau subdiviziunile acestuia...
nu m-as baga sa ma exprim pana nu am ascultat tot ceea ce tine de rock si ale sale subdiviziuni....
sunt -deja- foarte multe genuri de rock si la fel de multe preferinte...

A spune ca o muzica (in ziua de azi) nu e comerciala mi se pare ipocrizie curata...TOTUL este comercial...
chiar si in antichitate...muzica grecilor -de exemplu- era comerciala....se canta si compunea ceea ce cerea publicul si ce se stia ca face placere...

Din pacate, in ziua de azi, putine muzici mai merita atentie....
sa luam numai la nivel textual....versurile melodiilor....
sa facem comparatie intre un Bob Dylan sau un Loenard Cohen si un Voltaj sau chiar un Cargo...(a nu se intelege gresit...imi place cargo...)....e o MARE diferenta....dar sa lasam asta...

rock-ul anilor '80 - '90 poate fi considerat (dupa parerea mea) apogeul muzicii rock...
ceea ce se canta acum nu prea mai e rock....rock in adevaratul lui sens nu mai exista....exista doar subdiviziunile de care vorbeam mai devreme....
(si totusi e normal..."it's evolution baby"- cred ca e si un vers de la Pearl Jam)....


aaaa! si pana nu uit
"Clasicu" ....nu te initiaza doar intr-un anumit gen.....dar si asta e alta poveste.

ptr dimmuborg:
tu te-ai uitat vreodata la o partitura de, sa zicem , chiar Carmen de Bizet?....
nu te lega de un lucru daca nu stii....
daca vrei iti pot arata niste partituri de muzica seriala sau dodecafonica, sau modala.....(fac parte tot din muzica clasica....) si sa-mi spui acolo daca e sau nu "furnicar". nu ma iau de tine....nu am de ce....dar nu fa afirmatii daca nu le poti sustine....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 17th April 2024 - 01:59 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |