Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

12 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Berserk!!!


Tzur
post Jan 21 2004, 07:24 PM
Post #21


the researcher
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 97
Points: 82
Gender:



Ba ia nu va mai luati voi de Berserk ca mie mi-a placut chiar mult si nu mi-a trecut nici o secunda prin cap ca ar trebui sa fie altfel.
OK, e incomplet ca poveste dar din punctul meu de vedere e singurul anime care m-a facut sa ma uit in continuu la 18 episoade.
Ma intreb totusi daca l-ashi mai vedea o data oare ....

a, shi :
QUOTE
Cum trebuia facut? Simplu: fara demoni, monstrii si neo-satanisme.

Asta-i fenomenul comercial japonez, il urasc pur si simplu, ma scarbeste.

cred ca vorbesti in plus ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 22 2004, 12:12 AM
Post #22


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



..Medieval...sau Dark Ages....
Eu as zice Dark Ages...cu toate ca termenul e folosit ca referinta la perioada Medievala...el a inceput sa capete si alte conotatii...adica...introduce elemente de Fantasy(ce nui place lui Nucu)..
Poate tie nu-ti place...dar la mine merge la inima!!!! Sa intreb cum ti s-a parut Lodoss War??? Nu cred ca mai are sens.....
Cel putin mie mi-a placut la nebunie!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

e-Z
post Jan 22 2004, 10:49 AM
Post #23


AnimeLover
***

Group: Members+
Posts: 103
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 46
Points: 28
Gender:



Lothar, ti-ai exprimat parerea; Acum e randul meu.
Parerea mea este ca a finalul a venit prea repede..singurul demon vazut pana la ultimele episoade a fost cel care i-a dat sabia la nevoie. Astfel aparitia uratilor ne cam lasa masca. Daca era tratata problema altfel, da..as fi fost de acord sa vad si niste fiinte supranaturale(cu rezerva ca si eu m-am saturat de atatia demoni, mai ales ca aia erau si naspa), dar la felul in care apar, asa, pe nepusa-masa, sunt de acord cu Lothar.Mai bine fara. Serialul, desi avand o intriga simpla(sa nu zic simplista...copilul crescut in armata, orfan..parca am mai auzit de clisee din astea), ofer, cum ziceam, o doza suficienta de dramatism si istorism, pentru a fi laudata. Este impresionant felul in care te atasezi fara sa-ti sdai seama de personaje. Revenind, in acest context, demonii nu prea au ce cauta. Cred ca a fost o strategie de atragere sadicilor si masochistilor..plus ca da bine sa mai omori si cate un demon, pe langa atatia soldati...LAME!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alucard_969
post Jan 22 2004, 04:13 PM
Post #24


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: --
From: bucuresti
Member No.: 178
Points: 2



Aaaaaaaa ..... nu mai am ce sa zic Nucu a zis tot ce trebuia zis .

Dar trebue sa zic si eu sfarsit de cacao daca poti sa numesti ala the end

Sper sa fie o continuare dar probabil o sa fie o prostie sinistra .

P.S. Cand sa terminat ep 25 am ramas pe ganduri , am cautat prin cd mele si dupa aia am realizat ca sa terminat , si in momentu acela ma cuprins o ura incredibila indreptata spre seria asta .
Dupa ce am dat cu pumni in pereti , am sunat pe omu care mi-a dat seria
berserk la care l-am rogat sa se uite bine poate nu mi-a dat toata seria dar nu a fost sa fie .... :evil: :twisted: :twisted: :evil: :twisted: :evil: :evil: :twisted: :evil: :twisted: :evil: :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 22 2004, 08:46 PM
Post #25


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Dude.......animele e facut dupa manga...
MANGAUL CONTINUA POVESTEA!!!
Daca esti chiar asa de obsedat..ia-l si citestel!!!!!!!!!! Ce-i asa greu!!!?? :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 25 2004, 08:46 PM
Post #26


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Un anime my way .
Berserk nu este un anime care prezinta viata din Evul Mediu insa are anumite caracteristici medievale pe langa taverne, armuri si sabii :).
In primul rand felul in care Griffith face rost de bani cand banda lui ducea lipsa de fonduri ( o alegere inteleapta totusi ,avand in vedere ca la costat mai putin timp si oameni ca sa-i obtina asa) apoi comploturile si atitudinea pe care o au nobilii fata de el si de furtunoasa lui ascensiune ...
Defapt totul graviteaza in jurul ambitiei (si a destinului) lui Griffith de a conduce , cu orice pret , chiar si prin tradarea (sacrificarea) propriilor oameni pe care, oricum, nu-i considera prieteni ci , mai mult, niste unelte care sa-l ajuta sa-si infaptuiasca visul ; adevarul e ca avea nevoie
de unelte puternice ca Gatts ... Aceste 25 de apisoade cred ca sunt doar inceputul si aceasta impresia ca totul se axeaza pe viata din evul mediu a fost creata pentru a echilibra povestea din manga despre care am auzit ca are un alt caracter , mult mai Hero_Demon_Fantasy :) , sau eu o coincidenta :P .
Oricum . mie mi-a placut si astept , cu nerabdare ,continuarea si sa citesc manga-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Feb 27 2004, 10:56 PM
Post #27


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Cu sau fara manga, sfarsit ciudat sau nu prea ... Nu conteaza pentru mine>Ideea este ca serialul a reusit sa ma tina in fata monitorului destul de mult incat sa spun(dupa ce am vazut si cel din urma episod):
Da frate! Asa mai merge! Nu am ce spune mai mult.Poate ca am fost curios sa intreb : ei,da, si acum?unde-i continuarea?Dar am ajuns sa realizez ca nu conteaza asa de mult cum credeam... :P Personal, mi-a placut asa cum a fost.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kalra
post Feb 28 2004, 02:16 AM
Post #28


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 33
Points: 2



Am si eu o intrebare. In serial, inainte de salvarea lui Griffith, Gats si Caska nu-si marturisesc sentimentele?? Si nici asasinii trimisi de imparat al caror lider era demon?? Intreb pentru ca nu am vazut inca anime-ul, cel putin nu complet... si m-ati ametit cu ceea ce ati scris pana acuma...Mai ales ca am citit manga-ul.
Iar aparitia demonilor nu este deloc surprinzatoare, poate brusca, dar a fost anuntata de Demonul Zodd si de imaginile din primul episod. Si dupa tot ce a facut Griffith pentru a-si realiza visul de fi rege numai pentru a fi aruncat in cea mai intunaecata celula, mi se pare normal ca a invocat "Mana lui Dumnezeu" si de aici si demonii.
Cat despre Griffith...are intr-adevar o vointade fier, insa este nesigur, de unde si greseala cu printesa, dupa ce Gats a plecat si a realizat ca nu este invincibil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Il_Palatzzo
post Feb 28 2004, 01:21 PM
Post #29


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 27
Points: 2



Berserk este perfect asa cum e: cu monstrii si cu elementele mistice.
Personajele iarasi sunt extraordinar realizate, au profunzime si te atasezi de ele. Ce m-a deranjat a fost ca...a fost prea scurt...as mai fi vazut inca o suta de episoade :D nu m-as fi saturat. Eh...dar asa cum e...e perfect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Feb 28 2004, 11:53 PM
Post #30


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Bravo, Il_Palatzzo! :lol: :lol: .Asa si trebuie.Berserk e un serial de calitate ce trebuie luat ca atare, ca un intreg, ca o capodopera a timpului sau. :wink: .Keep on the good work!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ptz
post Mar 18 2004, 03:56 AM
Post #31


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: --
Member No.: 223
Points: 2



Berserk este un anime.Animeul este facut dupa o manga...va place nu va place asta este...demonii apar in manga din pacate animeul nu a fost dus pana la sfarsit cel putin mie asa mi se pare.Pentru cei carora finalul le-a lasat un gust amar le recomand manga io deocamdata ma luat primele 10 volume si o sa ma apuc sa o citesc soon.
Cat despre anime in sine mi se pare genial Griffith ... cum e realizat cum evolueaza si caderea...intr-o zi sa fii atat de sus si atat de aproape si a doua zi atat de jos si mai departe ca niciodata.Alt lucru care mi-a placut extrem de mult este ost-ul sau coloana sonora...niste melodii extraordinare...mai ales gatsu theme(este melodia care apare de obicei cand vb gatsu si caska).
All in all berserk este undeva sus in topul preferintelor si este un must see!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Mar 19 2004, 10:42 AM
Post #32


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Imi place cum vorbesti ptz.Este normal sa-ti placa Griffith pt ca el este personajul care trece prin cele mai multe schimbari sufletesti( ups and downs)! :wink: .Oricum, mie mi s-a parut ca toate personajele sunt complexe si bine realizate.In ceea ce priveste Ots-ul, trebuie sa spun ca eu personal l-am propus la best ots intr-un topic (nush care exact :oops: ).Nu am vazut manga inca dar stiu si eu, poate in curand ... spera omul ca cineva va dori sa mi-l imprumute... :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Mar 26 2004, 04:31 PM
Post #33


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Ce atita gargara ca trebuia asa sau pe dincolo, mie i-mi place asa cum ii. De fapt i-mi place asa de mult incit l-am dat jos de doua ori, prima data la o calitate m-ai slaba ~ B, iar a doua oara, dupa ce l-am vazut, la supercalitate A++.

Cel mai mult mi-a placut episodul in care Gatts e trimis sa-l asasineze pe fratele regelui. Mi se pare mie ca este episodul cheie. Aici afli de ce vroia Griffith atit de mult pe Gatts ca parte din trupa, pentru ca si Gatts are un tel sau "vis" cum spune Griffith si lupta cu toate puterile lui sa si-l realizeze chiar daca la inceput nu realizeaza in mod constient acest lucru.
Parerea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ptz
post Mar 26 2004, 04:54 PM
Post #34


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: --
Member No.: 223
Points: 2



Mie tocmai mi sa parut ca griffith il considera si pe gatts doar o unealta si nu un prieten...si gatts realizeaza asta si incepe sa urmareasca propriul sau vis doar influentat de vorbele lui griffith...ma rog o fi o chestie de interpretare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Mar 27 2004, 12:56 PM
Post #35


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



In legatura cu continuarea, pai eu nu cred ca o sa mai faca :( :cry: ; de ce? pentru ca din cite am aflat eu exista deja un fel de continuare, zic un fel pentru ca de fapt este un joc care continua serialul. Jocul este un Action-RPG si intrii in pielea lui Gatts si incerci sa gasesti un leac pentru a o "vindeca" pe Caska, care ca sa spunem asa inebunise dupa evenimentele din ultimul episod.
Jocul a aparut numai in Japonia si din cite stiu eu este pentru consola. Care consola, asta nu-mi mai aduc aminte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Mar 30 2004, 12:30 PM
Post #36


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Da si tu un link pe aici Scorpion, ca nu strica. Stii povestea toata a jocului... ?

Continuare la Berserk nu are cum sa fie. Nu ai ce sa continuii...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Mar 30 2004, 02:36 PM
Post #37


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Am vazut anime-ul dupa ce am citit aproape tot manga-ul (ma rog, cate volume au iesit pana acum). Anime-ul Berserk este pentru manga-ul Berserk ca o reclama de 90 de secunde pentru un film de 90 de minute. Si o reclama slabuta as zice eu.
Nu poti sa vorbesti de anime-ul Berserk fara sa aduci in discutie manga-ul. In primele 3 volume misuna demonii la greu. Mie chiar mi s-a parut putin ciudat cum, brusc, dupa actiunea non-stop si macelarit demoni totul devine asa de, umm, normal. De aici incepe si anime-ul de fapt si se termina cam pe la volumul 13. Au luat exact partea cea mai normala din Berserk si au facut-o anime. Ceva ce poti arata la TV. Ca gen Berserk se incadreaza in categoria fantasy (as mai adauga si cuvantul hardcore), nu medieval. Fantasy .... cu demoni, sabii, cavaleri, spiridusi, castele si tot tacamul.

N-am inteles exact ce au incercat sa faca cu anime-ul. Probabil ori reclama pentru manga ori pur si simplu pentru bani (vaca buna de muls). Continuare nu prea cred sa aiba avand in vedere modul in care evolueaza povestea in manga.

La joc ii zice Sword of the Berserk. Link catre joc, ici'sa:
http://www.gamespot.com/dreamcast/adventur...age/review.html
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Apr 2 2004, 09:51 PM
Post #38


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Oricum, desi s-a mai zis, Berserk ramane un intreg (ma refer numai la serial) poate si fara manga.Asta o spun in conditiile in care eu nu am citit manga si tot am ramas cu o impresie buna despre personaje, poveste, animatie si tot tacamul... :lol: .Poate chiar acesta e scopul :arrow: sa arate ca Berserk se ridica deasupra misticului si fantasticului (demoni and stuff) si exista ca atare, o poveste fara comentarii despre un om, un suflet pus in mijlocul vietii cu un "briceag" si cu creierul lui.De ce sa mai adaugi monstrii, demoni si alte uratanii, cand ai si asa destule de mestecat pe parcursul serialului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Apr 3 2004, 05:12 PM
Post #39


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Griffith nu il accepta pe Gatts numai pt a se folosi de el, pe departe asta. Gatts devine singurul care are curajul sa il infrunte pe Griffith si asta ii place, si e un simplu motiv de dominatie pentru care Griffith se comporta usor agresiv fata de el. Gatts devine cel mai bun prieten al lui Griffith, dar Ochiul il influenteaza negativ de unde rezulta sfarsitul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Apr 4 2004, 07:52 PM
Post #40


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Nu cred ca Griffith il considera pe Gatts prieten. In discutia sa cu printesa, Griffith spune cat se poate de clar ca pentru el un prieten e un om cu un vis la fel de mare ca al sau, un om care in stare de orice pentru a-si indeplini visul. Gatts si Caska erau doar unelte pentru Griffith. Se simtea bine manipulandu-i. El reprezinta exceptionalul, toti membrii Band of the Hawk il urmeaza orbeste desi nici ei nu stiu exact de ce. Dar hei, pana la urma cui nu i-ar place sa aiba un lider de calibrul lui Griffith. Aproape zeu. Castiga intotdeauna, are grija de subordonatii sai, stie mereu ce sa faca. Eh, ce viata ...... Intr-adevar fascinant personaj acest Griffith. Fascinant pentru cei care nu-l vad si cel mai important nu vor sa-l vada asa cum este el de fapt. Omul asta are o mare problema. Are un vis ... maret vis n-am ce zice. Pacat ca nu realizeaza ca realitatea-i alta si prefera sa traiasca in lumea sa. Si mai rau, cei din jurul sau fac la fel. Se hranesc cu visul lui Griffith. Si aici ii dau dreptate lui Griffith, oameni slabi cei care nu-si urmeaza propriile visuri.
Personajul cel mai interesant pentru mine este Gatts. Omul care nu este legat de soarta si care este intr-un razboi continuu cu moartea. Libertate, salbaticie, vointa, toate in cantitati mari si intr-un singur pachet, Gatts. Insa toate acestea vin cu un pret mare si anume singuratatea. Lucru care se pare ca nu-l deranjeaza prea tare. Asta pana cand face cunostiinta cu Band of the Hawk. Locul unde Gatts 'infloreste' si ajunge sa fie cel de care depinde Griffith. Si acesta din urma realizeaza ce inseamna Gatts pentru el dar nu accepta. El e cel care-l trezeste la realitate pe Griffith si ii arata ca desi este intr-adevar un om exceptional pana la urma tot om este si el si nimic mai mult. Acesta este si motivul pentru care Griffith i-a sacrificat pe asa zisi prieteni ai sai. Pentru ca Gatts l-a trezit din somnul sau, i-a intrerupt visul sau frumos. Slab ... slab. Si egoist. Inuman. Traieste cu impresia ca prin acest sacrificiu isi va depasi conditia dar nu face decat sa-si schimbe forma. Ramane acelasi monstru ca la inceput.

Caska, alt om trezit la realitate de Gatts. Salvata de Griffith intr-un moment greu ramane si ea fermecata de acesta pentru o vreme. Nu pentru mult timp pentru ca realizeaza destul de repede ce se intampla cu adevarat in Band of the Hawks si ce fel de om este Griffith. Insa in acelasi timp nu reuseste sa-si gaseasca locul in lume si astfel prefera sa se hraneasca si ea cu visul lui Griffith. Astfel isi construieste un scop in viata, sa-i protejeze visul lui Griffith. Cand il vede pe Gatts intelege imediat de ce acesta este un pericol. Pur si simplu Gatts emana libertate si chiar si lui Griffith ii va fi imposibil sa-l tina sub control pentru totdeauna. Pentru ea noul membru devine un inamic si asa incepe sa se consume putin cate putin, cu fiecare batalie purtata si de fiecare data cand ii vede pe Gatts si Griffith impreuna. Din fericire Caska reuseste sa se salveze tot cu ajutorul lui Gatts. Nu trebuia decat sa-si recunoasca sentimentele, heh.

Eh, ma opresc aici, am impresia ca deja am scris prea mult si daca as continua probabil as vorbi in plus din moment ce nu stiu exact cati au citit manga-ul :) Oricum, daca vreti sa aflati ce se intampla dupa episodul 25, sa vedeti ce upgrade primeste Gatts, sa aflati cine si ce este Zodd, sa vedeti caracterele ce lipsesc din serial si multe altele apucati-va de citit manga-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

12 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
4 User(s) are reading this topic (4 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:15 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |