Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

11 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cui ii place Rurouni Kenshin?


Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Unregistered









Salut!Tocmai am vazut serialul si pot sa spun ca mi-a placut foarte mult.Ce sa mai, e o arta!Grafica este destul de draguta(poate in ultimul episod s-a cam exagerat cu marea...), povestea este chiar misto.Iar fazele cu "Orooooo?" sunt chiar dementiale!Un succes total!!Totusi, parca mai bun e DBZ-ul...
Go to the top of the page
+Quote Post

trexr
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 62
Points: 2



Salut

Eu am ajuns azi la episodul 85 si mi-a placut foarte mult si mie. (mai ales ca am tras cu ochiul si am vazut cum arata ova si seisouhen. abia astept sa le vad).

Imi place vocea lui Kenshin (seiyuu Ogata Megumi) si imi place si cea a lui Sano. Sano vorbeste in dialect Kansai si cu accent (Osaka-ben, cred) care e misto. ;) (nu mai stiu cum a ajuns Sano in Tokyo, zice undeva din ce oras vine :?: )
Muzica e faina iar, dar se cam repeta...cam ca la DBZ.
Ce nu pot intelege este Sobakasu, prima melodie opening :? cred ca e Kaoru, nu stiu cine o lasat-o sa cante :evil:

Una peste alta, m-a interesat si pentru ca actiunea are loc in perioada Meiji (Meiji Jidai). Putintica istorie nu strica... :roll:


QUOTE
Totusi, parca mai bun e DBZ-ul...
Hmm, cum sa le compari?? grafica/sunet/poveste/suspans/umor? :) cu stelutze si nota finala? Ce am gasit eu asemanator cu DBZ: ideea obsedanta a japonezului luptator de "tsuyoku naritai" = "vreau sa devin mai puternic"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Salut !
Si mie imi place seria Rurouni Kenshin , insa bauiesc ca nu are rost sa ti-o spun , din moment ce de la mine o ai !
Fazele cu oro si mie mi-au plakut foarte mult . Luptele sunt geniale . OAV-ul mi-a plakut insa parca mai mult .....Eh , ala era orikum dramatik . Asta e mai comic :)
Trebuie sa recunosc , Sethi , ca te invidiez putin pentru ca ai deschis toipkul asta inaintea mea :) Trebuia sa il fac mai demult , dar ... Baaaaaka ! Nu m-am gandit .....Baka , baka , baka , bakairo!!!!
In fineeee .. e super si imi pare bine ca ti-a plakut :)
BTW , daca ai vazut serialu' pana la sfarsit imi imaginez ca ai rezolvat cu sakaba din dormitor , ya ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Salut! :? (asta ce e aici marca de inceput de post?)

Mie nu-mi place seria. 8) Asa ca sa fie si o contra. Nu pe bune mie chiar nu-mi place. E nasoala. Asta chiar ca este pt. aia mai mici(10-12). E prea comerciala pt. gusturile mele, iar glumele.....sunt cam nesarate
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Unregistered









Poate imi spune si mie cine ce-i aia "OVA"....asa, sa nu mor prost! 8)

PS:nu vi se pare ca atunci cand e happy Kenshin nu prea are trasaturi de om matur, arata mai degraba a copil....Iar muzica e mai misto ca la DBZ, asta trebuie sa recunosc :oops:
Go to the top of the page
+Quote Post

dd
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: --
Member No.: 103
Points: 2



Mai am inceput si eu sa-l vad astazi si vreau sa zic ca nu m-am oprit decit dupa 16 episoade.
E drept nu se compara cu cele 4 ovauri. dar sa spunem ca merge. Cinvea imi spunea ca de fapt seria incepe doar dupa episodul 35, pina acolo fiind doar introduceri si prezentarea personajelor.
Oricum ce va pot spune pina acum dupa ce am vazut si primul episod la Antena 1 e ca acolo se da o alta serie , Cel putin asta e impresia mea. Traducerea care e lipsita de realism si adaptarea care nu exista fac ca o serie ca aceasta sa fie tratata superficial si dezgustata de unii, care poate daca ar vedea-o cu o traducere cit de cit rezonabila ar aprecia-o mai mult.
Am sa mai postez o data dupa ce o termin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



dd , sincer , eu am avut o senzatie similara cand am vazut prostia aia de pe Antena1 :) Asta nu are nici o legatura cu faptul ca vreau cumva seria in calitate DVD de la tine :P Dupa cum vezi , nu scapi usor de mine :P Vin cu writer-ul in Tg Mures ? LOL

Asa . SETHI !!!!
OAV = ORIGINAL ANIME VIDEO
OVA = ORIGINAL VIDEO ANIME , adika acelasi lucru :)

Happy ?!?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Sethi...muzica e jalnica. Cel putin intro-ul e mai rau decat ala la Pokemon. Nu stiu cine canta dar are o voce de copil.........

DD.....am seria acasa...completa....am vazut cateva episoade...si tot aia e. Nu-i grozav. E prea comerciala.

P.S: Sethi....uite inca o prescurtare OST = Original SoundTrake (desi cred ca pe asta o stii) :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trexr
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 62
Points: 2



QUOTE
este pt. aia mai mici(10-12).

Din pacate aia mici se uita la aiureli gen "Ed, Edd n Eddy" si le place DBZ in engleza mai mult (oopsiee, sa nu citeasca cineva anume asta). Daca as avea Kenshin in engleza l-as dona in state... Din versiunea in romana am vazut 2-3 episoade, dar oricum e mai bine decat sa fie in engleza.
Nici nu stii ce greu e la 23 ani 1/2 sa te transpui la 10-12, Scorpio-dono. Rurouni Kenshin, serialul TV, este extrem de relaxant si amuzant. E super mai ales cand apar poante in mijlocul unui ep f. serios.
E captivant, daca de intereseaza perioada istorica si japonezii de atunci.
+ momente de o sensibilitate pur jp => e un must-see pentru cei care au citit Shogunul

Eu am terminat acum serialul, inclusiv ep 95, care am inteles ca nu a fost difuzat in JP la tv. Sethi, ai avut dreptate cu marea, am vazut-o si eu !!! Dar, iarta-i, au vrut si ei sa faca ceva mai de efect :)
Si acum movie si ova 1 2 3 4 si in sfarsit o sa ajung la seisouhen... 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Unregistered









Scorpio, parerile sunt impartite.Te rog sa nu aduci vb de porcaria numita pokemon intr-un post de rurouni kenshin :D
Mie muzica imi place, nu e numai .wav sau .midi ca la dbz aici mai auzi un pian, niste acorduri de chitara
genericul nu l-am vazut, nu pot sa zic nimic despre el, dar ala de la pokemon e de kkt.
tot chala-head-cha-la rules!
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Eu am mai avut o usoara controversa cu Scorpio pe tema RK , insa pot sa intelg atat existenta , cat si motivatia perspectivei din care aceasta serie apare neinteresanta ..... Consider ca aici ar trebui sa posteze si cei carora nu le place RK , si sa spuna care le e motivul . Eu am mai spus-o , si o repet : mie mi-a plakut teribil , insa seria este mai putin buna decat OAV-ul , si o spun asa cu precisa intentie de a fi ceva mai "inaccurate" in apreciere . In ceea ce priveste Pokemon , inversunatii combatanti pot cauta un topik dedicat exclusiv acestei serii , unde sa isi poata expune toate nemultumirile :) In ceea ce ma priveste , acea serie ma lasa total indiferent , si atata timp cat nu ma deranjeaza si nu imi displace in mod violent , nu consider necesar sa imi pierd timpul intrand in detalii de apreciere . Este adresata unui alt tip de oameni ..... la fel cum seria RK este si ea indreptata catre anumite preferinte si expectative . Atat ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Unregistered









Hihi, ce tare, Fate....Topic dedicat de Pokemon....Ar fi interesant s-o vad si pe asta..
Claudia, daca esti acolo in multime, ai aici dovada irefutabila ca se deviaza de la subiectul initial :lol:
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
irefutabila


Deci Sethi....numai folosi cuvinte de genul asta pe forum.

Cat despre RK...v-am spus de ce nu-mi place
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Unregistered









E prea mult daca intreb "DE CE?" :D
Nu are nici o legatura cu Parazitii, formatie care de altfel, nu-mi place.
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Vocea lui Kenshin nu e Ohata Megumi ( desi as fi vrut foarte mult sa fie). Ogata Megumi-sama il interpreteaza pe Kenshin intr-o radio drama. In serial vocea lui Kenshin e Suzukaze Mayo, care canta al treilea ending ( parca ) : Namida Wa Shiteiru. Primul opening e cantat de Judy and Mary. E adevarat ca lasa de dorit, dar eu chiar m-am obisnuit cu el. In plus voi spuneti ca muzica nu va place, dar uitati de melodii precum "Heart of the Sword" ( cred ca e cea mai buna din RK ), "1/3 no junjou na kanjou", "Kimi Ni Fureru Dakede", "Tactics", etc. E normal ca melodiile sa se repete, in ce anime nu se repeta ?
BTW cine stie cum se numeste melodia din background care apare de obicei la inceputul episoadelor, sau cand apare Kenshin. Pare specific japoneza, cred ca e si la flaut. Probabil apare cel mai des, dar am o multime de OSt-uri de la RK si n-am gasit-o.
One more thing...in cate anime personajele nu par mult mai tinere decat sunt. Ha ha sa vedeti in Gravitation !. Bine se poate si invers sa para mult mai mature decat sunt ( ma refer la cum arata nu la latura psihica ). Asta imi aduce aminte de o poanta din RK. Cand l-a vazut Kaoru pe Hiko Seijurou ( care cica are 47 de ani , iar Kenshin 27) a spus "Just how does this Hiten Mitsurugi Ryuu works ?"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trexr
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 62
Points: 2



ioi, yuki, ai dreptate. :oops: Nu e Ogata Megumi. Dar parca seamana vocea un pic, nu? :? Cee m-aa pacalit...
La primul opening am vazut mai apoi ca scrie "Judy and Mary"...
Melodia care zici ca e flaut cred ca se numeste "Kimi wa dare wo mamotte iru" si e de pe primul ost. Are si o versiune "strings".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Unregistered









Tocmai melodia aia la nebunie si nu o am pe soundtrack....
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



bah, mie, din cele 2 episoade pe care leam vazut la antena1, mia placut, chiar daca era tradus naspa. sper sa le vad si pe celelalte. :cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Sethi..pt.....ca...suna....VULGAR.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Unregistered









Imi pare rau, nu am vrut sa sune asa :oops:
Go to the top of the page
+Quote Post

11 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:08 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |