Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> [no Title Yet, Help?], [original]


Shy Lie
post Jan 27 2009, 03:35 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: 27-January 09
Member No.: 8.260
Points: 28
Gender:



I. Pe aripile schimbarii

'Skye!' vocea disperata a mamei nu inceta sa-mi raneasca urechile. De ce nu inteleg oare oamenii ca o adolescenta are nevoi fiziologice ce necesita un pic mai mult timp, cum ar fi...inca 5 minute de somn.
Incerc sa-i ignor glasul ragusit punandu-mi plapuma pe cap. Textura fina si mirosul cald adaugat starii mele de somnolenta ma imbatau.
Desi baricada mea anula sunetul vocii ei, nu ma oprea sa nu tresar la scartaitul pasilor ei pe scara de lemn, pusa prost de niste muncitori total paraleli cu ceea ce ar fi trebuit sa faca.
M-am ridicat morocanoasa, oftand in timp ce imi adunam cateva haine de pe jos. Nu am sa inteleg niciodata cum de lenjeria mea ajunge mereu pe jos cand ma schimb din pijamale sau vice-versa, probabil deja imi intrase in obisnuinta. Intrebarea adevarata era de fapt, de ce faceam curat?
Si apoi m-a izbit! Mama a apasat puternic pe clanta usii dintr-un metal destul de ciudat. Desi petrecusem cateva luni bune in acesta casa, niciodata nu m-am putut obisnui cu zgomotul strident facut de absolut fiecare usa din casa.
Mama statea in piciore, imbracata intr-un costum gri deschis asortat cu parul ei de o lungime medie si filat. La inceput a fost un soc sa o vad asa de aranjata, mai ales la ora asta. De obicei dimineata pierde vremea in pijamaua ei incredibil de penibila, de un verde praz, pe care sunt plasate niste flori rosii.
'Oh, vin imediat Martha!' am spus eu cu amaraciune amintindu-mi ca azi aveam sa parasesc insorita, sau mai bine zis banala, nu: mult prea banala Romanie pentru a pleca in ploioasa Anglie.
Ar fi trebuit sa fiu fericita, engleza ma pasiona in mod special, toata viata am vista sa ajung in Marea Britanie.
Mi-am strans ochii pentru a inabusi lacrimile care imi inundau deja irisul, cel putin pana cand mama va pleca.Stiam ca pe ea o durea mai mult decat pe mine placarea. Buzele imi tremurau incontrolabil asa ca mi-am infipt dintii in cea inferioara.
Cand m-am simtit pregatita sa leg doua fraze mi-am intors privirea spre usa ce cu cateva minute in urma adapostea silueta vlaguita a mamei.
M-am imbracat rapid cu hainele `culese` de pe jos si am fugit in baie doar pentru a avea scuza ca cel putin mi-am trecut pieptanul prin par si ca dintii mei au avut contact cu pasta de dinti.
Ochii mi s-au oprit asupra unui cos mare si rosu ce-mi crescuse parca peste noapte pe obrazul alb. L-am analizat cateva minute doar pentru a ma convinge pe mine insami ca am preocupari normale varstei mele, apoi ochii mi s-au indreptat inspre pistruii de pe nasul borcanat. Romancele ma ironizau pe tema asta desi sunt convinsa ca in Franta ar fi dat foarte bine cu o bereta neagra.
'Sky!' acest tipat infundat s-ar fi tradus cam asa: "Lasa sentimentalismele si hai jos".
Daca ea tot ma considera o melancolica incurabila atunci de ce nu as deveni una? M-am indreptat spre camera mea, sau mai bine zis spre fost mea camera, pentru o ultima privire.
Peretii bleo cu siguranta aveam semnatura mea pe ei. Amprentele mele erau peste tot deoarece, ca un om normal ce sunt, atunci cand ascult muzica sau vizualizez ceva simt nevoia sa alerg. Iar cum orice drum are un sfarsit, acesta avea sa fie mereu in sarmanele ziduri ori dulapuri. Din loc in loc vopseaua era luata in mici dreptunghiuri datorate nenumaratelor postere pe care le-au sustinut, schimbandu-se dupa mofturile si preferintele mele de moment.
Canapeaua pe care o foloseam drept pat era incadrata de doua dulapuri negre ce ma-u ranit de nenumarate ori cu usile lor. Uff! Pe o masuta mica din fata canapelei statea un televizor ce putea foarte bine sa-mi fie bunic.
Am ras sec si am iesit din camera atingand usa alba ornamentata dupa talentul meu cu un marcar cu diferite restrictii si cuvinte usor jignitoare pentru prietenii apropiata adaugate in momente de tensiune.
Jos mama ma astepta batand nerabdatoare din picior, faptul ca isi tinea mainile plasate pe solduri imi divulga un sentiment de nervozitate.
'Mam...adica Martha, mergem?' Intotdeauna trebuia sa-i spun pe nume si sincer, nu inteleg nici macar acum de ce, poate o facea sa se simta mai tanara? Cine poate sti...
Ca raspuns ea m-a tras rapid din casa, alergand grabita spre Ford-ul ei galben ce imi amintea mereu de un taxi.
Bineinteles ca nu m-am putut aseza in fata, am o sora de doar partu ani care necesita atentia mea permanenta. Par blond, ochi albastrii, zamber larg...un adevarat inger, nu-i asa? Ei bine eu nu as paria pe asta!
Cand s-a nascut am considerat ca Dumnezeu m-a pedepsit pentru unele ganduri mai sumbre si nu prea prietenoase la adresa altor persoane.
Imi venea greu sa cred dar acest gand ma consola, ma facea sa ma simt iertata, asa ca l-am lasat asa.
Mama era acum pe autostrada, depasind cu 1-2 km/h viteza legala. Deabia asteptam sa ajung la Londra unde sa-mi reincep viata, poate ma voi purta ca o studenta la arte, sau ca o sportiva inraita?
Acest gand mi-a tinut creierul ocupat pe timpul calatoriei fiind intrerupt deseori de mofturile surioarei mele 'dulci'.
Seara eram in avion uitandu-ma amuzata la o stewardesa ce flirta cu un tip cu un an sau doi mai mare ca mine. Arata agreabil dar petele intinse de purpuriu de sub ochi denotau faptul ca era obosit, foarte obosit.
Mi-am petrecut tot timpul zborului razand de domnisoara ce nu auzea ori ignora hohotele mele iritante.
Cand am coborat din avion si am simtit ochii ei mici atintiti asupra mea cu ura, m-am simtit vinovata si stanjenita, de obicei nu cutezam sa leg doua cuvinte in fata unui strain.
Dupa ce jena s-a evaporat, atat temperatura corpului meu cat si culoarea obrajilor mi-au revenit la normal si am reusit in sfarsit sa simt umiditatea cu care ma intampina Londra.
Aerul a fost greu respirabil pentru cateva momente, indeajuns insa pentru a o ingrijora pe Martha.
M-am simtit ca o ciudata cand am constatat ca insotitoarea mea cumparase o umbrela roz cu palmieri, singurul lucru care mai lipsea fiind emblema 'Barbie'!
Ne-a luat o ora sa gasim casa pe care o cautam, Martha refuzand raspicat sa ceara indicatii. Ce copil!...
Locuinta era mica, dar totusi avea doua nivele, un perete intre mine, mama si tata fiind de ajuns pentru un moment.
Casa imi amintea foarte mult de casa bunicii: o usa scunda din lemn de nuc inconjurata de doua ferestre mici cu geamurile pline de vapori.
Am aruncat o privire asupra cartierului si am constatat cu stupoare ca toate casele aratau la fel. Ce dezastru! La cat de ametita sunt sigur voi face vizite regulate vecinilor.
Am intrat oftand la insistentele mamei care, bineinteles, deja incepuse sa despacheteze cu tigarea in mana stanga.
'Sa nu te atingi de bagajul meu, prefer mirosul de capsuni la care sunt alergica decat aroma ta inconfundabila de tutun!" am spus ironic accentuna cuvintele cheie.
Mama mi-a intors spatele, iritata, ca de fiecare data cand deschideam subiectul. Putea fi asa de copilaroasa in unele privinte!
Mi-am luat bagajul, un pic prea mare pentru a-l urca singura pe scari, dar pe care eram nevoita sa-l car deoarece Martha avea nevoie de cel putin zece minute pentru a uita remarca mea usturatoare.
Odata ajunsa sus, am intrat in camera cea mai izolata, din capatul coridorului. Un ras haotic m-a cuprins cand am constatat ca era baia.
'Sincer, nu cred ca as avea parte de un nivel ridicat de confort in cada, ma mai gandesc la chiuveta' am chicotit eu si am ales arbitrar o camera din cele 3 usi ramase.
Primul lucru care mi-a atras atentia a fost patul dublu, acoperit de o patura promitator de pufoasa. Am verificat apoi daca televizorul merge, daca am conexiune la internet...Dupa toate aceste verificari initiale am sarit in pat, cuprinsa de oboseala. Piciorul mi-sa lovit de marginea de lemn a patului.
'Au...' am murmurat eu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jan 27 2009, 06:54 PM
Post #2


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Am citit primele doua randuri si mi`am aruncat ochii peste restul textului, dar n`am putut ajunge la final.
In primul rand, limba romana foseste liniuta de dialog pentru a marca replicile, nu ghilimelele. Ai fi observat asta usor daca ai fi fost atenta atunci cand citeai carti.. :P
Doi, orice poveste care incepe cu " o adolescenta are nevoi fiziologice ce necesita un pic maimult time" unde se isca un bors de limbi, nu e buna..

Mai studiaza putin, iti apreciez tentativa si intentia, dar ..sa fim seriosi.. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shy Lie
post Jan 27 2009, 08:07 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: 27-January 09
Member No.: 8.260
Points: 28
Gender:



QUOTE(VirginBlood @ Jan 27 2009, 07:54 PM)
Am citit primele doua randuri si mi`am aruncat ochii peste restul textului, dar n`am putut ajunge la final.
In primul rand, limba romana foseste liniuta de dialog pentru a marca replicile, nu ghilimelele. Ai fi observat asta usor daca ai fi fost atenta atunci cand citeai carti.. :P
Doi, orice poveste care incepe cu " o adolescenta are nevoi fiziologice ce necesita un pic maimult time" unde se isca un bors de limbi, nu e buna..

Mai studiaza putin, iti apreciez tentativa si intentia, dar ..sa fim seriosi.. :P
*


ce pot spune, ai dreptate cu privire la primele randuri, chiar nu am observat ca am scris in engleza, mintea mea era pe alta planeta
cu ghilimelele e alta treaba, sunt constienta ca nu se folosesc in limba romana dar m-am hotarat sa le adopt in fic-ul meu pt k sunt mult mai eficiente la izolarea vorbelor personajului de interventia naratorului autodiegetic
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jan 27 2009, 11:02 PM
Post #4


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
cu ghilimelele e alta treaba, sunt constienta ca nu se folosesc in limba romana dar m-am hotarat sa le adopt in fic-ul meu pt k sunt mult mai eficiente la izolarea vorbelor personajului de interventia naratorului autodiegetic

E frumos ca stii notiuni de limba romana, de categorie grea chiar, dar totusi asta nu te salveaza de la faptul ca hotararea ta merge contra legilor de scriere a limbii. Ghilimele sunt pentru citate, sunt notiuni de baza care se invata in clasele primare..hotararea ta e gresita si ori alegi sa scrii in engleza cu ghilimelele , ori treci la liniuta de dialog.
Nu de alta, dar scrie tu o compunere, du`te cu ea la profesoara de romana, sub forma asta si vezi ce`ti spune.
Sa nu zic de mersul cu o carte la o editura...
Stiu, suntem pe un forum, nu e nimic serios, bla bla bla..dar tot incorect este :)
Ah..si izolarea se face automat si prin semne de punctuatie precum liniuta de dialog, semn de intrebare/exclamare, virgula, punct si virgula..Trebuie doar sa le cunosti. Daca nu le cunosti, evident ca nu stii a le folosi :)

Btw, poate te`ar interesa sa citesti asta, apropo de lb romana.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jan 28 2009, 01:54 AM
Post #5


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



@VirginBlood: Ano sa, chestia cu izolatu' chiar functioneaza. Si nu prea cred ca mai are rost in ziua de azi sa te cramponezi de "asa-i in romana, asa-i in engleza". Avem prima generatie nascuta cu internet si crescuta cu engleza, so daca in 20 ani n-o sa se schimbe din rarunchi toate limbile (inclusiv engleza) poti sa ma pici cu ceara. Si nu intr-un context ecchi.

Fan fic-ul nu l-am citit... mi-i de ajuns sa stiu ca autorul e fan twilight ca sa ma tin departe :P


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jan 28 2009, 02:27 AM
Post #6


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
@VirginBlood: Ano sa, chestia cu izolatu' chiar functioneaza. Si nu prea cred ca mai are rost in ziua de azi sa te cramponezi de "asa-i in romana, asa-i in engleza". Avem prima generatie nascuta cu internet si crescuta cu engleza, so daca in 20 ani n-o sa se schimbe din rarunchi toate limbile (inclusiv engleza) poti sa ma pici cu ceara. Si nu intr-un context ecchi.

Stiu ca functioneaza..dar asta nu inseamna ca este si corect..avem profesori de lb romana, nu o facem cu femeia de servici. Evident ca se schimba limba daca nimeni nu o invata... ceea ce e foarte prost.
Iar daca o sa se schimbe fiindca unii nu tin la mostenirea lor...nasol moment...foarte nasol...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jan 28 2009, 10:57 AM
Post #7


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



I'm all for ghilimele! :D Pentru simplul motiv ca e fanfic-ul tau, ca e o chestie sa scrii ceva pentru tine si alta sa scrii cu intentia de a publica. La fel cum stiu profesori de la Litere care inca scriu cu î si scriu "nicio/niciun" separat, atata timp cat nu e un document oficial sau care sa conteze. Chiar daca hotararea este gresita din punct de vedere a regulilor, mai exista si alte puncte de vedere, cum ar fi faptul ca e propria ta creatie si nu apare printre regulile Academiei Romane. :P

Cat despre fanfic, subscriu la ce a spus rogueman. :P but you're right, teenagers do need more sleep.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jan 28 2009, 02:46 PM
Post #8


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



QUOTE
hiar daca hotararea este gresita din punct de vedere a regulilor, mai exista si alte puncte de vedere, cum ar fi faptul ca e propria ta creatie si nu apare printre regulile Academiei Romane.

Unde e ruxi cand ai nevoie de ea... T_T
Sunteti geniali..
Din ce in ce mai multa lume adopta folosirea incorectitudinii, pe motiv "ca asa vreau eu!" si asa s-a ajuns si la schimbarea multor chestii in DOOM, pentru ca e mai usor sa dai mai putini oameni care stiu sa scriu corect, dupa toata turma care nu stie sa foloseasca limba romana.. De ce sa invatam un procent mai mare din populatie ca se scrie "nici un/nici o" sau sa articulam cum trebuie cuvintele provenite din limba engleza si sa scriem sandwich nu sandvis sau ca noi avem un loc de munca, nu un "job", si ne ducem la prieteni la sfarsit de saptamana, nu in "weekend" etc etc. cand putem sa facem mana aia de oameni care inca mai stiu limba romana, sa fie parte din turma?! D`aia suntem unde suntem..fiindca romanii sunt influentabili, habar n`au ce inseamna mostenire si ce inseamna sa iti stii limba corect. Au impresia ca e "cool" sa zici: "Oh, pleease, mai lasa-ma cu bullshiturile astea, fata!" or "N-am time sa invat la history, girl!!Tre sa fiu hot diseara in disco".
Poate ar trebui sa va uitati la francezi care pana si pt componenetele de calculator au denumiri in propria limba...

Indiferent ca au crescut cu internetul sau nu, ca e propria lor lucrare sau nu, asta nu le permite sa faca greseli. Si daca ei isi permit, nu ma poate condamna nimeni ca ii taxez.

Besides, chiar daca ai crescut cu internetul in fata...scrierile in limba romana sunt tot cu liniuta de dialog si nicaieri intr-un text inteligent sau normal nu se face bors de limbi... asadar, nu are nicio scuza. Nici ea, nici toti ceilalti o mie, doua mii etc. ca ea.

Si asta ca sa nu incep sa scot frazele mirobolante pe care le-am regasit in textul "literar", pe care pana la urma l-am citit.

Dar, ce naiba...faceti ce vreti. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jan 28 2009, 03:20 PM
Post #9


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Am ras cu voce tare (initial am tastat "lol", dar am sters repede) cand ai adus-o pe ruxi in discutie. Probabil pentru ca chiar mi-i frica :P

Incearca sa vezi problema dintr-un alt unghi. Exista modificari ale limbii care sunt evident de cartier, gen "Tre' sa fiu hot diseara in disco", altele care sunt iarasi evident din necunoasterea limbii, altele care sunt din neatentie (care in functie de context este la fel de condamnabila ca si necunoasterea) etc. Pe langa toata pleiada asta de greseli sunt unele care sunt simultan intentionate si cu scop - cum sunt aici ghilimelele. _Astea_ merita tolerate, pentru ca pe termen lung poa' sa imbunatateasca limba.

Discutia urmatoare este daca limba trebuie imbunatatita sau nu. Aici evident suntem pe pozitii oarecum diferite, so "let's agree to disagree". Oricum tin sa subliniez diferenta de mai sus, pentru ca nici io nu sunt de acord sa-ti bati joc de limba fara nici un scop.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Jan 28 2009, 06:37 PM
Post #10


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Am ras cu voce tare (fara sa tastez lol) cand ai adus-o pe ruxi in discutie. Poate pentru ca imi vine sa zic un "so what"? like really now, what's the deal?

Nu era vorba de flexatul muschilor, ci de tot bullshitul (haha did it on purpose :P) de creatie literara, licenta poetica (or not). Doar pentru ca Shy Lie scrie pe forum un fanfic care nu respecta in totalitate regulile limbii romane nu inseamna ca la teza la limba romana o sa fie incapabila sa scrie corect si in trei ani o sa uite cum se scria corect.

Si eu is anti sh, tz, y si tot arsenalul, dar "nicio/niciun" a fost o prostie spusa de Academia Romana, mai marii nostri in limba materna, si ma indoiesc ca pe baza faptului ca turma o cere pentru ca eu stiu mult mai multe persoane care ridica spranceana la "nicio/un" decat persoane care scriau asa de la bun inceput.

Intr-adevar, nu te poate condamna nimeni ca taxezi oamenii care scriu gresit, dar e o diferenta intre tot ce ai zis tu si tot ce a zis rogueman. :P Ea face greseala asta in mod constient, o face cu un anumit scop care, in viziunea ei de autoare, e necesar ca sa transmita mai bine mesajul. Besides, she's a big girl, she can handle it. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shy Lie
post Jan 29 2009, 11:36 AM
Post #11


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: 27-January 09
Member No.: 8.260
Points: 28
Gender:



Ei bine multumesc pentru critici, am mai corectat cateva chestii. Cat despre liniuta de dialog & ghilimele, eu am ramas la ghilimele deoarece daca tot am inceput asa... Ma rog
Enjoy! ^^



II. Zambet britanic
Intr-o jumatate de ora mi-am aranjat lucrurile si am acoperit o mare parte din peretii roz cu postere. Macar atat pot sa fac si eu dupa ce mama a ales culoarea gresit.
Am fugit repede la oglinda, cand am constat ca exista una, desigur, si m-am privit. Pai, cu ce sa incep? Tricoul meu total banal de un gri neutru era patat cu ketchup si blugii imi erau rupti usor in zona coapselor. Aratam deplorabil, doar unul dintre `avantajele` unui spirit de observatie plecat in vacanta.
Am zambit cu amaraciune si m-am intos inspre dulapul din lemn masiv, deja ticsit cu haine mototolite. M-am imbracat cu un maiou albastru si o pereche de pantaloni trei sferturi albi.
Dupa ce m-am asigurat ca hainele erau curate am coborat.
'Unde pleci?' a intrebat mama suspicioasa.
'La baieti, unde altundeva?' am tachinat-o eu.
'Desigur' m-a ironizat ea probabil amintindu-si ca nu am avut nici un prieten pana atunci chiar daca ofertele nu conteneau.
Sincer, nu inteleg cum poate un soricel de biblioteca imprastiat si ametit ca mine sa fie atragator.
Am lasat acest gand in urma si am pornit de-a lungul strazii inguste brazdate de cute destul de pronuntate incat sa imi provoace cateva cazaturi. Dupa ce am reusit sa-mi pastrez echilibrul totul parea atat de monoton incat mi-a venit iar somn, considerand faptul ca tocmai ma trezisem, lucrul acesta nu era cauzat de corpul meu ci mai de graba de minte.
Soarele apune. Ultimele reflexe aurii se strang intr-un imn de culori ce se zbat pentru a-si prelungi viata.
M-am hotarat sa ma intorc cand am vazut luna urcand pe cer. Dar si acasa ce voi face? Poate ca tata a venit mai repede si...si apoi ce? Nimic...
Panica! Acesta este singurul cuvant care poate descrie starea mea de spirit in momentul in care am observat zecile de case cu exteriorul identic.
'Vai Doamne! Ei bine...singurul mod in care-mi pot gasi casa este sa folosesc arma mea cea mai temuta: norocul!' am ras eu privind cu amaraciune.
'Obisnuiesti sa vorbesti singura?' intreba o voce seducatoare din spatele meu.
Am tresarit si m-am intors cu o rapiditate de nedescris. Un barbat inalt, cu ochi albastrii ascunsi sub cateva fire de par mai lungi din parul sau negru ca o fantasma ma privea fix, cu buzele alipite una de cealalta in scopul de a innabusi un hohot de ras.
'Nu tocmai, doar ca minunata voastra Anglie este un pic prea conventionala pentru mine.' am suspinat eu dezamagita de propriile-mi vise.
'Minunata noastra Anglie? Ce tot spui acolo?' ma privi el nedumerit frecandu-si usor ceafa cu mana dreapta.
'Da draga' am spus eu in dezgust '...eu nu sunt de pe aici, sau cel putin nu eram' am oftat eu prelung.
'Aaa....asta explica multe!' spuse el dandu-si usor parul de pe ochi.
Atunci l-am recunosut, era tipul din avion. Arata mai bine decat imi aminteam, desigur ca inca nu incepusem sa-mi examinez amintirile cele mai recente.
'Tu...' am inceput eu dar m-am temut sa mai continui de frica sa nu far vreo obsedata.
'...am fost cu tine in avion, da.' imi termina el propozitia afisand un zambet scurt.
Eram convinsa ca el nu ma remarcase, de fapt, ce motiv avea sa se uite la mine? Stewardesa era superba, ca un inger, putin cam stangace dar nu o puteam condamna, probabil nu era nevoita sa foloseasca prea des flirtatul pentru a se face remarcata.
'Deci...de unde vii?' a intrebat el vazand ca nu aveam de gand sa continui.
'Aaa...din Romania' am raspuns eu cu greu, ca si cum era un raspuns ce necesita meditatie.
'Deci esti ruda cu Dracula, huh?' a chicotit el. ' Sa sti ca nu mananc prea sanatos asa ca nici nu te gandi!'
'Ha, ha....' am ras eu sarcastica, iritata de faptul ca singurul lucru despre care auzise in legatura cu Romania erau vampirii.
'Sti, am si eu un var acolo' a incercat el sa ma scoata din starea respectiva.
'Si, lasa-ma sa ghicesc, e vampir, ruda directa cu Vlad Tepes?' am ras eu cu lacomie.
'Pai, nu pot sa spun ca nu este insestat de sange dar, pana acum sunt inca in viata.' raspunse el afisand un ton jucaus ce ma invita in conversatie.
Eu insa nu am reactionat asa cum se astepta el. Irisul mi s-a marit si am privit in gol pentru cateva minute, incercand disperata sa gasesc un al doilea send spuselor sale.
'Nu la propriu' explica el.
'Desigur!' am exclamat eu un pic prea tare pentru a suna natural.
'Tocmai am realizat ca nu iti cunosc numele.' relua el.
'Pe bune? Nici pe al tau!'l-am tachinat eu neavand de gand sa continui.
'Eu sunt Justin.' zambi el rapid.
Am asteptat chicotind in sinea mea.
'Iar tu?' s-a sprijinit el de gard.
'Skye, ciudata, ametita, tot tacamul!"
El a zambit si a aruncat o privire scurta, oarecum furisa prin imprejurimi.
'Deci domnisoara Skye, imi pemiteti sa va conduc acasa pentru a evita inchisoarea in cazul in care aveti de gand sa vandalizati casele oamenilor la miezul noptii?'
Am tresarit cand am auzit ora si l-am privit adanc in ochi. Era serios.
'Si de unde sti tu, ma rog, unde stau eu?' am intrebat ridicand o spranceana.
Justin a chicotit la auzul alarmarii din vocea mea si a raspuns nonsalant.
'Skye, cartierul asta e destul de linistit.'
'Mai de graba monoton.' l-am corectat eu.
'...si nu exista prea multe schimbari, iar venirea ta, cum sa spun, a fost ceva nou' a continuat el ignorand tupeul meu.
'Ok, iti permit.' am oftat eu infranta.
Mi-a zambit ca raspuns si am mers inca treimetri apoi s-a oprit.L-am privit curioasa, surprinsa chiar. Justin m-a privit scurt afisand un zambet ironic.
'Vrei sa spui ca eram ATAT de aproape?!?' am isterizat eu.
El a dat din cap drept raspuns si a pornit in directia opusa. Eu, de asemenea, m-am intors spre casa, privindu-mi picioarele.Oare ii voi spune mamei?
Justin m-a privit peste umar si a spus, destul de tare incat sa aud:
'Ah, apropo, retine:numarul 7.'
Expresia mi-a inghetat undeva intre jena si sfidare.
Am intrat in casa si am oftat prelung privind scrumiera plina de tigari, mama este probabil un car de nervi din cauza mea.
Am pasit incet, parca sperand ca nu ma va auzi si voi avea timp sa urc sus, in camera mea, si sa ma prefac adormita.
'SKYE LOWN!' o voce furioasa a rasunat din bucatarie.
Am oftat si am merg inspre sursa de zgomot.
'Da?' am incercat eu sa par relaxata desi stiam ca nu voi putea pacali pe nimeni, mai ales pe mama.
'Imi poti explica si mie unde ai fost? Ti sti cate griji mi-am facut?' fumul de tigare ii iesea pe nas si pe gura facand-o sa arate ca un dragon.
Mi-am indreptat privirea spre picioare, mai de graba incercand sa-mi ascund amuzamentul decat rusinea. Am tras aer in piept autoincurajandu-ma si mi-am ridicat capul catre mama:
'Este oare vina mea ca toate casele din regiune arata identic si ca tu nu mi-ai spus ca locuim la numarul 7?' am incercat eu sa ma apar desi probabil aratam penibil facand asta.
Expresia nedumerita a Marthei imi atrase atentia. Ma privea ca si cum as fi nebuna de legat.
'Ce e?' am intrebat eu pastrand tonul de copil imbufnat.
'Noi locuim la numarul 6 Skye...' parea foarte ingrijorata. Probabil ca deja ma vedea intr-o camase de forta. 'Scumpo, mai bine te duci sa te culci'
Nu am mai ripostat, mai bine ma considera nebuna decat sa-mi ceara explicatii care sa o duca la doar cativa centimetri departare de amabilul meu vecin.
M-am imbracat rapid in pijamalele mele extrem de vechi. Tricould imi acoperea doar jumatate din abdomen iar pantalonii gri imi treceau cu mult de glezne. Nu vroiam insa sa le arunc sau sa port altceva desi dulapul mai era incarcat cu inca trei perechi neimbracate. Acestea erau o parte din mine, mireasma lor dulce imi invada toate simturile si alunga orice grija.
M-am aruncat in pat, scufundandu-ma in pernele cu miros proaspat, floral. Genele mi-au alunegat in jos fara voia mea. A fost o zi obositoare, foarte obositoare.
Zgomotul ploii pe veranda imi producea un inconvenient grozav. Am incercat din rasputeri sa il ignor insa pleaopele mi s-au ridicat lin.
Am cascat scurt si m-am ridicat usor, amintindu-mi ca nu-mi facusem dus. Usa, spre marea mea mirare, s-a deschis silentios dezvaluind un intuneric desavarsit. Nu-mi vine sa cred ca mama se culcase in doar...5 minute!
Nu am vrut sa o trezesc asa ca am coborat sarile, hotarata sa fac dus jos. Scarile erau si ele mult mai silentioase decat cele de care beneficiam in tara mea natala, dar nu indeajuns.
Aproape ca am uitat ca eram intr-o casa noua, pipaind disperata peretii in locurile in care erau pozitionate intrerupatoarele in vechea mea locuinta. Intr-un tarziu am gasit un intrerupator care, spre marea mea surprindere, era chiar cel de la baie.
In baie era incredibil de rece, mai ceva ca afara. Am constatat ca unicul geam era deschis. De ce? M-am urcat pe toaleta, care era pozitionata chiar sub acesta, si m-am intins spre manerul de lemn. Eram surprins ca cei 1,65 ai mei adaugati inaltimii WC-ului nu erau de ajuns. Am cazut.
'Auu....' am gemut eu incercand sa ma ridic.
Bineinteles ca nu m-am gandit ca apa de la ploaie a patruns inauntru pe geam si, evident, nu am sters capacul verde si alunecos.
Camera se invartea cu mine, pamantul se cutremura. Priveam derutata in jur, asteptand ca acest efect secundar sa ia sfarsit.M-am prins repede de calorifer pentru a preveni o noua cazatura. La scurt timp dupa aceasta mi-am revenit si am dat drumul la apa, pentru a lasa-o sa se incalzeasca.
Spre surprinderea mea geamul era acum inchis, dar cum? Fereastra era perfect inchisa si, spre indignarea mea, acum puteam ajunge cu usurinta la el. M-a consolat insa gandul ca totul era din vina oboselii.
Am pasit in dus si am tras perdeaua crem ca sa nu ud gresia, sa risc sa cad iar. Apa era inca rece ca gheata, dar cum este posibil una ca asta? Era setata pe fierbinte si curgea de cel putin cinci minute.In fine, maine era prima mea zi de scoala in Londra si nu puteam sa risc sa eman mirosuri neplacute asa ca am fost nevoita sa suport jetul de apa.
Cand am terminat am inchis apa si am sarit din cabina, in mod accidental atingand manerul si miscandu-l in directia opusa.Brusc apa a inceput sa curga fierbinte.
'Poftim!?!' am rabufnit eu. 'Cum de nu m-am gandit ca inteligentul ala de instalator a pus emblema invers!'
Corpul imi era atat de amortit de la apa incat nici nu simteam temperatura scazuta din incapere, mi se parea chiar cald.Realitatea insa m-a lovit atunci cand m-am atins de calorifer. Parca ma topeam. Nu am reusit sa ma bucur de acest moment din plin datorita unui tremur ce mi-a strabatut tot corpul, de la temperatura contrastanta, cred eu. M-am indepartat incet si cu grija de sursa de caldura luandu-mi si pijamalele ce, spre bucuria mea, erau calde.
Intr-un minut eram deja inecata in intunericul total din hol si pipaiam disperata peretii in speranta ca voi gasi intrerupatorul. Dupa barul scund de rigips mi-am dat seama ca ma aflam in bucatarie. Am incercat sa-mi amintesc de unde a aprins Martha lumina sar fara rost. Chiar atunci...
Privirea mi-a inghetat intr-un punct pe care il priveam obsesiv, fara sa clipesc ori sa respir. Un dreptunghi galben stralucea in intunericul de nepatruns.Mainile mele inca cercetau peretii dar privirea imi era blocata. Ce era acesta lumina hipnotizanta? Am gasit intrerupatorul dar am ezitat. Daca lumina disparea sau, mai rau, ramanea? Eram ingrozita, nu vroiam sa am de a face cu lucruri pe care nu mi le puteam explica dar, in acelasi timp, tanjeam dupa mister.
Click-ul s-a auzit in intuneric iar lumina a disparut. Aprinsesem din nou becul de la baie dar era de ajuns ca sa-l pot vedea pe cel din bucatarie. L-am stins pe acesta pentru a-l aprinde pe celalalt. De ce a disparut lumina, de unde a venit si, evident, ce a fost? Intrebari fara raspuns.
Am stins lumina iar in speranta ca dreptunghiul hipnotizant va reaparea. Dar nimic.
Un curent mi-a strabatut trupul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 10:31 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |