Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Samurai Champloo - sau de ce este S.Watanabe bun


Scorpio
post Jul 28 2005, 10:56 PM
Post #41


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Se numeste topic.....si de ce sa numai intru?.....problema voastra daca nu va convine......si oricum nu aveti cum sa ma opriti...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jul 30 2005, 10:47 AM
Post #42


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Bah gata cu cearta, ca n-are rost, fiecare cu ce-i place. Fara suparari.

Mie mi-a placut, lu Scorpio, nu. End of story.
Cei care nu au vazut sa se uite si sa se decida pt ei.

Sid, super avataru, de unde e ?



Bah Scorp, daca mai zici ca nu iti place Champloo, vin la tine si te pun sa te uiti la serial si cum vad ca nu-ti place..POC..un deget, cum face si Mugen in avataru meu. Sa vezi ce fan inrait Champloo o sa devii dupa numa un episod MUAHAHAHAHAHAHAHAHAAH :twisted: :twisted: :twisted:


Kidding.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 30 2005, 11:12 AM
Post #43


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eu m-am exprimat la obiect pe topicu asta...parelile sunt impartite...daca cineva a fost entuziasmat de un lucru e dreptul lui sa fie astfel...daca discutam din toate punctele de vedere orice anime are cel putin un flaw...creatia nu e perfecta dragilor si asta se vede si in oameni...terminind discutia fara rost...cel mai bine ar fi daca vreti sa postati sa fie impresii pur si simple...indiferent de care...
ps: ibar... Jiyu Nanohama aka Jubei Chan ^^ ...mi-a placut expresia fetei...miroase a Priss Asagiri ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jul 30 2005, 02:52 PM
Post #44


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Miroase da nu e mane.....mai greu s-o egaleze pe priss :D

Ibarbar.....o da.....chiar sa te vad cum reusesti asta :P :P.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Aug 5 2005, 08:04 PM
Post #45


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Il arat eu arat eu directia in timp ce'l insotesc.

E greu sa gusti genul de muzica din Samurai Champloo, mai ales cand eshti fan rock. Pentru ca povestea care exista in acest anime... da da... are poveste... e un amalgam, e ceva inexistant si imposibil de regasit in realitate. Povestea asta, atat de plictisitoare pe cat o vad unii, e chiar foarte dinamica si foarte bine rationata astfel incat sa poata fi inbinate elementele diferitelor culturi si ere. Citatul dat de WRCDriver spune totul , si repet : THIS WORK OF FICTION IS NOT AN ACCURATE HISTORICAL PORTRAYL. LIKE WE CARE. NOW SHUT UP AND ENJOY THE SHOW.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 6 2005, 11:39 AM
Post #46


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



apok...nu cred ca e nevoie de bold si caps pt a convinge pe cineva...ai un p.d.v. bine spus insa nu il poti impune indiferent cit de corect ar fi din perspectiva ta sau al unora...
...scorp...nu are rost sa spamezi cu acid pe aci...dizolvi topicu prin prea multa vehementa si ies posturi numai contradictorii fara rost...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Aug 15 2005, 08:31 PM
Post #47


Unregistered









Chiar daca ar fi sau se vrea o copie a mult mai faimosului sau fratior Beebop , Champloo are multeeeee faze comice : "Our swords are on the line ..EAT EAT !!!! " :lol: :lol: :lol: saracul mugen :D .La faze din astea e bine sa lasati mancarea deoparte :P
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Aug 15 2005, 09:58 PM
Post #48


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



samurai champloo e cam lame...nu merge combinat samurai cu modern...(ma rog naruto cu ninja a iesit caterinca..)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Aug 23 2005, 10:00 AM
Post #49


Unregistered









26 de episoade..putine ..multe ..actiune scaldata in mult sange si scene de lupta al caror ingredient magic se numeste Close-up .O mare salata intre Beebop si Blade of the Immortal (manga , cei care au aruncat cat de cat un ochi pe ea..va fi imposibil sa nu le sara in ochi detalii ca..sabia exotica a lui Mugen , luptatarea oarba , sau de ce nu insasi eroina noastra animata in genere de aceleasi scopuri) . Sfarsitul .. cam patetic dupa standardul meu , atata drum batut degeaba doar ptr a asista la moartea tatalui sau ? :huh:..Inca cateva serii ca asta si imi strang jucarelele :angry:
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Aug 23 2005, 09:16 PM
Post #50


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



QUOTE(Aoi @ Aug 23 2005, 10:00 AM)
:huh:..Inca cateva serii ca asta si imi strang jucarelele  :angry:
*




Mama m-am spart de ras :D :D :D

Mda uite ca nu m-am gandit ca intr-adevar seamana cu BOTI. Apropos cate volume au mai iesit din el ?

E adevarat ca finalul nu e cine stie ce dar mie imi place mai mult pt drum nu pt destinatie :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Odeena
post Oct 20 2005, 11:10 AM
Post #51


Mean People Exterminator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: --
From: Nevermore
Member No.: 1.484
Points: 221
Gender:



Mie mi-a placut Samurai Champloo tocmai fiindca este un amalgam, o combinatie de elemente care nu au nimic unul cu celalalt... (samurai, hip-hop, grafitti, zombies, secvente slow-mo si asa mai departe) si pentru ca este al naibii de amuzant. Dupa parerea mea, un anime de genul asta e bun ca destindere dupa o serie mai serioasa gen Evangelion sau Cowboy Bebop...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 20 2005, 11:50 AM
Post #52


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



mi-am pierdut ceva din pretiosul meu timp si am citit tot ce s-a scris la acest topic lol. trebuie sa recunosc ca unele replici m-au lasat perplexa, dar in fine, fiecare cu parerea lui etc. acum si parerea mea: pot spune ca Champloo este seria mea preferata pentru felul in care e construita. ce m-a frapat aici este ca Mr. Watanabe a facut un anime postmodern 100%, bazat in totalitate pe deconstructie si joc. mi s-a parut absolut genial. pt cine spune inaintea mea ca vai atata drum doar ca sa-l vada pe tacsu mort: miza acestui anime nu e finalul, nici pe departe. nu se doreste o concluzie concreta si care rezolva toate problemele. "povestea" inseamna drumul in sine, iar regizorul foloseste drumul celor 3 ca pretext pentru a deconstrui o bucata de istorie, traditia rigida care statea la baza Japoniei medievale etc etc. tocmai de aici insertia de elemente moderniste si abaterea de la realitatea acelei vremi. acel "amalgam", ca si citatul de la inceput (pe care l-au reprodus altii inaintea mea si ar fi redundant sa-l mai scriu si eu) demonstreaza perfect caracterul postmodern al acestei serii, mai ales prin ideea de joc (de exemplu openingul, care e genial, imbina perfect imagini care par reproduceri dupa stampe japoneze cu ritmuri de hip-hop). am scris un articol in care am facut o analiza amanuntita la Samurai Champloo, cu demonstratie pe diverse elemente. daca o sa fiu in toane bune poate o sa-l uploadez aci. pe scurt: Champloo este o serie de exceptie si trebuie sa fii intr-adevar artist ca sa poti scoate asa ceva. sincer nu inteleg de ce toti vor sa vada actiune bine definita si cu rezolutie clara in final. da in fine, cum spuneam, fiecare cu preferintele lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Odeena
post Oct 28 2005, 06:15 AM
Post #53


Mean People Exterminator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: --
From: Nevermore
Member No.: 1.484
Points: 221
Gender:



Zilele astea am terminat de vazut toata seria (in fine :D). Nu m-am gandit nici o clipa la postmodernism, dar are sens ce spui, Ruxi... Sunt de acord cu tine si in ceea ce priveste faptul ca nu telul final al calatoriei este ideea principala in serial, ci calatoria in sine, intamplarile prin care trec cei trei protagonisti si care ii determina sa se schimbe atat ei insisi, cat si in relatiile cu ceilalti. La inceputul seriei, Jin si Mugen nu au incredere in altul si incearca de "n" ori sa se omoare unul pe altul, in timp ce Fuu e cat se poate de naiva si inocenta... Pana la urma, cei trei ajung insa sa formeze un grup in adevaratul sens al cuvantului si impart atat greutatile (luptele, foamea...), cat si realizarile, pentru ca la final... dar nu mai zic nimic pentru ca nu vreau sa dau spoilere :) Oricum, ca sa inchei, Samurai Champloo mi s-a parut pana la urma absolut genial... asta e parerea mea, indiferent de ce ar putea sa spuna ceilalti :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Oct 31 2005, 02:50 AM
Post #54


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



lol..de ce nu ma mira ca scorp ,hahaha..man....te inteleg..seria nu e geniala,dar pt fazele comice merita un 7.am ras cu lacrimi in eps cu baseballu..come one....la urma a iesit un amcel..iar echipa nipona...tipii, un mos, o veveritza..lool..eram pe jos de ras...ce sa zic...mie un ost mi se pare f bun . nu e yuki kajiura da merge...parerea mea e ca animeu e de nu 7...hai un 8..da un 8 dat asa..mai cu indulgentza!
ja ne!

Adminul de serviciu: Ai grija la limbaj
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Jan 2 2006, 09:17 AM
Post #55


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



ii faina seria si E amuzanta!! :) mia placut episodul mentionat de majin mai ales ca americani is facuti de kkt. god i hate that people! :twisted: insa sfarsitul seriei m-a cam dezamagit... :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jan 17 2006, 01:52 PM
Post #56


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Cu toata nebunia cu mutatul forum-ului post-ul meu s-a pierdut pe undeva. :P Dar, intrucat mi-a placut destul de mult aceasta serie, nu pot sa nu postez din nou aici.

Am observat pe topic ca multor pers le-a displacut imbinarea de vechi si nou din Samurai Champloo. Dar eu cred ca tocmai aceasta imbinare face tot farmecul seriei. :P Si cateodata acest anime este atat de convingator incat ma astept sa citesc in cartile de istorie despre hip-hop, grafitti si alte asemenea minunatii ale lumii antice. Eh... messa dreaming. :P
Ce nu mi-a placut in acest anime a fost eps cu zombies... I was like :huh: ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jan 24 2006, 01:25 PM
Post #57


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



am vazut seria acum ceva timp si iote ca-mi facui si timp sa postez pe la topic.
tin sa remarc inainte de toate vesnica "cearta" intre cei pro si contra anime-ului, si, desi de data asta nu am avut rabdare sa citesc toate aberatiile d-voastrade pe aici, cunosc destul de mult stilul. nu o sa adopt o pozitie pro sau contra ca sa nu dau apa la moara celor carcotasi, pot doar sa subliniez ca un post ca al lui ruxi de mai sus, nu cred ca ar fi putut fi coborat la nivelul disputei dintre ibarbar si scorp, asa ca celor care le displace cearta si care nu le place sa fie contrazisi, faceti dragilor posturi serioase si elevate si scapati de majoritatea certaretilor :P

back on topic, pot spune ca seria mi-a placut destul de mult. imbinarea dintre vechi si nou, crearea unei epoci cu totul aparte, rezultata tocma din aceasta imbinare, asta e meritul lui watanabe, parerea mea. anime-ul este destul de alert, actiunea nu sufera desi exista pigmenti de culoare culturali, sociali si geografici cam prin toate episoadele. este interesant chiar cum reuseste anime-ul sa atinga niste teme oarecum taboo ptr un domeniu mai apropiat de iubitorii de simplitate si actiune, denumiti generic de mine "cultul dbz" :P, niste teme culturale, istorice, sociale care nu se imbina tocmai fericit cu cultul sus-mentionat. pot sa spun ca doar rareori am simtit niste discontinuitati in anime, cum zice si kisa mai sus, episodul cu zombie a fost cam ciudat si a iesit destul de mult din nota anime-ului, sau poate a fost o problema de perceptie a mea personala, cine stie.
personajele masculine principale sunt create in dualitate, ele se sprijina si se dezvolta in paralel sub semnul uneori uitat, dar stiut a fi acolo, al ipoteticei lupte de la sfarsitul calatoriei. la mentinerea balansului contribuie esential si Fuu, care le confera un scop in viata celor doi, mai presus de gasirea unui adversar mai bun ca ei.
endingul mi-a placut destul de mult, ma asteptam sa ramana impreuna si sa aiba succes in cautari, dar am fost partial inselat de outcome si nu-mi pare rau.
per total eu zic ca e un anime care merita vizionat si va urez to have fun doing it :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Angy
post Feb 4 2006, 04:08 PM
Post #58


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: 28-January 06
Member No.: 2.120
Points: 18
Gender:



Am vazut si eu serialul asta si mi-a palcut la nebunie...m-i l-a recomandat un prieten,a zis ca e de 5 stele asa ca l-am luat si l-am vizionat...chiar good..and funny.am vazut tot serialul cap coada si sincer nush care imi place mai mult mugen sau jinn,dar oricum amandoi imi plac la nebunie.oricum un serial funny,mai inveti ceva din cultura japoniei dak esti newbie ca mine...oricum il recomand :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Feb 5 2006, 09:23 AM
Post #59


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



daca vrei ca recomandarea ta sa aiba o oarecare greutate iti sugerez sa spui si tu dc ti-a placut, nu doar ca ti-a placut ... sper ca poti sa faci asta :P
recent am avut o "disputa" live cu kaoru si ruxi pe tema anime-ului asta, mai mult cu kaoru decat cu ruxi ... ideea era nu ca as contesta anime-ul sau faptul ca mi-a placut sau poate fi placut ... ci doar insist pe marginea prezentei cliseelor ... adica stilul e super, dar poate din punctul meu de vedere ar fi putut sa fie un pic mai scurt ... sunt cateva episoade cam in plus ... si faze de genul ajungerii lui Fuu la bordel ... care se repeta de mult prea multe ori ... deja parea un lait motiv al seriei, ceva de genul: daca nu esti cuminte ajungi la bordel ... doooh ...
ma opresc aici deocamdata sa nu exagerez ... caci mentionez ca anime-ul mi-a placut si daca dau prea multe detalii negativiste nu da bine :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Angy
post Feb 6 2006, 12:28 PM
Post #60


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: 28-January 06
Member No.: 2.120
Points: 18
Gender:



ok ok gomene...:P imi palce mult serialul datorita subiectului si toate fazele astea stupid cum ai zis tu ca tot revenea la bordel..m-i s-a parut amuzant...cele mai tari episoades alea cu baseball-ul si cu jurnalul lui Fuu..parerea mea,oricum imi palce cum sunt desenati si mai ales bataile :twisted: hihi :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 05:05 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |