Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Compozitorul Preferat, ...de OST & J-music ^^


Love-chan
post Nov 21 2007, 02:00 PM
Post #1


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Majoritatea fanilor cu un pic de vechime :P stiu ce e OST-ul, unii stiu si de gendou de unde se "alimenteaza" cu muzica pentru sufletul lor, iar cei care asculta in mod regulat cred ca si-au ales si un compozitor preferat, asa cum am facut si eu :D

Compozitoarea mea preferata e Yoko Kanno. Imediat dupa ce am descoperit gendou am luat OST-urile din Escaflowne si Wolf's Rain; printre acele melodii am descoperit cateva care mi-au atras atentia si care mi-au "staruit in cerebel" ceva vreme. Ea era singura compozitoare asa ca am google-it-o :P si am aflat ca Yoko Kanno a compus melodii pentru o multime de anime-uri cum ar fi: Cowboy Bebop, Macross Plus, Ghost in the shell, Wolf's Rain si Escaflowne.

Eu nu sunt in stare sa va recomand niste melodii anume pentru ca imi plac absolut toate :D ...singurul meu sfat e sa le luati pe toate :P asa cum am facut eu.

Vreau sa aflu daca sunt unii dintre voi care au un compozitor preferat si daca da, atunci sa impartasiti si cu ceilalti B)



P.S. Sper ca nu exista un subiect la fel...daca da, va rog sa ma iertati :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Nov 21 2007, 03:39 PM
Post #2


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Angela Aki este singura de la care am ascultat si alte melodii in afara de
"This love" din Blood+ si care nu au legatura cu anime, asa ca ii pot spune cred preferat, nu? Nu am auzit nimic de Yoko Kanno( sau cel putin nu stiu), dar o sa caut. Always curios, desi stiu ca nu e bine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Love-chan
post Nov 21 2007, 04:09 PM
Post #3


~Yaoi supporter~
****

Group: Members+
Posts: 393
Joined: 25-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.354
Points: 756
Gender:



Am modificat si puteti sa vorbiti aici de compozitori de muzica japoneza, nu neaparat de OST-uri.

Scarz08, daca nu ai auzit pana acum de Yoko Kanno, ma bucur ca ai auzit de la mine. Iti recomand melodia Cloe din Earth Girl Arjuna...ti-o recomand pe asta pentru ca o poti canta la pian si un copilas pe langa tine (am vazut pe undeva azi ca stii sa canti la pian si lucrezi cu cor de copii ceea ce mi se pare foarte frumos si te felicit ^^). In rest e bine sa le asculti pe toate care sunt pe gendou :D ca sunt superbe.

Si un mic off topic ^^: curiozitatea ne face sa mergem mai departe....asta nu inseamna ca ne duce intotdeauna spre ceva bun :P Dar, decat sa stau pe loc, eu prefer sa fiu curioasa si sa explorez...in cazul de fata ma rog sa fii cat mai curios :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Dec 2 2007, 08:24 PM
Post #4


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



Da, ca si compozitoare preferata o mentionez tot pe Yoko Kanno. Am intregul OST de la Cowboy Bebop deci am apucat sa ascult destule melodii de la ea plus o melodie din Wolf's Rain (Stray) care este la fel de reusita ca cele din CB. Printre melodiile preferate de la ea enumar: "Call me, call me"; "Blue"; "See you, Space Cowboy".
Consider ca melodiile sale ajuta multa la crearea unei atmosfere potrivite intr-un anime, iar ascultate separat te relaxeaza mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Dec 6 2007, 12:30 PM
Post #5


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Cam greu gasesti ce sa spui in topicul asta. Compozitor de muzica preferat? Asta implica ca persoana respectiva sa aiba cel putin cativa ani de experienta in domeniu, sa fi lucrat la cel putin 3-4 titluri etc. Si ii gasesti cam greu, din punctul meu de vedere ei fiind undeva "behind the scene". E ca si cum ai spune cine e scenaristul tau preferat? :huh:

N-am ce face si o nominalizez si eu pe Yoko Kanno. Insa "Inner Universe" este de departe preferata mea. Singura care a mai reusit sa iasa in evidenta (in sesnul ca tot aud de ea) e Yuki Kajiura (soundtrack Noir daca nu ma insel) insa pe mine nu a reusit sa ma impresioneze.

PS: Pentru cei care nu stiu (cum am fost si eu cand am citit primul post de aici)-Gendou este un site de pe care se pot downloda melodii din filme sau seriale anime.

EDIT: For your hearing pleasure, va sugerez Pierre Bensusan - ELM. Melodia apare in timpul episodului Ganymede Elegy din Cowboy Bebop-the chase scene. Daca puteti sa urmariti scena si sa vedeti contrastul izbitor dintre rapiditatea urmaririi si the slowness of the song. 10/10
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yume_antikku
post Dec 17 2007, 10:10 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: 17-December 07
Member No.: 5.759
Points: 49
Gender:



:D pey...multi :D dar in special an cafe , dir en grey , rentrer en soi , phantasmagoria , :unsure: cinema bizarre{shiar dak nus din japan :D :rolleyes: ;) B) } la'cryma christi , etc.....mult scream , j-rock okohama-key si visual-key...... J-ROCK RULEZZZZZZZZZZZZZzz
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel_without_wings
post Dec 24 2007, 08:23 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 24-March 07
Member No.: 4.012
Points: 150
Gender:



imi place mult muzica din anime...se potriveste perfect cu scenele... evident yoko kanno fara doar si poate e preferata mea... la wolf's rain am ascultat soundtracku' si mi-a placut asa de mult ca am descarcat si aninemu' :huh:
mai ascult cu placere si yuki kajiura - ostu' de la noir e fain da' nu cine stie ce...insa ala de la madlax... :rolleyes:
recunosc obsesia mea a mers pana la extreme: am un dvd cu anime music exclusiv si e acolo pe repeat de muuuuuuuult timp <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yonutsu
post Oct 4 2010, 12:11 AM
Post #8


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 19-January 10
From: Cluj-Napoca
Member No.: 9.381
Points: 10
Gender:



vreau si eu sa mentionez inafara de yoko kanno pe kenji kawai si nobuyoshi sano la categoria ost :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Oct 23 2010, 09:04 AM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



In primul rand vreau sa spun ca sunt destul de multe animeuri care se sincronizeaza frumos cu coloana sonora, insa daca ar fi sa fac o lista cu compozitorii preferati ar fi cam asa :
Toshio Masuda (Sadness and sorrow, Grief and sorrow.. asta din ce-am auzit eu prin Naruto cand era la tv) ;
Yota Tsuruoka (Clannad, Air, Kanon si multe altele) ;
Aketagawa Jin (Honey & Clover , Toradora, Nodame Cantabile etc)
Eu consider ca muzica are o influneta foarte ridica asupra unui anime. Si asta nu numai in legatura cu animeurile. Si intr-un film daca muzica se sincronizeaza bine cu momentul atunci iti ajunge in inima. Ei bine, asta au facut compozitorii de mai sus pentru mine xD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zerotwofive
post Oct 30 2010, 06:17 PM
Post #10


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 30-October 10
Member No.: 10.152
Points: 27
Gender:



OST-urile semnate de Taku Iwasaki sunt cele mai tari [in my opinion], sa va dau cateva exemple:
TTGL, Read or Die [TV + OVA] , Soul Eater, Black Cat, Witch Hunter Robin si lista ar putea continua...

Cel mai mult imi place cum imbina muzica clasica, cea orchestrala cu cea moderna [in unele cazuri] rezultand ceva uimitor.
Dar desigur exista si alti compozitori care sunt foarte buni.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Oct 30 2010, 07:42 PM
Post #11


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Nu pot spune ca am un compozitor preferat, dar pana acum mi-au placu OST-urile compuse de Takanashi Yasuharu (Hellgirl, Naruto Shippuuden-I don't care about the anime, but the soundtrack rocks) si Susumu Hirasawa (Paranoia Agent, Millennium actress).
La Yasuharu imi place modul in care imbina muzica traditionala japoneza cu cea moderna si orchestrala; combinatia e foarte tare, iar in Hellgirl ii chiar creppy, iar ale lui Hirawasa sunt... cred ca psihodelice ar fi cel mai potrivit termen :blink: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KaeL
post Oct 31 2010, 01:29 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 6-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.077
Points: 22
Gender:



Imi place sa ascult coloana sonora a unui anime in detaliu, cu toate astea nu pot sa spun ca am o lista lunga de compozitori preferati, cel mai des imi selectez piesele preferate si doar apoi, daca imi place ceva cu adevarat ma "documentez" mai departe. Hasegawa Tomoki, Tenmon si Taku Iwasaki se numara printre preferatii mei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sei Ryuun
post Jun 2 2011, 05:23 PM
Post #13


Third Wheel
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 31-May 11
From: Bucuresti
Member No.: 10.516
Points: 104
Gender:



eu sunt innebunita dupa toshirou masuda de la naruto si dupa shiro sagisu, de la bleach. mai e yokko kanno de la cowboy bepop. tari toti trei, chiar ii plac.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Sep 14 2011, 04:07 PM
Post #14


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Yoko Kanno m-a cucerit si pe mine, in special cu Ghost in the Shell si Wolf's Rain.

De asemenea, Eiko Shimamiya mi-a oferit nenumarate momente de piele de gaina atat in seria Higurashi cat si pe iPod :D.

Imi mai place OST-ul din Fairy Tail, dar, spre rusinea mea, nu stiu cine a compus-o.

In plus, vreau sa adaug faptul ca Naruto Shippuuden are cele mai faine openinguri din toate seriile ongoing la care ma uit. Nici cele din Bleach nu sunt de lepadat, dar parca asta e mai faina decat asta. They are both good, but Naruto wins by a hair :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:10 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |