Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Influenta Europeana


Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Am mai citit cate ceva despre evolutia Japoniei. Si ma intrebam:a fost benefica influenta europenilor si a americanilor(ulterior)?

Pentru ca daca nu influentau europenii cu religia si praful de pusca si alte chestii, japonezii era si acum cam ca prin 1600-1700.
Dar totodata, nu mai era tara cea mai evoluata in tehnologie, si nu mai era anime. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



a fost benefica, doar ca japonezii nu s-au limitat la influenta. Pentru a nu se simtii mai prejos ei au inceput sa copieze. Si astfel au aparut multe lucruri care nu au ce cauta la japonezi, de exemplu Craciunul, care pentru ei e doar ceva exotic, cadouri mos craciuni, lipsit de orice semnificatie religioasa, asa cum tinde sa devina si la noi. "Norocul" lor e ca sunt poate cei mai conservatori ( o trasatura a asiaticilor ) si nu renunta deloc usor la traditie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



In primul rand americanii au fost primii care au facut contact cu japonezii si dupa un timp un incident intr-un port de-al lor cu o fregata americana(a inceput sa traga asupra cladirilor de pe tarm fara nici un motiv) japonia si-a inchis ambasadele si a intrrupt orice relatie cu europa si america pana la 20 dec 1942 inainte cu 11 zile cu atacul de la Pearl Harbor.Asa ca au fost influentati mai mult dupa al doilea razboi mondial de europa si america.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



:roll: Duo :arrow: spaniolii au fost primii care au ajuns in Japonia, apoi olandezii, englezii si portughezii si abia apoi americanii. In ce priveste influentele, eu zic ca influenta asupra religiei a fost printre cele mai mari, iar asta au facut-o spaniolii(iezuitii).

:D Yuki :arrow: se poate spune ca(virgula :lol: ) Craciunul a fost primit de japonezi datorita oamenilor ce au fost convertiti incepand cu prima Biserica Catolica construita; si pentru ca erau crestini, Craciunul este o traditie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Exact si totodata inexact. Explic imediat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sabu
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: --
Member No.: 106
Points: 2



we are waiting :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



cred ca te inseli. In primul rand foarte putini dintre ei sunt crestini ,crestinismul nu a fost lasat sa se dezvolte ca religie . Stii ca erau persecutati. In plus eu tin foarte mult la traditile lor. Am citit multe despre sarbatorile japoneze si nici una nu era cu specific crestin. Nu stiu exact cand a fost introdus Craciunul dar cel mai probabil dupa razboi. Sa stii ca au si Valentines Day, dar au fost copiate la fel ca si la noi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Da, stiu ca au fost omorati, prin taierea capetelor, prin ardere si torturati, am o poza cu o scena din asta in Arborele Lumii. Dar dupa ce Japonia si-a deschis porturile catre lume, au inceput si influentele pe care japonia le-a mai cunoscut odata, iar crestinii care se ascunsesera pana atunci au inceput sa iasa la iveala, stiind ca nu mai erau oersecutati. Oamenii care s-au stabilit in Japonia au adus cu ei si traditia, si asa a fost "introdus" si craciunul, iar Sf. Valentin ulterior. Intradevar au fost mai multi budisti decat crestini, dar n-am zis niciodata ca invers.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mistia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: --
Member No.: 111
Points: 2



stilul japonez este de a copia si de a stiliza/perfectiona. nu o sa gasesti la japonezi lucruri copiate 100%, intotdeauna exista un plus specific lor care-l face mai "japonez", mai abordabil poporului japonez ( refractar de obicei la invazia internationala ).
de exemplu, la inceputul secolului 20 exista in japonia o firma care producea lame de ras si numele ei era girraffe, insa caligrafia ei semana izbitor cu gillette. si cu toate ca gillette erau probabil mai bune, japonezii cumparau lame girraffe :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



La Craciun sau oricare alta sarbatoare nu pot adauga ceva in plus...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Frost Dragon, eu ii cunosc un pic mai bine pe japonezi si sunt convinsa ca putini stiu cu ce se mananca. Foarte putini reusesc sa inteleaga crestinismul.
In Japonia sunt foare putini straini, care sa zicem ca ar fi adus cu ei religia crestina. In al doilea rand cei convertiti au adoptata aceasta religie datorita unor conceptii care le promoveaza ( ex "iubirea" care la ei era inlocuita de termeni ca devotament si supunere ). In plus daca un daimyo ( landlord ) trecea la crestinism servitorii lui se converteau si ei , chiar daca habar n-aveau ce e , dar trebuia sa-si urmeze stapanul. Apoi a urmat perioada de izolare, care a durat peste 200 de ani, timp in care crestinismul a disparut ( nici nu a avut timp sa prinda radacini, si nici nu a avut cine sa-l pastreze, caci multi au fost omorati ).
Japonezii , dupa cum am spus, tin mult la religia lor ( shintoism si budism - majoritatea adopta ambele religii ) si dupa atatea secole nu se putea sa infloreasca o religie noua atat de mult incat sa fie adoptata de suficienti oameni, iar Craciunul ( sau orice alta sarbatoare crestina ) sa devina traditie. Dar ei au vazut Mos Craciun, cadouri, podoabe, vacanta. In plus daca e la americani, nu puteau fi ei mai prejos. BTW eu nu am auzit sa se colinde sau sa se impodobeasca brazi in Japonia de Craciun ( evident sunt exceptii ), sau sa se vopseasca oua rosii de Paste, sau sa mearga oamenii sa ia lumina in noaptea de inviere. Pastele e si el doar iepurasi de ciocolata.
Crezi ca daca ar fi venit preoti budisti sau shintoisti in Romania sau sa zicem america multa lume s-ar fi convertit si ar fi adoptat sa zicem sarbatoarea Bon ( a mortilor ) ? Cum pentru noi zeitatile lor sunt doar povesti interesante la fel e crestinismul pentru ei. Ca dovada se vede si in anime cum l-au perceput ei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Yuki, nu stiu daca este vorba de " daca are ala tre sa am si eu " .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



cert e ca au copiat multe chestii , Insa spre deosebire de noi ( romanii ) nu au renuntat la propriile obiceiuri si traditii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Prin obiceiurile noastre te referi la cele care au originea la tara, nu ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



nu neaparat, de exemplu colindatul , nu se facea doar la tara..cand eram mica exista , acum umbla doar "pusti" care iti turuie 30 secunde ceva si apoi zic la anu si la multi ani. doar studentii de la teologie mai incearca sa prelungeasca obiceiul.
Am adoptat valentine's day si halloween, doar pentru ca le-am vazut in filmele americane.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Pai nu se mai duce lumea cu colindul dupa vreo 16 ani, pt ca:
- le e rusine
- li se schimba vocea
- cei ce te vad la usa, zic: Uite-i si pe astia, ditamai caii, si merg cu colindul.

In schimb, cu plugul se mai merge.

Deci chestia ca traditia la noi e pe "sfarsite", nu e numai din cauza noii generatii, ci si a celor mai batrani.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mistia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: --
Member No.: 111
Points: 2



aici e problema
in timp ce romanu' zice "uite-l si pe ala cat calu' si merge la colindat" japonezu' respecta cu sfintenie traditia, nu conteaza cat ar parea de bizar in ochii altora.
diferenta de mentalitate si cultura
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Asta se intampla in Romania, dar nu numai, ce, crezi ca la ei nu sunt persoane care au pareri din astea despre cei ce colindeaza?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Unregistered









Si in postul meu "De ce merg femeile japoneze leganat" se observa influenta europeana....
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Unregistered









Chiar daca au respins crestinismul, adevarul este ca le place. Asa cum ne-au placut si noua Sf. Valentin si Halloween. Culoare, veselie, o ocazie perfecta pentru a se distra, pentru a sarbatori.
Oricum, au evoluat si ei (si inca cum!!!), asa ca nimeni nu mai e persecutat acum (decat, probabil, la tara :P ). Am vazut ca multe seriale anime trateaza tema asta; fetele mai sunt si calugarite, nu numai preotese in temple ;) .
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:41 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |