Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Recomandari Anime, anime sci-fi & action


Daianara
post Sep 4 2007, 03:27 PM
Post #21


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Scuza-ma insa daca te intereseza animeuri de genul Slice of Life de ce nu dai o raita pe la categoria respectiva de pe forum? Sunt sigura ca o sa gasesti o gramada de serii care sa te intereseze, prezentate frumos si, in plus, cu opiniile userilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Sep 4 2007, 05:25 PM
Post #22


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Sa stii ca are dreptate Daianara...poti merge pe forum,la Romance,Drama,si tot ce vrei tu,si sunt acolo prezentate animeuri,si poti citi macar putin,sau arunci o privire,si vezi ce te-ar interesa...
Totusi Marmalade Boy,ar fi o idee...asta daca nu l-ai vazut.Hana Yori Dango,ti l-ar recomanda cineva cunoscut mie... :) si il recomand si eu.Kodocha,merita vazut...din ce-am vazut eu pana acum,astea sunt reusite...
Mai vechi...Georgie,Lady Oscar,etc...as continua lista,dar nu stiu sigur cat de interesata esti de ceva vechi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Sep 4 2007, 05:59 PM
Post #23


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Eu aş face totuşi cīteva recomandări. Kamichu e un serial de 16 episoade, a rulat şi la A+ dar numai varianta TV de 12 episoade, am impresia. Este o combinaţie foarte simpatică de comedie, SF/fantasy, romantism şi school-life.

Altă recomandare ar fi filmele Tenchi Muyo. Sīnt SF şi comedie prin excelenţă, componenta romantică e mereu acolo, şi poate īţi deschid pofta pentru seriale, care sīnt vreo 4 plus diverse OVA.

Nici "Melancolia lui Haruhi Suzumiya" n-ar fi un serial rău, la fel, are substrat SF destul de substanţial, este o comedie excelentă, are o poveste romantică.

"Mahoromatic", sīnt 2 seriale şi un Summer Special, povestea este comedie cu substrat SF şi evident există şi o poveste de dragoste. Principala categorizare este de "maid anime" īnsă.

Dacă faci abstracţie de conţinutul SF ceva mai uşurel, cred că şi Onegai Teacher se califică. Dar iarăşi, principala categorizare este "school romance".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkAngelGirl089
post Sep 4 2007, 07:31 PM
Post #24


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 29-August 07
From: Bucurescti
Member No.: 5.029
Points: 288
Gender:



Aha ms mult la amandoi mi-am facut o oarecare idee!!! :rolleyes: :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Luffy
post Sep 18 2007, 06:18 PM
Post #25


Food master!
****

Group: Members+
Posts: 355
Joined: 18-September 07
From: Cluj-Napoca/FurWood
Member No.: 5.183
Points: 1.142
Gender:



One Piece
Bleach
Naruto Shippuden
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipmaster
post Nov 3 2007, 01:12 PM
Post #26


...
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 23-June 07
Member No.: 4.527
Points: 77
Gender:



Salut jkno iti recomand ca Sci-Fi /Action: Noein -> http://en.wikipedia.org/wiki/Noein ... Eu l-am vazut si mi-a placut... -> nu am mai vazut ceva asemanator inainte!
PS: urmeaza sa spun cateva idei, care nu au legaura cu anime-ul si nu sunt in nici un fel 'spoilere'...
Ca sa intelegi foarte bine acest anime (poti foarte bine sa nu te lasi influentat de aceste idei, sa nu le aprobi sau sa le citesti):
chiar in lumea noastra se presupune ca gandurile (imaginatia, amintirile samd) au o existenta cuantica si in plus in mintea noastra undeva in subconstient nu facem distinctie intre trecut, prezent si viitor si de aceea retraim sentimentele unei amintiri, dar putem totusi sa algem sa nu retraim un sentiment, mai ales unul negativ, pentru ca avem la dispozitie o gama larga de sentimente si putem alege opusul unui sentiment negativ si oricum nu are rost sa ne afecteze ceva din trecut (e contraproductiv, insa e eficient sa inveti din lucrurile infaptuite in trecut) si astfel vom trai doar in prezent si ne vom putea gandi doar la crearea viitorului dorit, viitor care incepe intai prin a fi gandit si apoi incepe a deveni tangibil.
O alta idee ar fi cea cu regresia hipnotica si alte lucruri asemanatoare -> poti merge cu mintea oriunde in trecut sau in prezent si poti descrie lucruri, pe care nu le-ai mai vazut... Oare sa fie doar puterea imaginatiei noastre care face toate astea sau altceva? O intrebare la care nu trebuie sa-ti raspunzi pentru a viziona Noein, insa celelalte idei, pe care le-am scris mai sus din cunostintele mele de filosofie si stiinta m-au ajutat sa inteleg anime-ul. Nu ma gandesc la alte lucruri despre acest anime cum ar fi tehnologia folosita in anime, ci doar cum gandurile interactioneaza cu timpul si realitatea... si acest anime mi se pare foarte inspirat in revela cate ceva in acest sens.

Un alt Sci-Fi/Action: http://en.wikipedia.org/wiki/Solty_Rei - e ceva mai usor de 'digerat' si grafica e draguta...

Pentru DarkAngelGirl089 recomand -> http://en.wikipedia.org/wiki/Mirage_of_blaze .. Se incadreaza in genurile romace/ SF si in plus e si Shounen :rolleyes: ... E ceva inedit.. Incearca doar...
Mai era o serie pe canalul A+: http://en.wikipedia.org/wiki/Gallery_Fake care se incadreaza in genurile cerute ... vei gasi in timp multe alte anime care corespund genurilor si aici pe forum si pe net... Nu stiu daca se mai difuzeaza Gallery Fake, dar se gaseste si pe net... Sunt 'acceptabile' si au grafica exceptionala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Nov 3 2007, 01:14 PM
Post #27


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Ma bag si eu doar ca sa zic ca Gallery Fake se gaseste pe net doar pana la episodul 11 din 37 cu subtitrare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anbu_sharka
post Nov 3 2007, 04:22 PM
Post #28


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 24-October 07
Member No.: 5.421
Points: 97
Gender:



action: Black Lagoon
Sci-Fi: Ergo Proxy
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:38 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |