Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

Outline · Standard · [ Linear+ ]

> cu ce desenam ?


pwLiquid
post Apr 22 2004, 10:07 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: Suceava
Member No.: 275
Points: 4



salut!

as vrea sa-mi incerc talentul sau ce-o fi el in ale manga. am desenat nitzel cu un creion nesimtzit, moale si fara tragere de inima (amindoi), apoi am privit indelung... "mai am de invatat!" am mai citit forumul, am mai rasfoit inet-ul si am realizat ca e posibil sa existe citeva instrumente - creioane, pixuri cu gel, stilouri, cerneluri - care sa usureze si chiar sa "enhance" munca unui artist. n-oi fi eu artist, dar daca ei au nevoie de instrumente speciale, eu de ce n-as avea ? :) prin urmare am cautat marca Zebra pe ici-cloea, dar, asa cum ma asteptam inca dinainte de-a-mi lega sireturile, fara nici un rezultat. totusi am vazut puzderie de faber castle, rotring, schneider si alte minunatii si m-am intrebat daca ele n-or fi bune de ceva. ghidati-ma va rog si spuneti-mi cam ce ar trebui sa caut din cele disponibile in stocuri pentru a-mi incepe "cariera" cu piciorul corect.

nota: stiu ca se poate desena cu orice, cum o faceau si nenii aia in pesteri cind aveau in loc de chilotzi blana de vultur; dar daca aceeasi neni ar fi avut un creion si un caiet, sint sigur ca rinocerul lor ar fi aratat mai a rinocer (but lord works in misterious ways si a facut sa-mi placa desenele lor). deci nu vreau sa maninc ciorba cu linguritza cind pot sa-mi iau lingura.

merci :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies(1 - 19)

Uje
post Apr 22 2004, 11:06 PM
Post #2


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Eu mananc ciorba cu lingurita :lol:. Cat despre instrumente profesionale nu stiu ce sa-ti zic decat ca sunt scumpe =D Eu folosesc tus Rotring in general pt contur si pt. colorat. Daca vrei, de exemplu, sa lucrezi in stilul cell, culorile acrilice sunt cele mai potrivite. Dar, cum am spus, iti rup buzunarul. La capitolul hartie, folosesc de obicei Canson, fie de desen sau schite (cea de desen e mai groasa si mai potrivita daca vrei sa colorezi). O hartie pe care merge f. bine sa colorezi cu Rotring este cea de gravura. Un A3 costa in jur de 20k lei. Am testat-o o data dar, sincer, pt. niste desene anime la nivelul la care le fac eu nu cred ca merita sa dau atatia bani.... Creioanele (grafitti sau creioane colorate) le cumpar de la fondul plastic si sunt de obicei marca Koh-I-Noor Hardmuth. Mai e si marca Bruynzeel care are acuarele bune.
Acum, cat de profesionale sunt aceste marci nu stiu. Rotring e f. bun, dar e folosit in general de arhitecti. Profesoara mea de desen mi-a recomandat sa iau alt tip de tus asa ca acum folosesc Koh-I-Noor pt lucrarile de la scoala si m-am limitat la a folosi Rotring doar pt desenele in stil anime.
Oricum, eu sunt satisfacuta de aceste produse =)
Poti sa dai o raita pe la fondurile plastice din orasul tau, sa cumperi cate putin din fecare si sa le testezi. E cel mai bine asa.

P.S. Threadul asta n-ar fii mai fotrivit in sectiunea fan art? ^.~!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

pwLiquid
post Apr 23 2004, 09:44 AM
Post #3


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: Suceava
Member No.: 275
Points: 4



Uje, merci pentru indicatii. am sa-l vizitez pe nenea ala, Fondul Plastic, sa vad ce-mi poate oferi. totusi inclin sa cred ca acolo voi gasi same ole snit. oricum, mi-am format o idee, ceea ce e bine :) . o sa testez tot felul de instrumente in limita bugetului si sper sa gasesc ceva ... pe placul meu si al desenului.

threadul l-am pus unde am vazut Manga :) . sint nou pe aici si nu m-am obisnuit inca. scuzele mele. sa-l mute cineva unde trebuie.

cit despre ciorba cu lingurita... s-ar putea sa nu fie chiar atit de rau cum mi-am inchipuit. :lol:

merci
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zink
post Apr 23 2004, 01:46 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: Bucharest -shadowcity...follow the sounds of anime::
Member No.: 259
Points: 2



Pwliquid... nu poti sa advansezi brusc la fine tip pens...You must first master the pencil. Trust me...iti spun din experienta...este mult mai greu sa desenezi cu stilouri...Pe sub toata cerneala aia sunt ascunse schitele facute before in creon. Asa ca tot creonul este de baza. Eu desenez mangauri de vreo 6...7.. ani shi tot imi este greu cu stiloul. Daca vrei unul special pentru manga cauta:
Spoon pens, G-pens, Round-pens. (Cu un stilou de scoala este mult mai usor si arata cam la fel). Un manga tutorial despre "manga drawing materials ar fi bun pentru tine.) :D

By the way, posteaza pe fanart o creatie facuta de tine.Daca ai.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fire
post May 1 2004, 04:29 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucarest
Member No.: 114
Points: 2



La capitolul "instrumente traditionale" as putea spune ca am acoperit o destul de mare gama de produse. Nu cunosc personal gradul de evolutie in desen in cazul tau pentru a-ti putea da un sfat cat mai adecvat (din aceasta cauza pot spune ca sprijin impulsul dat de zink in a te convinge a posta ceva fanart).
Din punctul meu de vedere un adevarat artist nu are intotdeauna nevoie de ustensile profesioniste si de materiale de calitate (in mod ciudat, din proprie experienta, unele din cele mai bune desene/schite de-ale mele au iesit pe hartii de cea mai proasta calitate si cu instrumente total obisnuite). Rolul acestor produse intervine in momentul in care ai de facut "lucrari oficiale" cum le numesc eu, care au drept destinatie un beneficiar. Spre exemplu, mangaka Minami Ozaki foloseste creioane Zebra (am observat ca ai mentionat numele lor; in Romania inca nu au fost aduse), cerneala obisnuita si hartii de manga normale. Pentru ilustrtiile colorate foloseste creion Special Black, cerneala Dr.Martin, hartie BB Kent si screen tones* Pantone. Pe de alta parte, o marca care se gaseste si la noi, Pentel, este folosita de mangaka You Higuri.
Ai mentionat marcile Faber-Castell si Rotring (printre cele cunoscute/utilizate in mod curent de mine), as mai adauga Koh-I-Noor Hardmuth (recomandate si de Uje), Staedtler, Toison d`or, Derwent, Berol. Din toate acestea preferatele mele raman: Rotring, Koh-I-Noor Hardmuth, Toison d`or, Derwent si Berol. Legat de Bruynzeel, de care vorbea Uje, pot spune ca nu sunt chiar pe gustul meu, in special cand vine vorba de creioanele colorate de acuarela (creioane speciale cu care colorezi pur si simplu asemeni oricarui alt creion ca in final sa aplici un strat de apa, rezultand un efect de acuarela - inlocuitoare ale acuarelei clasice sub forma de pastila sau tub).
La capitolul hartie sau mai corect spus, in cazul meu, suport de desen mentionez: hartia Canson (intr-adevar insotita de niste preturi destul de piperate, gasita in variantele de hartie alba pana la aproximativ intreaga paleta coloristica si de texturi diferite); hartia semi-ciocan (folosita in special pentru plansele de arhitectura, putand fi folosita si in cazul acuarelelor/temperei, suportand un strat si o revenire destul de deasa cu o cantitate de apa/culoare, datorita grosimii semnificative pe care o are - de aici si numele); cartoanele colorate cu sau fara textura (depinde si de ce efect se doreste a fi rezultat); calcul (pentru aplicatie pe uscat sau pe ud -> in cazul aplicatiei pe ud trebuie sa consulti pe cineva in domeniu sau un manual, deoarece presupune o anumita tehnica => toate astea reies din tehnica denumita acuarela care poate fi facuta in mai multe stiluri - arhitectii spre exemplu prefera tenta plata) - pentru a-l recunoste usor, calcul reprezinta o hartie subtire, semi-transparenta, de culoare alb mat (pe adresa http://www.roanime.as.ro/index.php?page=105 poti gasi la Imagini -> Fanart o aplicatie a calcului. Desenul cu Rhea reprezinta un ansamblu alcatuit din desenul propriu-zis peste care am aplicat o foaie de calc - de aici si efectul de geam aburit); foita (drafting paper in limba engleza, insemnand o foaie extrem de subtire, folosita in cazul schitelor, prezentand avantajul transparentei).
In cazul altor ustensile ai putea incerca penitele (preturi incepand de la 150.000 in sus), pixurile cu pasta, cele cu gel, tusurile Rotring (intelegand rapidografele - folosite impreuna cu tusurile aceleiasi firme sau ale alteia - Staedtler etc.), creioanele moi (incepand de la mina B in sus - 2B, 3B, 4B, 6B etc.), carbunele (este insa o tehnica care necesita ghidare), pensula (preferabil sa aiba parul din coada de veverita, insa daca nu gasesti, ideea e ca pentru a identifica o pensula buna de una proasta e ca parul folosit sa fie moale, des, iar in momentul introducerii in apa si apoi al scuturarii ei sa formeze un varf subtire perfect -> te poti ghida si dupa preturi ;) - sunt destul de scumpe), tunul (pentru linii groase, de rezonanta).
In cazul acoperirii suprafetelor poti incerca acuarela, tempera, goasele (Fondul plastic), aerograful (un instrument care are in componenta sa un fel de rezervor care-l umpli cu solutia dorita si cu care apoi sufli controlat, determinand o suprafata plina de pixeli - asemanator afectului de grafitti), flaurile (cariocile, in termeni romanesti) - Staedtler (CLAMP lucreaza cu markere late) - desenele in faluri pe cal dau o acuratete si o aleganta aparte; uleiurile - Fondul plastic (in cazul aplicatiei pe panza); pastelurile grase sau cele cretate (recomand Koh-I-Noor Hardmuth) - trebuie consultata si experimentata aceasta tehnica inainte de o aplicatie serioasa; creta, creioanele colorate, creioanele colorate de acuarela (prefer tehnica clasica - din pastila sau tub); colajele cu cartoane sau hartii colorate.

*screen tones = toata cateogoria de umbre, de decoruri sub forma de tente plate alcatuite din masa de pixeli gasite in manga (practic manga reprezinta o succesiune de colaje de acest gen). O alta firma care se ocupa cu asa ceva se numeste Letraset, iar produsul poarta numele de Letratone.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zink
post Jul 8 2004, 09:01 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: Bucharest -shadowcity...follow the sounds of anime::
Member No.: 259
Points: 2



hmm...eram prin centru(pe la km 0) shi am dat de o strada plina de art shops! cerneala,pensule,creoane,hartii etc! ...nu am avut timp sa intreb de drawing pens....oare au?


P.S. nu gasesc pixul potrivit pentru contur!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Jul 8 2004, 09:27 PM
Post #7


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



:lol: creionul meu 05 de 2B sau calculatorul
decat sa dau bani pe unelte mai bine dau pe alceva....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Sep 11 2004, 06:38 PM
Post #8


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Pai incearca shi tu mai intai pe calea traditzionala. Sa ai mai multe feluri de "carbune". De la HB-uri la 2B, 3B..etc. Nu cred ca exista acel "crion magic" care sa deseneze in locul tau. Parese, talent ai, asha ca foloseshte-l shi atunci cand ai terminat opera de arta, arata-ne shi noua ce ai "faurit". :) Good luck with all! /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Asra
post Sep 14 2004, 01:17 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 162
Joined: --
From: Inner World
Member No.: 184
Points: 278
Gender:



haha, wow! ce pot spune, eu folosesc... un creion mecanic si o guma si uneori un pix negru cu gel XP am folosit o data rotring si iubesc poza pe care am facut-o dar iti tre timp si in plus am vopsit si fata de masa cu tus :P
eu oricum lucrez mutl digital asa uneori fac ceea ce se numeste digital inking asa ca pe hartie folosesc doar creionul
....de loc profesioanl
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Sep 14 2004, 01:34 PM
Post #10


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Fire .. fa un mic update in bookmarks : albumul tau este aici si poza despre care vorbesti (asta pentru Liquid) este aici /^_^

PS: welcome back ppl
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Forbin
post Sep 14 2004, 01:40 PM
Post #11


Abhorrent Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 75
Joined: --
From: (don't look behind you)
Member No.: 365
Points: 666
Gender:



eu desenez cu pix negru. uneori ma joc de-a desenatul cu creionul - mina standard de 0.5 (desenele mele sunt minuscule de obicei)
daca o sa imi vina vreodata mintea la cap, o sa iau o foaie mare si o sa desenez pe ea cu un creion mai serios... pana atunci, tot la colturi de foi pe care mi-am notat noua organizare a firewall-ului serverului, sau mai stiu eu ce, voi ramane.
de obicei imi scanez desenele si le prelucrez in GIMP. asta le aduce la o dimensiune mai "normala" si imi da ocazia sa corectez ocazionalele screw-ups pe care le mai fac din neatentie cu pixul ala negru...

nu recomand stilul asta nimanui, it's just what works best for me (deocamdata, cine stie unde voi evolua)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Attessya
post Sep 14 2004, 02:31 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members
Posts: 16
Joined: --
From: Constanta
Member No.: 367
Points: 2



:shock: wow... nu stiam ca sunt atatea ustensile pentru desen... hmmm... ar trebui sa incerc si eu asa ceva... n-am trecut inca de faza cu creion normal, culor normale so hartie... normala.. dar o sa caut tot ce ati zis mai sus... /! ... si o sa incerc si eu, dar poate totusi o sa gasesc acel "creion magic" ca ar fi de ajutor /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Mar 15 2005, 02:41 PM
Post #13


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Eu sunt adeptul la calculator... mie frica sa pun mana pe creion... rugamintea mea ar fi sa daca stie cineva o marca si o suma acceptabila pt o tableta grafica sa'mi recomande si mie... si un tutorial pt photoshop 8
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

thira_chan
post Apr 5 2005, 01:35 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 103
Joined: --
From: Cluj-Napoca now :D -finally a student :P
Member No.: 350
Points: 121
Gender:



deci eu nu stiu cum sunteti voi dar eu sincer (cum nici nu am loc de munca fiindca umblu la scoala si nu am timp nu prea am bani) am fost cautat pe net niste intrumente bineinteles din alte tari si cand ma uitam la pret .... :roll: nu prea e pentru mine ... am gasit pe un site nici nu mai stiu unde set pentru manga ... ce ai nevoi pentru un manga .... serau chiar interesante cu tot feluri dar si pretul era destul ... cel mai ieftin era 50$ ^_^; ce mi-a prins cel mai mult atentia e "papusa" pt. model ... trebuie sa fac si eu rost de unu ... eu sunt persoana care incearca toate ...
am observat ceva de cativa ani ... cand desenam pe foi de desen normale aveam niste probleme:
1. erau destul de scumpe eu foloseam un bloc intr-o zi
2. nici nu se poate sterge bine cu radiera la toate ....

asa ca mi-a venit o idee ... am incercat sa folosesc foi de xerox sunt mai ieftine , au calitate mai buna dupa parerea mea si eh mie imi place mai mult ... stiu ca multi sunt asa cu asta dar eh ...
deobicei cumpar un pachet de 500 de foi astea costa cam 300.000 si ma tine ... sa vedem cat? max 2-3 luni ... hehe ...
daca alti ar vrea sa incerce cine inca nu a facut-o poata ajuta si aia un pic :)

sin inca ceva ce ma scoate din minti nu gasesc nicaieri creioane sau carioci aici care ar avea macar pe aproape culoare de piele ... stiu stiu multi folosesc "roz" sau portocaliu dar mie sincer nu prea imi place asa ....
nu stiu de unde a fost facut mama rost de niste creioane din Frata si Germani acolo inte ele a fost un creion cu culoare de piele ... arata supe dar mie mila sa-l folosesc nonstop ca dupa cateva saptamani nu mai am nimic din el si nu stiu de unde as putea sa fac rost de culoare din asta ... daca stie cineva o marca de creioana sau carioci in care se gaseste aceasta culoare ... plz tell me
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Apr 6 2005, 08:07 AM
Post #15


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Cauta prin fonduri plastice sau librarii creioane la bucata (Koh-I-Noor, Bruynzeel, Conte). Eu am gasit niste nuante bune pentru piele (mai ales de la Conte si Koh-I-Noor). Acum, si piela are multe variatii si n-am de unde sa stiu ce anume cauti.
Dar, daca totusi nu gasesti, cumpara ocruri, rozuri, galbenuri, brunuri si dai cu combinatiile! Merge perfect ^__^ Poti sa incerci si niste culori mai reci.
Cat despre hartie, ia-ti una mai buna cand colorezi. Merge xerox-ul pt schite dar strici creioanele colorate pe el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lillith
post May 24 2005, 07:29 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 161
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 717
Points: 37
Gender:



Have one question for Uje ...cam cat costa acea trsuta de rotring pe care o folosesti tu?Ptr ca si eu as vrea sa imi cumpar...am auzit ca se ajunge la 23 mil :-|
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post May 24 2005, 11:32 PM
Post #17


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Stai, ce, unde, cuuuuum? XD Cred ca te referi la tusurile Rotring (numai astea le-am mentionat pe aici). Si costa in jur de 40-50000 lei/tub (max. am dat 90k, difera si in functie de culoare dar atunci chiar erau scumpe XD)
Anumite truse ajung si la 23 mil lei (si peste) dar contin alte chestii. De exemplu, un singur compas (cred ca Rotring, nu mai stiu ce marca era) trece usor de 1 mil. (hmmm, si pretul asta cred ca e vechi de cel putin 2-3 ani) dar e profesional.
Si apropos de lucruri scumpe, am vazut niste minunatii de markere in toate culorile (inclusiv griuri colorate o__o)! Pacat ca erau numai la set si unul singur costa 3mil :cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post May 26 2005, 10:52 PM
Post #18


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Da ce ti trebuie culori bah! Foloseste dreq compteru si nu le mai umpletzi buzunarele la astia de la librarii pt ca au tendintza de a aduce cartzi noi si din ce in ce mai proaste!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lillith
post Jun 2 2005, 07:33 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 161
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 717
Points: 37
Gender:



Si tusul ala in ce il pui?Ptr ca nu poti folosi un stilou normal.Tuburi se gasesc si astea,dar unde pui tusul...cu ce desenezi:-s?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Jun 2 2005, 08:29 PM
Post #20


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Haha, paaai, in ce nimeresc. De preferat sunt ambalajele de bomboane pt. ca au spatii mici in care poti amesteca tusurile. Eu colectionez de ani ambalejele de la Toffifee, sunt ideale :)))
Cu ce desenez? Ummm, la ce te referi? Ce instrument folosesc impreuna cu tusurile? Pensule sau penite :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:54 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |