Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

13 Pages « < 9 10 11 12 13 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lupta pentru imaginea ANIME in Romania !


Himitsu23
post Feb 11 2012, 09:18 PM
Post #201


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Si cu asta vor fi 669... It wasn't on purpose... I guess it was my natural reaction to somebody who criticizes something I love. In plus, it was hard to take her seriously din moment ce username-ul imi aduce animte de o melodie, produs romanesc. Acum nu stiu...I apologize for being mean, si sper sa nu iau ban pt asta, dar nu cred ca devii membru al unui club axat pe un anumit domeniu doar pt a-ti spune parerea negativa despre obiectul muncii membrilor acelui club, right? :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Feb 11 2012, 09:30 PM
Post #202


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



why would anyone want to ban you? for being mean, you're becoming paranoid, and it makes me wanna hit/insult you (dupa cum preferi)


sa stau on-topic, pot spune ca in ultima vreme nu am mai vazut nimic la tv, nici un fel de anime (something more serious), oricum daca s-ar vrea sa se promoveze anime-uriile, ar putea aparea mici reclame pe diverse produse comestibile, dar de fel aici apar reclame la tampitele acelea de seriale tv de la americani, difuzate la jetix/disney sau cum rahat ii mai spune X(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

animer9
post Feb 11 2012, 10:59 PM
Post #203


perverted member
****

Group: Members+
Posts: 324
Joined: 27-October 08
From: in mijloc de Baragan
Member No.: 7.826
Points: 709
Gender:



arza-v-ar focuƂ Actei ca pericuƂosi mai sunteti! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sophie
post Feb 12 2012, 08:25 PM
Post #204


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 11-February 12
From: Braila
Member No.: 10.868
Points: 11
Gender:



Mda... dar anime-urile nu sunt din tara noastra, trebuie sa recunoastem ca tot japonezii au venit cu ideea... nu multi stiu de ele, dar... acest forum a fost creat pentru cei care stiu ce sunt, in regula? Adica... nu inteleg ce rol are sa ne zbatem pentru lupta asta pentru anime-uri in Romania, atata timp cat nu sunt din traditia noastra si le-am "furat" din Japonia, ca de obicei precum alimentele din alte tari, de exemplu Turcia. Sa o lasam mai moale, nu are nici un rost. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Feb 12 2012, 08:43 PM
Post #205


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Sophie tie ce ti-ar place sa vezi la TV? porcariile alea de filme si desene care sunt difuzate pe disney channel sau niste anime-uri de calitate? la asta se refera, ca noi nu avem difuzate la canalele noastre anime-uri, este doar Animax, care nu-l prindem toti si care redifuzeaza cam tot aceleasi anime-uri, oricum il consider slab dezvoltat acest canal care era de nisa, acum difuzeaza si alte chesti nu numai anime-uri mai rar vezi cate ceva si la celelalte canale. Oricum in tara asta probabil ca 50-70% din populatie gandeste in genu "desenele sunt pentru copii" (ia sa le pun eu la copii niste hentai-uri :D ) sau "nu mai sunt copil" (mda nu-i de mirare ca te comporti ca un idiot).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Feb 12 2012, 08:52 PM
Post #206


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Sophie, I don't think you understand, so I will explain it to you: Noi cei de aici "am vazut lumina" care vine din Tara Soarelui-Rasare, si nu este corect din partea noastra sa pastram totul pe noi. Din acest motiv, este important ca noi, cei ce suntem adeptii acestui cult al "produselor japoneze furate", care desi nu fac parte din cultura noastra, dar nu ne opreste nimeni sa le urmarim (poate doar ACTA) si sa ne placa, sa facem in asa fel incat sa promovam si sa schimbam opinia generala despre felul cum sunt vazute anime-urile in tara noastra - desene animate pt copiii pana in 10 ani. Sa nu mai pomenim de faptul ca din acest motiv, parerea generala despre cei care la o varsta de 22 (my age for example) inca uraresc anime-uri nu este una buna.
Un pas important in directia cea buna care s-a facut a fost organizarea de conventii anuale cu aceasta tema. Daca esti cumva in Bucuresti in perioada 20-30 Mai sau 20-30 Octombrie, poti participa si u la un astfel de eveniment si vei intelege importanta "Luptei pentru imaginea ANIME in Romania!" :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Feb 12 2012, 09:44 PM
Post #207


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(Himitsu23 @ Feb 12 2012, 08:52 PM)
Sophie, I don't think you understand, so I will explain it to you: Noi cei de aici "am vazut lumina" care vine din Tara Soarelui-Rasare, si nu este corect din partea noastra sa pastram totul pe noi. Din acest motiv, este important ca noi, cei ce suntem adeptii acestui cult al "produselor japoneze furate", care desi nu fac parte din cultura noastra, dar nu ne opreste nimeni sa le urmarim (poate doar ACTA) si sa ne placa, sa facem in asa fel incat sa promovam si sa schimbam opinia generala despre felul cum sunt vazute anime-urile in tara noastra - desene animate pt copiii pana in 10 ani. Sa nu mai pomenim de faptul ca din acest motiv, parerea generala despre cei care la o varsta de 22 (my age for example) inca uraresc anime-uri nu este una buna.
Un pas important in directia cea buna care s-a facut a fost organizarea de conventii anuale cu aceasta tema. Daca esti cumva in Bucuresti in perioada 20-30 Mai sau 20-30 Octombrie, poti participa si u la un astfel de eveniment si vei intelege importanta "Luptei pentru imaginea ANIME in Romania!" :)
*


^This^ B)

Ideea centrala este faptul ca nu trebuie sa acceptam ca animeurile sa fie categorisite drept porcarii de catre neofiti, ci sa incercam sa reabilitam aceasta imagine astfel incat sa eliminam adevaratele porcarii care se redau la tv pentru a educa noua generatie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 13 2012, 01:34 PM
Post #208


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(Sophie @ Feb 11 2012, 08:11 PM)

*



Ahhh :blink: :blink: , ok!

Cultura traditionala , amprenta fiecarei natiuni e in continua schimbare (sa zicem evolutie :huh: ).
Fiecare preia ceva bun sau rau.
Asa e sistemul (bun sau rau nu vreau sa discut asa ceva).

Culturile se schimba , adapteaza noilor curente.
Exemplu felul cel mai consumat in Japonia e "ramenul" care e originar din China si nimeni nu da cu pietre ca se modifica stilul de mancat in Japonia sau ca tinerii japnezii mananca mult ramen.

Daca vreau sa pastrez emblemele traditionale ale Romaniei voi ajunge sa : ard toate fastfood-urile, demolez cluburile, daram malurile, hypermarket-urile, sa bat pe strada pe oricine care pronunta "misto" sau "cool" pe strada etc etc [cadem in ridicol asa]. Desi ma tenteaza sa ma duc acum la "vecinica" si ma tavalesc cu ea prin fan, sau sa ma joc de a ciobanasul si scufita prin zapada :twisted: :lol: :lol: .

Animeurile sunt o forma de relaxare, ocupare a timpului liber, forma nou de marire a imaginatiei, hobby etc (nu dauneaza grav sanatatii ... mentale :P ).

Dar cum sunt o firea calma, calda: pot sa te invit la un suc+anime Sophie si cine stie iti mai schimbi parerea. Daca nu par de incredere poti sa vii tu cu catusele :lol: :lol: (eu le-am pierdut :rolleyes: ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Feb 13 2012, 01:59 PM
Post #209


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



*ding ding ding ding* PERVERT ALERT *ding ding ding* :unsure:

In orice caz, Blood are dreptate. Societatea exista pentru a se schimba; desigur, unele valori trebuie pastrate, dar simplul fapt ca "nu e al nostru/ nu e de la noi" nu inseamna ca nu ar trebui sa il "adoptam" in cultura noastra.

La fel s-a intamplat si cu filmele americane si alte chestii din vest: nici alea nu sunt "d-ale noastre", dar vad ca se inteleg bine cu noi :rolleyes: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Feb 13 2012, 04:24 PM
Post #210


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(darczon69 @ Feb 13 2012, 01:59 PM)
*ding ding ding ding* PERVERT ALERT *ding ding ding*  :unsure:



Corect ! :P :P (doar in fata monitorului, si in pauze la serviciu) nu e efect secundar de la anime ci de la servici (munca multa si prezenta feminina in jurul meu 0%, parca colegele [vreo 40-55 ani] de la etaj acum sunt bune de invitat la un ceai :lol: :lol: ).
Oricum unii din idolii mei este Kanta din Desert Punk :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Mar 4 2012, 01:50 PM
Post #211


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Daca voi vreti sa luptati pentru cultura, arta de calitate samd, foarte bine. Dar 'anime' nu implica nimic artistic, chiar dimpotriva - anime-urile sunt un produs comercial, in primul rand. Iar majoritatea sunt extrem de slabe.

Mi se pare trist daca asociem anime, un film, o serie care in afara de stil nu are nici o alta caracteristica definitorie, cu ideea de cultura, curent artistic sau Japonia.

Si, prin urmare, anime-urile la gramada au aceleasi beneficii ca o telenovela, BloodSamurai. Creierul are nevoie de exercitiu, iar inghititul pasiv de imagini, urlete si decoruri nu este si nu va fi niciodata unul. Nu inveti 'matematica' citind solutii, nu inveti japoneza citind subitrari, si nu-ti exersezi imaginatia vazand imagini. Esti mort din punct de vedere creativ, cultural si spiritual. Televizorul nu e un instrument al culturii, ci numai de informare.

PS: Sunt sigur ca 95% dintre cei care-si doresc lupta asta pentru 'culturalizarea romanilor in privnta anime-urilor' nu-si cunosc propria istorie, cultura si traditie. Si e tragic...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

uZuRu17
post Mar 4 2012, 05:15 PM
Post #212


G.O.T.H. LORD Sascheya D. Shikamaru
**

Group: Members+
Posts: 71
Joined: 18-June 09
Member No.: 8.755
Points: 209
Gender:



Poate ca ai dreptate, din cate am vazut eu lupta se duce pentru a atrage mai multa lume( si ca actuali fani anime\manga sa nu fie vazuti ca niste ciudati inadaptati inchisi in lumea lor) => mai multe animeuri\manga\muzica japoneza pe piata din romania, ,numai ca pentru asta e nevoie de persoane care au vazut si ascultat mult si de calitate, mult si prost nu mi se pare corect. si da tv'u este o sursa de informare dar la animeurile de la tv se uita mai mult copii , restu tot ce vad *e d p net* {deci baieti hai sa vorbim cu cei de la animax sa fac ceva cu decalarea sonorului}. Spui ca nu ne cunoastem propria istorie dar le facem reclama japonezilor, lasai sa o faca daca altceva nu vor , nu ii vad eu ghizi in centre turistice ,macar incearca sa faca ceva intro tara in care nu se face nimic de doamne ajuta(vorbind la general , inca mai exista mici excepti)
In concluzie nu le taia elanu, ajutai cu ganduri\sfaturi sa isi imbunatateasca activitatea :P . In fond fiecare face ce ii place.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Mar 4 2012, 08:33 PM
Post #213


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



@Urfe - Don't be so mean. Being the internet tough guy is my job, the heck you doin'? Serios insa, lasa le loc de respirat, poate unii din ei sunt urmatorii organizatori de conventii, nu le sparge totul in cap ca si cum e vina lor ca nu stiu unele lucruri, pentru ca nu e, cum nu e nici a ta/noastra ca le stim.

Pentru cei ce vor sa 'lupte' pentru popularizarea culturii japoneze, go right ahead and do it your own way, nu lasati pe nimeni sa va spuna ca nu puteti face ceva sau ca il faceti degeaba! Daca nu stiti cum sa contribuiti uitati va la ce s a facut inaintea voastra, au fost diverse proiecte, facute de fani, pentru fani, mergand pe baza Everything is a Remix, luati ceva de al nostru si adaugandu va in mix, faceti ceva nou.

Eu stiu ca as vrea sa vad un M.E.P. romanesc facut de editori cu totul noi, un documentar despre comunitatile romanesti, orice lucru de genul cred ca mi-ar imbunatati ziua. So anyway... if you need help, count me in.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Mar 4 2012, 08:57 PM
Post #214


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



Eu recunosc ca nu prea le am cu geografia tarii noastre...Nu mi-a placut inca de la inceput, in schimb am fost destul de tare la istorie... Spui de traditii? Stii ce-i Urlalia si cand are loc? I doubt din moment ce fiecare regiune din tara are traditii caracteristice, probabil unice. Eu nu ma dau in vant nici dupa poporul nostru si nici dupa cultura noastra (sincer, as da toata viata mea de aici pt una in Japonia, chiar daca as fi trait zilnic cu frica de a fi omorat de cutremure, atat timp cat puteam fi cineva aproape asemanator cu Konata, nu as fi avut nici un regret), nu numai ca este destul de neinteresanta (cand am vb cu o tipa din Japonia si i-am spus ca sunt din Ro, ea m-a intrebat daca avem vampiri si varcolaci - asta este o imagine care si-au facut-o doar alte tari despre a noastra...ma indoiesc ca noi am fi fost in stare sa ne inchipuim asa ceva) dar este si foarte neingrijita: la targuri de turism international, noi cu ce ne mandrim? -> ciobani, branza (chiar daca si aici suntem depasiti de francezi), sarba si costume populare a caror stralucire piere in comparatie cu un Kimono... Well, cam la asta sa rezuma cultura noastra... Intr-un fel, numai locuitorii unei tari ii pot iubi cultura, dar atata timp cat exista destul de multe tari care aprecieza cultura unui alt popor (Jap) atat de mult, incepe sa dea de gandit.
Ai mai vazut alte tari sa tina evenimente care sa aiba ca tema ceva din cultura Romaniei? I doubt it.. Tinand seama ca noi avem astfel de evenimete de 2 ori pe an (Otaku Fest si Nijikon) despre care poti spune orice, dar totusi fac parte din cultura Japoniei, avand in vedere ca are adepti nu numai pe cei din tara de origine, dar si pe multi din alte tari. Se fac concursuri nationale de AMV-uri si de Cosplay, exact ca in Jap (daca nu ma insel au loc si la nivel international). Nu toate, dar destul de multe Anime-uri au legatura cu, sau chiar au la baza cultura lor: actiunea se poate petrece intr-un oras real, sunt infatisate unele traditii, lucruri legate de religie, sa nu mai pomenim de school-life, care de cele mai multe ori este prezentata cu lux de amanunte.
I don't really like Romania... Nu prea trece zi in care sa nu regret ca sunt aici si nu in Jap, cu trasaturile si caracterul specific locuitorilor acelei tari. Din moment ce posibilitatea de a ajunge sa vizitez macar aceasta tara este extrem de redusa, anime-urile sunt my link to that world...
De ce sunt un sustinator atat de aprig al Imaginii Anime-urilor in Ro? Pt ca eu simt ca am descoperit ceva extraordinar, ceva de care cred ca s-ar bucura toti cunoscutii mei daca ar putea vedea dincolo de prejudecati. Eu am o mare fericire atunci cand vad un anime care mi-a placut foarte mult si vreau sa impart aceea fericire cu toata lumea, problema e ca unii nu percep la fel, altii nici nu vor sa auda, majoritatea cred ca sunt numai pt copii si ei se clasifica, ca fiind de mult trecuti peste aceea perioada... si de aceea eu sunt singurul anime-fan din cercul meu de vreo 10 prieteni din CL....
Acum, eu sunt destul de paranoic din fire, si sper ca nu am jignit cu ceva, rezultand intr-un ban de pe acest forum... I just said what I feel.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Mar 4 2012, 09:10 PM
Post #215


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(Himitsu23 @ Mar 4 2012, 09:57 PM)
Ai mai vazut alte tari sa tina evenimente care sa aiba ca tema ceva din cultura Romaniei?
*



Ceva cu festuivalul vampiriilor ... in USA, unde alt undeva si mai sunt tot la ei mini festivaluri de fel organizate de comunitati de romani, dar la care participa si americani care sunt innebuniti dupa unele mancaruri de la noi.


http://www.tasteofromania.net/

acest festival se tine anual aparent din 1991
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Mar 4 2012, 09:39 PM
Post #216


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



uZuRu17 si Alexander, cum mi-ati dat raspunsuri asemanatoare, trag concluzia ca amandoi ati copiat :P

Ei, nu, serios acum. Aveti amandoi dreptate. Eu trebuia sa fiu mai clar: singurul lucru deranjant pe care l-am citit mai sus, si la care am reactionat, a fost ideea de fuziune a culturilor. Asa ca am scris mesajul din doua motive:
- nu despre asta se vorbea, oricum
- anime-ul nu este cultura. Cine nu face diferenta intre ele este ingrijorator de ... nu stiu, sa-i spun, poate, debusolat?

Cat despre cei care nu rezuma totul la gesturi pasive, ca acela de a digera o serie pe saptamana, in fata unui monitor - efortul lor nu-i de prisos. Dar nu ma refer aici la militarismul lor, ci la setea de informatie.
Sunt aici cativa care organizeaza, publica si calatoresc; e o diferenta enorma intre asta si a fi numai un spectator.

Himitsu23 (si restului), eu cunosc lume care in timpul liceului, inainte de 89, sau imediat dupa reintoarcerea in tara de la universitati si practica prin comisia europeana, a umblat prin satele romanesti si a colectionat folclor: descantece, blesteme, bocete (cine si-a vazut bunicii plangandu-si copiii sau sotii stie cat de puternice sunt) samd. Si, cel mai important, si-au vazut tara.
Stiu ca televizorul este la 4-5 m de noi, iar monitorul la mai putin de jumatate, si ca totul pare mult mai accesibil astfel. Dar sunt de parere ca nimic din ceea ce trece numai prin el nu are o prea mare valoare. Nu poti cunoaste lumea printr-un ecran (sau numai printr-o carte). Mi-e foarte greu sa accept ca poti iubi o tara prin care nu ai trecut. Si ca cineva care de peste 5 ani calatoreste prin lume, iti pot spune ca realitatea de dupa aterizare este foarte, foarte diferita fata de cea din timpul zborului. Sau, mai scurt: e fictiune.

PS: De ce te-ar bana cineva doar pentru ca nu ai avea aceeasi parere?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

uZuRu17
post Mar 4 2012, 11:18 PM
Post #217


G.O.T.H. LORD Sascheya D. Shikamaru
**

Group: Members+
Posts: 71
Joined: 18-June 09
Member No.: 8.755
Points: 209
Gender:



QUOTE(Urfe @ Mar 4 2012, 09:39 PM)
uZuRu17 si Alexander, cum mi-ati dat raspunsuri asemanatoare, trag concluzia ca amandoi ati copiat :P
*


Copiat ? Imi cer scuze tar telefonul imi permite sa citesc doar ultimul post , si dupa cum spuneam nu taia avantul la lume, da ai mere dreptate nu stiu mai nimic despre adevarata fata a japoniei , acolo poate este mai bine din unele unghiuri dar sa nu uitam ca japonia are inca imparat si mafia e legala asa ca sa nu se gandeasca ca e numai lapte si miere acolo , deci nu mai ziceti ca vreti acolo si lucrati la o romanie mai buna , haideti so modelam dupa aceste fantezi ale noastre si nu doar pe forum , gasiti o cale concreta si sunt sigur ca multi ar sari in ajutor , chiar si cei care au renuntat de mult.
Oricum, cand am citit ce ai scris tu pe acolo, mia trecut o mica idee , acum e la mare cautare si antichitatea nu? Cum ar fi o manga a carei actiuni sar petrece in Dacia? Nu credeti ca ar di palpitanta o asemenea aventura sau cel putin interesanta, eu asi cumpara asa ceva. INCERCATI SA PROTEJATI ,NU SA DISTRGETI .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Mar 4 2012, 11:27 PM
Post #218


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



QUOTE(uZuRu17 @ Mar 4 2012, 11:18 PM)
Copiat ? Imi cer scuze tar telefonul imi permite sa citesc doar ultimul post ,


Nu tinea deloc de tema discutiei, era numai o gluma, ca atunci in liceu cand raspunsurile erau foarte asemanatoare intr-o lucrare :D

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Mar 4 2012, 11:57 PM
Post #219


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



QUOTE(Urfe @ Mar 5 2012, 12:27 AM)
Nu tinea deloc de tema discutiei, era numai o gluma, ca atunci in liceu cand raspunsurile erau foarte asemanatoare intr-o lucrare :D
*


da si unu in fata pe randu de la geam si celalalt in spate pe randu de la perete, primeau amandoii nota 4 cu indulgenta, au copiat prin telepatie, serios in generala s-a intaplat unor colegi ceva similar desi stateau in banci destul de distante una de cealalta


Cat despre realitatea adevarata, in toate metropolele lumea e reticenta, pe tren intrasem in vorba odata cu o fata din Quebec, si mai putin in Bucuresti, restul tari noastre lumea e mult mai amabila, am mai fost si in alte tari si ne-a declarat ca suntem mult mai amabili si mult mai comunicativi decat pe unde a fost ea cel putin.

Asa ca Himitsu daca te duci in Japonia, cel mai probabil lumea nu o sa fie chiar atat cool si amabili pe cat par de dupa ecranul monitorului/televizorului, in orasele mici cred ca ai avea mai multe sanse sa intalnesti oameni cumsecade, ca deobicei, daca nu ati realizat singurul oras mare de la noi e Bucurestiul, restul sunt orase medi(cred ca avem vre-o 5) si mici dupa cum le clasifica straini.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Mar 5 2012, 12:19 AM
Post #220


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(Mumusan @ Mar 4 2012, 11:57 PM)
Asa ca Himitsu daca te duci in Japonia, cel mai probabil lumea nu o sa fie chiar atat cool si amabili pe cat par de dupa ecranul monitorului/televizorului,
*


Trust me, I am perfectly aware of that...Stiu ca ei le spun celor care se stabilesc acolo "gaijin" and stuff... In commentul anterior mi-am exprimat regretul ca nu m-am nascut in respectiva tara cu trasaturile, caracterul si aspectul unui locuitor pur-sange. Daca s-ar fi produs miracolul sa ma fi stabilit acolo, sunt sigur ca nu as fi vazut cu ochi buni, din moment ce ai mei sunt caprui, parul saten si ondulat iar pielea e departe de a avea acel pigment distinct...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

13 Pages « < 9 10 11 12 13 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:45 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |