Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Steamboy...esec??


Sidonix
post Jul 23 2005, 11:10 AM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Steamboy a stirnit mare agitatie inainte de lansare...se astepta ceva grandios daca tinem cont de bugetul de productie...si intr-adevar s-a atins acest lucru din p.d.v al complexitatii detaliilor si background-urilor cu numeroase implementari 3D...Insa dupa ce l-am vazut pot spune ca sunt dezamagit...Storyboardul e slab fiind lipsit de complexitatea graficii folosite, scenariul fiind lasat cred ca pe planul doi...S-a vrut ceva diferit si nu s-a reusit.Caracterele sunt slabutze...mai mult vorbesc imaginile/actiunea decit caracterele in sine...Ideea principala pe care se bazeaza filmu mi se pare o aberatie in sine chiar si pt un anime, adica conceperea unui reactor ce genereaza o presiune infinita...Per total mi se pare mediocru desi animatia e realizata in stil grandios...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jul 23 2005, 07:28 PM
Post #2


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Heh... fix ce am simtit eu cand am vazut Akira. O fi fost ceva la vremea lui, dar ca poveste... "a few noodles short of a ramen cup" cum zicea Naruto :)

PS: din cate stiu ambele sint facute de acelasi om, super laudat etc, si care n-a mai facut nimic intre timp.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Jul 23 2005, 07:57 PM
Post #3


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



mda si eu sunt de parere ca Otomo e supra apreciat. A facut istorie cu Akira prin stil grafic dar ca poveste mai era mult de lucru, cum e si la Steamboy.

O data e greseala, a doua oara e obicei..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 23 2005, 10:02 PM
Post #4


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Steamboy se remarca prin grafica extraordinara, prin actiunea abundenta si prin scenele foarte dinamice si bine facute in acelasi timp. Ca poveste nu exceleaza, dar poate nici nu s-a vrut asta, poate s-a dorit un film de actiune care sa te tina cu ochii in ecran pe tot parcursul lui. Are multe chestii SF in el si putin duse la extrem dar per total eu zic ca e un film de actiune bun.

Intradevar, ii cam lipseste iz-ul japonez si pare a fi un scenariu american, iar ce cred ca ne-a ofuscat pe noi atata, e ca nu are pic de filosofie in el, nu te lasa cu nici o intrebare neraspunsa la sfarsit. :roll:

Treaba cu reactorul ala de care zici tu Sid nu cred ca e posibila nici cu tehnologia din ziua de azi :D Ce facea nenea ala acolo e doar de dragul filmului, in realitate nici cu putere nucleara nu poti ridica un castel in aer :shock:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 25 2005, 04:11 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



domnilor...Steamboy e una, AKIRA e alta...aveti grija ce afirmati...nu pot accepta comparatia sau interpretarile superficiale...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jul 27 2005, 10:01 PM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



La Akira, problema a fost alta: s-a vrut a se transpune intr-un film de aprox 1 ora 30 min un manga de mai multe volume. Ca si cand ai face un film de o ora dupa o carte in 3 vol de 300 pg fiecare. Challange-ul a fost mare. S-a pierdut mult din finetea si complexitatea scenariului, actiunea a trebuit comprimata si faze intregi omise...
Rezultatul a fost destul de OK, pana la urma.
Daca vreti sa va fiti coplesiti de Akira, cititi manga-ul!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 28 2005, 10:05 AM
Post #7


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



parerea mea despre steamboy am mai mentionat-o so mi-o sustin desi nu am apucat sa-l vad pina la capat niciodata in cele 2 incercari avute ...
este o poveste stil jules verne, ce scenariu american aveti in cap :P? daca va aduceti aminte ce citeati cand erati mici o sa vedeti asemanarile.
grafica o fi ceva, dar la cati bani s-au bagat nu cred ca merita aprecieri ... daca se facea ceva super cu bani putini era altceva.
in rest e clar caracterul predominant comercial al productiei, nu de alta dar cand bagi atatia bani in ceva trebuie sa ii si scoti inapoi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shadysands
post Jul 29 2005, 10:07 AM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: --
From: kochi da
Member No.: 1.086
Points: 53



Nu cred ca poti spune ca Steamboy este un esec. Ce e sigur e ca filmul e bun. Chit ca nu se bazeaza atat de mult pe filosofii adanci, cum ar dori unii, chit ca e prea fantezist pentru gusturile altora, filmul reuseste foarte bine la capitolul atmosfera, lucru spre care de altfel Otomo tinteste in filmele sale, si capitol la care pica foarte des alte anime-uri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jul 29 2005, 12:45 PM
Post #9


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Sunt de acord cu Sidonix. Steamboy este fad. Distrugeri masive care ar trebui sa umfle filmul.

Singurul lucru care mi-a placut la film, fara nici un merit al creatorilor, este partea mica de retro SF care mi-a placut mult in Last Exile.

Hehe. Film de duminica seara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Jul 30 2005, 09:00 AM
Post #10


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



mdea.. seen it ... dar vad ca toti au aceasi parere ... nu prea a inpresionat .. ok a fost facut de maestru care a facut akira ... dar a fost cam dezamagire .,,
am avut aceasi senzatie ca la GITS 2 .. care de asemenea .. nu ma incatat ..
astept FMA acum sa vad ce e de capu lui .... sper sa nu fie si asta dezamagire >_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jul 30 2005, 09:07 PM
Post #11


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Intrebare: De ce toti fac analogie cu Akira? Ce treaba are filmul ala in comparatie cu asta?

Am vazut si eu filmul acum...cu o pauza de jumate de ora la jumatea filmului ca am avut alte treburi. Mi-a placut filmul. Mi-a placut actiunea, mi-a placut atmosfera...mi-a placut partea de retro SF dupa cum o mentiona si Urfe. Filmul e frumos? Este. Este o capodopera? In nici un caz.
Scenariul a fost placut. Nu pot spune ca am urmarit filmul in sila cum s-a intamplat cu Grave of the fireflies de exemplu. L-am urmarit cu placere fiindca toate se leaga intr-un fel sau altul. Desi filmului ii lipseste o mai mare adancime in scenariu si in personaje (mai ales in personaje) reuseste sa fie destul de captivant incat sa nu ma fugareasca din fata TV-ului (bine cuvantat fie maritul TV-Out).
Personajele sunt singurele lucruri din film care m-au enervat. Nici un personaj nu-l pot considera ca fiind reusit. Toate au niste motivatii in spate de te ia de cap. Plus ca nici unul nu are un background calumea.
Ceva ce iarasi mi-a scos ochii a fost imbinarea 2D-3D care pe alocuri lasa de dorit. Ambele parti ale graficii sunt reusite dupa cum s-ar cuveni unui film cu un asemenea buget (+10 ani de lucru daca am inteles bine) dar nu merg una cu alta cum merg in VHDB de exemplu.

Per total: un film mediocru spre bun dar placut...pentru mine cel putin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Aug 1 2005, 10:52 PM
Post #12


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Eh...e un film bun de vazut cand vrei sa stai sa vizionezi ceva si nu ai ce alceva sau ti'e lene sa cautzi. Nu pot in schimb sa'mi scot din minte generatorul acela de aburi imposibil ... cat si masinarille alea care functionau oricat de multe stricaciuni aveau. Dar sa nu uitam ca e o fantezie...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 2 2005, 08:33 AM
Post #13


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



pe mine m-a deranjat agitatia, reclama facuta si ce a rezultat...puteau sa faca mult mai multe cu mult mai putin...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 01:38 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |