Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inuyasha 's true love


Mitsuki Chan
post Aug 13 2005, 01:54 AM
Post #1


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Pe cine credeti k iubeste Inuyasha cu adevarat ....
aici nu e vorba de Kagome haters sau Kikyo haters asha k respectati sentimentele unui hanyou
Eu,dupa ce am vazut episodele 147-148 am inteles mai bine ce i s-a intamplat lui Kikyo...A murit pentru k l-a iubit pe Inuyasha ...shi nu l-a ucis...putea sa il ucida dar l-a adormit,tintuit de Goshiboko,copacul timpului :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Aug 13 2005, 07:26 AM
Post #2


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Iubirea adevarata a lui Inuyasha este si va ramane Kikiyo, insa Kikiyo este moarta la fel ca iubirea ei, iar Kagome este reincarnarea lui Kikiyo, si de aceea o si iubeshte Inuyasha. Kikiyo din anime exprima doar regretul pentru acea iubire de demult si asupra faptului ca ea nu s-a putut implini datorita unui eveniment tragic, nu mai este o persoana reala doar acel regret de aceea chiar daca si-ar dori sa fie impreuna cu ea n-ar putea, nu mai este Kikiyo cea de demult. Kagome exprima dorintza lui Kikiyo pe care ea ne-o prezinta chiar prin primele episoade, in care spunea ca isi doarea sa fi trait ca o fata simpla si sa nu fie o preoteasa shinto, si pana la urma isi primeshte dorintza.

Eu asha vad lucrurile, dar e doar parerea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 15 2005, 02:31 PM
Post #3


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Cred ca InuYasha se iubeste cu adevarat pe el insusi. <_< Faptul ca a iubit-o f mult pe Kikyo e de necontestat. Iar acum vede o Kikyo accesibila in Kagome (avand in vedere ca este o fata normala cat de cat; nu e miko cu responsabilitati and all). Dar nu cred ca iubeste cu adevarat pe vreuna dintre ele. He just enjoys both girls wanting him. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Aug 16 2005, 02:35 PM
Post #4


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



QUOTE(Ranma-kun @ Aug 13 2005, 03:26 PM)
Iubirea adevarata a lui Inuyasha este si va ramane Kikiyo, insa Kikiyo este moarta la fel ca iubirea ei, iar Kagome este reincarnarea lui Kikiyo, si de aceea o si iubeshte Inuyasha. Kikiyo din anime exprima doar regretul pentru acea iubire de demult si asupra faptului ca ea nu s-a putut implini datorita unui eveniment tragic, nu mai este o persoana reala doar acel regret de aceea chiar daca si-ar dori sa fie impreuna cu ea n-ar putea, nu mai este Kikiyo cea de demult. Kagome exprima dorintza lui Kikiyo pe care ea ne-o prezinta chiar prin primele episoade, in care spunea ca isi doarea sa fi trait ca o fata simpla si sa nu fie o preoteasa shinto, si pana la urma isi primeshte dorintza.

Eu asha vad lucrurile, dar e doar parerea mea.
*



Idem. Mai mult nu pot spune... cam asa vad si eu lucrurile. :)
Nu spun ca viziunea ta Kisa nu este adevarata. Este foarte probabil sa fie si asa, tinand cont cat se straduieste InuYasha sa devina demon, dar latura mea romantica cere sa mai indulecesc situatia, asa ca prefer sa cred ca o iubeste pe Kikyou pentru ce ar fi putut sa fie si pe Kagome pentru ce ar putea fi. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Aug 17 2005, 01:06 PM
Post #5


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Da..sunt de acord dar....ok dar fata de kagome nu isi arata iubirea cum si o arata fata de kikyo
hmmm Rumiko Takahashi ne ar explica asta mult mai bine :sigh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

angel_of_night
post Aug 30 2005, 05:37 AM
Post #6


Kaneko Taniguchi
***

Group: Members+
Posts: 140
Joined: --
From: In My Bed......
Member No.: 1.139
Points: 4
Gender:



QUOTE(Ranma-kun @ Aug 13 2005, 03:26 PM)
Iubirea adevarata a lui Inuyasha este si va ramane Kikiyo, insa Kikiyo este moarta la fel ca iubirea ei, iar Kagome este reincarnarea lui Kikiyo, si de aceea o si iubeshte Inuyasha. Kikiyo din anime exprima doar regretul pentru acea iubire de demult si asupra faptului ca ea nu s-a putut implini datorita unui eveniment tragic, nu mai este o persoana reala doar acel regret de aceea chiar daca si-ar dori sa fie impreuna cu ea n-ar putea, nu mai este Kikiyo cea de demult. Kagome exprima dorintza lui Kikiyo pe care ea ne-o prezinta chiar prin primele episoade, in care spunea ca isi doarea sa fi trait ca o fata simpla si sa nu fie o preoteasa shinto, si pana la urma isi primeshte dorintza.

Eu asha vad lucrurile, dar e doar parerea mea.
*




Eu sunt de acord cu el
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinaoptispe
post Sep 6 2005, 02:23 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 30-August 05
Member No.: 1.768
Points: 2
Gender:



Eu cred k Inuyasha nu a iubit-o cu adevarat pe Kikyo niciodata...pentru el iubirea este ceva ce nu dureaza si care se sfarseste tragic dar nu vede defapt k fata visurilor lui a fost intotdeauna Kagome.Cu ea poate sa vorbeasca despre orice sa fie el insusi.Poate sa rada si sa faca glume....parca Kagome ii trezeste partea umana din el si incet incet realizeaza k nu mai vrea sa obtina cristlul ca sa devina monstru deplin...pe cand era cu Kikyo asta isi dorea de la inceput...nu neg faptul k el a vrut la un moment dat sa se transforme si atunci in muritor dar nu era prea convins k o iubeste pe Kikyo intr-atat d-aia a simtit pt ea si ura la un moment dat.Si daca totusi ar fi iubit-o asa de mult mai presus de Kagome ar fi cautat-o peste tot de cand ea a avut corpul ala improvizat si ar fi convins-o sa se razbune impreuna pe Naraku...sau orisicat ar fi stat cu ea nu cu Kagome.
In definitiv o sa-si dea seama prea tarziu ca o iubeste pe Kagome....parerea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 6 2005, 04:05 PM
Post #8


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@Alinaoptispe: Explica-mi si mie ceva, te rog. Daca pt InuYasha "iubirea este ceva ce nu dureaza (asta ar insemna ca nu este vb de iubire in primul rand <_< ) si care se sfarseste tragic", cum "o sa-si dea seama prea tarziu ca o iubeste pe Kagome"? :blink: "Prea tarziu" implica durata de timp... ceea ce nu e in concordanta cu "este ceva ce nu dureaza". :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumiere
post Sep 7 2005, 07:13 PM
Post #9


One of the Lost Ones
**

Group: Members+
Posts: 21
Joined: --
From: Planet Hell
Member No.: 1.373
Points: 17
Gender:



Iubirea adevarata a lui Inuyasha? Kikyo. Daca nu ar fi murit si daca totul s-ar fi lamurit, Kagome nu ar fi avut nici o sansa. (parca am mai spus asta :P ) Pe langa asta ma intreb: dragostea lui Inu pentru Kagome are vreo legatura cu faptul ca ea este reincarnarea lui Kikyo si ca seamana foarte mult cu ea? Pana la urma, asa s-a apropiat Inuyasha de Kagome.

Poate ca dragostea pentru Kagome e autentica, dar Inuyasha nu va reusi niciodata sa o uite pe Kikyo, prin simplul fapt ca scolarita ii aduce mereu aminte de preoteasa.

All you Kagome lovers, don't kill me, :unsure: but that's the way I see it.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Sep 9 2005, 02:46 AM
Post #10


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



[b]Alinaoptispe nu sunt de acord cu tine..stii Inuyasha a ales-o pe Kikyo..nu a vrut o pe Kagome..a spus k o iubeste pe Kikyo..tocmai din cauza iubirii asteia a murit Kikyo.A fost blestemata ca in mom in care se va indragosti(si invers-cineva se va indragosti de ea)va muri intr un mod tragic :(
Asha k...:daca nu ai vazut epsiaodele 147-148 ti le recomand..si dupa asta stai 5 minute si gandeste te la ce i s a intamplat lui Kikyo si cata suferit ..poate o sa intelegi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Julia Joanne Black
post Oct 5 2005, 02:25 PM
Post #11


Fantasy Writer
***

Group: Members+
Posts: 107
Joined: 24-September 05
From: London.... or Japan..
Member No.: 1.821
Points: 339
Gender:



Am urmarit toata seria cu Inuyasha si am ajuns la urmatoarea concluzie:
Acum 50 de ani, un o preoteasa pe nume Kikyio s-a indragostit de un hanyou, Inuyasha.
Dragostea lor a fost "mare" dar ma intreb ce iubire este aia unde nu exista incredere.
Chiar daca lasul de Naraku i-a starnit unul impotriva altuia, relatia lui Inuyasha cu Kikyio nu era una bazata pe incredere.Sau daca existat incredere, ea a fost luata de vant, pt ca altfel Kikiyio nu l-ar fi tintuit pe Inuyasha de Gosinboku.
Care a spus ca Kikyio a murit pt ca il iubea pe Inuyasha e total gresit. Sichiar daca nu-l iubea ea tot murea. A fost victima lui Naraku, el ravnea la iubirea ei dar mai ales la Shikon.Chiar daca NU exista Inuyasha Kikyio nu s-ar fi uitat niciodata la Naraku. daca nu ar fi existat Inuyasha si nu s-ar fi indragostit de el, ea ramanea o miko, toata viata ei.
50de ani mai tarziu, apare reincarnarea lui Kikyio, Kagome, care din prima clipa cand l-a intalnit pe Inuyasha a inceput sa se ataseze de el, sa-l indrageasca si mai tarziu sa-l iubeasca.
Imi pare rau pt fanii Kikyio dar, Kikyio nu a facut niciodata ce a facut Kagome pt el....Sa--l iubeasca atat de mult incat sa fie in stare sa-si riste viata pt el....un hanyou....un demon...
Inuyasha a inceput s-o iubeasca pe Kagome chiar primele ep, cand a vazut ca ea a varsat lacrimi pt el, i-a oferit prietenia ei, dragostea ei, i-a vindecat inima de singuratate.El intotdeauna ii spune lui Kagome caeste o proasta care face lucruri negandite, insa apreciaza dragostea si devotamentul ei si chiar dacanu recunoaste, el o iubeste si inca foarte mult.
Pt Kikyio nu mai simte decat afectiune, sentimente de vinovatie, pt ca el crede inca ca el este vinovat de moartea ei si acum k a reinviat simte dorinta da o proteja fiindca nu vrea sa mai piarda fiinte dragi.
In concluzie, adevarata iubire a lui Inuyasha este Kagome, ceea ce a trait cu Kikyio a ramas in trecut cao amintire frumoasa, o iubire ce nu a ajuns sa se implineasca cu adevarat..... :rolleyes:
Poate o sa ma injurati pt ce a scris aici, poate nu...dar asta e parerea mea....


Attached thumbnail(s)
Attached Image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kagome167
post Oct 10 2005, 07:04 AM
Post #12


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: Giurgiu/Romania
Member No.: 1.588
Points: 54
Gender:



Pai.cred ca Inuyasha este indragostit de Kikyo si de Kagome in acelas timp....

Attached thumbnail(s)
Attached Image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Konoko
post Oct 22 2005, 09:43 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 26
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 1.601
Points: 72
Gender:



Eu nu am vazut nici jumatate din serie...asa ca sa judecati parerea mea si in functie de acest lucru...
In primul rand eu cred ca Inuyasha se simte pur si simplu depasit de situatie...este nehotarat...Pentru el, cat timp a fost tintuit de copac viata s-a oprit...cand s-a trezit era la fel de innebunti dupa Kikyo...
Kagome este si nu este Kikyo pentru el....este destul de evidenta diferenta dintre ele. Ceea ce le uneste este puritatea, blandetea, forta spirituala, bunatatea si daruirea in iubire, puterea de sacrificiu...aceasta este esenta spiritului lui Kikyo ce s-a reincarnat in Kagome...dar ele sunt persoane total diferite
Kagome este in primul rand mai mica, in al doilea rand a trait in cu totul alta epoca ce ii permite o maturizare mai lenta
Eu cred ca Inuyasha este nehotarat...nu stie ce vrea mai mult...el o iubeste pe Kikyo (gandeste el) , dar in acelasi timp nutreste sentimente destul de puternice fata de Kagome si aceasta il tulbura foarte tare. Daca Kagome n-ar fi contat pentru el, nu s-ar fi trezit din bratele lui Kikyo ca sa o salveze, si nu i-ar fi aparut imaginea ei in minte atunci cand in capcana lui Naraku ii promitea lui Kikyo sa fie vesnic alaturi de ea...
Normal ca daca nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat, si Kikyo si Inuyasha ar fi ramas impreuna...nici nu s-ar fi pus problema cu kagome
Inyasha si Kikyo sunt amandoi suflete ranite si foarte tulburate...eu nu cred ca ei isi pot gasi linistea decat impreuna adik, doar indata ce Kikyo se va linisti se va linisti si se va impaca si Inuyasha
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tharrayil
post Oct 23 2005, 12:52 AM
Post #14


The Wanderer
**

Group: Members+
Posts: 59
Joined: 31-July 05
From: Galati/Bucuresti
Member No.: 1.704
Points: 60
Gender:



Singurul lucru pe care Inuyasha il iubeste cu siguranta sunt... chipsurile. In cazul lor, este intotdeauna hotarat, in ceea ce priveste sentimentele sale :lol:

Deoarece se cunoaste deja situatia dintre el si Kagome/Kikyo, nu prea sunt multe de zis in ceea ce-i priveste... :unsure: Singura chestie care ma nedumereste este daca Kikyo era la fel de *moarta* si cand traia. Din scenele cand inca mai traia, parea normala, dar m-a enervat ca ii lipseau toate emotiile dupa moarte. Bineinteles, probabil asta e si ideea serialului :rolleyes: , pentru ca altfel Inuyasha nu prea ar fi avut probleme in a umbla cu living dead girls (hail to thee, Rob Zombie...), deoarece la un punct este in stare sa renunte la viata lui si tot ce tine de lumea inconjuratoare, numai sa fie impreuna cu Kikyo pentru totdeauna.

Si cum fenomenul "primei iubiri care nu se uita niciodata" (yeah... I should know better) actioneaza mai bine ca oricand, cu Kagome el nu prea are sanse. :unsure: Asta pentru ca el nu simte dragoste fata de Kagome, ci mai mult un fel de datorie de a o proteja. Iar parerea mea e ca in urma feedback-ului de la fanii seriei, producatorii s-au hotarat sa accentueze putin povestea asta si sa faca aceasta idila sa para veridica, cel putin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Konoko
post Oct 25 2005, 12:51 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 26
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 1.601
Points: 72
Gender:



hhhhmmmmmmmmm....n-as fi atat de sigura..in legatura cu asta...mie mi se pare ca lucrurile sunt lasate in ambiguitate special ca sa creeze interes si tensiuni...cred ca realmente ar putea fi ceva intre Kagome si Inuyasha....dar cred ca lucrurile sunt facute in asa fel incat sa nu fii deloc sigur...sa stimuleze in felul asta si initiativa creativa a spectatorului,dar si sa-si lase o portita de scapare in cazul in care vor sa treaca pe alta varianta decat cea aleasa initial...daca au ales una :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Dec 16 2005, 01:20 AM
Post #16


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



pai ce sa zic....iarasi triunghiul asta de care lumea nu se mai satura...
una,alta,amandoua,cum poate un sarac hanyou sa se scoata din situatia asta.
raspunsul la acest sb il stie doar inu sau nici el poate dar pariez ca la sfarsit va ramane cu kaggie............asta-i absolut sigu! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

layla_kagome
post Aug 4 2006, 09:05 AM
Post #17


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 3-August 06
From: galati
Member No.: 2.825
Points: 40
Gender:



QUOTE(Alinaoptispe @ Sep 6 2005, 02:23 PM)
Eu cred k Inuyasha nu a iubit-o cu adevarat pe Kikyo niciodata...pentru el iubirea este ceva ce nu dureaza si care se sfarseste tragic dar nu vede defapt k fata visurilor lui a fost intotdeauna Kagome.Cu ea poate sa vorbeasca despre orice sa fie el insusi.Poate sa rada si sa faca glume....parca Kagome ii trezeste partea umana din el si incet incet realizeaza k nu mai vrea sa obtina cristlul ca sa devina monstru deplin...pe cand era cu Kikyo asta isi dorea de la inceput...nu neg faptul k el a vrut la un moment dat sa se transforme si atunci in muritor dar nu era prea convins k o iubeste pe Kikyo intr-atat d-aia a simtit pt ea si ura la un moment dat.Si daca totusi ar fi iubit-o asa de mult mai presus de Kagome ar fi cautat-o peste tot de cand ea a avut corpul ala improvizat si ar fi convins-o sa se razbune impreuna pe Naraku...sau orisicat ar fi stat cu ea nu cu Kagome.
In definitiv o sa-si dea seama prea tarziu ca o iubeste pe Kagome....parerea mea.
*


sunt de acord.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

L@dy D@rkness
post Aug 4 2006, 04:20 PM
Post #18


Yinyang mistress
**

Group: Members+
Posts: 50
Joined: 28-October 05
From: Yin tranquillity
Member No.: 1.902
Points: 122
Gender:



Mai pana la urma le iubeste pe amndoua pt va sunt una si aceeasi in esentza, deci inu va ramane cu kagome pt ca ea traieste dar va amnane in acelas timp si cu kikyo pt ca ea este in kagome(doar kagome e reincarnarea ei nu?) cam asa vad eu lucrurile si nu vad de ce trebue sa se discute ata subiectul kikyo-kagome, adica de ce unii sa spuna ca e mai buna una altii ca celalata, pt mine sunt una si aceeasi pan la urma. Parerea mea! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

black_rose
post Aug 13 2006, 06:34 PM
Post #19


Newbie
*

Group: Members
Posts: 9
Joined: 13-August 06
From: i live in world full of evil
Member No.: 2.863
Points: 21
Gender:



parerea mea este ca inuyasha mai simte ceva pentru kikio, dar nu cred ca e dragoste. mai degraba este mila. acum inuyasha o iubeste pe kagome si chiar ar rani-o pe kikio pentru kagome. nu ar ucidea pentru ca mai simte ceva pentru ea, dar nu asa de puternic ca pentru kikio.
concluzia: adevarata dragoste a lui inuyasha este kagome.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Java-Leen
post Aug 13 2006, 09:44 PM
Post #20


wanna-be kitsune
***

Group: Members+
Posts: 158
Joined: 31-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.814
Points: 284
Gender:



Cum stim totzi, Kikio e doar o parte din sufletul lui Kagome... una rebela...
Kagome e cea superioara in povestea asta, in timp ce Kikio e doar o lacrima a trecutului. Prezentul actiunii e important, si acela inseamna Kagome. E normal ca Inuyasha sa le iubeasca pe amandoua, dar orice ar face, nu ar putea ignora faptul ca, fatza de Kagome, Kikio pare... seaca...
Este capabila de sentimente puternice, dar pierde in fatza puterii de autosacrificiu a lui Kagome. Pe cand Kikio a preferat sa amane transformarea lui in demon, Kagome a luptat sa-l faca sa intzeleaga de ce nu e bine sa devina demon, chiar si in clipa in care el se transforma... cum sa nu iubesti asa o fata?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:56 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |